Kilka głośników z obsługą cyfrowego radia DAB+ miałem już okazję testować, ale tym razem mam coś bardziej prostego, bez zbędnych bajerów i dodatków…Ferguson Digital DAB+150 to urządzenie, które wzorowane jest na klasycznych, starych, drewnianych radiach, lecz z domieszką nowoczesnej elegancji, co trzeba przyznać że wygląda bardzo ciekawie. Model ten możecie kupić za około 249zł, chociaż widziałem go również za 219zł.
Specyfikacja
Rodzaj radia: DAB+/UKF z RDS
Zakresy DAB + zakres częstotliwości: 174,928 MHz ~ 239,200 MHz
FM zakres częstotliwości: 87,5 MHz ~ 108 MHz
Pamięć stacji: 10 stacji DAB+
Zasilanie: Zasilacz sieciowy
Ilość głośników: 1 (15W RMS)
System fonii: Mono
Wyświetlacz: LCD, Z podświetleniem
Inne: Obsługa kart SD, USB oraz odtwarzanie plików MP3;
Funkcje: Zegarek, Funkcja budzika, mFunkcja Snooze (drzemka), Sleep (programowanie czasu wyłączenia)
Wymiary: 235 x 140 x 145 mm
Waga: 1,7 kg
Urządzenie dostajemy w zwykłym, kartonowym pudle z renderami produktu i podstawowymi informacjami w kilku językach.
W zestawie znalazł się zasilacz sieciowy, papierologia i oczywiście samo radio.
Jak już wspomniałem na samym początku, DAB+150 pod względem designu prezentuje się naprawdę dobrze i taki styl idealnie wpasowuje się do kuchni, salonu czy gdziekolwiek chcecie. Zastosowano tutaj przede wszystkim solidną, grubą , drewnianą płytę PVC, dobrej jakości plastik i aluminium. Całość konstrukcji jest prawidłowo spasowana, nic nie odstaje, nic nie trzeszczy i nic się nie ugina.
Front skrywa w zasadzie wszystko co najważniejsze. Zastosowano tutaj panel o eleganckiej fakturze szczotkowanego aluminium, na którym znajdziemy m.in. sporą, metalową maskownicę pod którą umieszczono 15W głośnik – i jest to jedyny głośnik w tym urządzeniu. Znajdziemy tu także podświetlany wyświetlacz LCD, a pod nim rewelacyjne i mega wygodne pokrętło do regulacji głośności, które swoją drogą podświetlono na niebiesko, co wygląda bardzo dobrze. Oprócz tego mamy tu szereg przycisków i portów tj. SOURCE (zmiana źródła dźwięku – DAB+/FM/USB/SD), INFO (informacje o stacji), MENU (wejście do menu ustawień), PREV i NEXT (poprzednia, następna stacja/utwór/pozycja itd.), PRESET (przypisywanie stacji), POWER/SLEEP (ustawienie trybu uśpienia).. a z portów mamy USB, SD i port słuchawkowy miniJack.
Góra, prawy i lewy bok pozostały niezagospodarowane – znalazła się tu tylko i wyłącznie drewniana obudowa.
Tył skrywa m.in. świetną, teleskopową antenę, która dodatkowo dodaje uroku całemu radiu oraz port zasilający 12V.
Na spodzie natomiast znalazły się 4 nóżki wykonane z tworzywa sztucznego oraz niewielki bass reflex.
No to teraz może skupmy się ciutke na tym, co tak naprawdę oferuje DAB+150. A no tak naprawdę szału tutaj nie ma, ale z pewnością cieszy fakt, że jest to radio w technologii DAB+, która może i jeszcze nie jest jakoś bardzo popularna w Polsce, ale za to oferuje dużo lepszą jakość transmisji aniżeli FM.. i faktycznie tak jest.. DAB+ działa świetnie, bez zakłóceń, szmerów, zgrzytów itp., a jakość dźwięku w porównaniu do stacji FM jest nieporównywalnie lepsza. A skoro mowa już o FM to ten tryb także działa prawidłowo i absolutnie nie mam się do czego doczepić.. ale szczerze.. jeśli Wasza ulubiona stacja jest dostępna w wersji cyfrowej to polecam słuchać na DAB+ 😉 . Nie miałem również żadnych problemów z odtwarzaniem plików mp3 z pendrive i kart SD – wszystko było fajnie i płynnie odtwarzane.
Z podstawowych funkcji radia należałoby wymienić zapisywanie stacji, gdzie mamy 10 miejsc na FM i 10 na DAB+, mamy też budzik, dzięki któremu możemy ustawić godzinę, stację i poziom głośności jakim ma nas radio obudzić – funkcja muszę przyznać, że ciekawa 😀 . Ahh.. no i jest jeszcze sleep timer, którym możemy ustawić czas, po którym radio zostanie wprowadzone w tryb uśpienia, czyli prościej mówiąc – wyłączone.
RDS… no tutaj jest różnie. Na stacjach FM często pokazuje się komunikat brak tekstu i po prostu wyświetlana jest częstotliwość, a jeśli już RDS działa to wyświetla częstotliwość, nazwę stacji, nazwę obecnie granego utworu czy audycji (ewentualnie inne info, które przesyła nadawca). W DAB+ praktycznie każda stacja wyświetla informacje RDS, więc tutaj jest jak najbardziej okej.
Dźwięk! Czyli to co dla nas najważniejsze. Jakość audio jak na pojedynczy głośnik mono o mocy 15W w RMSie jest dobra, jak nie bardzo dobra. Oczywiście nie jest to jakość audiofilska i ten typ odbiorców może być lekko rozczarowany, ale zwykły Kowalski, który chce sobie posłuchać radia w salonie będzie bez wątpienia zadowolony.. a wierzcie mi, sprawdzałem to na kilku osobach, które uznały, że radio.. ogólnie.. jest fenomenalne 😀 . Absolutnie nie ma tu charczenia, jakichś sztucznych podbić itp. .. Niskie tony są wyczuwalne, ale nie do przesady i sam bass jest mocno stonowany. Średnica jest wyraźna, szczegółowa i idealnie komponuje się z pozostałymi częstotliwościami. Góra nieco wycofana, aczkolwiek obecna i w sumie nie najgorsza.
A tutaj materiał video, w którym przeprowadzam test sonometrem i pokazuję mniej więcej jak wygląda działanie tego wynalazku 😉
PODSUMOWANIE
Ferguson Digital DAB+150 to radio, którym zdecydowanie warto się zainteresować. Połączenie stylu retro z nutką nowoczesności to jak dla mnie strzał w dziesiątkę.. do tego rewelacyjna jakość wykonania i dźwięku sprawiają, że urządzenie przypadnie do gustu każdemu, kto chciałby mieć porządny radioodbiornik w swoim domu. Jak najbardziej polecam!
OCENA Ferguson Digital DAB+150
Overall
-
Design
-
Jakość wykonania
-
Ogólna jakość dźwięku
-
Niskie tony (bass)
-
Średnie tony
-
Wysokie tony
-
Funkcje
-
Radio DAB+ / FM
-
Zestaw
-
Cena
Nagrody