iiyama G-Master Red Eagle – monitor, z którym jesteś numer 1 w rankingu

Recenzja iiyama G-Master Red Eagle GB3271QSU-B1 - monitora z odświeżaniem na poziomie 165Hz, reakcją 1ms oraz matrycą IPS! Wspomniane parametry z dozą umiejętności zapewnią nam najwyższą pozycję w tabeli wyników.

Recenzja iiyama G-Master Red Eagle GB3271QSU-B1 – monitora z odświeżaniem na poziomie 165Hz, reakcją 1ms oraz matrycą IPS! Wspomniane parametry z dozą umiejętności zapewnią nam najwyższą pozycję w tabeli wyników. Kwota jaką przyjdzie nam zapłacić to 1999zł

 

SPECYFIKACJA

 

OBRAZ

Przekątna

32”

Panel

IPS LED

Rozdzielczość fizyczna

2560×1440 (WQHD)

Format obrazu

16:9

Jasność

400cd/m2

Kontrast statyczny

1200:1

Kontrast ACR

80M:1

Czas reakcji

1ms

Kąty widzenia

▷ 178° △ 178°

Powierzchnia robocza szer. x wys.

698.1 x 392.7mm, 27.5 x 15.5″

Synchronizacja pozioma

30 – 242 kHz

Odświeżanie

165Hz

Kolory

16.7mln

Plamka

0.272mm

 

INTERFEJSY, ZŁĄCZA I STEROWANIE

Wejście sygnału

DisplayPort x2, HDMI x2

Porty USB

4x 3.0

HDCP

Tak

Wyjście słuchawkowe

Tak

Ekstra

Pilot

 

WŁAŚCIWOŚCI

Flicker free

Tak

Redukcja niebieskiego światła

Tak

FreeSync Premium

Tak

Języki menu OSD

EN, DE, FR, IT, RU, JP, CZ, NL, PL

Przyciski

Zasilanie, Menu, W prawo/Głośność, w lewo/ i-Styl, Wejście/Wyjście

Wbudowane głośniki

2 x 3W

Udogodnienia

kompatybilny z Kensington-lock™, DDC2B, Mac OSX

Parametry regulowane

regulacja obrazu (jasność, kontrast, głębia czerni, ostrość, OD, ACR, ECO, technologia X-Res, MBR), ustawienia kolorów (ciepły, normalny, chłodny, zapisz ustawienia kolorów użytkownika, redukcja niebieskiego światła, gamma), wybór wejścia, audio ( głośność, wyciszenie), tryb i-Style (tryb i-Style, zapisz ustawienia użytkownika), język, ustawienia OSD (pozycja pozioma OSD, pozycja pionowa OSD, tło menu OSD, wygaszanie OSD, informacje), ustawienia (ustawienia trybu wideo, zakres HDMI RGB, Direct Drive, AMD Fr

System zarządzania kablami

Tak

 

MECHANICZNE

Regulacja wysokości

120mm

Kąt pochylenia, obrotu

22° w górę; 3° w dół; 45° w lewo; 45° w prawo

Kolor

Czarny, matowy

Standard VESA

100 x 100mm

Zakres regulacji

Wysokość, pochył

 

AKCESORIA W ZESTAWIE

Pilot

Tak

Kable

Zasilający, USB, HDMI, DP

Pozostałe

Skrócona instrukcja obsługi, instrukcja bezpieczeństwa

 

ENERGIA

Zużycie energii

45W, 0.5W przy czuwaniu

Klasa efektywności energetycznej

F

Certyfikaty

CE, TÜV-Bauart, EAC, PSE, RoHS support, ErP, WEEE, VCCI, REACH, UKCA

 

WYMIARY I WAGA

Wymiary (szer. x wys. x gł.)

714 x 454.5 (574.5) x 230mm

Waga (bez pudła)

11.3kg

Waga (z pudłem)

14.1kg

Wymiary pudła (szer. x wys. x gł.)

