Zestaw z hybrydową klawiaturą mem-chaniczną i myszką | Cooler Master Masterset MS120

Klawiatury hybrydowe to dosyć świeży wynalazek spotykający się zarówno z dobrymi, jaki tymi złymi opiniami. Cooler Master Masterset MS120 to zestaw składający się z myszki i klawiatury mem-chanicznej z podświetleniem RGB. Cena takiego zestawu to około 250zł. Czy warto? Przekonajmy się!

 

Może na początku wyjaśnijmy sobie czym jest klawiatura mem-chaniczna. Cooler Master chcąc zmniejszyć cenę klawiatur mechanicznych pokusił się o stworzenie hybrydy. Takie rozwiązanie ma w pełni imitować klawiatury na przełącznikach mechanicznych i zachować przy tym porównywalne osiągi. Cooler Master stosuje przełączniki oparte na przyciskach sprężynowych i pojemnościowe czujniki elektrostatyczne. Przy naciskaniu na klawisz, ten drugi już w połowie odległości rejestruje kliknięcie, co znacznie zwiększa czułość i szybkość klawiatury oraz zapobiega jej zużywaniu się.

 

SPECYFIKACJA

KLAWIATURA
Typ klawiatury: Mechaniczno-membranowa
Układ klawiszy: US
Klawisze numeryczne: Tak
Ilośc klawiszy: 104 klawisze
Podświetlenie RGB: Tak
Polling: 125 Hz
Wbudowana pamięć: 32KB

Wysokość [mm]: 38
Szerokość [mm]: 441
Głębokość [mm]: 132.5
Waga [kg]: 1.04

MYSZ
Typ myszy: Optyczna
Komunikacja z komputerem: Przewodowa
Maksymalna rozdzielczość: 3500 dpi
Typ podłączenia: USB
Liczba przycisków myszy: 6
Przyciski: Omron
Sensor: optyczny, AVAGO 3050
Rolka przewijania w myszce: Tak
Profil myszki: Praworęczny
Kolor myszki: Czarny
Podświetlenie RGB: Tak

Wysokość [mm]: 39.5
Szerokość [mm]: 78.5
Głębokość [mm]: 118
Waga [g]: 105

 

Zestaw otrzymujemy w zwykłym kartonowym pudełku z renderami produktów i najbardziej podstawowymi informacjami.

 

 

W zestawie oprócz klawiatury i myszki znalazł się zapasowy przełącznik i instrukcja obsługi.

 

 

Zacznijmy sobie od klawiatury, a gryzonia zostawimy sobie na deser 😉  .

Design jest prosty, minimalistyczny i przede wszystkim smukły. Wykonana jest ona w całości z tworzywa sztucznego, dobrej jakości. Całość konstrukcji jest bardzo solidna i świetnie wyważona – jej waga to 1.04 kg. Wszystko jest prawidłowo spasowane, nic się tutaj nie ugina i nic nie trzeszczy.

Na froncie widzimy standardowy układ klawiszy, a w prawym górnym rogu umieszczono 4 diody sygnalizacyjne.

 

 

Klawisze wykonane zostały z ciut lepszego plastiku aniżeli obudowa. Jest bardziej przyjemny w dotyku. Jeśli chodzi o ich działanie to wypowiem się na ten temat w dalszej części artykułu.

Podświetlenie jest ciekawe, kolory są mocne, a jasność dosyć spora. Poniżej macie kilka przebitek z podświetleniem RGB.

 

 

Od przodu wychodzi prawidłowo zakotwiczony kabel USB.

 

 

Na spodzie znalazły się dwie podpórki oraz dwie gumy antypoślizgowe.

 

 

No i praktyka 🙂 . Na samym początku trzeba zaznaczyć, że nie jest to klawiatury z oprogramowaniem – wszelkie ustawienia podświetlenia RGB wykonujemy za pomocą kombinacji przycisków.

