Obecnie większość nowych telewizorów wyposażonych jest w systemy smart TV oraz wbudowane tunery do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. A co jeśli posiadamy w domu stary tv i chcemy rozszerzyć jego funkcjonalność? A może z monitora chcielibyśmy zrobić normalny telewizor? Do tego własnie służą zewnętrzne tunery – tym razem przyjrzałem się propozycji Ferguson Ariva154 Combo, który swą funkcjonalność naprawdę zaskakuje! Jego cena na dzień dzisiejszy to około 289zł.
Specyfikacja
Chipset: ALI M3529
Procesor: 594 MHz
Pamięć RAM: 128 MB DDR3
Pamięć wewnętrzna: 8 MB
Zgodność ze standardami:DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2, MPEG-2, MPEG-4
Rozdzielczość sygnału:1080p, 1080i, 720p, 576p, 576i
Informacje dodatkowe :Dekoder jest kompatybilny ze standardem DVB-T2 kodowanym kodekiem H.265/HEVC – nową generacją transmisji telewizyjnej, oferującą lepszą jakość i zasięg programów nadawanych w standardzie DVB-T2.
Cyfrowe wyjście HDMI:tak
Liczba złączy EURO/SCART:1
Wyjście S-Video :tak
Wyjście kompozytowe :tak
Cyfrowe wyjście optyczne:tak
Wejście LNB (antena satelitarna) :tak
Wejście/wyjście antenowe :tak
Złącze USB:tak
Złącze Ethernet:tak
Napięcie wejściowe: DC 12V/1,5A
Zużycie prądu: max 45W (<0,5W standby)
Wymiary: 260 x 180 x 45 mm
Waga: 1,5 kg
Sprzęt dostajemy w zwykłym, kartonowym pudełku z wszystkimi najpotrzebniejszymi informacjami o produkcie.
W zestawie oprócz tunera znajdziemy zasilacz sieciowy, pilot oraz papierologię.
Urządzenie wygląda.. hmm.. jak każdy inny tuner czy dekoder.. no chyba każdy z Was widział takie ustrojstwo. W designie nic szczególnego co by miały się rzucać w oczy. Jest po prostu okej. Wykonany został z dobrej jakości tworzywa sztucznego oraz metalu. Jego wymiary należą raczej do średnich – 260 x 180 x 45 mm, a waga to 1,5 kg. Całość konstrukcji jest prawidłowo spasowana, nic nie trzeszczy, nic nie odstaje i nic się nie ugina.
Na froncie znalazł się plastikowy panel – od lewej mamy przycisk POWER, mały wyświetlacz 4-cyfrowy informujący o tym, gdzie aktualnie się znajdujemy lub jaki kanał jest włączony. Po środku umieszczono przyciski góra, dół, prawo, lewo i OK, a obok MENU i EXIT. Prawy panel to pokrywa, pod którą znajduje się złącze CA dla kart Pay TV.
Góra, prawy i lewy bok to metalowa obudowa z otworami wentylacyjnymi.
Na tyle umieszczono szereg gniazd i portów tj. wtyk antenowy, loop out, gniazdo lnb, drugi loop out, port RS232, dwa gniazda USB, gniazdo optyczne SPDIF, port LAN, wyjście HDMI, SCART, przełącznik ON/OFF i gniazdo zasilania 12V.
Spód to ponownie otwory wentylacyjne i dwie stopki antypoślizgowe.
Pilot w mojej opinii został wykonany bardzo dobrze, jest poręczny, przyjemny w użytkowaniu i przede wszystkim funkcjonalny.
Ariva154 Combo posiada proste i intuicyjne menu. Pomijając oczywiste rzeczy jak zmiana języka, daty, godziny, ustawień obrazu, dźwięku, wyszukiwania kanałów itd. – mamy także możliwość oglądania filmów, słuchania muzyki, przeglądania zdjęć z pamięci USB np. pendrive’ów. Ciekawą funkcją przy oglądaniu chociażby telewizji naziemnej jest możliwość nagrywania jednego kanału na np. dysk zewnętrzny, a oglądanie drugiego – mega fajna i przydatna rzecz! Nie zabrakło opcji multiroom, która dzięki sieci lokalnej daje nam możliwość oglądania różnych programów płatnej telewizji cyfrowej w jednym abonamencie na dwóch telewizorach.
Najbardziej jednak zainteresowały mnie wbudowane serwisy internetowe – aby z nich korzystać wymagane jest połączenie internetowe – albo po kablu, albo korzystając z dodatkowe modułu WiFi na USB (brak w zestawie). No i gdy mamy necika to możemy sobie pooglądać filmiki na YouTube, DailyMotion i kilka innych – niestety nie są to aplikacje znane nam ze smartfonów.. są one mocno okroje, po angielsku i takie sobie w obsłudze.. zauważyłem także, że materiały z YouTube są odtwarzane maksymalnie w 720p.. szkoda. Są także proste gierki i pogoda online.
Ale uno momento 😀 jest jeszcze jedna ciekawostka – My IPTV! Powiem tyle – listy m3u działają, sprawdzałem, jest bomba 😉 .
W moim teście niestety nie miałem okazji przetestować wszystkich funkcji tego wynalazku, bo po prostu nie miałem takiej możliwości.
Sprawdziłem natomiast jeszcze jedną rzecz, coś oczywistego, czyli odbiór kanałów DVB-T. Co mogę powiedzieć? W zasadzie wszystkie kanały dostępne w moim obszarze zostały wyszukane, działają bez problemowo i nie mam się do czego przyczepić. EPG i telegazeta też działają 😉 .
Oczywiście mamy możliwość sortowania kanałów, dodawania ich do ulubionych, czy też słuchania kanałów radiowych.
Mimo że żadnych problemów z tym urządzonkiem nie miałem to jest kilka rzeczy, których mi brakuje – m.in. brak wsparcia dla 4K, bo niestety możemy oglądać tylko w 1080p. Brakuje możliwości instalacji aplikacji, chociaż hmm.. może bardziej realne byłoby ogarnięcie do porządku istniejących serwisów i dodania do YT 1080p oraz zmiany jakości. No i w sumie to chyba tyle. Jak na cenę 289zł niczego więcej nie możemy oczekiwać.
PODSUMOWANIE
Ferguson Ariva154 Combo to ciekawy tuner, który spełnia swoje podstawowe zadania znakomicie. Co prawda z tymi serwisami internetowymi jest jakby średnio, ale mam ogromną nadzieję, że zostanie to poprawione w jakiejś aktualizacji oprogramowania. Cała reszta, łącznie z jakością wykonania, funkcjonalnością i działaniem to po prostu to, czego możemy się spodziewać po takim sprzęcie. Dla mnie produkt dobry, warty zainteresowania.
OCENA Ferguson Ariva154 Combo
Ocena ogólna
-
Design
-
Jakość wykonania
-
Funkcje
-
Telewizja
-
Internet
-
Komfort użytkowania
-
Zestaw
-
Cena
Nagrody