edf

Projektor LED z natywną rozdzielczością 1920×1080 za mniej niż 1000zł ! | Byintek M1080 Smart

Długo wyczekiwana przez wielu recenzja jednego z najbardziej interesujących projektorów multimedialnych dostępnych w Chinach. Byintek M1080 Smart, czyli kolejny model znanego wszystkim czytelnikom reTEST producenta projektorów, które przede wszystkim cechują się świetnym stosunkiem ceny do jakości. M1080 Smart to następca rewelacyjnego BT96 Plus, niemniej testowany dzisiaj model to ogromny skok naprzód, a to głównie za sprawą natywnej rozdzielczości 1920 x 1080 px w cenie około 990zł, natomiast wersja bez Smart, czyli bez Android to tylko 760zł, niemniej w tym artykule zajmę się tą bogatszą wersją, czyli Smart. Brzmi meeega interesująco – co nie 🙂 ? Sprawdźmy zatem czy faktycznie jest sens wydawać prawie 1000zł za ten model.

 

Specyfikacja M1080 Smart

Model: M1080 Smart
System: Android 7.1.2
WiFi: 2.4GWiFi
Bluetooth:Bluetooth 4.0
CPU: Amlogic S905X Quad-Core
Cortex-A53 1.5 GHz (DVGFS)
GPU: Penta-Core Mali-450 do 750 MHz (DVFS)
Pamięci: RAM2GDDR3, ROM16G
Bezprzewodowe przesyłanie obrazu: Airplay/Wifi screen
(Przez happycast APP)

Typ wyświetlacza: 5.2 cal LCD
Źródło światła: LED, 30000 godzin żywotności
Jasność: 300 ANSI lumenów
Kontrast: 10,000: 1
Natywna rozdzielczość: 1920×1080 Full HD
Format obrazu: 16: 9/4: 3
Rzut Ratio: 1.19: 1
Rozmiar projekcji: 50-150″ (najlepiej 60-120″)
Odległość projektora od ekranu: 1.2-4.38 m

Interfejs: HDMI 1.4 x1, USB x2 (wsparcie max 32G, nie obsługuje przenośnych dysków twardych), AV x1, Audio-in x1 (gniazdo jack do słuchawek 3.5mm), Audio-out x1 (gniazdo jack do słuchawek 3.5mm), RJ45 x1

Pobór mocy: 90 W
Wymiary projektora: 230 x 170 x 65 mm
Waga: 1.3 kg

 

Projektor dostajemy w prostym, kartonowym pudełku z praktycznie brakiem jakichkolwiek informacji, prócz dumnego napisu „LED LCD FULL HD”.

 

 

W zestawie oprócz projektora znajdziemy kabel zasilający, pilot i instrukcję obsługi w języku angielskim.

 

 

Urządzenie pod względem designu prezentuje się dobrze, ale bez większych fajerwerków. Jest to zwykła, niewielka prostopadłościenna bryła i szczerze wymiary dosyć mocno zaskakują – 230 x 170 x 65 mm to o wiele mniej względem poprzednika, czyli BT96 Plus, więc widać postęp w miniaturyzacji – fajna sprawa 🙂 .Wykonanie stoi na dobrym poziomie – zastosowano tutaj półmatowe tworzywo sztuczne, które wygląda na dosyć solidne. Całość konstrukcji została prawidłowo spasowana, nic nie trzeszczy, nic nie odstaje i absolutnie nie ma wrażenia tandety.

 

Od frontu widzimy obiektyw, który zakryty jest specjalną, plastikową osłonką. Poniżej obiektywu znajduje się niewielki suwak do zmiany kąta nachylenia rzucanego obrazu – tzw. keystone. W lewym dolnym rogu umieszczono także diodę IR dla pilota.

 

 

Prawy i lewy bok to kratki wentylacyjne, za którymi znajdują się wentylatory, natomiast dodatkowo na lewym boku znalazł się głośnik o mocy 5W, który szału nie robi, ale wystarcza do oglądania seriali czy filmików na YT – gdy oczekujemy lepszych efektów polecam podłączenie np. głośnika na BT 😉 .

 

 

Na tyle umieszczono niewielką kratkę wentylacyjną, kolejną diodę IR, a poniżej diodę sygnalizującą stan pracy urządzenia. Dalej mamy szereg portów tj. HDMI, dwa USB, port AV, miniJack i RJ45. Poniżej, po lewej stronie widzimy wejście dla kabla zasilającego.

 

 

Od góry, na tylnej krawędzi znalazły się plastikowe przyciski funkcyjne tj. POWER, wybór źródła obrazu, Play/Pauza, przycisk zatwierdzania Enter, lewo, góra, menu, dół, prawo i wstecz. Mają one prawidłowy, wyczuwalny skok.

