Recenzja Vivo V21 5G

Mistrz selfie.

Zaprojektować i wprowadzić do sprzedaży dobry oraz wyróżniający się smartfon jest ciężko. Kilka-kilkanaście lat wstecz rynek był bardziej zróżnicowany. Pamiętne Nokie 3210 oraz 3310, Siemensy, Sony, Sony-Ericssony. Systemy Symbian, iOS, Android czy Windows Mobile. Obecnie na rynku ostał się jedynie Android oraz iOS a większość smartfonów ma jeden i podobny kształt. Ekran wypełnia praktycznie cały przód (czasem zdarzają się belki nad/pod ekranem oraz wycięcia na notch). Najwięcej różnic panuje z tyłu obudowy. Różni producenci stosują różne konfiguracje obiektywów. Grupują je w mniejsze bądź w większe wyspy. Zlicowane bądź lekko wystające poza zarys obudowy. A czym wyróżnia się Vivo V21? Producent reklamuje go jako telefon stworzony do selfie. Czy to jego jedyne plusy? Przekonajmy się!

 

SPECYFIKACJA

Procesor: MediaTek MT6853 Dimensity 800U 5G
Taktowanie CPU: 2400 MHz
GPU: Mali-G57 MC3
Pamięć RAM: 8192 MB
Pamięć wbudowana: 128 GB
Pojemność baterii: 4000 mAh
Przekątna ekranu: 6.44 cale/cali
Rozdzielczość ekranu: 1080 x 2404 (FHD+)
Typ ekranu: AMOLED
Aparat tył: 64 + 8 + 2 Mpx
Aparat przód: 44 Mpx
Sieć komórkowa: 5G
Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac
Technologie bezprzewodowe: Bluetooth 5.1 A2DP LE, NFC, GPS
Dostępne złącza: USB typu C
Slot karty micro SD: tak
System operacyjny: Android 11 / Funtouch OS 11.1

OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ

Telefon zapakowany jest w kartonowe pudełko rozmiarów kilogramowego opakowania cukru. Charakterystycznymi motywami są przejścia tonalne w kształcie litery V oraz mieniący się brokat. Opakowanie jest ubogie w treść, wyczytać z niego możemy jedynie producenta, nazwę modelu oraz obsługiwany standard sieci 5G.

Wewnątrz opakowania znajdziemy coraz żadne w nowych telefonach dodatki jak:

  • słuchawki,
  • kabel USB,
  • ładowarkę,
  • przejściówka audio.

Oprócz tego jest jeszcze przewodnik szybkiego startu oraz silikonowa obudowa.

Akcesoria wykonane są z dobrych jakościowo materiałów. Przewody są grube i dobrze zakończone. Szczególnie gruby jest przewód USB. Niestety ma to też swoją wadę a mianowicie jest dość sztywny i ma tendencję do sprężynowania. Poza tym reszta bez żadnych zastrzeżeń.

 

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY I BUDOWA

Obecnie trudno jest zaprojektować jakiś wyróżniający się wygląd telefonu. Projektanci mają nieco zamknięte możliwości – przednią część telefonu najczęściej stanowi wielki ekran. Tak samo jest i w przypadku Vivo V21. Ekran stanowi praktycznie całą część przodu. Co prawda widać delikatne ramki nad i pod wyświetlaczem oraz po jego bokach, które są cieńsze. Wyświetlacz nie zachodzi na żadną krawędź ani nie jest też w żaden sposób wygięty. Jest to płaski wyświetlacz AMOLED o przekątnej 6,44 cala i rozdzielczości 1080 x 2400 pikseli i umieszczony czytnikiem linii papilarnych.

Pod względem jakości wykonania i spasowania poszczególnych elementów telefon robi bardzo dobre wrażenie. Trochę szkoda, że plecki wykonane są z plastiku… Ale za to z ładnego wizualnie.

Od spodniej strony znajdziemy wejście USB Typu C, szufladkę na kartę sim oraz głośnik.

Z lewej strony nie dzieje się nic specjalnego.

