Jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdej nowoczesnej firmie jest serwerownia. Pomieszczenie to służy do przechowywania różnego rodzaju urządzeń informatycznych. Jako że są to kosztowne urządzenia, należy zadbać o trwałe i funkcjonalne elementy wyposażenia serwerowni. Zaliczają się do nich szafy rack. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią.
Co to jest szafa rack?
Do czego właściwie służy szafa rack? Otóż szafy typu rack sprawdzają się w przypadku różnych zastosowań. Przede wszystkim: w pomieszczeniach przemysłowych, w serwerowniach komputerowych, energetyce, teletechnice, studiach nagraniowych itp.
Najczęściej wybierane są szafy rack o wymiarach 19 cali. Co istotne – wymiary szaf są ujednolicone, aby można było bez problemu skomponować całe wyposażenie serwerowni i łączyć ze sobą poszczególne elementy. Szafa rack 19 ma obudowę z otworami wentylacyjnym oraz szklane lub metalowe drzwi przednie.
Na rynku dostępne są szafy rack stojące, ale także szafy serwerowe wiszące. Ponadto do szafy można dobrać praktyczne akcesoria, które ułatwiają organizację i utrzymanie sprzętu w nienagannym stanie.
Poza samą szafą serwerową przydatne są również inne akcesoria, takie jak: poziome i pionowe organizery, zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, uchwyty rackowe, szyny rack, listwy zasilające, okablowanie strukturalne, moduły keystone.
Szafy typu rack – jak wybrać odpowiednią?
Szafy stojące, wiszące, duże czy małe – co wybrać, aby wyposażyć serwerownię w funkcjonalne rozwiązania? Aby dobrać optymalny rozmiar szafy, musisz wziąć pod uwagę liczbę urządzeń. Jak wspomnieliśmy – często wybieraną szerokością szafy serwerowej jest 19 cali.
Musisz jednak zdecydować, jaką wysokość będzie miała szafa. Zmierz wszystkie urządzenia, które docelowo mają się z niej znaleźć. Pamiętaj tylko, aby wybrać szafę nieco wyższą od uzyskanego rozmiaru. Zwróć też uwagę na głębokość szafy IT. W szafach rack znajdą się też kable, które zajmują nieco miejsca.
Musisz zdecydować także o tym, czy będą to szafy wiszące czy stojące. Szafy stojące są pojemniejsze i przeznaczone na cięższe sprzęty. Zwykle wyposażone są w kółka, dzięki czemu można je bez problemu przestawić. Stojące szafy mają podwójne drzwiczki (najczęściej metalowe). Blacha jest perforowana, aby zapewnić odpowiednią wentylację znajdującym się w szafie urządzeniom.
Pamiętaj, że szafy umożliwiają rozbudowanie całego systemu i dostosowywanie go tym samym do bieżących potrzeb działu IT. To nieoceniona zaleta takich elementów wyposażenia, jak szafa rackowa.