IMG 6143 scaled

Recenzja huba 7in1 GreenCell GC Connect

Rozszerz możliwości swojego laptopa!


Wprowadzenie standardu USB C rozwiązało kilka uciążliwości tego portu (m.in. aż trzykrotne wkładanie tej samej wtyczki do portu aby wkońcu pasowała 😉 ) oraz otworzyło pole do implementacji nowych technologii. Jedną z takich technologii jest Power Delivery (PD) czyli znana od 2012 roku technologia szybkiego ładowania przez złącze USB C. Pozwala na przesyłanie większej mocy elektrycznej przez kable USB. Dzięki temu ładowanie takich urządzeń jak smartfony, tablety, laptopy czy ultrabooki odbywa się dużo szybciej. Power Delivery została wprowadzona przez organizację non-profit USB Implementers Forum. Jest całkowicie otwarta, więc firmy nie muszą kupować licencji, aby z niej korzystać.

Dzięki tej technologii możliwe jest tworzenie rozbudowanych hubów USB, które nierzadko mogą być wyposażane w różne typy złączy w tym i te do przesyłania obrazu. A wykorzystanie PD umożliwia jednoczesne przesyłanie danych jak i ładowanie podłączonych urządzeń dużą mocą. Zapraszam do recenzji huba 7in1 marki GreenCell GC Connect!

SPECYFIKACJA GREENCELL GC CONNECT

 

 

Typ:Pasywny
Liczba portów wyjściowych:7
Obsługiwane standardy USB:USB 3.2 Gen. 1 (USB 3.0/3.1 Gen. 1) – 5 Gb/s
Interfejs:USB Typu C
Porty wyjścia:
USB 3.2 Gen 1 – 3 szt.
USB Typu C 3.2 Gen 1 – 1 szt.
HDMI 2.0 – 1 szt.
Czytnik kart pamięci – 1 szt.
Czytnik kart microSD – 1 szt.
Długość kabla:0,15m
Kolor:Srebrny
Dodatkowe informacje:
Funkcja Power Delivery
Wbudowany kabel USB C
Wymiary (s/g/w)39 / 106 / 11,2 [mm]
Waga:62,5 g
Gwarancja:24 miesiące

OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ

Hub zapakowany w niewielkich rozmiarów kartonowe opakowanie. Utrzymane jest ono w barwach charakterystycznych dla GreenCella a więc dominuje czerń oraz zielone, wręcz fluoroscencyjne wstawki. Szata graficzna jest nienachalna, z przodu główny motyw stanowi zdjęcie produktu a z tyłu specyfikacja techniczna wraz z opisem wszystkich zastosowanych portów.

Wewnątrz opakowania znajdziemy kartonową wytłoczkę (plus dla producenta za ograniczenie używania plastiku), która pewnie trzyma hub na miejscu.

Oprócz GC Connect producent dodaje instrukcję obsługi oraz naklejkę.

Tak naprawdę naklejka nie jest jednolita i składa się z 4 mniejszych naklejek. Ot, ciekawy gadżet.

IMG 6146

Instrukcja obsługi ma formę małej książeczki. Przetłumaczona została na 5 języków w tym i na polski. Zawiera w sobie kilka ciekawych informacji odnośnie użytkowania, specyfikacji i ogólnych zasad gwarancji.

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY I BUDOWA GREENCELL GC CONNECT

GreenCell GC Connect, jak większość hubów, ma prostopadłościenny kształt jednak jego wymiary są bardzo kompaktowe: 39/106/11,2 [mm]. Waga to jedyne 62,5 g. Mimo takich niewielkich rozmiarów hub prezentuje się bardzo solidnie poprzez wykonanie większości obudowy z matowego aluminium. Jedynie kawałek przodu obok wyjścia wideo oraz tył obudowy są wykonane z czarnego plastiku. Z tyłu obudowy wychodzi również 15cm gruby przewód w oplocie, który zakończony jest złączem USB C.

Wbudowane złącza pogrupowane są wg typu:

  • jeden bok zawiera 3 złącza USB 3.2 Gen1,
  • jeden bok tylko wyjście HDMI 2.0,
  • ostatni bok złącze USB C 3.2 Gen1, czytnik kart pamięci i czytnik kart microSD.

Takie pogrupowanie złączy bardzo ułatwia zarządzanie okablowaniem na biurku.

Spód urządzenia, podobnie jak góra, wykonany jest głównie z aluminium. Nie znajdziemy na nim żadnych gumowych podkładek czy nóżek. Jest tylko naniesiony tekst z kilkoma informacjami technicznymi.

