IMG 20240926 142338943

Recenzja Strong SRT423

Strong SRT423 - Smart TV z odbiorem telewizji kablowej lub naziemnej?


Trafił do mnie Strong SRT423 – urządzenie, które może zaciekawić pewną grupę odbiorców. Android box z funkcją odbioru telewizji kablowej i naziemnej. Dla kogo jest Strong SRT423? Jak działa w praktyce? Czy przyda się? I co najważniejsze – czy warto wydać na niego ponad 300 zł?

Pudełko Strong SRT423

Czarne kwadratowe (prawie) pudełko skrywa Strong SRT423. Z zewnątrz jest matowe, z kolorowymi dodatkami (które mają na celu podkreślenie jakości barw obrazu, który zapewnia box), a poza tym grafiki przedstawiające urządzenie i białe napisy – informujące o nazwie producenta, modelu i różnych informacji o sprzęcie. Poza tym na pudełku dostępne są nazwy aplikacji, które są certyfikowane – dzięki czemu bezpieczne i w pełni dostępne podczas użytkowania sprzętu.

W środku za to wszystkie elementy są dobrze ułożone, przez co nie uderzają o siebie podczas transportu. Dzięki temu, gdy Strong SRT423 dociera do użytkownika, nie trzeba się bać o jego uszkodzenia czy rysy.

  • W pudełku znaleźć można:
  • Strong SRT423
  • kabel HDMI,
  • instrukcje,
  • ładowarkę z kablem do zasikania.

Wygląd i jakość Strong SRT423

Kwadrat 12×12 cm, matowy, bez żadnych zdobień, z małym napisem „STRONG” i przyciskiem włączy/wyłącz na froncie urządzenia. Jak to wygląda w praktyce? Skromnie i elegancko. Urządzenie może bez problemu wpasować w różne wnętrza.

Tutaj nie ma, co dużo mówić. Strong SRT423 to sprzęt, który wygląda po prostu dobrze. Minimalistycznie. Matowo. Delikatnie. Uniwersalnie. Dodatkowo całość jest dobrze wykonana. Jakość urządzenia nie pozostawia wiele do życzenia. Jest po prostu świetnie. Wszystko do siebie pasuje, nic nie odstaje i nie odłamuje się. Po prostu jest dobrze i to warto docenić, jeśli chce się kupić TV box dobrej jakości.

Warto również zaznaczyć, że box ma ogumowane nóżki, dzięki czemu nie przesuwa się po blacie. To bardzo dobra opcja dla wielu osób, np. jeśli ktoś ma w domu kota, który chętnie porusza się po szafkach. Chociaż może przypadkiem nacisnąć na przycisk Power – ten znajduje się na górnej części urządzenia (co widać, na zdjęciach).

Złącza boxa Strong SRT423

To, co najważniejsze w Strong SRT423, czyli złącza. Zacznijmy od bok urządzenia. Znajdziemy tam dwa złącza USB-A. Poza tym jedno micro SD – idealne, jeśli ktoś chce odpalać na TV filmiki np. z telefonu czy kamerki samochodowej.

Na tyle za to mamy wejście na kabel telewizji kablowej/naziemnej, S/PDIF, czyli od SONY/Philips Digital Interface Format – pozwala na przesyłanie dźwięku w zapisie cyfrowym między dwoma urządzeniami. Co najważniejsze bez potrzeby konwertowania go do postaci analogowej. Poza tym jest złączę HDMI, LAN i wejście na ładowarkę.

Co to daje w praktyce? Dużo możliwości. Z Strong SRT423 można oglądać filmy, seriale i programy na certyfikowanych aplikacjach i programach zainstalowanych z android TV. Do tego odpalać pliki z UBS i micro SD, a poza tym łączyć urządzenie z telewizją ziemną lub kablową. Czy to potrzebne? Wielu użytkownikom nawet bardzo.

Klasyczny pilot, którym można wiele zdziałać

Pilot

Do Strong SRT423 dołączony jest sporej wielkości pilot jak na pilot od smart TV (boxów Smart TV). Jego wielkość jest taki, ponieważ ma obsługiwać również telewizję, dlatego umożliwia zmianę kanałów i przełączanie różnych opcji w TV.

Nie ma, co tutaj dużo mówić. To klasyczny model. Przyciski z cyframi pozwalają wybierać kanały, a do tego szybciej wpisywać kody, piny czy hasła. Poniżej dostępne są klawisze, które uruchamiają ustawienie, asystenta głosowego, te do sterowania Smart TV i wchodzenia w telewizję kablową/naziemną z android boxa, do głośności/zmiany kanałów i 4 funkcyjnie (YouTube, Netflix, Prime Video i Google Play (to ostatnie nietypowy wybór, ale też ciekawa opcja).