 

 

Na spodzie umieszczono stopki antypoślizgowe, śrubkę służącą jako podstawkę (do odchylenia projektora w górę) oraz otwory montażowe.

 

 

Co do pilota to ten został wykonany bardzo dobrze, przyciski są gumowe z prawidłowym, wyczuwalnym skokiem, a w zasadzie klikiem. Przycisków nie jest wiele, ale w zupełności wystarczają do obsługi systemu Android w projektorze.

 

 

Skoro już jesteśmy przy Androidzie to ten działa o wiele lepiej względem tego co mamy w modelu BT96Plus. Myślę, że to głównie za sprawą 2GB pamięci RAM, niemniej z tego co widzę najnowsze rewizje BT96Plus także zostały wyposażone w identyczne parametry 🙂 . Android w M1080 to konkretnie wersja 7.1.2, w pełni spolszczona, z średnio wyglądającym interfejsem.. niestety. Ogółem system działa poprawnie, nie jest to jakaś super szybkość, ale spokojnie można z niego korzystać. Nie zauważyłem jakichkolwiek bugów, restartów, zatrzymywania aplikacji czy wyrzucania do menu – pod tym względem jest okej. Jeśli chodzi o lagi, przycięcia animacji to tak jak wspomniałem, nie możemy oczekiwać super szybkości, bo jednak te parametry są mocno podstawowe. Tak czy inaczej spokojnie odpalimy YT i obejrzymy filmiki nawet w 4K, Netflixa, czy nawet Kodi. Nie ma najmniejszych problemów z instalacją apek ze Sklepu Play, aczkolwiek do jego obsługi polecam użyć myszki, bądź pilota typu air mouse, ponieważ dołączony pilot nie zawsze poprawnie działa ze wszystkimi aplikacjami, w tym ze sklepem play. WiFi i Bluetooth działają bez najmniejszych problemów – zarówno połączenie sieciowe, jak i BT nie są zrywane i działają stabilnie.

Jeśli mam być szczery to osobiście bardziej polecam kupić jakiegoś tv boxa, np. Mi BOX 4K (z którego sam korzysta) za około 250zł i zrezygnować z wersji Smart (kupić podstawową za około 760zł), bo po prostu według mnie jest to tylko zbędny, niezbyt dopracowany dodatek.

 

 

Menu oprogramowania dla samego projektora również posiada język polski, ale interfejs jest już spolszczony w jakichś 70%. Mamy tam możliwość wybrania trybu wyświetlania obrazu – chodzi tu bardziej o typ scenerii, następnie mamy możliwość wyboru temperatury kolorów, wł/wył redukcji szumów, wybrania współczynnika proporcji (16:9 / 4:3 lub auto), wł/wył automatycznego wykrywania źródła, monitor temperatury lampy, wybór języka OSD, ustawienie kąta nachylenia (z poziomu softu – fajna sprawa), obracanie obrazu, aktualizacja softa, ustawienia fabryczne, ustawienia dźwięku wraz z equalizerem, możliwość włączenia trybu surround oraz zarządzanie czasem. Szkoda tylko, że nie ma mechanicznego focusa, którego moglibyśmy korygować z poziomu ustawień.. niestety trzeba to robić ręcznie poprzez obracanie obiektywu.

 

 

M1080 potrafi maksymalnie rzucić obraz o wielkości 150 cali, a najmniejszy o wielkości 50 cali. Niemniej jednak według producenta najlepszą jakość możemy uzyskać pomiędzy 60, a 120 cali i faktycznie się z tym zgadzam. Obraz poniżej lub powyżej tych wielkości robi się mniej szczegółowy i mniej ostry. A tak wyglądają odległości projektora od ekranu dla odpowiednich wielkości rzucanego obrazu:

50 cali – 1,5 m

60 cali – 1,77 m

80 cali – 2,33 m

90 cali – 2,6 m

100 cali – 2,88 m

120 cali – 3,43 m

150 cali – 4,38 m

 

W takim razie możemy przejść do samej jakości obrazu.

Jak wspomniałem mamy tutaj natywną, realną rozdzielczość 1920 x 1080px. Jasność to niestety tylko 300 ANSI lumenów, czyli o połowę mniej względem BT96Plus i w rezultacie oglądanie czegokolwiek w dzień, w jasnym pomieszczeniu jest praktycznie niemożliwe, a jeśli nawet będziemy coś widzieć to takie oglądanie jest zwyczajnie nie przyjemne. Dlatego też nie polecam tego projektora do biura, sal konferencyjnych itp. – jedyny słuszne zastosowanie to nocne seanse, lub takie, w których jest całkowita, bądź częściowa ciemność. Współczynnik kontrastu to jedna z mniej docenianych wartości w projektorach co jest ogromnym błędem, ponieważ im większy kontrast tym większa szczegółowość danego piksela – M1080 posiada tą wartość w stosunku 10000: 1, więc o wiele lepiej względem BT96Plus i praktyce jest to zauważalna różnica.