WRAŻENIA Z UŻYTKOWANIA

A jak przedstawia się GreenCell GC Connect w codziennym użytkowaniu? Bardzo dobrze spełnia swoją rolę. Znacznie ułatwia podłączanie i konfigurację laptopa (bądź innego urządzenia wyposażonego w złącze USB C, jak np. smartfony). Szczególnie jest to ważne dla posiadaczy ultracienkich laptopów, które to mają strasznie ograniczoną liczbę wejść, często wynoszącą dwa złącza USB C. GreenCell GC Connect umożliwia podłączenie trzech urządzeń poprzez USB A 3.1 takich jak klawiatura, myszka czy pendrive. Dodatkowo możemy uzyskać dostęp do danych zapisanych na kartach zewnętrznych czy microSD. Również możliwość przesyłania obrazu o rozdzielczości 4K i odświeżaniu 60Hz powoduje, że nie czujemy dyskomfortu na zewnętrznym monitorze. A to wszystko wykorzystując tylko jeden port USB C w laptopie. Jeśli laptop czy inne urządzenie mobilne oferuje taką możliwość to również przez to złącze USB będzie następowało ładowanie urządzenia z maksymalną mocą wynoszącą 85W.

Z rzeczy, które mogą nas ograniczać to łączne natężenie prądu, które dostarczane jest na złącza USB A. Producent wspomina, że do poprawnego działania podłączonych urządzeń nie należy przekraczać łącznego natężenia prądu na poziomie 900 mA. GreenCell udostępnia również rozpiskę o orientacyjnym zużyciu prądu przez różnego rodzaju podzespoły:

  • mysz – 100 mA,
  • aparat – 300 mA,
  • klawiatura – 500 mA,
  • zewnętrzny dysk pamięci – 900 mA.

Z danych tych wynika, że samo podłączenie zewnętrznego dysku może negatywnie wpływać na pracę innych podłączonych akcesoriów. Sprawdziłem to i… nic szczególnie złego nie zauważyłem (podpiętą klawiaturą był podświetlany, mechaniczny model o rozmiarze TKL). Być może jest to pewna forma dmuchania na zimne ze strony GreenCella bądź wg. wewnętrznych testów jakieś nieprawidłowości stwierdzono, jednak z recenzenckiego obowiązku dzielę się z wami moimi spostrzeżeniami 🙂

Przeprowadziłem również testy wydajności podłączonego zewnętrznego talerzowego dysku twardego. Testy mają charakter jedynie poglądowy aby pokazać jakiej wydajności można się spodziewać gdy jednocześnie do huba podpięta jest myszka i klawiatura a my coś innego robimy. Do testów użyłem popularnego programu testującego CrystalDiskMark 8 oraz ATTO Disk Benchmark.

CrystalDiskMark

Atto

Maksymalny odczyt i zapis na poziomie 140 MB/s.

JAKI JEST GREENCELL GC CONNECT?

GreenCell GC Connect to idealny hub dla wszystkich urządzeń, które cierpią na brak złączy. Ma bardzo kompaktową i wytrzymałą obudowę. Niewielkie rozmiary sprawiają, że nie zabiera wiele miejsca w podróży. Dzięki mnogości wejść, zabierając tylko jedno złącze w laptopie, otrzymujemy w zamian aż 3 złącza USB A w standardzie 3.1, złącze kart pamięci i microSD, wyjście HDMI 2.0 wspierające 4K/60Hz oraz ładowanie poprzez PD o mocy 85W. Chciałoby się powiedzieć – niewielki ciałem, wielki duchem! Do wad urządzenia możemy zaliczyć ograniczoną sumę natężeń prądu, jaki może płynąc przez wejścia USB i które to ograniczenie wynosi 900 mA. Jednak podczas moich testów nie zanotowałem żadnego niepokojącego symptomu, że coś mogło dziać się nie tak gdy jednocześnie podłączony był dysk zewnętrzny, klawiatura (podświetlana!) i myszka.

Hub z racji swoich dość wszechstronnych zastosowań nie należy do najtańszych a jego cena wynosi 200zł.

Zalety:

  • kompaktowe wymiary,
  • solidna konstrukcja,
  • PD do 85W,
  • 3 złącza USB A 3.1,
  • złącze HDMI 2.0 4K/60 Hz,
  • wbudowane złącze kart oraz microSD,
  • ciekawy design,
  • świetny dla ultraprzenośnych laptopów.

Wady:

  • cena,
  • łączne natężenie prądu na USB A wynosi 900 mA (ale nie udało się wywołać żadnych nieprawidłowości).

IMG 6143

Loading

Overall
4.5
  • Jakość wykonania
  • Złącza
  • Poręczność
  • Cena