grand theft auto vi gta 6 sunset trailer 4k wallpaper by v0 utyo40c0bh4c1 scaled

Co już wiemy po pierwszym zwiastunie Grand Theft Auto 6?

Wszystko na temat GTA 6


Wielu z Was zastanawia się pewnie, dlaczego piszemy na temat gry wideo skoro już dawno porzuciliśmy ten dział na naszym portalu. Sprawa jest bardzo prosta – z sentymentu do gier z serii Grand Theft Auto. Cięzko nazwać mnie graczem, bo jestem bardzo wybredny, a jak już zasiadam do jakiejś produkcji to jest z pewnością tytuł, który wiem, że mnie wciągnie na długie godziny. Tak jest właśnie w przypadku GTA, które towarzyszy mi w zasadzie od pierwszych części z uniwersum 2D. Nie ukrywam, że w mojej prywatnej „topce” są części GTA V, GTA San Andreas i… chyba „top of the top” – GTA Vice City. No to chyba już wiece, dlaczego ta publikacja została popełniona 😉

5.12.2023 – trailer wycieka wcześniej niż planowano

Tuż po północy (5.12.2023) opublikowałem tutaj artykuł, że pierwszy oficjalny zwiastun GTA VI został opublikowany – właśnie o północy. Przypomnijmy, że w Polsce mieliśmy go zobaczyć dopiero o godzinie 15:00 tego dnia. Niestety przez wyciek studio Rockstar Games podjęło decyzję o przyspieszeniu publikacji materiału.

Lucia jako główny protagonista

 

Oczekiwania fanów serii Grand Theft Auto zawsze są ogromne, a najnowsza odsłona, GTA 6, wywołała burzę emocji, zwłaszcza ze względu na wybór głównej bohaterki o imieniu Lucia. Trailer gry ujawnił wiele szczegółów, zaskakując fanów swoją intensywnością i dynamicznymi sekwencjami.

Lucia, przedstawiona jako główna postać, wzbudza wiele pytań i spekulacji. Rozpoczyna ona trailer będąc w więzieniu, a kolejne sceny pokazują ją jako pasażerkę w samochodzie, popełniającą przestępstwa w towarzystwie nieznanego dotąd mężczyzny. Wcześniejsze przecieki wskazywały, że mężczyzną tym miał być Jason, jednakże tożsamość drugiego bohatera nadal pozostaje tajemnicą.

Informacje podane przez Bloomberg w 2022 roku sugerowały, że GTA 6 będzie miało „fabułę inspirowaną rabusiami bankowymi Bonnie i Clyde’em”. W świetle ostatnich ujęć zwiastuna, gdzie para jest ukazana w maskach i przygotowuje się do napadu na sklep, te przypuszczenia nabierają mocy. Lucia i nieznany dotąd mężczyzna wydają się być parą, co sugerują ich dialogi o „trzymaniu się razem” i „zaufaniu”. Dodatkowo, piosenka w tle – „Love is a Long Road” Toma Petty’ego – zawiera teksty opowiadające o desperacji i trudnościach kochanków, co może być wskazówką na burzliwy charakter ich związku w grze.

Reakcje na wybór głównej bohaterki były mieszane. Część fanów entuzjastycznie przyjęła zmianę, uważając, że Lucia może przynieść nowe spojrzenie i świeże podejście do serii. Jednakże, nie brakuje także opinii krytycznych, sugerujących, że wybór kobiecej protagonistki nie jest zgodny z oczekiwaniami części społeczności graczy.

Powrót do Vice City

Najnowsze doniesienia o GTA 6 rozbudziły ogromne zainteresowanie fanów serii, zwłaszcza dzięki informacji o powrocie do skąpanego w słońcu Vice City. To miasto, będące odpowiednikiem Miami, wcześniej stanowiło główny setting dla Grand Theft Auto: Vice City z lat 80. Teraz, w 2023 roku, Vice City powraca w nowej odsłonie, zapowiadając się jako obszar większy i bardziej rozbudowany niż kiedykolwiek wcześniej.

Niezwykle istotnym elementem nowego Vice City są odnowione lokalizacje, w tym odpowiedniki South Beach i Miami Beach Boardwalk, które wydają się nosić nazwę „Vice Beaches”, co można wywnioskować z nazw autostrad w zwiastunie.

