Wyobraźmy sobie sytuację, że mamy bardzo cenne zdjęcia na dysku twardym w naszym stacjonarnym komputerze. Jednak spalił się w nim zasilacz, ciągnąc ze sobą spalenie płyty głównej i procesora, do tego obudowa komputera jest brzydka a nasz dziadek chce ją przerobić na akwarium. Czy musimy pogodzić się ze stratą cennych zdjęć, które już na zawsze zostaną w pamięci dysków twardy? Nie! Z pomocą przychodzi zewnętrzna stacja dokująca do dysków twardy ICY BOX o dość skomplikowanej nazwie IB-1124L-C3. Zapraszam do recenzji!
SPECYFIKACJA
CECHY SPRZĘTOWE
Zasilanie | Zewnętrzne |
Interfejs | USB 3.0 (transfer do 5 Gbit/s) |
Rodzaje wejść/wyjść | USB 3.0 x1, SATA III x1 |
Podświetlenie | LED |
Standard dysków | 2.5″ oraz 3.5″ Sata |
Wymiary (d/s/w) | 160 x 66 x 85[mm] |
Typ podłączenia | P&P oraz HotSwap |
OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ
Opakowanie jest kartonowe, w przeważającej części białe z niebieskimi akcentami. Na opakowaniu, oprócz różnych ujęć stacji dokujący, możemy zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat ICY BOXa:
- wspiera dyski 2.5″ oraz 3.5″ SDD i HDD,
- podłączenie poprzez USB 3.0 Type A & Type C,
- zewnętrzny zasilacz,
- ambientowe podświetlenie LED,
- obsługa standardu P&P oraz HotSwap.
Oraz z możliwościami technicznymi:
- umożliwia podłączenie SATA I/II/III SDD/HDD do portu USB 3.0 komputera,
- obsługa dysków o rozmiarze 2.5″ oraz 3/5″,
- transmisja danych z prędkością do 5 Gbit/s przez port USB 3.0.
Wewnątrz opakowania znajdziemy:
- stację dokującą ICY BOX IB-1124L-C3,
- kabel podłączeniowy USB 3.0 w standardzie USB B do USB A/C,
- zewnętrzny zasilacz,
- instrukcję obsługi.
Stacja dokująca ma ładny, owalny kształt. Wykonana jest z czarnego plastiku z białą podstawą. W postawie umieszczone jest podświetlenie LED w formie paska, biegnącego wokół całej podstawy. Poszczególne elementy są bardzo dobrze ze sobą spasowane. Nie widać nigdzie żadnych skaz. Przy mocniejszym naciśnięciu nie wydobywają się podejrzane dźwięki. Całość sprawia wrażenie mocnej i solidnej jednostki, która bez problemu wytrzyma niejednokrotny upadek na podłogę.
Od góry znajduje się klapka masująca, która ma otwór dla dysków 2.5″. Otwór ten umożliwia stabilny montaż mniejszych jednostek. Chcą włożyć większy dysk 3.5″ klapka się ugina i chowa się w specjalnym wyprofilowaniu wewnątrz obudowy. Klapka mocno i pewnie trzyma się zawiasów.
Z przodu obudowy znajduje się okrągła dioda LED sygnalizująca status dysku. Co ciekawe, dioda ta ma możliwość wciśnięcia ale nie wpływa to w żaden sposób na stan pracy dysku.
Z tyłu obudowy znajdziemy panel połączeniowy czyli wyjście USB B do podłączenia do komputera, wejście zasilania oraz przycisk ON/OFF.
Stacja dokująca spoczywa pewnie na czterech gumowych podkładach, które dobrze izolują drgania dysku od blatu. Nie ma również możliwości aby przypadkowe pociągnięcie za kabel skutkowało przewróceniem bądź zrzuceniem z biurka stacji dokującej z wpiętym dyskiem 3.5″. Pierw wypnie się kabel niż poruszymy niechcąco stacją 🙂
Zewnętrzna ładowarka to model niemieckiej firmy RaidSonic Technology GmbH, niestety made in China. Model ten charakteryzuje się współpracą z napięciem z zakresu 100-240V oraz maksymalnym natężeniu 1.5A. Maksymalna moc wyjściowa to 24W (2A przy 12V). Instrukcja obsługi jest bardzo lakoniczna i napisana tylko w dwóch językach.
UZYTKOWANIE
Użytkowanie jest bardzo proste i nie wymaga instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania. Wystarczy, że stacje dokującą podłączymy do zasilania a kablem USB podłączymy ją do komputera. Następnie włożymy dysk, w zależności od potrzeb albo 2.5″ albo 3.5″, odczekamy sekundę/dwie i tyle. Dysk jest widoczny obok innych dysków zainstalowanych w komputerze.
Status pracy dysku jest sygnalizowany przez diodę umieszczoną z przodu obudowy. Działa ona następująco:
- brak podświetlenia – dysk w spoczynku,
- migające podświetlenie – inicjalizacja dysku bądź odczyt,
- ciągłe podświetlenie – dysk gotowy do odczytu/zapisu.
Podświetlenie stacji dokującej jest cykliczne i głównie oscyluje ono wokół koloru zielonego, niebieskiego i czerwonego wraz z ich różnego rodzaju odcieniami (jak np. fioletowy).
Do testów wydajności użyłem dysku SSD 2.5″ Crucial BX 100 o pojemności 250 GB. Niestety nie mam pod ręką innego dysku HDD niż widoczny na zdjęciach Samsung SpinPoint z roku 2005… więc oszczędzę staruszkowi bycia katowanym 😀 Mógłby tego nie przeżyć.
CrystalDiskMark:
Atto Disk Benchmark:
Jak widzimy w benchmarkach powyżej wyniki uzyskiwane poprzez stację dokującą są niższe, niż deklarowane przez producenta jako maksymalne dla tego dysku, czyli:
- 535 MB/s odczyt,
- 370 MB/s zapis.
Jednak testowane wartości równe odpowiednio 430/158 MB/s (odczyt/zapis) są bardzo dobre, jeśli uwzględnimy, że komunikacja z dyskiem odbywa się poprzez port USB a nie przez bezpośrednie wejście na płycie głównej.
PODSUMOWANIE
Przytoczony w pierwszym akapicie case użycia stacji dokującej jest jednym z wielu, do których ta stacja jest przeznaczona. Również w obliczu chęci wymiany dysku w laptopie na większy oraz sklonowaniu i przeniesieniu danych taka stacja sprawdzi się idealnie. Prócz wymienionych niewątpliwych zalet nie można przejść obojętnie obok atrakcyjnego wyglądu, szczególnie podświetlenia, które doskonale komponuje się z podświetlanymi klawiaturami i myszkami. Testy wykazały również, że stacja dokująca nie ogranicza drastycznie prędkości działania dysków i jej wpływ będzie niezauważony podczas codziennego użytkowania. Jedyną rzeczą, do której można by mieć uwagę to brak zewnętrznej aplikacji umożliwiającej sterowanie podświetleniem. Cena recenzowanej stacji dokującej to ok 120zł.
Zalety:
- jakość wykonania,
- prostota i szybkość użycia (P&P i HotSwap),
- transfery danych,
- podświetlenie LED,
- współpraca z USB 3.0,
- atrakcyjna cena.
Wady:
- lakoniczna instrukcja,
- brak sterowania podświetleniem LED.
Ocena ogólna
-
Jakość wykonania
-
Cena
-
Funkcjonalność
-
Szybkość działania
-
Prostota użycia