Klawiatura Dark Project KD68B

Najcichszy mechanik na rynku?

Test niesponsorwany, bezpłatny - zawarte stwierdzenia są tylko subiektywnymi odczuciami redaktora

Marzysz o klawiaturze mechanicznej ale obawiasz się jej głośności? I tego, jak na ten zakup zareagują pozostali domownicy? Jest rozwiązanie – Dark Project KD68B. Najprawdopodobniej najcichsza klawiatura mechaniczna na rynku i jednak z najcichszych klawiatur w ogóle! Zapraszam do recenzji.

SPECYFIKACJA DARK PROJECT KD68B

 

Rodzaj przełączników: Mechaniczne – G3MS Teal
Typ: Dla graczy
Interfejs: USB-C
Klawisze numeryczne: Nie
Podświetlenie klawiszy: Tak
Kolor podświetlenia klawiszy: Wielokolorowe – RGB
Rodzaj podświetlenia: Punktowe – każdy klawisz w innym kolorze
Strefowe – każda strefa w innym kolorze
Jednostrefowe – wszystkie klawisze w tym samym kolorze
Złącza: USB-C – 1 szt.
Podpórka pod nadgarstki: Nie
Kolor: Biały
Dodatkowe informacje: Wymiana przełączników (Hot Swap)
Dołączone akcesoria: Narzędzie do zdejmowania nakładek klawiszy
Kabel USB-C
4 dodatkowe przełączniki
Klucz do zdejmowania klawiszy
Waga: 710g
Wymiary: 314x104x40 [mm]
Gwarancja: 24 miesiące

KILKA SŁÓW O FIRMIE

Dark Project to firma, której pomysł i rodowód wywodzi się z zawodów e-sportowych. Początki firmy sięgają 2001 roku, kiedy jej założyciel zdobył pierwsze doświadczenie w grach jako członek składu X-Team Łotwa Counterstrike podczas turnieju CPL Holland 2001. Następnie osiągnięto drugie miejsce w WCG Łotwa w Warcraft 3, zarówno w 2004, jak i 2005 roku. Te spotkania rozpaliły wrodzoną aspirację do projektowania urządzeń peryferyjnych do gier, które płynnie łączą wygodę, funkcjonalność i przyjemne doświadczenie użytkownika. W latach 2008-2012 firma podejmowała inicjatywy mające na celu personalizację i udoskonalanie dostępnych na rynku klawiatur. Następnie, w latach 2012-2016 narodził się i rozwinął inauguracyjny produkt firmy. Pierwsze prototypy zaprezentowano w 2017 roku. Do 2021 roku firma ugruntowała swoją obecność w Republice Cypryjskiej. Począwszy od 2021 roku aż do dnia dzisiejszego firma stopniowo zyskiwała na znaczeniu, wkraczając na rynki Europy Wschodniej i Środkowej.

OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ

Jak na nazwę producenta przystało – opakowanie utrzymane jest w ciemnych kolorach. Dominuje matowa czerń, którą rozjaśniają białe kontury klawiatury oraz wypisana specyfikacja techniczna urządzenia. Opakowanie wykonane jest w całości z papieru/kartonu.

Wewnętrzne pudełko zaskakuje swoją kolorystyką, ponieważ jest… w większości białe! Czarne są boki oraz logo.

Wewnątrz opakowania jako pierwsza wita nas instrukcja obsługi. Nietypowo (jak na instrukcje) – jest czarna. Pod nią znajduje się klawiatura oraz dodatkowe akcesoria.

Do klawiatury dołączany jest kabel USB, wyjmak, dodatkowe przełączniki oraz instrukcja.

Kabel USB jest długi bo prawie 2 metrowy (1.8 m). Posiada biały, gruby tekstylny oplot oraz jest stosunkowo sztywny. Końcówki USB (w wersji A i C) wykonane są z plastiku.

Ciekawy kształt posiada wyjmak do klawiszy. Składa się z dwóch typów końcówek oraz plastikowego łącznika z logiem producenta Dark Project. Strona składająca się z dwóch drucików służy do odpinania przycisków. Druga strona wyjmaka umożliwia łatwe wyjmowanie przycisków mechanicznych typu hot swap.

Producent dodaje do klawiatury cztery dodatkowe przyciski mechaniczne. To tak na wypadek, gdyby podczas intensywnych i długich rozgrywek, któryś z przełączników przedwcześnie wyzionął ducha. Albo pięścią byśmy mu w tym przypadkowo pomogli 😉

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY I BUDOWA DARK PROJECT KD68B

Przejdźmy teraz do opisu głównego bohatera czyli KD68B. Testowany model jest formacie 65% i przeznaczony przede wszystkim do zastosowań gamingowych. Znalazły się w nim przełączniki mechaniczne G3ms Sapphire, pełne podświetlenie RGB oraz keycapy z PBT wytwarzane w technologii double-shot. To tyle jak chodzi o suche dane techniczne. A co to tak naprawdę znaczy? Zacznijmy od:

Rozmiary

A te są naprawdę niewielkie. Zaledwie 314mm szerokości i 104 mm głębokości. Jak do tej pory jest to najmniejsza klawiatura, którą testowałem. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom nie zabiera dużo przestrzeni na biurku oraz jest bardzo poręczna.