795 x 506 x 225mm

 

POZOSTAŁE PARAMETRY

REACH SVHC

Powyżej 0.1% ołowiu

 

OPAKOWANIE

Monitor otrzymujemy w sporym i nie tak lekkim pudle jakby się wydawało sygnowanym grafiką serii. Oczywiście jest to podyktowane gabarytami iiyama G-Master w postaci trzydziestu dwóch cali oraz solidną podstawą, która sama w sobie jest treściwa. Pudło wygląda na bardzo zmęczone, ale spokojnie, gdyż to wynika z faktu partii wysyłanej do recenzentów i testerów. Na pudle znajdziemy informację o serii z jakiej znajduję się monitor, którą w tym przypadku jest Red Eagle. Znajduję się również model, a także najistotniejsze informacje w postaci rozdzielczości WQHD, jedno milisekundowego czasu reakcji, odświeżania 165 Hz, matrycy IPS oraz technologii AMD FreeSync Premium. Ponadto za pomocą piktogramów ukazano przekątną matrycy 80cm, złącza HDMI i DP, HUB USB, wejście słuchawkowe oraz wbudowane głośniki.

Podano również efektywność energetyczną F oraz pobór energii elektrycznej na poziomie 31 kWh/1000h w trybie standardowym. Przy HDR (High Dynamic Range) konsumpcja energii cechuję się klasą G oraz poborem 50 kWh/1000h.

Dla Eko-fanów zaznaczono, że pudło kartonowe pochodzi z papieru z odzysku.

ZAWARTOŚĆ

W środku zawartość została zabezpieczona głównie odpowiednio ukształtowanym styropianem, który skutecznie tworzy dystans od ścian pudła narażonych na uderzenia i inne czynniki zewnętrzne. Sam monitor jest domyślnie połączony z łapą, do której wystarczy tylko przymocować masywną podstawę z wytłoczonym logo iiyama za pomocą specjalnych otworów i charakterystycznej śruby skrzydełkowej. Jest to na tyle proste, że dziecko w wieku przedszkolnym sobie z tym poradzi. Sama w sobie podstawa ma osiem antypoślizgowych punktów wykonanych z gumy w celu zapobiegnięciu poślizgowi.

Z tyłu monitora zaraz pod logiem iiyama znajduje się wcięcie, które świetnie służy za uchwyt pomagający w przenoszeniu, w szczególności, że sprzęt do najlżejszych nie należy. We wcięcie poniżej znajdują się dwa głośniki o mocy 3W każdy. Z prawej strony patrząc od tyłu znajduje się HUB USB w postaci dwóch portów USB 3.0 o parametrach 5V i 900mA każdy. Poniżej mamy otwór na zabezpieczenie przed kradzieżą bądź przestawieniem, mając kompatybilność z Kensington-lock.

Następnie mamy cały ciąg portów w postaci USB 3.0 o specyfikacji z HUBu USB, złącza USB typu B, gniazda słuchawkowego, dwóch złącz DisplayPort oraz w takiej samej ilości złącz HDMI. Z lewej strony łapy umieszczono gniazdo do zasilania.

Z przodu po prawej stronie umieszczono diodę sygnalizującą pracę, obok której opisano przyciski od sterowania ustawieniami, głośnością wraz profilami, a same przyciski umieszczono z tyłu do których sięgamy robiąc z dłoni łódeczkę i wsuwając od spodu kierując się wypukłościami które są umieszczone względem opisu. Na środku umieszczono kontrolkę pilota, czyli miejsca, przez które pilot się komunikuje.

Sama matryca jest w technologii IPS, czyli matrycy z genialnym odwzorowaniem kolorów i barw. Natywna rozdzielczości to 2560 x 1440 z wysokim kontrastem 1200:1 oraz możliwością włączenia funkcji Kontrastu ACR, czyli bardzo prosto mówiąc, opcji, która będzie sama dostosowała kontrast i jasność w zależności od wyświetlanej treści. Czas reakcji matrycy wynosi 1 milisekundę. Całość również współpracuję z technologią AMD FreeSync Premium, redukcją migotania Flicker-free wraz z cyfrowym wygładzaniem znaków oraz redukcją niebieskiego światła.

