Karta sieciowa o ogromnej przepustowości 10-gigabitów!

Recenzja EDIMAX Pro EN-9320TX-E

Gigabitowe łącza w gospodarstwach domowych są już coraz bardziej dostępne zarówno fizycznie, a to za sprawą światłowodów jak i cenowo, bo ceny za 1Gbps to już wydatek około 60zł/mc. A co powiecie na jeszcze więcej.. mowa o łączą o zawrotnej przepustowości aż 10Gbps? Brzmi kosmicznie.. co nie? Niestety to jeszcze nie ten czas, aby każdy Kowalski mógł sobie pozwolić na taką przyjemność. Jednak w ofertach wiodących producentów sprzętu sieciowego zaczynają się pojawiać produkty mogą obsłużyć 10 gigabitowe łącza – przykładem jest karta sieciowa LAN EDIMAX Pro EN-9320TX-E. Jej cena to około 500zł – drogo… . Ale sprawdźmy czy warto w taki wynalazek inwestować  i dla kogo on jest.

 

Specyfikacja

Złącze: PCI Expres: Port RJ-45
Jumbo Frame: 16K Bytes
Kontrolki LED: LNK / ACT Per Port
Typowe zużycie mocy: 4 Watts​
Kompatybilne systemy operacyjne:Windows Server 2012 R2, Server 2012, Server 2008R2, Server 2016
Windows 10, Windows 8.1, Windows 7 (32/64-bit), Linux 4.x, 3.x, Linux 2.6.x (32/64-bit), Mac OS X 10.10.X (Yosemite), Mac OS X 10.11.x (EL Captain), MAC OS Sierra (10.12.x), VMware ESXi 6.0, 5.5, 5.1, Microsoft Hyper-V, Linux KVM, Oracle VirtualBox ​
Temperatura Pracy: 0 – 50 ℃
Przechowywania: -40 – 85℃
Wilgotność (Bez kondensacji) Pracy: 5 – 95%
Przechowywania: 5 – 95%
Wymiary (W x D): 82 x 62mm
Waga: 45g
Standardy i Protokoły IEEE 802.3ae: 10Gbps Ethernet, IEEE 802.3x: Flow Control and Back Pressure, IEEE 802.2ad: Link Aggregation, IEEE 802.1Q VLAN support, RFC2819 RMON MIB statistics
Certyfikaty: FCC, CE

 

Pudełka jak pudełko – obrazek urządzenia + informacje o produkcie.

 

 

W zestawie oprócz karty sieciowej znajdziemy płytę ze sterownikami (możemy je także pobrać ze strony producenta), dodatkowy śledź nisko profilowy do mniejszych obudów oraz instrukcję obsługi.

 

 

Karta z pewnością zasługuje na plus za jej wymiary – mamy tutaj zaledwie 82 x 62mm, więc idealnie mieści się w każdej obudowie. Wykonanie to płytka PCB  z kontrolerami, modułami itd. . Całośc jest bardzo dobrze spasowana i nie mogę się przyczepić co do jakości zastosowanych elementów – jest po prostu bardzo dobrze 😉

Na wierzchu znajdziemy także chłodzenie pasywne, które pozwoli bezgłośnie odprowadzać ciepło z poszczególnych kontrolerów karty.

Urządzenie montujemy na płycie głównej w slocie m.in. PCI Express v.2.0 x4 – oczywiście bez problemu zamontujemy ją w większym slocie np. x16.

Część przednia, czyli ta z portem Ethernet to nic innego jak solidna, metalowa blaszka/maskownica/śledź – zwał jak zwał. Sam port wyposażony został w dwie kontrolki LNK i ACT.

 

 

Pominę kwestię montażu, bo w zasadzie nie ma tutaj o czym pisać – montujemy kartę w wolnym slocie PCI-e m.in. x4 i gotowe.