Trochę brakuje mi tutaj klawisza z nieprzypisanym programem, do którego można samodzielnie dopasować swoje preferencje, ale rozumiem, że producent nie miał takiego zamiaru. Chociaż po używaniu boxów od HOMATICS, mogę przyznać, że jest to praktyczne.

Tutaj znajdziecie recenzję HOMATICS BOX R 4K PLUS, test Homatics Dongle G 4K czy opinie o STRONG LEAP-S3.

Jak w praktyce sprawdza się pilot do Strong SRT423. Jest bardzo wygodny, praktyczny i przyjemny w użyciu. Nie zacina się, działa bez widocznych opóźnień i zaraz po kliknięciu. Świetnie sprawdza się podczas przełączania kanałów czy szukania programów/filmów/muzyki w systemie android i pobranych na niego programach.

4k dla pięknego wyglądu treści na TV

Strong SRT423 oferuje kilka standardów. Po pierwsze DVB-T2 HD, który wykorzystuje technologię High Efficiency Video Coding (HEVC). Dzięki temu zapewnia sprawność transmisji i najlepszą obecnie możliwą jakość dźwięku i obrazu. Poza tym mamy do dyspozycji DVB-C, który umożliwia dostęp do treści nadawanych przez operatorów telewizji kablowej. W praktyce daje to nam duże możliwości i dobrą jakość obrazu!

Zapewnia uruchamianie wszystkich filmów i programów z programów VOD w jakości 4K – głównie tych, które są dostępne na platformach steamingowych. Przede wszystkim Strong SRT423 oferuje certyfikację Google oraz wielu innych aplikacji, np. Netflix, YouTube, Disney+ czy Prime Video. Co to oznacza? Że większość serwisów VOD można bez problemu uruchomić na tym urządzeniu. Każde z nich będzie działać bezpiecznie i bezproblemowo. W tym również Max, TVP VOD, Polsat Box Go czy Viaplay.

Warto jednak wspomnieć, że Strong SRT423 nie zapewnia wsparcia technologii Dolby Vision® i Dolby Atmos®. Mimo tego pozwala na uzyskanie dobrej barwy obrazu i ostrości. Wygląd filmów, seriali i programów jest przyjemny dla oczu. Nieprzesycony i wyraźny – można to mniej więcej zauważyć na wstawionych na naszą stronę filmikach.

Strong SRT423  zapewnia dobry obraz, dzięki czemu dobrze się z niego korzysta – czy to w ciągu dnia, czy w nocy.

Sterowanie głosem dostępne dla każdego

Nie wyobrażam sobie korzystania z telewizora Smart TV czy smart boxów bez funkcji sterowania głosowego – zwłaszcza z możliwością rozumienia języka polskiego. Choć może się wydawać, że ta funkcja jest zbędna i przeznaczona głównie dla dzieci i osób starszych, to każdy z nas może z niej skorzystać. Kiedy natrafimy na dłuższy tytuł na YouTube lub jakiejkolwiek platformie VOD, kto chciałby wpisywać skomplikowane nazwy? Wystarczy nacisnąć przycisk i powiedzieć, co chcemy zobaczyć – to niezwykle wygodne!

Model Strong SRT423 z funkcją sterowania głosowego zdecydowanie mnie cieszy. System działa sprawnie, szybko i intuicyjnie. Asystent doskonale rozumie nasze polecenia, uruchamiając odpowiednie programy i filmy na nasze żądanie. To naprawdę przydatna funkcja, która znacząco uprzyjemnia korzystanie z smart boxów. I na szczęście producent zadbał o to, aby była i w tym modelu.

Telewizja kablowa dostępna w zasięgu ręki

To, co wyróżnia Strong SRT423 na tle innych Android boxów to możliwość podłączenia do urządzenia telewizji kablowej albo naziemnej. Wystarczy podpiąć kabel, wyszukać kanały (ciekawostka, nawet jak się ma ustawienia po polsku, to te opcje są po angielsku), a gdy te się już pojawią, można oglądać TV prosto boxa. Do tego służy aplikacja Live TV.

