Jeśli chcesz przyspieszyć działanie swojego komputera czy laptopa, jednym ze sposobów będzie zakup odpowiedniego dysku SSD. Nośniki półprzewodnikowe mogą znacznie wpłynąć na poprawę działania systemu niezależnie od tego, czy zamontujesz je do supernowoczesnego laptopa gamingowego, czy starszego już komputera biurowego. Czym jednak dyski M.2 różnią się od SATA czy PCIe? Dowiesz się tego w poniższym artykule.
Dyski SSD – dlaczego są lepsze od HDD?
Przewaga dysków SSD nad HDD jest oczywista. Przede wszystkim wynika ona z prędkości, jakie mogą osiągać te nośniki. Podczas gdy HDD osiągają jakieś 150 MB/s prędkości, najszybszy dysk M.2 PCIe 4.0 może działać z prędkością odczytu sekwencyjnego równą 7450 MB/s. To przekłada się m.in. na krótszy czas dostępu do danych. Nośniki półprzewodnikowe, ze względu na to, że nie posiadają ruchomych elementów, są też bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, spowodowane np. upadkiem z wysokości. Brak charakterystycznych talerzy czyni je również bardziej cichymi i energooszczędnymi.
Rodzaje nośników ze względu na złącze
Tutaj można wymienić dyski SATA, M.2 oraz PCIe. SATA występuje już przede wszystkim w starszych laptopach i komputerach. Jest to interfejs charakterystyczny dla HDD, co niestety przekłada się na niską wydajność nośników SSD SATA. Ich maksymalna prędkość odczytu to ok. 600 MB/s. Wśród dysków korzystających z tego interfejsu możemy wyróżnić również mSATA. Są one mniejsze, a do podłączenia nie wymagają dwóch przewodów.
M.2 to godny następca SATA, który początkowo wykorzystywany był przede wszystkim do cienkich laptopów i notebooków. Dużą popularność zyskał przede wszystkim dzięki swoim świetnym parametrom. W zależności od magistrali nośnik SSD M.2 PCIe może mieć prędkość od ok. 4000 MB/s (PCIe 3.0 x4) aż do 8000 MB/s (PCIe 4.0 x4). Pamiętajmy jednak, by sprawdzić, czy nasz laptop obsługuje dany standard.
W ostatniej kategorii znajdują się złącza PCIe. Używa się ich w dyskach w formie karty rozszerzeń. Ich zaletą jest fakt, że zapewniają bardzo wysoką przepustowość, która może w teorii osiągać nawet 16 000 MB/s. Obecnie jednak korzystają z nich jedynie specjalistyczne stacje robocze i mają bardzo wysoką cenę.
Dyski M.2 – rodzaje
Wspomnieliśmy już, że wśród nośników SSD wyróżniamy również dyski M.2. Także w tym przypadku występuje również podział – tym razem ze względu na technologię komunikacji. W tym kontekście możemy mówić o dyskach M.2 SATA oraz NVMe. Warto jednak wiedzieć, że te pierwsze poza formatem niczym się nie różnią od klasycznych nośników SATA. Ich maksymalna prędkość będzie taka sama, niezależnie od formatu. Jeśli chodzi o NVMe, korzystają one z magistrali PCIe. Najszybszy dysk M.2, który dostępny jest na rynku, obsługuje już standard PCIe 5.0.
Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.