Obudowa Cooler Master MasterBox Q300L

Każdy znajdzie swoje własne optymalne ustawienie obudowy

Cooler Master MasterBox Q300L to bardzo ciekawa obudowa, którą każdy może skonfigurować pod swoje wymagania. Obudowę można postawić w poziomie oraz w pionie. Dodatkowo przedni panel sterujący można zamontować na kilka sposobów! Jesteście ciekawi, co jeszcze da się zrobić z tą obudową? Zapraszam do recenzji!

SPECYFIKACJA

Kolor: Czarny
Podświetlenie Nie
Wymiary (dł/wys/szer/): 38.9/37.8/23 [cm]
Waga: 3.7 kg
Typ obudowy: Mini Tower
Kompatybilność: M-ATX / Mini-ITX
Okno: Tak
Wygłuszenie: Nie
Maksymalna wysokość chłodzenia: 15.7 cm
Maksymalna długość karty graficznej: 36 cm
Ilość portów USB 3.0: 2
Złącze słuchawkowe/głośnikowe: Tak
Złącze mikrofonowe: Tak
Wnęki 2.5/3.5 cala: Brak
Sloty rozszerzeń: 4
Zamontowane wentylatory: Tak (1 wentylator 120mm)
Opcje montażu wentylatorów: 2x 120/140 mm (przód), 1x 120 mm (tył), 2x 120 mm (góra), 1x 120 mm (dół)
Opcje montażu chłodzenia wodnego: 1 x 120mm (przód) – chłodnica, 1 x 240mm (przód) – chłodnica, 1 x 120mm (tył) – chłodnica
Zasilacz: Nie

 

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY

Testowana obudowa jest czarna. Posiada dwa panele, które mają szary wzór graficzny. Panele te pełnią jednocześnie rolę filtra przeciw kurzowego i są mocowane go obudowy za pomocą magnetycznych pasków.

Sama bryła obudowy przypomina kształtem prostopadłościan o równych 4 bokach. Dzięki takiemu zabiegowi nie ma narzuconego przez producenta kierunku usytuowania obudowy. Ba! Producent sam daje możliwość aby obudowę zamontować zarówno w pozycji horyzontalnej jak i wertykalnej. Obudowa z dwóch stron posiada gumowe podkładki antywibracyjne.

Na  jednym z boków znajduje się panel z przyciskami oraz wyjściami USB, są to odpowiednio od lewej strony:

 • reset,
 • wyjście mikrofonowe,
 • wyjście słuchawkowe,
 • przycisk power,
 • dwa porty USB 3.0,
 • dioda sygnalizująca.

Oprócz wymienionych wcześniej dwóch demontowalnych filtrów jeszcze jeden znajduje się na spodzie obudowy. Łącznie są to 3 filtry przeciw kurzowe, które skutecznie dbają o czystość w środku.

Jeden z boków obudowy jest przeźroczysty. Wykonany jest z pleksi oraz zamontowany do obudowy za pomocą 4 podgumowanych szybkośrubek. Po demontażu tego boku mamy doskonały wgląd do środka.

Po drugiej stronie obudowy znajduje się jedna z możliwych podstaw obudowy (w przypadku ułożenia horyzontalnego). Bok ten jest przykręcany 4 śrubami z gumowymi kołnierzami, które pełnią również rolę podstawek antywibracyjnych.

 

Z tyłu obudowy mamy klasyczny układ czyli zasilacz na dole, wyżej złącza rozszerzeń i wentylator 120mm. Zaślepki od złącz rozszerzeń są całe i demontowalne poprzez ich wyłamanie.

WYGLĄD WEWNĘTRZNY

W środku obudowy panuje bardzo dużo przestrzeni, jak na gabaryty zewnętrzne. Nic nie jest tutaj odgrodzone ani przegrodzone. Środek rozmieszczony jest na planie kwadratu. Wszystkie krawędzie blach są zaokrąglone i nie ma obaw o przypadkowe zranienie. Niestety, ze względu na niską wagę całości, użyte materiały są cienkie. Jednak ich odpowiednie zmocowanie nie powoduje, że odnosi się wrażenie obcowania z delikatną obudową. Tylko lekką 🙂

MasterBox Q300L umożliwia nam montaż płyt głównych w standardzie M-ATX oraz Mini-ITX. Trzeba mieć to na uwadze podczas konfigurowania sprzętu aby przez przypadek nie zakupić płyty głównej w formacie pełnego ATX.

Tacka na płytę główną posiada wycięcie na chłodzenie dzięki czemu nie musimy odkręcać naszego „mobasa” gdy chcemy np. wymienić pastę termoprzewodzącą. Oprócz tego wycięcia znajdziemy tutaj również kilka otworów umożliwiających przeprowadzenie okablowania do podpięcia przedniego panelu albo złączy od dysków. Niestety przepusty nie są zakończone żadnymi gumowymi zaślepkami. Po prawej stronie tacki występują otwory do zamontowania 2 dysków w formacie 2.5 cala. Otwory są odpowiednio wyprofilowane pod gumowe podkładki antywibracyjne, które znajdziemy w paczce z akcesoriami.