W trakcie krótkiej prezentacji udało się zauważyć inne nazwy obszarów, takie jak Leonida – gra słowna związana ze stanem Floryda – a także Kelly County, Leonard County, Vice Dale County, VCI Airport, Stockyard Downtown i Port VC/Keys, prawdopodobnie odniesienia do miejsc inspirowanych Everglades i Florida Keys. „Gator Keys”, podobna lokalizacja, pierwotnie miała się pojawić w GTA: Vice City, ale została wtedy wycięta. Wygląda na to, że Rockstar w końcu ma szansę zrealizować swoją pełną wizję bagien z aligatorami 😉 .

Jedno jest pewne – większe, bardziej rozbudowane Vice City z szeregiem różnorodnych lokalizacji zapowiada niesamowitą podróż po tym otwartym świecie.

Pojazdy

Jedną z charakterystycznych cech serii Grand Theft Auto jest bogata kolekcja pojazdów, a GTA 6 zapowiada się jako gra, która nie zawiedzie oczekiwań pod tym względem. Zwiastun gry obfituje w różnorodne środki transportu, obejmując samochody, monster trucki, motocykle, quady, łodzie motorowe, a nawet łódź z napędem śmigłowym, prawdopodobnie przeznaczoną do eksploracji obszarów Everglades.

Warto zwrócić uwagę, że Lucia i jej partner są widoczni w swoim pojeździe pod koniec zwiastuna. Ich samochód ozdobiony jest naklejką z napisem „Crazy Hippie” na tylnej części, natomiast zielony truck widziany około 0:52 w zwiastunie posiada naklejki na tylnej szybie o treści „Vice Vinyl” i „#rideoutcustoms” – wszystko to wskazuje na potencjalnie bogatą gamę opcji personalizacji samochodów.

Nowości, które przyniesie Grand Theft Auto VI

Wyczekiwane GTA 6 zapowiada się jako kontynuacja sprawdzonej formuły serii, w której gracze będą mieli okazję kraść samochody, uciekać policji i dokonywać spektakularnych napadów. Wszystko to już można wywnioskować z zwiastuna, który ukazuje także zupełnie nowy aspekt – obecność mediów społecznościowych.

Styl mediów społecznościowych, przypominający TikToka czy relacje z Instagrama, jest szczególnie wyeksponowany w zwiastunie, prezentując przykładowo filmik od pewnego „YoMammazJammera”, który oddaje hołd swojemu zmarłemu przyjacielowi Rudiemu.

Choć może to być jedynie elementem przyciągającym uwagę w trailerze, sugeruje on, że gra będzie zawierać komponent społecznościowy lub transmisje na żywo, wykraczające daleko poza Lifeinvader i Bleeter, odpowiedniki Facebooka i Twittera obecne w GTA 5. Przynajmniej Rockstar mocno nawiązuje do memów internetowych „Florida Man” i „Karen” z własną wersją Leonida Man (czule prezentujący swoje krocze 😛 ) oraz zagniewanej kobiety trzymającej dwa młotki.

Loga dwóch potencjalnych frakcji gry również pojawiają się w prawym dolnym rogu zwiastuna: Thrillbilly Mud Club, grupa kierowców monster trucków, oraz High Rollerz Lifestyle, grupa biorąca udział w wyścigach ulicznych. Poza nimi, widzimy też grupę motocyklistów podczas komunikatu zatytułowanego „Dirt-Bike Dirt-Bags”.

Najważniejszym detalem jest jednak bransoletka elektronicznego dozoru policyjnego na prawej kostce Lucii. Może to być jedynie element artystyczny, ale również wskazuje na to, że gra mogłaby rozpoczynać się od partnera Lucii eskortującego ją z więzienia, a „obrączka” na kostce ograniczałby ruchy pary w otwartym świecie Vice City, przynajmniej na początku rozgrywki.

Data premiery GTA 6

Rockstar ustalił datę premiery GTA 6 na rok 2025, przynajmniej dla konsol PS5 i Xbox Series X/S. Nie znamy dokładnej daty wydania gry na PC. Patrząc na dotychczasowe gry, GTA 5 trafiło na PC około 18 miesięcy po premierze na Xbox 360 i PS3. Oznacza to, że gracze korzystający wyłącznie z komputerów osobistych mogą musieć poczekać dość długo, aby zagrać w nową odsłonę serii.

Na ten moment to wszystko co wiemy oficjalnie na temat Grand Theft Auto 6.
Mimo, że było wiele spekulacji, niepotwierdzonych przecieków postanowiłem nie robić zamieszanie i po prostu napisać o tym, co wiemy i jest prawdziwe.

Loading