Skoro powiedzieliśmy już sobie, że oglądanie czegokolwiek w jasnym pomieszczeniu jest bezsensowne to teraz odpowiedzmy sobie na pytanie, jak jest w ciemnym pomieszczeniu, tudzież w nocy. No i trzeba przyznać, że jest petarda! Rozdzielczość Full HD i kontrast zapewniają tutaj bardzo dobrą szczegółowość obrazu, świetne nasycenie kolorów i ich odwzorowanie – niestety jak w każdym tanim projektorze nie może być idealnie.. mimo że jakość wyświetlanego obrazu jest genialna i nieporównywalna z modelem BT96Plus, tak nie ma szans na uzyskanie w pełni wyraźnego i nierozmytego obrazu.. po prostu niezależnie od ustawienia focusa i tak pewne obszary będą mniej wyraźne, często są to krawędzie. Na pocieszenie dodam, że tych obszarów mniej wyraźnych jest zdecydowanie mniej niż w BT96Plus i tym samym oglądanie seansu filmowego, meczu czy nawet prowadzenie prezentacji multimedialnej jest komfortowe i przyjemne.. tym bardziej jeśli popatrzymy na cenę tego modelu.

 

 

Często ważną kwestią przy wyborze projektora jest jego głośność, a w zasadzie szum wentylatorów.

M1080 niestety nie należy do najcichszych, ale również nie jest najgłośniejszy. Do szumu można się przyzwyczaić i na dłuższą metę nie jest to wcale takie irytujące.. przynajmniej mnie ogląda się na nim świetnie i praktycznie nie zwracam uwagi na szum. Poniżej fotki, na których zrobiłem profesjonalny pomiar głośności sonometrem.

 

 

A temperatury wyglądają tak . . .

Zaraz po uruchomieniu

 

 

10 minut po uruchomieniu

 

 

Podczas oglądania filmiku na YT w systemie Android (około 30min po uruchomieniu)

 

 

Podczas oglądania filmu na Kodi w systemie Android (około 1h po uruchomieniu)

 

 

 

Na koniec przygotowałem dla Was krótki, prosty filmik prezentujący M1080 Smart w pełnej okazałości 🙂 Zachęcam do oglądania!

 

 

 

PODSUMOWANIE

Byintek M1080 Smart to kolejny model tego producenta, który zachwyca stosunkiem ceny do jakości (około 990zł). Otrzymujemy prawdziwe Full HD z bardzo dobrą jakością, szczegółowością i kolorami – oglądanie na nim filmów to.. jak dla mnie czysta przyjemność! Jedyne minusy to względnie spore szumy z wentylatorów, do których bądź co bądź można się przyzwyczaić i nie są one przesadnie wkurzające, no ale niestety są.. drugi minus, a w zasadzie coś z czego możemy zrezygnować to system Android – nie jest on zły, można z niego w miarę komfortowo korzystać, ale kupując podstawową wersję za około 760zł i dokupując przystawkę typu Mi BOX za około 250zł zbudujemy o wiele lepszy zestaw. Tak czy inaczej M1080 to bezwzględnie jedna z najlepszych propozycji projektorów do 1000zł. Ode mnie leci ogromna rekomendacja i mam nadzieję, że wkrótce Byintek pokaże jeszcze ciekawsze modele.

 

 

!!! UWAGA !!!

Od 28.03.2019 do 31.03.2019 możecie kupić projektor BYINTEK M1080 Smart za $240.49 + korzystając z kuponu na $-3 zgarniecie ten model za $237.49, czyli około 920zł.

Model bez Smart (bez Androida) kupicie za $183.51 + korzystając z kuponu na $-2 dostaniecie go za $181.51, czyli jakieś 705zł.

 

LINK: https://www.aliexpress.com/store/product/BYINTEK-M1080-Smart-2GB-16GB-Android-WIFI-FULL-HD-1080P-Portable-LED-Mini-Projector-1920×1080-LCD/736783_32935026665.html

 

Wszystkie inne projektory marki BYINTEK również będą mocno przecenione w tych dnia, więc jeśli zastanawiacie sie nad kupnem projektora to warto zrobić to w tym terminie 😉 .

 

 

Loading

OCENA Byintek M1080 Smart
Ocena ogólna
4.3
  • Design
  • Jakość wykonania
  • Jakość obrazu
  • Jasność
  • Kontrast
  • Funkcjonalność
  • System Android
  • Głośność / temperatura
  • Zestaw
  • Cena

Nagrody

               

Translate »