Monitor QHD w całkiem dobrej cenie | AOC Q2577PWQ

Jako, że jest to mój pierwszy test monitora, to z góry wybaczcie za wszelkie błędy i zupełnie nieprofesjonalne podejście do tematu z mojej strony 🙂 . Sprawdzać będziemy 25-calowy monitor QHD, czyli 1440p, z matrycą IPSAOC Q2577PWQ. Koszt tego potworka to około 1150zł, więc cena musicie przyznać że całkiem przyzwoita. Produkt sprawdzimy sobie z punktu widzenia zwykłego użytkownika, także nie oczekujcie tutaj profesjonalnych testów 😉 .

 

W tym artykule pozwolę sobie pominąć tak prozaiczną kwestię jak pudło… bo..  jest to po prostu wielki karton z obrazkami, opisami itp. – no chyba każdy z Was kupował kiedyś monitor, albo TV.

Specyfikacja AOC Q2577PWQ ma się następująco: 25-calowy ekran LED IPS o rozdzielczości 2560 x 1440 (WQHD) w formacie 16:9. Mamy tutaj częstotliwość odświeżania na poziomie 60Hz i czas reakcji 5ms, zaś jasność na poziomie 350 cd/m2. Kontrast to 1000:1 i 50000000:1. Zastosowane technologie to m.in. e-Saver, i-Menu, Led Balcklight, QHD, Screen+ oraz dumnie podkreślaną przez producenta technologię ochrony oczu Flicker Free. Do dyspozycji mamy szereg złączy: D-Sub, DisplayPort, DVI, HDMI. Dodatkowo znajdziemy tutaj wbudowany głośnik o mocy 3W w RMSie.

 

 

W zestawie oprócz monitora znajdziemy: kabel audio, kabel D-sub, kabel DisplayPort, kabel DVI, kabel zasilający oraz papierologię. Z pewnością cieszy tutaj obecność tak bogatego zestawu okablowania, fajna sprawa!

 

Design urządzenia wyróżnia się przede wszystkim praktycznie niewidocznymi ramkami ze względu na matowy ekran – w rzeczywistości jest tutaj obecna ramka o szerokości około 0,6mm, więc naprawdę mało! Oprócz tego w dolnej części monitora obecny jest aluminiowy pasek, gdzie widzimy m.in. logo AOC, nadruki opisujące przyciski funkcyjne oraz diodę LED. Sam monitor niestety nie należy do najcieńszych, ponieważ nie wliczając stopki z tylną prowadnicą regulacji wysokości, mamy grubość około 6,5cm – jest to niestety dosyć dużo.. gabarytowo można go porównać do starszych monitorów Full HD.

 

 

Stopka to niewątpliwie najcięższy element całej konstrukcji. Wykonana jest częściowo ze szkła i metalu. Prezentuje się to całkiem ciekawie i z pewnością estetycznie, aczkolwiek mnie osobiście bardziej podoba się rozwiązanie przykładowo z modelu AOC I2381FH… ale okej, takie potworki też mogą się podobać 😀 .

 

 

Plecki monitora to przede wszystkim plastikowa obudowa z… lekko wystającą … no sami wiecie 😛 . Pod spodem, gdy nieco się schylimy zauważamy szereg wejść, m.in. DisplayPort, D-Sub, DVI, HDMI oraz porty AUDIO. Ciut niżej po prawej stronie widzimy gniazdo Kensington Lock służące do montażu linki zabezpieczającej przed kradzieżą.

 

 

Tył to również prowadnica łącząca stopkę z monitorem. Dzięki niej możemy regulować wysokość oraz kąt nachylenia i  muszę przyznać, że jest to zdecydowanie wygodne rozwiązanie – bardzo dobra maksymalna, jak i najniższa wysokość. Regulacja kąta nachylenia jest również na bardzo dobrym poziomie.

 

 

Przejdźmy może do przycisków funkcyjnych znajdujących się pod spodem monitora. Znajdziemy tutaj m.in. przycisk POWER, MENU –  służący do wejścia w ustawienia monitora,  przyciski <  > odpowiadające za nawigację po MENU jak i regulację głośności, natomiast ostatni to przycisk służący do zmiany wejścia DP, HDMI, DVI lub D-Sub.

