Potęga najwydajniejszych komputerów zamknięta w przenośnej obudowie

Recenzja laptopa Acer Predator Helios 18

Test niesponsorwany, bezpłatny - zawarte stwierdzenia są tylko subiektywnymi odczuciami redaktora

Predator to linia wysokowydajnych laptopów, komputerów stacjonarnych, monitorów i akcesoriów zaprojektowanych głównie z myślą o graczach oraz entuzjastach technologii. Dzięki swojej bezkompromisowej wydajności i jakości wykonania marka ta cieszy się dużym uznaniem i popularnością. Firma Acer, właściciel marki Predator, użyczyła mi do testów jeden ze swoich najwydajniejszych laptopów czyli model Helios 18. Z czego i jak zbudowany jest ten potwór? Przekonajmy się!

SPECYFIKACJA PREDATOR HELIOS 18

System operacyjny

System operacyjny:
    Windows 11 Home

Procesor

Producent procesora:
    Intel®
Model procesora:
    i9-14900HX
Typ procesora:
    Core™ i9
Rdzeń procesora:
    24-rdzeniowy
Generacja procesora:
    14. generacja

Wyświetlacz i grafika

Producent karty graficznej:
    NVIDIA®
Model karty graficznej:
    GeForce RTX™ 4090
Pojemność pamięci karty graficznej:
    12 GB
Technologia pamięci karty graficznej:
    GDDR6
Dostępność pamięci karty graficznej:
    Dedykowanej
GPU Boost Clock:
    Do 1930 MHz
Maksymalna moc grafiki:
    Do 175 W
Przekątna ekranu:
    45.7 cm (18″)
Typ wyświetlacza: LCD
Technologia wyświetlacza:
  • ComfyView (Matte)
  • Technologia In-plane Switching (IPS)
Ekran dotykowy: Nie
Rozdzielczość ekranu:
    2560 x 1600
Technologia zapobiegania rwaniu obrazu:
    NVIDIA G-SYNC™
Standardowa częstotliwość odświeżania ekranu:
    240 Hz
Funkcje wyświetlacza:
    Gama kolorów 100% DCI-P3
Współczynnik obrazu:
    16:10

Pamięć

Całkowita zainstalowana pamięć systemowa:
    32 GB
Technologia pamięci systemowej:
    DDR5 SDRAM
Czytnik kart pamięci: Tak
Obsługiwana karta pamięci:
    microSD

Przechowywanie

Całkowita pojemność dysku półprzewodnikowego: 2 TB
Interfejs dysku SSD:
    PCIe NVMe
Konstrukcja dysku SSD: M.2

 

Sieć i komunikacja

Bezprzewodowa sieć LAN standard:
    IEEE 802.11be
Technologia Ethernet:
    Gigabit Ethernet

Urządzenia wbudowane

Mikrofon: Tak
Czytnik biometryczny: Nie
Liczba głośników: 2

Interfejsy/porty

HDMI: Tak
Liczba wyjść HDMI: 1
Liczba portów USB 3.2 Gen 1 typu A: 1
Liczba portów USB 3.2 Gen 2 typu A: 2
Całkowita liczba portów USB: 5
Port USB typu C: 2
Gniazdo sieciowe (RJ-45): Tak

Urządzenia wejściowe

Typ urządzenia wskazującego:
    TouchPad
Klawiatura: Tak
Podświetlenie klawiatury: Tak
Funkcje TouchPad:
    Certyfikat precyzyjnego panelu dotykowego Microsoft

Parametry baterii

Skład chemiczny baterii:
    Litowo – jonowa (Li-Ion)
Maksymalny czas pracy baterii:
    5.50 Godziny
Pojemność baterii:
    90 Wh

Parametry zasilania

Moc maksymalna zasilacza:
    330 W

Parametry fizyczne

Wysokość:
    28.90 mm
Szerokość:
    404 mm
Głębokość:
    311.6 mm
Waga (w przybliżeniu):
    3.25 kg
Kolor produktu: Czarny

OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ

Predator Helios 18 zapakowany jest w karton w formie wygodnej do przenoszenia walizki. Jego kolorystyka jest głównie czarna jednak przebijają się jasne (niezadrukowane) miejsca z logiem serii Predator. Trzeba przyznać, że wygląda to efektownie a jednocześnie jest ekologicznie.

Na jednym z boków znajduje się naklejka ze specyfikacją techniczną laptopa. Już szybki rzut oka na specyfikację uświadamia nam, że wewnątrz jest coś naprawdę mocnego.

 

Wewnątrz kartonowego opakowania umieszczone są elementy związane z zasilaniem:

  • kable zasilające do standardu europejskiego oraz imperialnego,
  • zasilacz,
  • tajemnicze pudełko 🙂

 

Zasilacz to prawdziwa potęga!