Monitor z łapą brandowaną grafiką G-Master jest połączony swego rodzaju przegubem zapewniającym możliwość pochyłu w górę i dół odpowiednio 22° i 3°, ponadto umożliwia obrót 45 stopni na boki względem osi Y oraz prawdopodobnie 360 stopni względem osi X. Bardzo ważne, że pomimo obrotowej głowicy producent wyraźnie zaznacza w instrukcji, aby nie obracać monitora oraz używać go tylko w pozycji poziomej z diodą zasilania na dole (naturalnej).  U dołu łapy znajduje się otwór, który służy za miejsce wypuszczenia przewodów za monitor. Bezpośrednio styk z monitorem jest przykręcony na czterech śrubach, które możemy odkręcić w przypadku, gdy zamiast łapy i podstawy chcemy monitor umieścić na specjalnym ramieniu zgodnym ze standardem VESA, gdyż mamy taką kompatybilność, tworząc szeroki zakres wyboru ramion. Przegub jest na szynie znajdującej się w łapie zapewniającej nam regulację wysokości w zakresie 120 milimetrów. W łapie umieszczono specjalne mechanizmy gwarantujące brak samowolnego opadania na szynie co się przekłada na spokój i brak obaw po ustawieniu odpowiedniej dla nas wysokości.

Pozostałą zawartością jest kabel zasilający, kabel USB typu B, kabel HDMI, kabel DisplayPort, dokumenty oraz pilot wraz z bateriami, którego niestety nie otrzymałem w moim zestawie.

USTAWIENIA

Ustawienia monitora wywołujemy poprzez naciśnięcie przycisku MENU, które zostały podzielone na osiem sekcji. Pierwsza zakładka nosi nazwę Obraz w której zmienimy takie ustawienia jak:
– jasność
– kontrast
– Black Tuner (regulacja cieni)
– ostrość
– Overdrive (wyższy poziom poprawia czas przejścia dla odcieni szarości – szybszy czas reakcji)
– kontrast ACR (automatyczne sterowanie kontrastem i jasnością względem wyświetlanego obrazu)
– tryb ECO (redukujący jasność lub podświetlenie – 3 poziomy)
– technologia X-Res (poprawa ostrości – 3 poziomy)
– MBR (poprawia czas reakcji animowanego obrazu na panelu LCD – 8 poziomów)

Kolejną sekcją są ustawienia koloru:
– wybór barwy
– spersonalizowane ustawienia każdej z barw
– nasilenie redukcji niebieskiego światła
– gamma

Trzecią zakładką jest wybór wejść, gdzie przełączymy się pomiędzy dwoma portami HDMI, dwoma DP lub wybierzemy ustawienia AUTO przy których monitor będzie sam wyszukiwał dostępny sygnał i go wybierze.

Następnie mamy audio – możemy zwiększyć oraz zmniejszyć głośność lub włączyć wyciszenie. Szybko głośność możemy również zmienić klikając bezpośrednio przyciski oznaczone strzałkami na monitorze.

Kolejny to i-Style Mode, czyli ustawienie, w którym możemy wybrać jeden z gotowych lub utworzonych przez nas samych trybów, które mają zapamiętane jasność, kontrast, regulację cieni, ostrość, Overdrive, kontrast ACR, tryb ECO, kolor, głośność i wyciszenie. Domyślne opcję to Sport, FPS, Strategia, Tekst oraz Standard.

Ustawienia języka pozwalają nam na wybór jednego spośród czternastu języków w które wchodzi język Polski.

