Malutki przenośny dysk SSD – Seagate One Touch 500 GB

Seagate One Touch SSD 500GB

Dyski zewnętrzne przede wszystkim kojarzą nam się z typowymi 2,5 calowymi nośnikami HDD lub SSD w specjalnej obudowie. Szczerze, nie spotkałem jak dotąd tego typu urządzenia w mniejszych rozmiarach.. aż do teraz! Seagate One Touch SSD to malutki dysk przenośny o wymiarach zbliżonych do karty kredytowej.
Cena urządzenia to około 300zł, czyli podobnie jak w propozycjach modeli konkurencji.

 

SPECYFIKACJA

Pojemność: 500 GB
Interfejs: USB 3.0
Prędkość odczytu (maksymalna): 400 MB/s
Wymiary: 10 mm x 55,5 mm x 75 mm
Waga: 65 g

 

W zestawie wraz z dyskiem dostajemy bardzo dobrej jakości, krótki kabel USB w oplocie oraz papierologię.

 

Dysk przede wszystkim zasługuje na pochwałę za niewielkie wymiary: 75mm x 55,5mm x 10mm przy wadze zaledwie 65g – daje nam to format 1,8”.
Nie jestem w stanie stwierdzić, co siedzi wewnątrz obudowy, ale sądzę, że zastosowano tutaj po prostu typowy dysk M.2.

 

Obudowa wykonana została z dobrej jakości plastiku. Całość jest perfekcyjnie spasowana, nic nie trzeszczy i nic się nie ugina.
Na froncie znalazła się ciekawa stylistyka w barwach moro – chociaż widziałem też modele z materiałowym frontem, co pewnie wygląda jeszcze lepiej :). Z prawej krawędzi wychodzi kawałek materiałowej zawieszki – bardzo fajny dodatek, który z pewnością dla wielu okaże się przydatny.
Na jednym z boków znalazła się malutka dioda sygnalizująca pracę urządzenia oraz port USB 3.0.
Spód to ciekawa, szorstka w dotyku fakturka i naklejka z informacjami o produkcie.

Z One Touch korzystałem intensywnie przez kilka dni i jestem pod naprawdę sporym wrażeniem. Świetne prędkości zapisu i odczytu sięgające nawet 450 MB/s (to ciut więcej niż deklaracja producenta) genialnie sprawdzają i przyspieszają pracę na dużych plikach. Dysk śmiało można też wykorzystać do instalacji na nim programów, czy nawet gier! Tak, One Touch bardzo dobrze radzi sobie z odpalaniem nawet najnowszych tytułów, tak jakbyśmy odpalali je natywnie z dysku komputera.
Trzeba też dodać, że sprzęt jest bezgłośny i nie grzeje się nawet przy intensywnym użytkowaniu.

A poniżej benchmarki z CDM i Atto 😉

 

 

Wraz z dyskiem dostajemy 2-miesięczny dostęp do pakietu Adobe Creative Cloud zawierającego ponad 20 programów ze stajni Adobe.
Dodatkowo dostajemy narzędzie Mylio, które pozwala na zarządzanie własnymi zdjęciami.

 

Czego mi brakuje w Seagate One Touch? Chyba tylko dedykowanego kabelka na USB typu C, bo jednak coraz więcej laptopów pozbawionych jest standardowego USB-A.

 

PODSUMOWANIE

Seagate One Touch SSD 500 GB to naprawdę udany dysk zewnętrzny dla najbardziej wymagającego użytkownika. Ciekawe wykonanie, niewielkie wymiary, świetne transfery i niezawodność – to chyba najważniejsze cechy tego urządzenia. Jak za cenę około 300zł uważam, że jest to dysk godny zainteresowania.

 

 326 total views,  4 views today

Ciekawe artykuły
Suszarka z technologią dezynfekcji do butów i innej garderoby | Media-tech MULTI DRYER OZONE PRO MT6507