Za jego produkcję odpowiada firma Chicony. Jest to model A20-330P1A, który jest w stanie wygenerować aż 330W mocy (19.5V/16.92A)! Sam kabel zasilający od zasilacza do laptopa jest grubszy od tego, który występuje w tradycyjnych, stacjonarnych zasilaczach.

Pozostała jeszcze jedna mała, tajemnicza szkatułka. Potrzymam Was jeszcze w niepewności, najpierw parę zdjęć.

A w niej?

Tak, dodatkowe keycapy.

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY I BUDOWA ACER PREDATOR HELIOS 18

Biorąc pod uwagę specyfikację laptopa (ekran 18 cali, procesor 24-rdzeniowy, karta graficzna NVidia RTX 4090) oraz jego wymiary, można powiedzieć, że to kompaktowe urządzenie. Umieszczenie takich podzespołów w niewiele większej obudowie, niż klasyczne 17-calowe laptopy, jest nie lada wyzwaniem. Jedynie waga jest znacząco wyższa bo ta wynosi ponad 3kg (dokładnie 3.25kg) a to już czuć. Oczywiście krótkie przenoszenie z miejsca na miejsce nie stanowi wyzwania ale całodzienne trzymanie w torbie i chodzenie z nim po mieście może być odczuwalne.

Acera pochwalić trzeba za jakość wykonania oraz ogólny design urządzenia. Mimo tego, że laptop przeznaczony jest głównie dla graczy, jego stylistyka jest bardzo zachowawcza i elegancka. Pierwsze co rzuca się w oczy to klapa wykonana z aluminium z metalicznym lakierem.

Pozostałe elementy laptopa są bardzo klasyczne. Na prawym i lewym boku oraz z tyłu producent umieścił dodatkowe złącza:

  • aż 5x USB (2x USB-C, 3x USB 3.2),
  • wyjście słuchawkowe,
  • złącze sieciowe,
  • wyjście HDMI,
  • wejście na karty microSD.

Oprócz tego, na prawym i lewym boku, są otwory, przez które powietrze jest zasysane a z tyłu obudowy umieszczone są otwory wylotowe.

Tył

Acer dodaje do modelu Predator Helios 18 dwie plastikowe nakładki, którymi możemy zmienić kolor tylnych osłon wylotów. Ich demontaż jest bajecznie prosty, ponieważ trzymają się one na dwóch magnesach.

Prawy bok

Z prawej strony urządzenia znajdziemy dwa złącza USB i dwie diody LED sygnalizujące pracę.

Lewy bok

Z lewej strony producent umieścił złącze USB, wejście na karty microSD, wejście słuchawkowe oraz wejście sieciowe.

Tylna półka

Z racji rozbudowanego chłodzenia laptop posiada wystający poza zawiasy – tyłek. Ma on błyszczące wykończenie na którym umieszczony jest napis Helios.

Przy wyłączonym laptopie nie robi to jakiegoś spektakularnego efektu lecz po włączeniu…

… można zobaczyć w pełnej krasie efekt tzw. nieskończonego lustra. Jest to ciekawy zabieg stylistyczny, który optycznie „pogłębia” ten element.

Będąc przy podświetleniu tak samo logo Predator, które umieszczone jest na klapie, jest podświetlane.

Spód

Od spodu wiele się nie dzieje. Są otwory wentylacyjne, są również gumowe stopki zapewniające stabilność urządzenia podczas intensywnego grania. Stopki są dosyć grube ale ma to na celu zrobienie jak największego dystansu między blatem biurka a spodem laptopa dla jak najlepszej cyrkulacji powietrza.

Klawiatura

Testowany model wyposażony jest w klawiaturę wraz z oddzielną sekcją numeryczną. Przyciski mają niski, typowy dla przenośnych urządzeń, skok. Producent nie pokusił się, by w tym modelu była zamontowana jakaś wariacja klawiatury mechanicznej. Zastosowana czcionka na klawiszach jest czytelna a jak przystało na sprzęt dla graczy – jest pełne podświetlenie ARGB, którym sterujemy z poziomu aplikacji PredatorSense..

ZASTOSOWANE ROZWIĄZANIA

Zacznijmy od tego, na czym będziemy skupiać naszą największą uwagę czyli od:

Ekran

Helios 18 wyposażony jest w 18-calowy ekran z neonowym podświetlaniem i obrazie o proporcjach 16:10. Panel wykonany jest w technologii Mini LED i posiada rozdzielczość WQXGA (2560 x 1600) oraz odświeżanie z częstotliwością aż 250 Hz. Maksymalna jasność to 1000 nitów. Matryca jest matowa co nie powoduje niepotrzebnych refleksów.