Moje odczucia po korzystaniu w tej klawy są zaskakująco pozytywne. Klawisze są czułe, mają bardzo lekki i szybki spust, a ich klik można porównać do niebieskich przełączników mechanicznych, z tym że tutaj jest o wiele ciszej i jakby przyjemniej dla ucha. Zwykle nie lubiłem tego charakterystycznego kilku, ale w tym wypadku jest moim zdaniem świetnie. Klawiatura zarówno podczas grania, jak i pisania artykułów spisała się bez zastrzeżeń. Jeśli chodzi o anti-ghosting to jest on tu obecny, ale nie pełny – producent deklaruje tutaj 26 klawiszy, natomiast w moim teście udało się uzyskać 14 klawiszy wciśniętych na raz. Uważam to za wynik dobry i jak najbardziej akceptowalny.

 

No to teraz przejdźmy do deseru, czyli naszej mychy.

Pod względem designu jest okej, jednym będzie podobać, a drugim już niezbyt. Wykonana ona została z tworzywa sztucznego, podobnej jakości do klawiatury, aczkolwiek tutaj mamy bardziej chropowatą powierzchnię co zdecydowanie pozytywnie wpływa na komfort użytkowania. Konstrukcja jest przeznaczona dla osób praworęcznych z uwagi na miejsce na palec serdeczny. Całość została prawidłowo spasowana, nic nie odstaje i nic nie trzeszczy.

Na froncie widzimy lewy i prawy przycisk myszy, które mają bardzo lekki spust. Na środku gumowy, podświetlany, klikalny scroll, a ciut niżej niewielki przycisk do zmiany DPI (500 / 750 / 1500 / 3500 dpi). Patrząc na dolną krawędź widzimy logo Cooler Master, które również jest podświetlane. Ahh.. i przeoczyłbym.. na samym dole, na krawędzi widzimy dodatkowo niewielki pasek LED.

 

 

Lewy bok to dwa dodatkowe przyciski (wstecz i dalej). Szkoda, że nie znalazła się tu jakaś gumowa powłoka…  .

 

 

Prawy bok to z kolei specjalnie wyprofilowane miejsce na palec serdeczny i co ciekawe na boku tego profilu znalazła się gumowa powłoka na mały palec.. super sprawa, szkoda że tego samego nie wstawiono z lewej strony.

 

 

Od przodu wychodzi prawidłowo zakotwiczony kabel USB.

 

 

Na spodzie znalazły się 3 ślizgacze i czujnik optyczny.

 

 

A tutaj łapcie fotki z podświetleniem.

 

 

I co ja mogę powiedzieć na temat tej myszki. Zastosowano tutaj sensor optyczny Avago 3050. Nie jest to konstrukcja bardzo dobra, ale za to cechuje się przyjemnym feelingiem i stosunkowo dobrą prędkością maksymalną, bo około 3 m/s. Niestety nie jest tak kolorowo, bo sensor ten posiada wysoki LOD oraz niezbyt dobrze współpracuje z wszystkimi powierzchniami. Najlepiej sprawdza się tutaj rozdzielczość do 1000 DPI – powyżej mocno tracimy na precyzji. Niemniej jednak ogólnie muszę stwierdzić, że nie ma tragedii i dla osób mniej wymagających będzie to w zupełności wystarczający gryzoń i do gier i do zwykłego użytkowania.

 

PODSUMOWANIE

Cooler Master Masterset MS120 to niezwykle ciekawy zestaw, a w szczególności mowa tu o klawiaturze, która sprawdza się świetnie, a jej osiągi są na bardzo wysokim poziomie. Również myszka pozytywnie zaskakuje zarówno jakością wykonania, jak i komfortem użytkowania. Moim zdaniem jest to godne polecenia combo dla osób, które szukają porządnego rozwiązania w przyzwoitej cenie. Ja od siebie jak najbardziej polecam.

 

Loading

OCENA Cooler Master Masterset MS120
Ocena ogólna
4.2
  • Design (klawiatura)
  • Jakość wykonania (klawiatura)
  • Działanie klawiszy (klawiatura)
  • Komfort użytkowania (klawiatura)
  • Funkcje (klawiatura)
  • Design (mysz)
  • Jakość wykonania (mysz)
  • Komfort pracy (mysz)
  • Precyzja (mysz)
  • Funkcje (mysz)
  • Zestaw
  • Cena

Summary

          

Translate »