W dobie rosnącej liczby pojazdów na drogach oraz coraz bardziej wymagających warunków jazdy, technologia staje się sprzymierzeńcem kierowcy – nie tylko w kwestii komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Z okazji Dnia Bezpiecznego Kierowcy (25 lipca) warto przyjrzeć się funkcjom nowoczesnych wideorejestratorów Mio – zarówno samochodowych, jak i motocyklowych – które niejednokrotnie mogą pomóc uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze lub dostarczyć kluczowych dowodów po zdarzeniu.
Szczegóły mają znaczenie – rozdzielczość 4K i technologia HDR
Niebezpieczne zdarzenia na drodze zazwyczaj pojawiają się nagle i nieoczekiwanie. Jeśli mamy w samochodzie widoerejestrator, który może takie zajście nagrać, liczy się każdy piksel. Dlatego warto zainwestować w jak najlepiej nagrywający sprzęt, np. Mio MiVue 955W, który rejestruje w 4K. Ta technologia lepiej uchwyci detale, takie jak numery tablic rejestracyjnych, znaki drogowe, zapewni ostry i wyraźny obraz nawet przy powiększeniu oraz ułatwi analizę sytuacji w razie kolizji lub sporu. Wysoką jakość nagrań w rozdzielczości 2.5K znajdziemy też w kamerze na kask motocyklowy MiVue MP30.
Kolejną technologią, która pozwala kamerze uchwycić więcej szczegółów w jasnych i ciemnych partiach obrazu jednocześnie jest HDR. Mówiąc obrazowo: kamera z HDR nie „gubi” szczegółów w cieniu ani nie „przepala” jasnych miejsc – wszystko jest zbalansowane i dobrze widoczne, nawet tablice rejestracyjne. W technologię HDR wyposażona jest większość kamer Mio, np. MiVue 955W. Funkcję tę znajdziemy również w kamerach motocyklowych, jak MiVue MP30 oraz MiVue M820WD.
Strażnik 24/7 – tryb parkingowy
Zatrzymujesz auto lub motocykl, wyłączasz silnik i odchodzisz, ale kamera Mio nie śpi. Tryb parkingowy to funkcja, która zmienia wideorejestrator w dyskretnego strażnika czuwającego nad pojazdem 24/7 – gdy jesteś w domu, w pracy, w sklepie, na urlopie. Kamery samochodowe Mio MiVue C595WD oraz MiVue 955W są wyposażone w inteligentny tryb parkingowy. Kamera motocyklowa MiVue M820WD również posiada taką funkcję, więc możesz być spokojny o Twój motocykl, gdziekolwiek go zostawisz.
Kiedy pojazd jest zaparkowany, kamera przechodzi w tryb czuwania i reaguje na wstrząsy (np. otarcie, stłuczka na parkingu, uderzenie drzwiami), ruch w pobliżu auta (np. ktoś zbliża się zbyt blisko) lub nagłą zmianę kąta nachylenia pojazdu (np. próba kradzieży lub holowania). Aby korzystać z trybu parkingowego podczas nieobecności w aucie niezbędny jest zasilacz trybu parkingowego Mio MiVue SmartBox IV.
Czasem 10 sekund czyni różnicę – ostrzeżenia o odcinkowym pomiarze prędkości
Ostrzeżenia o odcinkowym pomiarze prędkości w kamerach samochodowych to często cyfrowy głos rozsądku w trasie. To funkcja, która informuje kierowcę, że wjeżdża w strefę, gdzie nie liczy się tylko to, jak szybko jedziesz teraz, ale z jaką średnią prędkością przejedziesz cały odcinek. Systemy odcinkowego pomiaru prędkości mierzą czas przejazdu między dwoma punktami – i jeśli wyjdzie za krótki, to znaczy, że… kierowca się pospieszył. A wtedy skutek może być tylko jeden: mandat!
Kamery takie jak MiVue 955W, MiVue C595WD czy MiVue MP30 i MiVue M820WD są wyposażone we wbudowany GPS. Dzięki temu rozpoznają, że pojazd wjeżdża w strefę pomiaru i automatycznie wyświetlają kluczowe informacje: informację o długości odcinka (np. 2,5 km), czas, jaki kierowca ma na jego przejazd zgodnie z przepisami, średnią prędkość na tym fragmencie oraz ograniczenie prędkości obowiązujące na danym odcinku. Wyposażenie swojego auta lub motocyklu w kamery Mio z funkcją powiadomień o odcinkowym pomiarze prędkości to gwarancja, że już nigdy nie zaskoczy nas żaden mandat, a prędkość naszej jazdy będzie w pełni bezpieczna.
Automatyczny strażnik nagrań – G-sensor
Jedziesz przez zatłoczone miasto, gdy nagle ktoś wymusza pierwszeństwo, więc ty gwałtownie hamujesz. Nic się nie stało, ale G-sensor to zauważył i zablokował to nagranie. Jeśli za chwilę ktoś stwierdzi, że to ty byłeś winny – masz materiał.
Czujnik G-sensor to cyfrowe zmysły wideorejestratora. Reaguje na nagłe przyspieszenie, gwałtowne hamowanie, kolizję, wstrząs czy uderzenie – niezależnie od tego, czy jesteś w aucie, czy zostawiłeś je na parkingu. W momencie wykrycia takich przeciążeń, G-sensor automatycznie „zamyka” bieżące nagranie, chroniąc je przed nadpisaniem. W połączeniu z trybem parkingowym, G-sensor wykryje np. uderzenie w zderzak na parkingu i od razu zapisze to jako zdarzenie. Zabezpieczony plik ma oznaczenie „wypadek” lub „awaria”, więc masz pewność, że nie zostanie przypadkowo usunięty.
Technologia, która skraca dystans – Wi-Fi i aplikacje
Aby zgrać z wideorejestratora nagrane materiały nie musisz wyjmować karty microSD. Większość kamer Mio posiada funkcję Wi-Fi, dzięki czemu wystarczy kilka kliknięć i już masz kluczowe nagranie w telefonie – gotowe do wysłania na policję lub do ubezpieczyciela.
Wideorejestratory Mio z funkcją Wi-Fi tworzą własną sieć, do której można się podłączyć za pomocą telefonu. Następnie, za przy użyciu dedykowanej aplikacji Mio MiVue Pro można szybko przeglądać i pobierać nagrania. Funkcja ta pozwala także na konfigurację kamery z poziomu telefonu.
Ceny wymienionych kamer Mio przedstawiają się następująco:
- MiVue 955W – 549 zł w sklepie x-Kom z kodem mio-kierowca
- MiVue C595WD – 649 zł
- MiVue MP30 – 699 zł w promocji w sklepie MediaExpert
- MiVue M820WD – 1019 zł
Wszystkie urządzenia Mio są objęte 3-letnią gwarancją producenta.
Z okazji Dnia Bezpiecznego Kierowcy warto przypomnieć sobie, że wideorejestrator to nie tylko gadżet. To świadomy wybór, który może pomóc uniknąć mandatów, udowodnić swoją niewinność, chronić pojazd i pasażerów, a w sytuacjach kryzysowych – nawet uratować życie.