Nisko profilowy mechanik Logitech MX Mechanical Mini

Recenzja bezprzewodowej klawiatury mechanicznej o niskim skoku

Test niesponsorwany, bezpłatny - zawarte stwierdzenia są tylko subiektywnymi odczuciami redaktora

Mini klawiatur mechanicznych nigdy dość. A szczególnie tych nisko profilowych! Dodajmy do tego podświetlenie i pracę bezprzewodową. Klawiatura marzenie? Zapraszam na recenzję nisko profilowego mechanika Logitech MX Mechanical Mini!

SPECYFIKACJA LOGITECH MX MECHANICAL MINI

Rodzaj przełączników Mechaniczne – Brown
Typ
NiskoprofilowaCompact
Łączność Bezprzewodowa
Interfejs Bluetooth, 2,4 GHz
Klawisze numeryczne Nie
Klawisze multimedialne / funkcyjne Tak
Długość przewodu 1 m
Podświetlenie klawiszy Tak
Kolor podświetlenia klawiszy Białe
Rodzaj podświetlenia Jednostrefowe – wszystkie klawisze w tym samym kolorze
Złącza USB-C – 1 szt.
Podpórka pod nadgarstki Nie
Kolor Grafitowy
Czas pracy na baterii Do 10 dni w trybie podświetlania
Do 10 miesięcy
Obsługiwane systemy
Windows
Mac OS X
Linux
Chrome OS
iOS
Android
Dodatkowe informacje
Niski profil klawiszy
Regulowane stopki
Wbudowana bateria
Wskażnik naładowania baterii
Klawisze Easy-Switch – podłączenie nawet trzech urządzeń
Zasięg pracy do 10 m
Czujnik zbliżeniowy
Dołączone akcesoria
Kabel USB-A -> USB-C
Odbiornik
Długość 313 mm
Szerokość 132 mm
Wysokość 26 mm
Waga 612 g
Gwarancja 24 miesiące

OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ

Klawiatura zapakowana jest w kartonowe pudełko utrzymane w ciemnej, grafitowej kolorystyce. Głównym motywem przewodnim są zdjęcia klawiatury oraz wyszczególnione najważniejsze funkcje i zastosowane rozwiązania. Wśród nich możemy wymienić:

  • przełączniki mechaniczne zapewniające cichą pracę,
  • kompaktowe rozmiary,
  • podświetlenie, wyposażone w czujnik zbliżenia oraz dostosowujące intensywność do panujących warunków oświetleniowych,
  • komunikacja BT.

Po podniesieniu wieka naszym oczom ukazuje się bardzo schludnie zapakowana klawiatura oraz narysowana instrukcja szybkiego podłączenia. Genialne!

Zawartość jest skromna. Oprócz klawiatury dostajemy kabel do ładowania, dzyngiel radiowy 2.4 GHz oraz instrukcję obsługi wraz z kartą gwarancyjną. Akcesoria zapakowane są w oddzielny czarny kartonik. Klawiatura zawinięta jest w biały papier. Producent stawia na maksymalizację użycia materiałów pochodzących z recyklingu stąd w opakowaniu króluje papier.

Dołączany do zestawu kabel ma długość 1m i zakończony jest złączem USB-A oraz USB-C. Jego grubość jest raczej średnia ale wykonany jest bardzo dobrze. Końcówki są gumowane a jedna z nich ma wytłoczony napis logi. Kolor to ciemny grafit.

Dzyngiel radiowy jest typową, minimalistyczną konstrukcją. Wyposażony jest w złącze USB-A.

W opakowaniu znajdziemy również instrukcję obsługi oraz kartę gwarancyjną.

BUDOWA, WYGLĄD I UŻYTKOWANIE LOGITECH MX MECHANICAL MINI

Logitech MX Mechanical Mini  jest bardzo kompaktową klawiaturą. Ma zaledwie 313mm szerokości, 132mm głębokości i 26mm wysokości. Jest to znacznie mniej niż klawiatura TKL do PC. Patrząc na nią można odnieść wrażenie, że top jest aluminiowy bądź metalowy. I taki też jest w rzeczywistości. Dzięki niemu konstrukcja jest bardzo sztywna i wytrzymała. Pozostała część obudowy jest wykonana z plastiku. Ciekawie prezentują się klawisze, które wykonane są dwóch kolorów plastiku. Część alfanumeryczna ma jaśniejszy kolor niż pozostałe przyciski. Wyjątkiem są klawisze funkcyjne, których malowanie jest dwubarwne.

Budowa Logitech MX Mechanical Mini jest bardzo minimalistyczna i wszelkie krawędzie zostały ograniczone do minimum. Tak samo jest z przełącznikami. Co prawda przycisków jest 86 i są wszystkie poza częścią numeryczną. Jedynym dodatkowym przyciskiem jest przełącznik on/off, który znajduje się w górnym prawym rogu. Obok niego jest wejście USB dla przewodu ładującego a od góry dioda LED, która przy włączeniu klawiatury sygnalizuje poziom naładowania. I to tyle. Pozostałe diody informacyjne zostały zintegrowane z przyciskami. Bardziej minimalistycznie już się nie da 🙂

Spód klawiatury prezentuje się bardzo skromnie. Prócz dwóch nóżek oraz jednej podłużnej gumowej stopki – nie znajdziemy tutaj nic więcej.