Następnie są ustawienia OSD pozwalające na:
– zmianę pozycji horyzontalnie i wertykalnie menu
– zmianę przejrzystości tła menu OSD
– zmianę czasu wygaszenia OSD
– wyświetlenie bieżących informacji dotyczących sygnału wejściowego

 

Ostatnie są ustawienia zawierające:
– regulację trybu wideo (format obrazu)
– regulację HDMI RGB RANGE (zakres kolorów)
– Direct Drive (możliwość ustawienia opóźnienia wyświetlania obrazu)
– AMD FreeSync Premium (włączenie obsługi)
– HDR
– logo startowe (możliwość wyłączenia logo po włączeniu monitora)
– LED (włączenie wyłączenie diody sygnalizującej zasilanie)
– przywrócenie ustawień fabrycznych

Ciekawą rzeczą są dwie blokady, które możemy aktywować. Pierwszą OSD menu oraz drugą przycisku zasilania. Pierwszą ustawiamy przytrzymując 10 sekund przycisk MENU oraz trójkąt w prawo, od tego momentu chcąc wejść w ustawienia wyświetli nam się komunikat „Menu OSD Zablokowany”. Druga blokada odnosi się do zablokowania możliwości wyłączenia monitora, a aktywujemy ją przyciskiem MENU oraz trójkątem w lewo przytrzymując przez 10 sekund. Teraz chcąc wyłączyć monitor otrzymamy informację zwrotną „Przycisk Power Zablokowany”. Dezaktywacja wspomnianych blokad odbywa się w ten sam sposób co ich aktywacja.

UŻYTKOWANIE

Po przesiadce z mojego 25 calowego monitora na iiyama G-Master Red Eagle GB3271QSU-B1 czuć różnicę 7 cali. Wydaje się ogromny, gdzie wszystko jest tak oddalone od siebie. Oczywiście jest to przyzwyczajenie i szybko się zaadaptowałem do nowego rozmiaru. Nawiasem mówiąc przypuszczam, że ciężko będzie wrócić do swoich 24 cali. Taka wielkość 32 cali pozwala na wygodne podzielenie monitora na pół i pracę, ale co najważniejsze przy takiej wielkości wszelkiego rodzaju strzelanki to czysta poezja. Nie trzeba się już wpatrywać w bardzo oddalony cel, ponieważ mamy go jak na tacy przysłowiowo mówiąc. W ekspresowej reakcji pomaga nam odświeżanie 165Hz oraz czas reakcji 1ms dając przewagę nad przeciwnikiem.

Aby dostosować odpowiednio monitor do naszych preferencji możemy go podnieść bądź obniżyć w zakresie 120 milimetrów pozwalając ustawić względem naszej linii wzroku. Producent zadbał również o pochył zapewniając nam 22 stopnie w górę oraz 3 stopnie w dół. W moim mniemaniu zakresy są w zupełności wystarczające stawiając monitor na podstawie. Chcąc mieć szersze pole regulacji, wystarczy podstawę wymienić na ramię ze standardem montażowym VESA, który jest tutaj kompatybilny. Bardzo dobra rzecz, ponieważ zapewnia nam to szerokie pole wyboru ramion, a nie ogranicza do poszczególnych. Jest również zakres ruchu w lewo oraz w prawo wynoszący po 45 stopni.

Matryca IPS genialnie odwzorowuje kolory, które są pełne głębi i nasycenia. Możemy być spokojni o srebrzenia oraz widoczne punkty podświetlenia, ponieważ, ani jednego ani drugiego nie uświadczymy. Ponadto IPS zapewnia nam najszerszy kąt widzenia jaki jest możliwy, czyli 178 stopni horyzontalnie oraz wertykalnie. Mam tutaj na myśli, że cały czas widzimy treść i nic nam nie znika. Jasność na poziomie 400cd/m2 to jedna z najwyższych w tym segmencie cenowym z podobnym przeznaczeniem. Pozwala na uzyskanie większego kontrastu oraz głębszych kolorów. Skoro jesteśmy już przy kolorach. W GB3271QSU-B1 mamy paletę sRGB mającą 100% pokrycia przy możliwości wyświetlenia 16,7 mln kolorów. Kontrast statyczny, czyli stosunek pomiędzy najjaśniejszym oraz najciemniejszym miejscem w tym samym czasie, również jest jednym z najwyższych w tym segmencie i przeznaczeniu, cechującym się specyfiką 1200:1.