Po podłączeniu skrętki (polecam CAT6)  do routera, switcha, czy co tam mamy, musimy zainstalować sterowniki, bo inaczej karta nie będzie działała. Osobiście zalecam pobranie najnowszych driverów ze strony producenta (link) , bo wtedy będziecie mieli pewność że wszystko działa jak należy. Jeśli nie mamy dostępu do internetu to korzystamy z załączonej płyty. No i co.. wybieramy system i instalujemy. Tyle! Karta jest gotowa do działania!

 

 

To teraz może opowiem co nieco o jej działaniu. Nie będę się zagłębiał w szczegóły zastosowanych standardów i protokołów, bo uważam że dla większości osób będzie to totalnie niezrozumiałe, a Ci którzy mają na ten temat pojęcie to wszystko znajdziecie powyżej w specyfikacji. Ja natomiast skupię się na bardziej oczywistych rzeczach typu prędkość i stabilność działania.

Niestety tutaj pojawia się pewne ograniczenie – nigdzie nie mam dostępu do łącza powyżej 1Gbps, a tym bardziej 10Gbps. Testy przeprowadzałem na internecie światłowodowym o łączu 200 Mbps (DL) / 20 Mbps (UP). Chciałem co prawda stworzyć prostą sieć wewnętrzną i sprawdzić transfer plików, ale… nie posiadam dwóch takich samych kart.. . No więc wracamy do tego co mamy. Skonfrontujemy kartę EDIMAXA ze zintegrowaną kartą sieciową w płytę główną ASRock AB350M Pro4 o przepustowości 1Gbps.

Wyniki macie poniżej. Po lewej EDIMAX Pro EN-9320TX-E, a po prawej integra – testowane na kablu SFTP CAT6. Tym sposobem uzyskaliśmy chyba odpowiedź, czy jest sens zakupu takiej karty dla zwykłego Kowalskiego posiadającego łącze do 1Gbps.

 

 

Zadacie pewnie pytanie, więc dla kogo jest właściwie ta karta. Przede wszystkim dla biznesu, dla firm które posiadają łącza o wysokich transferach, bądź tworzą wewnętrzną sieć, która potrzebuje ultraszybkiego dostępu przy transferze plików pomiędzy stacjami roboczymi, bądź serwerem. Producent chwali się przepustowością 10Gbps nie tylko na krótkich odległościach, ale nawet bezstratnie na 100m! Mamy szereg zabezpieczeń, m.in. obsługa tagowania wirtualnej sieci 802.1Q (VLAN) dla ramek Ethernet, umożliwiając zarządzanie siecią w elastycznym i bardziej bezpiecznym środowisku. Ponadto karta obsługuje funkcje gwarantujące najlepszą wydajność np. ramki 16K Jumbo i IEEE 802.3x Flow Control. Mało tego! Pobór prądu tego urządzonka to zaledwie 4W.

 

PODSUMOWANIE

Karta sieciowa EDIMAX Pro EN-9320TX-E to genialny produkt dla firm, dużych korporacji, które posiadają sieć wewnętrzną, bądź mają dostęp do łącza o prędkości powyżej 1Gbps. Nie jest to jednak urządzenie dla zwykłego konsumenta.. bo o ile możemy coś takiego kupić i w zasadzić do własnego komputera to raczej nikt z nas nie posiada dostępu do tak potężnego łącza. Z pewnością za kilka lat się zmieni i faktycznie będziemy zmuszeni do zakupu takiej karty, ale wierzę że wtedy ich ceny będą znacznie niższe. Obecnie za EDIMAX Pro EN-9320TX-E musimy zapłacić około 500zł i po dłuższych rozważaniach można przyjąć, że jest to rozsądna cena. Ode mnie jak najbardziej leci rekomendacja!

 

OCENA EDIMAX Pro EN-9320TX-E
Ocena ogólna
4.5
  • Design
  • Jakość wykonania
  • Zastosowane technologie
  • Prędkość wysyłania
  • Prędkość pobierania
  • Stabilność pracy
  • Zestaw
  • Cena

Nagrody

          

Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed
Translate »