Lewa część jest standardowa. Miejsce na zasilacz, gniazda kart rozszerzeń oraz wentylator 120mm. Jedynym ciekawym „akcentem” jest delikatne przesunięcie zasilacza do środka obudowy spowodowane wcięciem obudowy w jej dolnym fragmencie.

Prawą część oraz górę stanowi jeden wielki płat ażurowanej blachy. Konstrukcja taka wpływa na doskonałe właściwości cyrkulacji powietrza oraz umożliwia dowolne przykręcenie wentylatorów. Co prawda pod wentylatory są dedykowane, mniejsze oczka ale dla chcącego nic trudnego 🙂 Cooler Master deklaruje, że w obudowie istnieje możliwość zamontowania aż 6 wentylatorów (2 z przodu, 2 od góry, jeden z tyłu i jeden na dole).

Obudowa bez problemu pomieści karty graficzne o długości aż 360mm oraz chłodzenia procesora o wysokości 157mm (czyli praktycznie wszystko co jest dostępne na rynku).

Prawy bok obudowy zakrywa miejsce na jeden dysk 3.5 cala, który montowany jest na uchylnej klapce. Tak poza tym jest tutaj przestrzeń na ukrycie i poprowadzenie wszelkich kabli.

 

Do obudowy dołączony jest również małe woreczek z akcesoriami. Wyposażenie jest raczej skromne i obejmuje ono:

 • opaski samozaciskowe,
 • tuleje dystansowe pod płytę główną,
 • śrubki montażowe,
 • specjalną metalową przejściówkę z klucza Philips na śrubę sześciokątną,
 • gumowe podkładki antywibracyjne do zamontowania dysków twardych.

Oprócz akcesoriów dostajemy również kartę gwarancyjną oraz ilustrowaną instrukcję obsługi.

Najciekawszym rozwiązaniem, które w sumie po raz pierwszy widzę w obudowach komputerowych, jest przedni panel, który możemy zamontować na dowolnym boku! Panel jest mocowany do obudowy za pomocą 4 śrubek i dwóch klipsów. Możemy go umieścić na jednym z 3 boków.

Dzięki temu, że obudowa jest wzorowania na planie kwadratu, przezroczyste okienko również możemy obracać wraz z panelem.

Każdy znajdzie dla siebie optymalne ustawienie!

Po zamontowaniu „bebechów” całość prezentuje się następująco:

Niestety mój zasilacz nie posiada odpinanych kabli więc zrobił się „makaron”. Ale ogólnie obudowa posiada bardzo fajnie rozplanowane przepusty i daje możliwość dobrego uporządkowania oraz zrobienia schludnie wyglądającego środka.

PODSUMOWANIE

Recenzowana obudowa Cooler Master MasterBox Q300L jest produktem, który przekonuje do siebie dobrze rozplanowanym wnętrzem oraz niesamowicie ciekawym podejściem do aranżacji wyglądu oraz ustawienia. Z tym produktem dostajemy możliwość ustawienia obudowy w poziomie oraz pionie a nawet możliwość obracania panela sterującego. Wszystko po to aby idealnie wkomponować obudowę do charakterystyki naszego biurka oraz własnych preferencji. Nie bez znaczenia jest również dobre wykonanie. Nie uświadczymy w produkcie Cooler Master żadnych defektów materiałowych czy wykonawczych. Trochę martwi grubość zastosowanej blachy ale poszczególne elementy są dobrze ze sobą spasowane i obawy co do trwałości gdzieś zanikają. Pomimo niewielkich zewnętrznych rozmiarów środek okazuje się bardzo pakowny i ustawny. Q300L daje możliwość zamontowania naprawdę długich kart graficznych (360mm) oraz bardzo wysokich chłodzeń (157mm). Dodatkowo mamy możliwość zamontowania aż 6 wentylatorów oraz układ chłodzenia wodą w 3 pozycjach. We wnętrzu znajdziemy również miejsce na montaż dwóch dysków 2.5 cala oraz jednego 3.5 cala.

Z mankamentów, które zauważyłem podczas testowania, jest brak gumowych zaślepek na przepustach kablowych i w sumie tylko podstawowe akcesoria.

Cena testowanej obudowy to ok 200zł i jest to naprawdę bardzo dobra propozycja dla wszystkich osób, które cenią sobie możliwość personalizacji, nie szukają podświetlenia LED oraz czegoś, co pomieści płytę w standardzie pełnego ATX.

Zalety:

 • jakość wykonania,
 • okno,
 • przemyślane rozwiązania,
 • możliwość bardzo dużej personalizacji,
 • możliwość montażu chłodzenia wodnego,
 • ciekawy, ascetyczny wygląd,
 • dobrej jakości zastosowany wentylator,
 • bardzo atrakcyjna cena.

Wady:

 • brak gumowych zakończeń przepustów,
 • wentylator mogłyby mieć jakieś silikonowe podkładki.

 244 total views,  4 views today

Ocena ogólna
4.6
 • Jakość wykonania
 • Cena
 • Możliwość własnej konfiguracji
 • Dodatki