Wyświetlany na ekranie obraz jest pełen barw! Według producenta zapewnia pełne pokrycie w standardzie DCI-P3. Kąty widzenia są również bardzo dobre. Niestety nie znalazłem w specyfikacji ich poszczególnych wartości, lecz nie da się tak usadowić przed ekranem, aby wyświetlany obraz ulegał pogorszeniu. Zakres regulacji pochylenia ekranu jest wystarczający do komfortowej pracy. Nie jest to typ laptopa, gdzie ekran można odchylić o 180* czy nawet o 270*. Tutaj również nie znalazłem w danych producenta jaki jest maksymalny kąt odchylenia ekranu, ale postanowiłem to uwiecznić na zdjęciu.

Magkey 3.0

Pod tą nazwą kryje się nic innego jak 4 wymienne klawisze. Oczywiście sama możliwość ich wymiany nie jest tą technologią. O nie! Producent zastosował tutaj dwa typy klawiszy i każdy z nich ma swoje techniczne uzasadnienie.

MagClick – Klawisze te są wyposażone w mechaniczny przełącznik o niskim skoku, zapewniający szybszą reakcję (0,3 mm), dzięki czemu klawiatura idealnie sprawdza się w grach e-sportowych, w których liczy się każdy ułamek sekundy.

MagSpeed – Przełącznik MagSpeed ma gumową kopułkę (taką samą jak inne klawisze klawiatury), ale jest wyjątkowy w wyglądzie i dotyku, dzięki czemu czujesz się naprawdę jak za kierownicą samochodu w swojej ulubionej grze wyścigowej.

Chłodzenie

Według producenta ich najnowocześniejszy układ chłodzenia z dwoma wentylatorami AeroBlade 3D piątej generacji i nałożoną w strategicznych miejscach pastą termoprzewodzącą z ciekłym metalem zapewnia utrzymanie maksymalnej wydajności w każdej sesji grania lub edycji wideo. Czy tak faktycznie jest? To sprawdzimy w części testowej z kamerą termowizyjną!

Internet

Do kontaktu ze światem Helios 18 wykorzystuję technologię Wi-Fi 7. Są to szybkie kanały w pasmach 6 GHz i 5 GHz o prędkość transferu ponad 5 Gb/s i o 60% mniejszych opóźnienia. Prędkości takie mogą zapewnić niezakłócone przesyłanie strumieniowe AR, VR i 8K, z szyfrowaniem i eliminacją zakłóceń.

Mikrofony i audio

Helios 18 wyposażony jest w aż 3 mikrofony, które w połączeniu z algorytmami opartymi o AI odfiltrowują z otoczenia niepotrzebne dźwięki. Technologia ta nazywa się PurifiedVoice 2.0 i jej działanie jest nadzwyczaj dobre. W przeciwieństwie do głośników, których są tylko dwa. Umieszczone są one z przodu obudowy, po jej bokach. I o ile stereofonia jest całkiem ok, a średnie tony akceptowalne, tak reszta jest typowo laptopowa. No trochę szkoda, że w tak drogim urządzeniu producent nie wszedł w kooperację z jakimś uznanym producentem audio i wspólnie nie opracowali czegoś dedykowanego. Ja rozumiem, że gracze grają głównie w słuchawkach jednak mimo to. Pewien niedosyt jest.

Aplikacja

W laptopie preinstalowana jest aplikacja, z której poziomu możemy łatwo i szybko zarządzać podstawowymi parametrami laptota. Poszczególne funkcje pogrupowane są logicznie. Z tego też poziomu możemy wybrać w jakim trybie ma pracować laptop na zasilaniu sieciowym. Do wyboru jest jeden z 4 trybów: Quiet, Balanced, Performance i Turbo. Co ciekawe, fizycznym przyciskiem na obudowie można przełączać się między dwoma pierwszymi trybami. Jest to najprawdopodobniej celowe działanie, bo o ile dwa pierwsze tryby łączą wysoką wydajność oraz ciszę, tak dwa najwydajniejsze tryby (a w szczególności Turbo) udostępniają wszystko, co laptop oferuje. Ale o tym w dziale testów.