 

 

Jakość wyświetlanego obrazu muszę przyznać, że stoi na naprawdę dobrym poziomie. Maksymalna jasność robi wrażenia, aczkolwiek do najniższej już mógłbym się przyczepić, ponieważ mogłaby być ciut niższa – nocą mogą boleć oczy, ale jest to kwestia przyzwyczajenia. Kolory są odwzorowane idealnie, a podświetlenie równomierne. Zdarzają się monitory przez, które niestety bolą oczy i sam miałem nieraz takie problemy, a tutaj mogę siedzieć przed ekranem kilka godzin i oczy ani trochę nie są zmęczone. Używam go około miesiąca i szczerze stwierdzam, że jak na tą półkę cenową jest jak najbardziej okej 😉 . Poniżej prezentuję kilka fotek, ale pamiętajcie, to co widzicie na zdjęcia nie odzwierciedla w 100% stanu faktycznego – przykładowo na niektórych fotkach widać jakby nierównomierne podświetlenie co absolutnie nie ma tutaj miejsca! Także miejcie to na uwadze.

 

 

Jak mają się ustawienia w MENU? Mamy tutaj dosyć rozbudowane OSD – luminacja pozwala nam na zarządzanie takimi opcjami jak kontrast, jasność, gamma, funkcja DCR – czyli dynamiczny kontrast, oraz Overdrive – czyli coś w stylu ostrości? ale mogę się mylić :).

 

 

Następnie mamy sekcję Ustawienia ekranu, która dostępna jest tylko i wyłacznie poprzez podłączenie analogowe – w tym wypadku D-Sub.

 

Kolejne to Ustawienia kolorów, gdzie mamy: możliwość zarządzania temperaturą barwową, DCB to tryb dzięki któremu możemy podmienić wybrane kolory na ich żywsze odcienie, zaś DCB Demo ukazuje różnicę po zastosowanych zmianach (jedna połowa ekranu przed zmianą , druga po zmianie), no i oczywiście mamy ustawienia konkretnych kolorów.

 

 

Sekcja Wzmocnienie obrazu jest dla mnie dosyć niezrozumiała. Dzięki dostępnym tam ustawieniom możemy zmienić jasność i kontrast danej części ekranu. Nie mam pojęcia jakie to ma zastosowanie, no ale coś takiego jest 🙂 .

 

 

Dzięki Ustawieniom OSD możemy m.in. zmienić język, czas podświetlenia MENU itp .

 

 

Ostatnia z sekcji to Ekstra. Możemy tutaj wybrać tryb wyboru wejścia, automatyczną konfigurację, timer wyłączenia monitora, współczynnik obrazu, DDC/CI – jest to coś w rodzaju możliwości programowego sterowania monitora (więcej o tym znajdziecie np. na Wikipedii). Mamy oczywiście Reset do ustawień fabrycznych i podstawowe informacje o wyświetlanym obrazie.

 

 

Spytacie pewnie co z tym 3W głośnikiem. Dla mnie osobiście jest to tylko dodatek, którego nie powinniśmy traktować poważnie. Jakość dźwięku jest słaba, zupełny brak bassu, ale od biedy można go używać, nie mniej wolałbym chyba zainwestować chociażby w głośnik BT.. po prostu używanie tego wbudowanego to katowanie uszu. Oczywiście nie mówię, że z dźwiękiem jest coś nie tak, absolutnie nie ma tutaj szumów, czy jakichkolwiek zniekształceń, ale dźwięk jest zwyczajnie słaby, płytki i jakby sztuczny.

 

 

PODSUMOWANIE

AOC Q2577PWQ to może nie sprzęt idealny, ale zdecydowanie dobry jak na swoją półkę cenową. Design może się podobać mimo sporych gabarytów. Z pewnością cieszy tutaj tak mała ramka i bardzo dobra jakość obrazu – idealnie odwzorowane kolory, akceptowalny poziom jasności i masa ustawień. Myślę, że monitor jest warty zainteresowania i spokojnie mogę go polecić 🙂 .

 

 

Aktualne ceny AOC Q2577PWQ:

https://www.ceneo.pl/38952669

 

 

OCENA

Jakość wykonania: 4/6

Design: 4/6

Jakość obrazu: 5/6

Funkcje: 5/6

OSD: 5+/6

Zestaw: 5+/6

Cena: 5/6

Ocena ogólna: 5/6


 

Loading

Translate »