Recenzja chłodzenia procesora SilentiumPC Fera 5

Polak potrafi!

SilentiumPC to polska firma, która pojawiła się na rynku w 2007 roku jako odpowiedź na rosnące oczekiwania polskich odbiorców. Dlatego też ideą przyświecającą twórcom SilentiumPC przy projektowaniu nowych urządzeń od samego początku była: funkcjonalność, wszechstronność, jakość zorientowana na potrzeby użytkownika, a także korzystna cena. Zapraszam dzisiaj do recenzji ich najnowszego chłodzenia jakim jest Fera 5. Czy powiedzenie „Polak potrafi” jest aktualne i w tym przypadku? Przekonajcie się sami!

SPECYFIKACJA

Wymiary: 155×127×77 mm
Waga: 562 g
Współczynnik TDP: 220 W
Typ: Wieża
Ciepłowody: 4
Wentylator: Fluctus 120 PWM
Prędkość obrotowa wentylatora: 300 (±100) – 1800 (±10%) obr./min.
Łożysko wentylatora: FDB
Żywotność: 100 000 h
Wtyczka: 4-pin PWM (męska i żeńska)
Kompatybilność Intel: LGA 1200 / 1151 / 1150 / 1155 / 1156
LGA 2066 / 2011-3 (square ILM) / 2011 (square ILM)
LGA 1366 / 775
Kompatybilność AMD: AM4
AM3(+) / AM2 (+) / FM2(+) / FM1
Gwarancja: 6 lat

OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ

Chłodzenie dociera do nas w kartonowym opakowaniu o kolorystyce biało-niebieskiej z czarnymi akcentami. Motywem przewodnim jest zdjęcie chłodzenia oraz wyszczególnienie jego najważniejszych cech, takich jak:

 • asymetryczny radiator z 56 gęsto upakowanymi finami,
 • cztery ciepłowody bezpośrednio stykające się z procesorem,
 • wydajny i bardzo cichy wentylator Fluctus 120 PWM z technologią Synergy Cooling,
 • szeroki zakres użytecznych obrotów wentylatora + tryb półpasywny,
 • gumowe elementy antywibracyjne w rogach wentylatora,
 • 155 mm wysokości – pasuje do większości popularnych obudów,
 • niewielkie wymiary, nie nachodzi na moduły pamięci operacyjnej,
 • wygodny i łatwy w użyciu system montażu do wszystkich popularnych procesorów,
 • pasta Pactum PT-3 w zestawie,
 • 6 lat gwarancji.

Wewnątrz opakowania panuje nienaganny porządek. Wentylator i akcesoria mają własne pudełka a chłodzenie umieszczone jest między nimi dzięki czemu jest dobrze chronione podczas transportu.

 

A zawartość opakowania prezentuje się następująco:

 • asymetryczny radiator Fera 5,
 • wentylator Fluctus 120 PWM,
 • pasta termoprzewodząca Pactum PT-3 1,5 g,
 • zestaw montażowy,
 • klipsy dla w sumie dwóch wentylatorów,
 • instrukcja obsługi.

BUDOWA

 

Fera 5 należy do nowej rodziny chłodzeń procesora SilentiumPC, w której zastosowano technologię Synergy Cooling. Technologia ta to efekt współpracy SilentiumPC z Synergy Cooling. Piotr Pietras to główny inżynier odpowiedzialny za unikatowy projekt i technologię zawartą w wentylatorach Fluctus 120 PWM, na którą złożony został wniosek patentowy. Dopasowany do Fluctusa radiator ma specjalnie dobrany kształt i gęstość upakowania finów. Rozwiązania Synergy Cooling zastosowane w Ferze 5 pojawią się również w szykowanych na 2021 rok coolerach SilentiumPC z wyższych segmentów.

Podstawą chłodzenia Fera 5 jest gęsto upakowany, aluminiowy i asymetryczny radiator wsparty na czterech miedzianych rurkach cieplnych, które bezpośrednio stykają się z procesorem („direct touch”). Zapewnia to szybki odbiór energii cieplnej i transfer do właściwego radiatora, który składa się z 56 finów ze specjalnie wyprofilowanymi krawędziami natarcia. Całość tworzy swoisty tunel dla tłoczonego powietrza. Podstawa jest dobrze wykonana, nie jest co prawda wypolerowana na lustro ale jest gładka, bez wżerów i nierówności. Listki radiatora są bardzo cienkie i ostre, uwaga z palcami! 🙂 Każdy z listków posiada delikatne wybrzuszenia, coś a’la pileczka do golfa tylko mniejsze i dużo gęstsze.

Fera 5 wyposażona jest w wentylator Fluctus 120 PWM. Wentylator ten posiada charakterystyczne łopatki o ząbkowanych krawędziach zapewniające wysokie ciśnienie statyczne (dopasowane do tak gęstego radiatora) i bardzo duży przepływ powietrza. Muszę przyznać, że jeszcze nie spotkałem się z wentylatorem, w którym łopatki posiadałyby tak ostrą krawędź natarcia!  Dodatkowo Fluctus 120 PWM wyposażony jest w nowoczesne i wytrzymałe łożysko FDB (MTBF 100 000 h), z kolei w jego rogach znajdują się gumowe elementy antywibracyjne.

