Navitel R480 2K – świetnie za dnia, lekko gorzej w nocy

Jakość nocnych nagrań tylnej kamery pozostawia wiele do życzenia

Test niesponsorwany, bezpłatny - zawarte stwierdzenia są tylko subiektywnymi odczuciami redaktora

Wideorejestrator jest czymś, co powinno znajdować się w każdym aucie. Ten element może dać niezbity dowód podczas kolizji czy wypadku, gdzie staje słowo przeciwko słowu. Jednocześnie zapewnia też bezpieczeństwo, gdyż „szeryfów” na drodze nie brakuje, a kamerka może skutecznie ich odstraszyć. Po co jednak rejestrować tylko przód auta, skoro można też tył? Navitel przygotowało podwójną ochronę, pytanie pozostaje jedno – czy skuteczną?

Zawartość pudełka

Jak przystało na firmę Navitel – produkt dostajemy w białym prostokątnym pudełku, które posiada na sobie sporo zdjęć poglądowych i podstawowych informacji. Przechodząc już jednak do samej zawartości – poza dwoma kamerami (przód i tył) dostajemy też ładowarkę do gniazda zapalniczki, kabel do podpięcia tylnej kamery, dwie folie elektrostatyczne oraz papierologię – instrukcje obsługi, kartę gwarancyjną i kod na roczną nawigację od Navitela. Mocno mnie zaskoczyło to, że w środku nie znalazła się ściereczka z logiem firmy, którą do tej pory widziałem w opakowaniu każdego innego wideorejestratora.

Montaż

Jeśli obawiacie się, że montaż wideorejstratora to trudne zadanie, to chciałbym rozwiać wasze wątpliwości – każdy poradzi sobie z tym bez problemu. Zależnie od posiadanego samochodu chowanie kabla pod plastikami może potrwać dłużej lub krócej, lecz nawet osoby bez bliższego kontaktu z motoryzacją sobie poradzą. Przednią kamerę montujemy pośrodku przedniej szyby, najlepiej za lusterkiem wstecznym lub lekko pod nim, żeby nie tracić cennych centymetrów widoczności za kółkiem. Kabel USB-C wpinamy w wideorejestrator i przeciągamy do gniazda zapalniczki. Warto przed tym wymierzyć na oko ile kabla potrzebujemy, jeśli mamy kilka gniazd w aucie. Ja chciałem skorzystać z tego w podłokietniku, lecz niestety zabrakło mi dosłownie kilkunastu centymetrów kabla. Przewód od tylnej kamerki wpinamy w wejście jack i przeprowadzamy pod plastikami aż do tylnej szyby auta, gdzie musimy umiejscowić tylny wideorejestrator (ten mniejszy). Obie kamery nie posiadają regulacji lewo/prawo, więc upewnijcie się, że będą one przyklejone równo w poziomie.

Na koniec wystarczy włożyć kartę microSD o pojemności najmniej 8 GB, lecz ja zalecam co najmniej 32 GB. Pamiętajcie, że obraz nagrywany jest z przodu i z tyłu, więc gromadzi się na karcie dwa razy więcej nagrań, niż w przypadku tylko przedniej kamery. To też powoduje, że lepiej mieć kartę o większej pojemności, by przechowywać na niej dłuższy zakres czasu.

Jeśli zastanawiacie się, czy kamerę tylną można też zamontować na zewnątrz auta np. przy tablicy rejestracyjnej, to niestety nie ma takiej możliwości. Nie jest ona wodoodporna, więc taki montaż szybko zakończyłby jej żywot.

Jeśli wszystko dobrze podpięliście, to Navitel R480 2K powinien włączać się po przekręceniu stacyjki i wyłączać razem z wyłączeniem zapłonu. Nie trzeba zatem za każdym razem własnoręcznie włączać i wyłączać nagrywania, wszystko dzieje się automatycznie.