Nóżki są odchylane i umożliwiają zmianę pochylenia klawiatury o 8*.

Podświetlenie

Przejdźmy do najciekawszej funkcjonalności jaką oferuje MX Mechanical Mini czyli podświetlenia. Jak już wcześniej wspominałem klawiatura wykorzystuje czujnik zbliżenia oraz czujnik naświetlenia do sterowania podświetleniem. Działa to bardzo płynnie i tak jakbyśmy się tego spodziewali. Wystarczy przesunąć dłonie nad klawiaturę i podświetlenie się uaktywnia. Z testów wynika, że wystarczy jak dłonie będą 5cm nad klawiszami. Po odsunięciu dłoni podświetlenie gaśnie po ok 5s. Niestety taka funkcjonalność ma swoją wadę w postaci drenowania wbudowanego akumulatora. Co prawda dzięki zastosowanym stanom oszczędności i wyłączania podświetlenia klawiatura potrafi działać do 15 dni tak całkowite zrezygnowanie z iluminacji wydłuża ten czas do aż 10 miesięcy. Różnica jest znaczna!

A jak braknie prądu to wystarczy szybkie, 15 minutowe ładowanie aby zapewnić sobie cały dzień pracy.

Klawisze, wygoda pisania i dodatkowe funkcje

Zastosowane klawisze mają bardzo niski skok, jak na klawiaturę mechaniczną. Co prawda nie jest to skok klawiszy znany z laptopowych rozwiązań jednak jest o ponad połowę niższy, niż w tradycyjnych mechanikach. Ich ruch jest jednostajny z miłym „człapnięciem” pod sam koniec. Jakbyśmy trafiali na gumę. Mechaniczne przełączniki Brown robią robotę! Siła potrzebna do wykonania ruchu nie jest przesadnie wysoka ale myślę, że przypadkowo nie uda się żadnego klawisza wcisnąć. Ciche sprężynujące mechaniczne przełączniki klawiszy zapewniają satysfakcjonujące i odczuwalne uderzenie. Oferują także precyzję odbicia, reaktywny powrót klawiszy i mniejszy hałas, żeby pisanie nie przeszkadzało osobom wokół.

Będąc już przy klawiszach warto wspomnieć o dodatkowych funkcjonalnościach, które pod niektórymi z nich się kryją. Najważniejsze z nich to trzy przyciski w górnej belce, zaraz obok ESC. Służą one do przełączania się między urządzeniami, do których podpięta jest klawiatura. Możemy podpiąć się do urządzeń, które są zgodne z systemami macOS, iOS, Windows, Linux oraz Android. Dodatkowo klawiatura wyposażona jest w klawisz emoji, który otwiera okno z emotkami oraz klawisz konwersji mowy na tekst. Już nawet klawiatury zaczynają być coraz bardziej smart 🙂 Smartkeyboard? Może kiedyś i takie słowo będzie w użytku.

Aplikacja

Logitech posiada dedykowaną aplikację do swoich urządzeń – Logi Options+. Aplikacja ta rozszerza możliwości naszej klawiatury i dzięki niej mamy łatwy dostęp do:

  • klawiszy funkcyjnych i przypisywania im nowych funkcjonalności,

  • podświetlenia i zmiany jego efektu,

  • Easy-Switch czyli szybkie przełączanie między urządzeniami,

  • ustawienia.

PODSUMOWANIE LOGITECH MX MECHANICAL MINI

Logitech MX Mechanical Mini to bardzo sympatyczne urządzenie, które łączy w sobie wszystkie cechy, których oczekiwalibyśmy od produktu marzeń. Otrzymujemy bardzo dobrze wykonaną mechaniczną klawiaturę o niskim skoku klawiszy. Dodatkowo MX Mechanical Mini jest bezprzewodowy oraz oferuje konfigurowalne podświetlanie klawiszy. Czy jest coś więcej czego moglibyśmy sobie zażyczyć? Bo nawet komunikacja z komputerem może odbywać się albo za pomocą BT albo połączenia radiowego 2.4 GHz. W takim produkcie jak ten można mieć zastrzeżenia jedynie do braku podpórki pod nadgarstki i w sumie tyle. Jednak brak ten nie jest dotkliwie odczuwalny poprzez niską wysokość urządzenia (zaledwie 26mm). Logitech MX Mechanical Mini to bardzo dobrze wykonana i wyposażona klawiatura (Smart Keys, czujnik zbliżeniowy/światła). Komfort pisania stoi na wysokim poziomie (bardzo dobrze przełączniki Brown) i co najważniejsze – jest to bardzo kompaktowa i lekka jednostka!

Cena: ok 560zł.

Zalety:

  • jakość wykonania,
  • design,
  • wygoda pisania,
  • podświetlenie,
  • Smart Keys,
  • czujnik zbliżenia i oświetlenia,
  • kompaktowe wymiary i waga,
  • aluminiowy korpus,
  • ciche i niskie przełączniki Brown,
  • połączenie BT oraz radiowe 2.4 GHz.

Wady:

  • wysoka cena.

Loading

Ocena ogólna
4.8
  • Jakość wykonania
  • Kultura pracy
  • Przełączniki
  • Wrażenia z użytkowania
Translate »