WYDAJNOŚĆ ACER PREDATOR HELIOS 18

Zanim przejdziemy do testów warto wspomnieć ile taka bestia potrzebuje prądu. A potrzebuje… niemało. Już sam rzut oka na specyfikację zasilacza, który jest w stanie wygenerować AŻ 330W świadczy o możliwym apetycie na prąd tego urządzenia. Pewnie ktoś się teraz zastanawia, czy taki kolos potrafi działać na baterii? A i potrafi. Producent zastosował w nim baterię o pojemności 90 Wh o szacowanym maksymalnym czasie działania wynoszącym 5.5 h. Ale powiedzmy sobie prawdę, jest to maksymalny czas działania w trybie ECO nad bardzo mało wymagającymi zadaniami, które w żaden sposób nie obciążają procesora czy karty graficznej. Mimo tego, że zarówno zastosowane CPU w postaci Intela i9-14900HX czy karty graficznej NVidia GeForce RTX 4090 potrafią być bardzo oszczędne podczas wyświetlania pulpitu tak każde inne wymagające działanie potrzebuje tych watów. Szczególnie, że do nakarmienia są 24 rdzenie a sama karta graficzna potrafi mieć apetyt na 175W. Przy pełnym obciążeniu, gdy wykorzystujemy wszystkie możliwości podzespołów, bateria starcza na jakieś 30 minut! Jeśli laptop nie jest aktualnie używany do gier, rzeczywisty czas działania na baterii w przypadku przeglądania internetu czy oglądania filmów jest z pomiędzy tych dwóch zakresów, bliższy większej wartości.

Ok, tyle tytułem wstępu. Zacznijmy od CPU-Z.

Do zbiorczego testowania użyłem aplikacji PassMark. Jak widać, laptop znajduje się w najwyższych procentach najwydajniejszych jednostek w bazie. Szczególnie dobrze wypada dysk twardy.

Do testów dysku twardego użyłem benchmarka Otto.

Zapis na poziomie 12.1 GB/s, odczyt 13.2 GB/s. Robi wrażenie.

W celu maksymalnego obciążenia CPU i GPU używałem różnych konfiguracji programów testujących, w tym i jednoczesnego odpalania Furmarka oraz Prime95. Jednak nigdy nie byłem w stanie zmusić laptopa, by pobierał więcej niż 175W energii. Trochę szkoda, bo zasilacz ma górny limit na aż 330W. Jednak i te 175W potrafią rozgrzać procesor i kartę graficzną do temperatur bliskich 100*C a wbudowane wentylatory (jest ich dwa) zaczynają się obracać z prędkością 5800 obr/min generując przy tym 59,4 dB.

Jednak, co by nie mówić o kulturze pracy systemu chłodzącego, działa on wręcz fenomenalnie. Z pomocą przychodzi tutaj kamera termowizyjna, która jak cyganka, prawdę powie.

Najcieplejszy punkt obudowy od strony użytkownika miał ok 50*C. Są to naprawdę bardzo dobre wyniki. Warto też zauważyć, że najczęściej użytkowane klawisze, czyli czterej królowie W, A, S, D mają lekko podwyższoną temperaturę, bliską temperaturze otoczenia. Touchpad w ogóle się nie nagrzewa. Temperatura powietrza wylotowego jest nieznacznie wyższa i osiąga wartość 55.3*C. Zastosowanie ciekłego metalu i najwidoczniej przemyślana konstrukcja chłodzenia zaowocowały niskimi temperaturami obudowy mimo, że w tym samym czasie CPU i GPU potrafiły rozgrzać się do niecałych 100*C.

Zewnętrzny zasilacz tak samo trzyma dobre temperatury.

Podczas testów obciążających CPU zauważyłem throttling a taktowania spadały poniżej 3800 (ok 3750) MHz.

JAKI JEST PREDATOR HELIOS 18?

Jaki jest Predator Helios 18? Praktycznie najlepszy we wszystkim. Topowa specyfikacja (i9-14900HX oraz RTX 4090), 32 GB ramu, 2 TB dysk twardy, kapitalne pod względem rozpraszania ciepła chłodzenie. Jaka specyfikacja taka i wydajność – topowa. Do tego świetny ekran 18 calowy o odświeżaniu 250 Hz. Dobre mikrofony i co najwyżej trochę dające niedosyt głośniki.

Cena? Okolice 15 000 zł.

Aktualną cenę można sprawdzić w oficjalnym sklepie Acera: https://store.acer.com/pl-pl/predator-helios-18-laptop-gamingowy-ph18-72-czarny

Zalety:

  • topowa wydajność,
  • topowe komponenty,
  • topowa jakość wykonania,
  • topowe chłodzenie,
  • topowy ekran,
  • topowa aplikacja,
  • bardzo dobre mikrofony (jak na laptopa).

Wady:

  • głośny na maksymalnych obrotach,
  • standardowe głośniki.

 

Loading

Ocena ogólna
4
  • Jakość wykonania
  • Komponenty
  • Wydajność
  • Kultura pracy
  • Cena
Translate »