Specyfikacja i funkcje wideorejestratora Navitel R480 2K

Parametry techniczne:

  • Wyświetlacz – 2” 320×240 IPS
  • Sensor SONY IMX335 (2K)
  • Rozdzielczość wideo 2560×1440 (2K)
  • Kąt widzenia 160 stopni
  • Kamera tylna 1920×1080 FullHD
  • Bateria 150 mAh
  • Format nagrywania MOV

Niestety w samym wideorejestratorze nie mamy wielu możliwości konfiguracji. W menu znajdziemy podstawowe funkcje, takie jak zmiana głośności mikrofonu, czy daty, ale nie mamy opcji  konfiguracji np. długości nagrywania w pętli. Dla mnie jest to minus, lubię mieć wszystko pod kontrolą i swobodę, nawet jeśli poszczególne ustawienia zmienia się raz na pół roku, albo wcale. Bardzo duży plus należy się jednak firmie za funkcję aparatu. Co to takiego? Po krótce bez odłączania wszystkich kabli możemy wyjąć wideorejestrator z auta (odczepiając go od magnetycznych pinów) i używać jako przenośnego aparatu, dzięki któremu w razie kolizji możemy zrobić zdjęcie szkód, znaków, tablicy rejestracyjnej itp. Większość z nas zapewne i tak ma przy sobie telefon, lecz jeśli by go zabrakło, to urządzenie od Navitela świetnie go zastąpi do najbardziej potrzebnych czynności.

Nagrania przód i tył

Poniżej możecie zobaczyć nagrania z wideorejestratora Navitel R480 2K o różnej porze dnia oraz w różnych warunkach drogowych (w mieście i poza miastem; z oświetleniem ulicznym i bez). Dzięki temu możecie sami stwierdzić, czy taka jakość was zadowala. Ja muszę jednak przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczony nagraniami za dnia, gdyż tablice rejestracyjne mijanych samochodów są czytelne, tak samo jak znaki drogowe, otoczenie i w pewnym stopniu nawet ludzkie twarze. Niestety gorzej wypada noc, gdzie tylna kamerka kompletnie się gubi. Cieszy mnie jednak fakt, że tak samo nie jest z przednią, która rejestruje wszystko dobrze i jasno, nawet poza obszarem zabudowanym, gdzie nie ma żadnego źródła światła poza reflektorami samochodu. Na minus muszę zaliczyć mikrofon, który zbiera wszelkie wstrząsy, a głos czy wszelkie dźwięki są zbierane bardzo nieczysto. Na moje można go nawet całkiem wyłączyć, gdyż nie wnosi on wiele do nagrań. Kończę już jednak moje wywody i zapraszam do samodzielnego zapoznania się z nagraniami. W gwoli ścisłości wspomnę tylko, że obraz z tylnej kamery jest rejestrowany w oddzielnym pliku, ja umiejscowiłem go w prawym górnym rogu, żeby można było obejrzeć oba nagrania na raz.

Navitel R480 2K – plusy i minusy

PLUSY MINUSY
jakość nagrań w dzień jakość nagrań tylnej kamery
jakość nagrań nocnych przedniej kamery mikrofon
kąty widzenia
funkcja aparatu
kolory

Podsumowanie

Uważam, że jest to świetny wideorejestrator, mimo jego drobnych wad. Jakość w dzień jest świetna – nie ma problemu z czytaniem tablic rejestracyjnych czy znaków, a w nocy przód jest rejestrowany w zadowalającej jakości. Oczywiście, tył w nocy nie domaga, jednakże przez większość czasu poruszamy się po drodze za dnia. Jeśli jednak jeździcie głównie po zmroku, to zalecałbym wybranie innego rejestratora. Ja jestem szczerze powiedziawszy bardzo zadowolony, zarówno funkcjami, jak i nagraniami. Mogę z czystym sumieniem polecić ten wideorejestrator każdemu. Na sam koniec zapraszam do przeczytania innych recenzji na naszym portalu, które znajdziecie tutaj.

Loading

Navitel R480 2K
Ocena ogólna
4
  • Jakość nagrań przedniej kamery
  • Jakość nagrań tylnej kamery
  • Mikrofon
  • Wygląd
  • Cena
  • Prostota montażu
Translate »