Za to z prawej strony występuje przycisk pogłaśniania o włączania, który dodatkowo pokryty jest szorstką fakturą. Dzięki temu, nie patrząc na obudowę, możemy wyczuć palcem, na który z przycisków chcemy nacisnąć.

Najwięcej za to dzieje się na plecach. Plastikowa (i świetnie mieniąca się w świetle) obudowa jest całkowicie gładka poza wystającą w lewym górnym rogu wyspą foto. W niej znajdziemy trzy obiektywy (64 + 8 + 2 Mpx) oraz podwójną diodę LED. Wyspa ta jest dwustopniowa, dolna część wykonana z metalu a górna część pokryta szkłem. Konstrukcja, mimo zastosowania wyspy, jest stosunkowo cienka i smukła bo ma 7,3mm grubości.

Trzeba mieć na uwadze, że obudowa nie jest szczelna i styczność z wodą nie jest jej najmocniejszą stroną.

 

WYDAJNOŚĆ, ZDJĘCIA, AUDIO

Telefon Vivo V21 5G wyposażono w 4000 mAh akumulator wspierający ładowanie Flash Charge 2.0 33W. Ładuje ona telefon do pełna w około godzinę, a po 20 minutach akumulator uzupełnia się od zera do około 40%. Zważywszy na fakt, że vivo V21 5G jest telefonem, w którym łatwo osiągnąć czas SOT rzędu 7-8 godzin, taka dawka energii powinna wystarczyć nawet na cały dzień pracy. W moich testach wyszło, że wbudowany w smartfon akumulator wystarcza na ok 21h odtwarzania wideo oraz ok 20h serfowania w internecie. Są to dobre wartości.

Vivo dołączyło do modelu V21 słuchawki przewodowe. Jest to dobra informacja, ponieważ tak popularne kiedyś akcesorium staje się coraz rzadszym elementem dodawanym do telefonu. Słuchawki są przewodowe, korzystają z przejściówki USB – mini Jack bo telefon nie jest wyposażony w oddzielne wyjście do tego przeznaczone. Jakość dźwięku jest dobra i… w sumie tyle co mogę o nich powiedzieć. Jak na dostarczane do telefonu akcesorium grają przyzwoicie. Szkoda, że nie posiadają żadnych gumek ale dzięki zastosowaniu całkowicie plastikowej obudowy są łatwe w utrzymaniu czystości. Za to dziwnym podejściem jest zastosowanie tylko jednego głośnika wbudowanego w telefon do odtwarzania muzyki. Pojedynczy głośnik radzi sobie dobrze ale brakuje mi kompana do grania. Vivo, czemu poszliście tą drogą?

Ekran typu Amoled ma rozdzielczość 1080×2400 pikseli i sprawia bardzo dobre wrażenie. Potrafi przełączać się między częstotliwościami 60 i 90 Hz. Czasem czuć pewien niedosyt ale to ze względu przebywania na co dzień z lepszym wyświetlaczem. Dla zwykłego użytkownika ten zastosowany w V21 5G jest bardzo dobry.

WYDAJNOŚĆ

Telefon wyposażony jest w 128 GB pamięci masowej typu UFS2.2. Na system i oprogramowanie przypada ponad 22 GB. Jest możliwość zainstalowania karty pamięci microSD wykorzystując do tego jeden z dwóch slotów na karty nanoSIM. Pamięć RAM ma pojemność 8 GB, ale domyślnie telefon jest skonfigurowany w trybie wykorzystania dodatkowych 3 GB z pamięci wbudowanej (łącznie 12 GB) dla poprawy wydajności w przypadku pamięciożernych zastosowań.

Vivo V21 wyposażony jest w układ MediaTek MT6853 Dimensity 800U, który zapewnia płynność działania i odpowiednią szybkość. Demonem wydajności nie jest i będziemy bić tym układem rekordów lecz responsywność jest bardzo dobra.

V21 wykorzystuje nakładkę Funtouch OS 11.1, która bazuje na Androidzie 11. Nakładka ta nie przytłacza nas mnogością aplikacji (chociażby nie ma dedykowanego oprogramowania do odtwarzania muzyki i wideo) i nastawiona jest bardziej na konfiguracje użytkownika. Nic nie jest z góry narzucone przez producenta.