Z funkcją kontrastu ACR mam pierwszy raz do czynienia. Muszę przyznać, że jest to dość ciekawa funkcja patrząc na automatyczne dostosowanie kontrastu oraz jasności względem wyświetlanego obrazu. Ma to swoje delikatne opóźnienie, widać tą przysłowiową sekundę zwłoki, ale nie jest to przeszkadzające. Sama opcja działa dobrze, chociaż niezbyt trafnie w moje preferencje. Osobiście lubię mieć cały czas jasny obraz taki jak ustawiłem. W tym przypadku przykładowo przy ciemniejszych momentach wyświetlanego obraz następuje ściemnienie, z kolei przy jasnych rozjaśnienie.

Monitor posiada dwa głośniki o mocy 3W każdy. W tym momencie mnie delikatnie zaskoczyły, bowiem nie oczekiwałem od 3W efektów pozytywnych. Jednakże grają dość ciekawie, oczywiście nie są do rozkoszowania się muzyką bądź innymi efektami dźwiękowymi. Jednak do wejścia w świat rozgrywki bądź filmu są w zupełności wystarczające. Nie uświadczymy w nich praktycznie jakiekolwiek basu i głębi, jednak pozostałe tony są przyzwoite. Maksymalna głośność również jest na dobrym poziomie, pozwalając skutecznie zagłuszyć otoczenie oraz wypełnić skutecznie brzmieniem całe pomieszczenie, w którym się znajdujemy.

Przyciski odpowiedzialne za obsługę menu są na ogromny minus. Umieszczono jest z tyłu, dość daleko od dolnej krawędzi, co powoduje raz, że problem z trafieniem w odpowiedni, a także kolejny problem z trafieniem przez mały odstęp pomiędzy nimi. Dodatkowo są dość małe co również nie pomaga. Wielokrotnie zamiast MENU nacisnąłem POWER wyłączając monitor. Sekcja ta jest zdecydowanie nieprzemyślana, gdyż mogła zostać zaprojektowana zdecydowanie lepiej.

Jednym z plusów o których trzeba koniecznie napisać jest dodatkowa 30 dniowa gwarancja na brak martwych pikseli. Producent jest tak pewien swoich matryc, że udostępnia dodatkowej 30 dniowej gwarancji, która obejmuje martwe piksele. Gdybyśmy jednak takowe zauważyli to następuję natychmiastowa wymian door-to-door na nowy sprzęt.

PODSUMOWANIE

Podsumowując iiyama G-Master Red Eagle GB3271QSU-B1 świetnie się nada zarówno do zanurzenia w świecie gry, w której będziemy mieli niejednokrotnie przewagę na przeciwnikiem, jak i do pracy oraz oglądania filmów, gdzie w obu przypadkach świetnie się wykorzysta rozmiar ekranu. Szkoda, że producent nie zezwala na pracą w pozycji wertykalnej, zwłaszcza że jest możliwość takiego ustawienia. Z pewnością rozszerzyłoby to funkcjonalność monitora znacząco. Kolejnym minusem jest wspomniane wcześniej ułożenie przycisków odpowiedzialnych za obsługę monitora. Z plusów to oczywiście matryca IPS z szerokimi kątami widzenia. Wysokie odświeżanie wraz z 1ms czasem reakcji. W tym przedziale cenowym jest to model przodujący i warty zainteresowania względem konkurencji.

ZALETY

WADY

Odświeżanie oraz czas reakcji Umiejscowienie przycisków od obsługi
FreeSync Premium Brak możliwości pracy wertykalnej
Szeroki zakres widzenia
Gwarancja ZERO bad pixeli
Głośniki i pilot
Ustawienia
Zabezpieczenie kompatybilne z Kensington-lock

 546 total views,  4 views today

Ocena iiyama G-Master Red Eagle GB3271QSU-B1
Ocena ogólna
4.5
  • Wykonanie
  • Technologie
  • Dźwięk
  • Obsługa
  • Zabezpieczenia
  • Ustawienia
Translate »