Na szybko opiszę plusy, minusy i najważniejsze punkty, które mogą zwrócić uwagę osób, którym zależy w dużej mierze na tej funkcji Strong SRT423:

  • kanały trzeba poustawiać sobie samodzielnie, ponieważ pojawiają się w kolejności wyszukanej;
  • jest dostęp do telegazety;
  • nie ma dostępu do całej listy kanałów – trzeba odpalić menu;
  • gdy kliknie się przycisk info, nie ma dostępu do opisu programów – tylko do nazwy tego, co aktualnie leci;
  • dostępna jest możliwość ustawienia programu/filmu na czas. Wtedy telewizor sam przełączy się o danej godzinie, np. na ulubiony serial;
  • w opcjach można ustawić język i napisy.

Jedną rzecz muszę jednak opisać oddzielnie. To stopklatka przy zmianie kanałów. Jest widoczna i może niejedną osobą rozdrażnić. To ogromny minus dla każdego, kto wymaga wszystkiego płynnie i na już. Ta sekunda można wywołać nerwy, dlatego warto o tym wiedzieć. Mi nie przeszkadza i szybko się do tego przyzwyczaiłam, ale wiem, że dla kogoś to może przeważyć o całym zakupie.

Android TV w zasięgu ręki – możliwości oprogramowania

Strong SRT423 działa na systemie Android 11. Jak to działa w praktyce? Przynosi szereg funkcji i udogodnień, które znacząco podnoszą komfort użytkowania. Przede wszystkim system ten umożliwia odtwarzanie multimediów w wysokiej jakości, obsługując różne formaty i kodeki, co sprawia, że korzystanie z aplikacji streamingowych, takich jak Netflix czy YouTube, staje się przyjemnością.

Dodatkowo ma się pełną kontrolę nad swoimi aplikacjami. Tak jak w telefonie – można je łatwo instalować, aktualizować i usuwać je, a to pozwala na zarządzanie zawartością w intuicyjny sposób. Poza tym interfejs Androida 11 oferuje również szerokie możliwości personalizacji. Przez to można dostosować wygląd i układ aplikacji według własnych preferencji.

Bezpieczeństwo i prywatność to też ważne aspekty Androida 11. System wprowadza mechanizmy zarządzania uprawnieniami aplikacji, dając użytkownikom większą kontrolę nad tym, które aplikacje mogą uzyskiwać dostęp do ich danych osobowych.

Dla niektórych ważne będzie również to, że Android 11 zapewnia wsparcie dla gier dostępnych w Google Play. To pozwala na korzystanie z popularnych tytułów na dużym ekranie telewizora. Świetnie sprawdza się to np. na wyjazdach z dziećmi – jeśli nie można wziąć konsoli czy laptopa, który uciągnąłby granie.

Wspominałam już o stopklatkach podczas zmiany kanałów. Przy włączaniu programów i platform też zdarzają się chwilowe opóźnienia. Mimo tego system działa płynnie, ale da się czasami zauważyć lekkie ścinki. Znowu – nie jest to coś, co bardzo boli, ale dla wielu osób może być znaczące (na nagraniu widać szybkość działania Strong SRT423 w praktyce).

Podsumowanie testów Strong SRT423

Czterordzeniowy Cortex – A35 2 GHz, dekodowanie H.265, Wi-Fi 5 Dual Band, funkcja Chromecast i odbiór telewizji naziemnej i kablowej za koło 350 zł? Czy warto? Tutaj trzeba się zastanowić. Strong SRT423 ma kilka plusów i minusów. Za wadę uznałabym czasami brak płynności działania. Da się w tej cenie znaleźć lepszy model – jeśli myśli się tylko o zapewnieniu TV łączności z internetem i certyfikację Google oraz wielu platform streamingowych, np. Strong Leap S3+ czy Homatics Dongle G 4K.

Jednak w Strong SRT423 mamy jeszcze dostęp do łączności z telewizją kablową lub naziemną i to ogromny plus. U mnie telewizor nie był w stanie wyszukać większości kanałów, a box zrobił to bez problemu. Więc jeśli, ktoś potrzebuje dostępu do sieci i platform streamingowych oraz łączność z TV, Strong SRT423 to dobry wybór, który warto rozważyć.

Plusy i minusy Strong SRT423

PlusyMinusy
Ogumowane nóżkiBrak możliwości nagrywania
Asystent głosowyStopklatki przy zmianie kanałów
Certyfikowane aplikacjeWidoczne opóźnienie przy zmianie programów
Łączność z telewizją kablową i naziemną
Elegancki wygląd 
Dostęp do kilku potrzebnych złączy
Wygodny pilot

Loading

Overall
4.5
  • Wygląd
  • Wygoda działania
  • Oprogramowanie
  • Możliwości
  • Szybkość działania
  • Jakość wykonania