ZDJĘCIA

Przejdźmy teraz do tego co jest najmocniejszą stroną Vivo V21 a mianowicie aparaty fotograficzne! V21 wyposażony jest w przednią kamerę o rozdzielczości 44 MPx oraz aż trzy tylne kamery o rozdzielczościach 64 + 8 + 2 Mpx. Zdjęcia, jak na tą półkę cenową, są bardzo dobre. Cechuje je równowaga tonalna oraz ogólna jakość i szczegółowość. Przednia kamera (jak na mistrza selfie przystało) wyposażona jest aż w dwie diody LED umieszczone po obu stronach przedniego głośnika. Posiadamy tutaj dwa tryby wykonywania zdjęć: Standardowy i tryb 44 MPix. Tryb ultrarozdzielczości nie tyle zwiększa rozdzielczość zdjęcia, bo w obu przypadkach obraz zapisywany jest w podobnej rozdzielczości (jest jedynie trochę wyższy/szerszy, czyli zamiast 5472 x 7296 ma 5480 x 7968), a wpływa na sposób przetwarzania, który pozwala osiągnać lepszy rezultat wynikowy przy powiększeniu.

Z tyłu, jak już wspomniałem, są 3 obiektywy:

  • 64 Mpix aparat główny o jasności obiektywu f/1,8 ekwiwalencie ogniskowej 26 mm, z OIS, PDAF i sensorem typu 1/1.72 cala (piksel 0,8 um),
  • 8 Mpix aparat o ultraszerokim polu widzenia 120 stopni, z obiektywem f/2,2 16 mm i sensorem typu 1/4 cala (piksel 1,12 um),
  • 2 Mpix aparat do makro z obiektywem o jasności f/2,4.

Poniżej kilka próbnych zdjęć:

Oraz tryby tylnej kamery (makro, normalny, full zoom):

Oraz porównanie kamery przedniej oraz tylnej (z podświetleniem i bez):

 

PODSUMOWANIE

Vivo V21 to naprawdę świetny średniak. Miano króla selfie nie jest ani trochę na wyrost. Ten telefon wręcz przekonuje do siebie świetnymi aparatami, szczególnie tym z przodu. Dodatkowo posiada wbudowaną dobrą baterię, która bez problemu wystarcza na cały dzień intensywnej zabawy. Zastosowany procesor również nie zawodzi i zapewnia telefonowi dobrą szybkość i responsywność. Dodatkowo producent zastosował smukłą konstrukcję oraz ciekawe, mieniące się wykończenie plecków. Szkoda tylko, że telefon jest cały plastikowy… brakuje właśnie takiego smaczku, wisienki na torcie w postaci aluminiowego/szklanego wykończenia. Wtedy byłby to telefon praktycznie idealny w swojej półce cenowej.

Jeśli myślisz o nowym telefonie, zastanów się nad V21. Cena testowanego modelu to ok 1700zł.

Zalety:

  • świetna jakość wykonania,
  • bardzo atrakcyjny design oraz smukła budowa,
  • wydajny czytnik linii papilarnych,
  • bardzo dobry czas pracy na akumulatorze,
  • nakładka Funtouch OS 11.1 z dużą możliwością personalizacji,
  • wydajność, która zadowoli większość użytkowników,
  • jasny ekran AMOLED z odświeżaniem 90 Hz,
  • możliwość rozszerzenia pamięci kartą microSD,
  • przyzwoity podsystem foto na tylnej ściance,
  • zaskakująco dobre zdjęcia nocne,
  • stabilizacja optyczna w głównym aparacie jak i aparacie do selfie,
  • system dwóch lamp LED doświetlających autoportrety,
  • bardzo dobra praca przedniej kamery,
  • wsparcie dla komunikacji 5G.

Wady:

  • tylna obudowa wykonana z plastiku,
  • brak portu 3.5mm,
  • brak głośników stereo.

Loading

Ocena ogólna
4.6
  • Możliwości fotograficzne
  • Audio
  • Jakośc wykonania
  • Design
Translate »