Budowa

Z racji niewielkich rozmiarów klawiatura wyposażona jest tylko w 68 klawiszy. Brakuje w niej sekcji numerycznej czy oddzielnych klawiszy funkcyjnych. Wyposażona jest tylko w absolutne minimum, które wymagane jest do codziennej obsługi klawiatury. Próżno też szukać dodatkowych przełączników czy diod LED.

Obudowa klawiatury wykonana jest z jednego grubego odlewu plastiku. Nadaje to konstrukcji niesamowitą sztywność! A całość jest tak gruba i solidna, że można by pokusić się o wbijanie nią gwoździ 🙂

Z akcentów stylistycznych producent pokusił się o umieszczenie nazwy w prawym dolnym rogu i… to by było na tyle. W obudowie występuje jeszcze miejsce na złącze USB-C. Pozostała część boków jest absolutnie płaska.

Kolejnym wyróżnikiem stylistycznym są dwubarwne klawisze. Część alfa-numeryczna wykonana jest z biało-szarego plastiku, pozostałe klawisze są granatowe.

Od spodu też się wiele nie dzieje. W oczy rzucają się 2 regulowane nóżki, 4 gumowe stopery i naklejka. Nie ma tutaj żadnej śrubki!

Nóżki są podwójne i umożliwiają ustawienie jednej z trzech wysokości. Zakończenia nóżek są również podgumowane dzięki czemu po ich rozłożeniu nie tracimy nic na stabilności.

Keycapy

Do produkcji nasadek klawiszy wykorzystano materiał o nazwie PBT, który charakteryzuje się zarówno odpornością chemiczną, jak i zwiększoną twardością. Co więcej, jest bardzo odporny na ścieranie. Zostały one wykonane w technologii Double-Shot. Otóż każdy z klawiszy składa się tutaj z dwóch oddzielnych form z tworzywa sztucznego. Są one łączone pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia. Dzięki podwójnemu formatowaniu znaki umieszczone na każdym z keycapów nie będą się ścierać nawet przy wieloletnim, intensywnym użytkowaniu.

Przełączniki

W klawiaturze Dark Project KD68B Grey/Blue znalazły się niezawodne przełączniki G3ms Sapphire. Są to pierwsze przełączniki zaprojektowane przez zespół inżynierów Dark Project. Ich ulepszona konstrukcja mechaniczna wyróżnia się mniejszą powierzchnią połączenia między częścią ruchomą a samą obudową. Oznacza to zmniejszenie powierzchni tarcia. Przełączniki G3ms Sapphire są dodatkowo ręcznie woskowane już na etapie produkcji. Jeśli chodzi o parametry, uwagę zwraca przede wszystkim długa żywotność przełączników obliczona na aż 50 milionów kliknięć. Siła nacisku dla każdego z nich to 50 gramów, a moment aktywacji klawisza wynosi 2 mm.

W Dark Project KD68B producent zastosował technologię HotSwap. Dzięki niej możliwa jest wymiana każdego z przełączników bez rozbierania klawiatury. Co więcej, nie ma potrzeby używania lutownicy. Rozwiązanie to nie pozwala nie tylko lepiej dostosować model do swoich potrzeb, ale też ułatwia jego właściwe utrzymanie.

Proces produkcji przełączników można zobaczyć na oficjalnym filmie producenta: https://youtu.be/6ZYMC9Ruf2s?si=S5XrIqTISY5xF4gd

Podświetlenie

Klawiatura wyposażona jest w pełni podświetlane przyciski. Oznacza to, że pod każdym przyciskiem znalazła się dioda LED, która odpowiada za podświetlanie dokładnie jednego przycisku. Klawiatura posiada kilka wbudowanych, predefiniowanych stylów podświetlenia jednak producent udostępnia również aplikację do sterowania podświetleniem.

WRAŻENIA Z UŻYTKOWANIA

Zacznijmy od opisu aplikacji. Ta umożliwia nam zarządzanie i konfigurację poszczególnych klawiszy, ustawienie podświetlenia czy przypisywanie własnych makr.

Konfiguracja klawiszy

Sekcja ta udostępnia naprawdę wiele możliwości w zarządzaniu i definiowaniu własnych ustawień danych klawiszy.

Podświetlenie

Aplikacja umożliwia przełączanie między zdefiniowanymi efektami, wybór koloru, prędkości efektu a nawet tworzenie swoich własnych kompozycji.

Makra

Zakładka ta udostępnia możliwości przypisania i konfiguracji własnych makr.