 

Wentylator posiada również szeroki zakres użytecznych obrotów – od 300 (±100) obr./min do 1800 (±10%) obr./min. Zakres taki umożliwia dopasowanie prędkości obrotowej do własnych potrzeb i definiowanie krzywej prędkości obrotowej tak aby przy niskim obciążeniu było maksymalnie cicho a przy wysokim obciążeniu bardzo wydajnie. Możliwe jest nawet czasowe wyłączanie wentylatora Fluctus za pomocą technologii fan stop.

Trzeba przyznać, że chłodzenie prezentuje się bardzo dobrze. Wszystkie elementy są ze sobą odpowiednio dopasowane. Najbardziej podoba mi się kompozycja czarnego topu radiatora, która zrównuje się wysokością z górną krawędzią wentylatora.

W Fera 5 zastosował również nowy system montażu, który jest bardzo prosty i intuicyjny. A nawet jakbyśmy pogubili się przy którymś kroku to bogato ilustrowana instrukcja nam w tym pomoże (producent zadbał aby każdy krok w instrukcji był podpisany w języku angielskim i polskim). Wymiary chłodzenia są dobrane tak, że nie koliduje ono z innymi elementami na płycie głównej ani z wyższymi pamięciami RAM. Podczas montażu trzeba zwrócić uwagę na kierunek przepływu powietrza bo radiator ma budowę asymetryczną! Zastosowana pasta termoprzewodząca Pactum PT-3 ma odpowiednio dobraną gęstość i płynnie rozprowadza się po powierzchni procesora.

Do zestawu dołączona jest druga para metalowych spinek, które umożliwiają zamontowanie drugiego wentylatora.

WYDAJNOŚĆ

Przechodzimy do najważniejszej części recenzji czyli wydajności! Pomiary temperatury dokonywane są na procesorze AMD Ryzen 3400G z zapuszczonym testem Linpack w programie OCCT oraz przeprowadzone w klimatyzowanym pokoju ze średnią temperaturą 21*C. Dodatkowo w obudowie puszczone są wszystkie wentylatory ma maksymalną prędkość. Odczyt temperatury jest wartością maksymalną odczytaną po teście puszczonym na 30 min. Pomiar głośności wykonywany jest przy ustawieniu prędkości wentylatora na 50% i 100% w programie Gigabyte SIV. Odczyt głośności następuje przy wyłączonych wszystkich wentylatorach w obudowie oraz pod małym obciążeniem aby wentylator zasilacza nie zaburzał odczytów (zasilacz półpasywny). Odczyt głośności następuje z odległości ok 30 cm i jest średnią uzyskaną przy odczycie (oczywiście jeśli w tle wystąpił jakiś nieprzewidziany dźwięk zaszumiający odczyt to pomiar jest powtarzany). Pasta termoprzewodząca używana jest zawsze ta dostarczana przez producent, rozgrzewanie pasty trwa nie mniej niż 24h.

Temperatury:

Głośność:

Fera 5 wypadła bardzo dobrze a wręcz rewelacyjnie patrząc na cenę. Wydajność nie ustępuje wydajnościom rozwiązań marek premium w cenie ponad dwukrotnie wyższej. Przy maksymalnych obrotach wentylatora chłodzenie plasuje się między Noctua NH-U12S Black oraz Redux. To co mnie najbardziej jednak zaskoczyło to bardzo dobra jakość zastosowanego wentylatora. Pomimo wyższych prędkości obrotowych, niż konkurencyjne rozwiązania, głośność stoi na podobnym, bardzo dobrym poziomie. Przy 1250 RPM jest zalednie 29 dB (wartość niesłyszalna) a na maksymalnej prędkości jest 37.5 dB. Wyraźnie widać, że promowana i podkreślana technologia Synergy Cooling sprawdza się bardzo dobrze. Jestem pod wrażeniem.

PODSUMOWANIE

Testowane chłodzenie, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, jest niesamowicie wydajne. Dodatkowo oferuje bardzo dobrą kulturę pracy. To wszystko w klasie budżetowej z ceną wynoszącą zaledwie 119zł. Aż chce się powiedzieć, że „tak wiele za tak niewiele”. Polak potrafi! SilentiumPC pozamiatało na rynku modelem Fera 5 w klasie budżetowych rozwiązań stojąc wydajnościowo w tej samej lidze co produkty premium.

Zalety:

 • wydajność rozwiązań premium,
 • wysoka kultura pracy wentylatora Fluctus 120,
 • niska cena,
 • długa gwarancja (6 lat),
 • kompaktowa budowa,
 • instrukcja montażu w języku polskim,
 • dobrej jakości pasta termoprzewodząca Pactum PT-3.

Wady:

 • nierówne odlewy plastiku w śrubkach dystansowych na platformę AMD.

 740 total views,  2 views today

Ocena ogólna
4.8
 • Wydajność
 • Kultura pracy
 • Cena
 • Jakość wykonania
 • Dodatki
 • Gwarancja
Ciekawe artykuły
Jak działa zewnętrzny dysk SSD? – My Passport Go od WD