20220318173615 ge0e03fc15bb9c36103f1f7e66f3b8aa8ec2e2b82cf6a607b05cc66a569c03320f728cccbfa8ccd4b133a27410f63ae9b450ea30e81b637adf8588157e7fd3f4a 640.jpg

Jakie są rodzaje przelotek w płytkach drukowanych?

Jakie są rodzaje przelotek w płytkach drukowanych? Czym w ogóle są przelotki PCB i jak się je tworzy? Szczegóły na temat przelotek znajdziesz w dzisiejszym artykule. Już teraz zapraszamy do lektury!

 

  1. Czym są przelotki w płytkach drukowanych?
  2. Jakie są rodzaje przelotek?
  3. Przelotki z tworzywa sztucznego – metody ich zakrywania lub wypełniania

 

Obwody drukowane z reguły wykonuje się według wytycznych klientów oraz tych, które proponują sami producenci. Ale nie tylko, ponieważ podczas produkcji należy korzystać także z wymagań, które określają normy IPC. Jedną z takich norm, którą należy wziąć pod uwagę, jest norma IPC 4761. Dotyczy ona ochronie przelotek. Co to jest przelotka w płytkach drukowanych? Jakie są rodzaje przelotek? Odpowiadamy w niniejszym wpisie.

Czym są przelotki w płytkach drukowanych?

Płytki drukowane to elementy, których zadaniem jest przede wszystkim zagwarantowanie elektrycznego połączenia między poszczególnymi elementami. W tym celu wykorzystuje się tak zwane ścieżki przewodzące. Aby przekazać sygnał elektryczny z jednej warstwy do drugiej warstwy obwodu, stosuje się specjalne otwory ze ścianami metalizowanymi. To właśnie te otwory nazywa się przelotkami.

Aktualnie wyróżnia się kilka rodzajów przelotek i różne typy ich końcowego wykończenia na powierzchni drukowanej płytki. Z reguły każda przelotka ma taką samą funkcję, bez względu na rodzaj. Jednakże każdy wykorzystany typ należy precyzyjnie zdefiniować w projekcie. Dzięki temu podczas montażu nie wystąpią żadne problemy, a same płytki drukowane zagwarantują niezawodne działanie.

Jakie są rodzaje przelotek?

Jakie są typy przelotek? Pierwszy rodzaj obejmuje otwory przelotowe, czyli rozwiązania wiercone od górnej do dolnej warstwy. Taki otwór jest oczywiście otwarty z dwóch stron i pozwala na bezproblemowe przepływanie galwanicznego roztworu, który sprawia, że ściana otworu staje się przewodząca.

Kolejny rodzaj przelotek to ślepe rozwiązania wiercone mechanicznie. Wierci się je od górnej albo dolnej warstwy, ale nie na wylot. Należy zatrzymać się, zanim przewierci się całą grubość płytki drukowanej. Ślepe przelotki pozwalają na bezproblemowe połączenie zewnętrznej warstwy z sąsiednią. Taka przelotka ślepa jest otwarta jedynie z jednego końca. To sprawia, że roztwór do powlekania nie przepływa przez cały otwór. Taka sytuacja może skomplikować cały proces metalizacji.

Wyróżnia się jeszcze zagrzebane przelotki i mikro-przelotki laserowe. Te pierwsze wykorzystuje się w celu połączenia jedynie struktur wewnętrzny warstw. Mikro-przelotki laserowe natomiast są najmniejszym rozwiązaniem o średnicy od 0,08 do 0,1 mm. Do ich zalet zalicza się to, że można wykorzystać je na niewielkich przestrzeniach.

Przelotki z tworzywa sztucznego – metody ich zakrywania lub wypełniania

Nierzadko okazuje się, że należy wykonać dodatkową obróbkę przelotek. Celem takiego działania jest poprawienie wydajności cieplnej lub montażu. Dodatkowa obróbka może wiązać się z wypełnieniem otworów lub po prostu zamaskowaniem przelotki.

Dodatkowy etap procesu, jakim jest zakrywanie lub wypełnianie przelotek, ma za zadanie wyeliminować ewentualne problemy z montażem. Dokładniej takich problemów, jak zwarcie, do którego może dojść pomiędzy komponentem a podkładką lub wypływanie lutowia. Takie sytuacje niestety niosą za sobą konieczność wykonania kosztownej przeróbki, dlatego warto wyeliminować je wcześniej.

Biorąc pod uwagę wspomnianą normę IPC 4761, możemy wyróżnić kilka rodzajów przelotek. Lista obejmuje przede wszystkim przelotki pokryte suchą maską, suchą i mokrą maską, zatkane dielektrycznym materiałem oraz zatkane materiałem dielektrycznym i pokryte mokrą maską. Wyróżnia się również przelotki wypełnione na całym przekroju dielektrycznym materiałem oraz takie, które także są wypełnione materiałem dielektrycznym na całym przekroju i jednocześnie pokryte suchą lub mokrą maską. Ponadto można zastosować również przelotki wypełnione na całym przekroju dielektrycznym materiałem, które następnie pokrywa się miedzią. W tym ostatnim rozwiązaniu do czynienia mamy z tak zwanymi platerowanymi pokrywami wypełnionych otworów.

Przelotki zakryte maską mokrą to rozwiązania, w których otwory zalewa się maską. Jej zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczenie miedzi przed ewentualnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zanieczyszczenia, korozja czy stop lutowniczy. Nie powinno się jej traktować jako warstwy, której funkcją jest elektryczna izolacja. Przelotki wypełnione miedzią natomiast często stosuje się w otworach, które wykonuje się między innymi pod mikroprocesowymi układami. Ich zadaniem jest odprowadzanie odpowiedniej ilości ciepła. Każda przelotka składa się z dwóch połówek pasujących idealnie, dzięki temu można łatwo dopasować przelotkę. Jeżeli pojawi się dodatkowe pytanie, warto zadać je specjalistom, którzy oferują przelotki wykonane z porządnych materiałów. Dzięki temu można będzie je wzajemnie zatrzasnąć. Zastosowanie tego typu rozwiązań jest praktycznie nieograniczone. Sprawią, że końcowy produkt będzie miał idealne dopasowanie. Nadają się do zastosowań przemysłowych i na potrzeby prywatne, szczególnie że mają niewielki wymiar, a cena jest bardzo atrakcyjna. Dostawa jest błyskawicznie realizowana. Po dodatkowe informacje zadzwoń i zapytaj o dostępne grubości tkaniny.

Loading