Odczucia z użytkowania

W kompaktowej klawiaturze Dark Project KD68B zastosowano stabilizatory, które podczas montażu klawiszy poddawane są procesowi ręcznego woskowania. Takie rozwiązanie sprawia, że ruchy klawiszy są miękkie i płynne, a na dodatek wolne od wydawania nieprzyjemnych dla ucha dźwięków. Co równie istotne, stabilizatory mocowane są do płytki drukowanej, dzięki czemu dochodzi do zredukowania drgań mechanicznych i rezonansu dźwiękowego.

Kolejne rozwiązanie to Double Tear. Dwupoziomowa izolacja akustyczna umieszczona jest w klawiaturze tam, gdzie płytka drukowana (PCB) przymocowana jest do płyty obudowy, a także między płytą obudowy a dolną pokrywą. Uwagę zwraca przy tym użyty materiał w postaci pianki o wysokim współczynniku pochłaniania dźwięku.

Zastosowane technologię naprawdę „robią robotę” i komfort pisania na tym mechaniku stoi na najwyższym poziomie! Przełączniki działają idealnie cicho, nie wydają z siebie żadnych dźwięków podczas naciskania. Jedyne odgłosy pochodzą od uderzania (a dokładniej pisząc – od klapania) klawiszy o obudowę. Jednak dźwięki te są naprawdę ciche i w moim odczuciu jest to najcichsza mechaniczna klawiatura, z jaką miałem styczność! Odgłos jej pracy można porównać do membranowych klawiatur o dużym skoku. I takie samo jest też uczucie pisania na tej klawiaturze. Ok, może nie dokładnie tak samo jak na membranowej bo jednak czuć, że podczas naciskania klawisza jest pod spodem mechaniczny przełącznik. Jednak jego praca jak tak aksamitnie miękka i płynna, że nie czytając specyfikacji technicznej można się naprawdę pomylić 🙂 Nie wiem jak to Panowie i Panie z Dark Project zrobili ale jestem pod wrażeniem. Kawał dobrej pracy.

Pisząc o przełącznikach warto wspomnieć o hot swapach czyli wymianie poszczególnych przełączników podczas pracy klawiatury. Nie trzeba tutaj nic rozkręcać, wystarczy użyć wyjmaka do demontażu klawisza i wyciągnięciu przełącznika. Proste, szybkie i przyjemne.

Osoby, które wcześniej czytały moje recenzję klawiatur na tym portalu wiedzą, że jestem zwolennikiem podpór pod nadgarstki. I niestety ale model ten nie posiada takiej podpory nawet jako oddzielne akcesorium co jest dla mnie wadą 🙁 Klawiatura jest wysoka i podczas pisania często nadgarstki unoszą się nad blatem. Szkoda, wielka szkoda.

JAKI JEST DARK PROJECT KD68B?

Dark Project KD68B to świetny, mały mechanik! Posiada najprawdopodobniej najcichsze na rynku przełączniki a wewnętrzna budowa tej klawiatury jest zoptymalizowania pod kątem absorbcji i wytłumiania niepożądanych dźwięków. I to naprawdę słychać. Komfort akustyczny podczas pisania na tej klawiaturze jest niesamowity i porównywalny do klawiatur membranowych. A to jest przecież klawiatura mechaniczna!

Niewielki jej rozmiar sprawdzi się wszędzie tam gdzie użytkownik nie potrzebuje sekcji numerycznej a zależy mu na kompaktowych wymiarach. Konfigurowalne (za pomocą zewnętrznej aplikacji) podświetlenie RGB jest miłym dodatkiem, który dodaje nieco kolorów w ciemnym pomieszczeniu. Również rozbudowane opcje konfiguracji funkcji poszczególnych klawiszy są warte odnotowania.

Czy KD68B posiada jakieś wady? Tak. Z punktu widzenia osoby, która bardzo dużo pisze na klawiaturze strasznym niedopatrzeniem jest brak podpórki pod nadgarstki. Brakuje również wersji bezprzewodowej tej klawiatury. Dodatkowo kolorystyka może nie każdemu przypaść do gustu aczkolwiek powiem to bez bicia, początkowo też mi się ta klawiatura nie podobała. Jednak po paru dniach opatrzyła się i w tym retro designie oraz granatowych klawiszach jest coś pięknego.

A cena? Ok 350zł.

Zalety:

  • solidna konstrukcja,
  • ultra cicha praca,
  • aksamitny ruch przełączników,
  • podświetlenie RGB konfigurowane z zewnętrznej aplikacji,
  • dedykowana aplikacja z możliwością konfiguracji klawiszy i makr,
  • gruby przewód USB,
  • hot swap,
  • jakość wykonania.

Wady:

  • brak podpórki pod nadgarstki,
  • brak wersji bez kabla.

Loading

Ocena ogólna
4.5
  • Jakość wykonania
  • Wygoda użytkowania
  • Kultura pracy
  • Dodatki
  • Cena
Translate »