Recenzja zewnętrznej kamerki Logitech Brio 300

Dobry zamiennik wbudowanych rozwiązań?

Test niesponsorwany, bezpłatny - zawarte stwierdzenia są tylko subiektywnymi odczuciami redaktora

Call na pracy zdalnej wymaga włączenia kamerki? Ale jaką wybrać, pozostać przy wbudowanej czy może pokusić się o coś lepszego? Zapraszam na recenzję kamerki internetowej Logitech Brio 300!

SPECYFIKACJA LOGITECH BRIO 300

 

Rozdzielczość połączeń wideo: FullHD (1920 x 1080)
Rozdzielczość nagrań wideo: FullHD (1920 x 1080)
Mikrofon: Wbudowany, mono
Łączność: 2
Ustawienie ostrości: Stałe
Kolor: Grafitowy
Dodatkowe informacje: Automatyczna korekcja ekspozycji przy słabym oświetleniu
Mikrofon z funkcją redukcji szumów
Zintegrowana osłona ułatwiająca ochronę prywatności
Dołączone akcesoria: Zaczep mocujący
Wysokość: 66 mm
Szerokość: 53 mm
Głębokość: 45 mm
Waga: 75g
Gwarancja: 24 miesiące

OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ

Logitech Brio 300 zapakowany jest w małe, kartonowe opakowanie. Utrzymane jest ono w szaro-zielonej kolorystyce czy w kolorach, które kojarzą się nam z Logitechem.

Na opakowaniu znajdziemy zdjęcia prezentowanego bohatera oraz kilka ciekawostek technicznych, jak:

  • możliwość rejestracji obrazu 1080p z szybkością 30 klatek/s,
  • mikrofon redukujący szumy,
  • przesłona kamery.

Zawartość opakowania nie jest bogata i oprócz kamerki znajdziemy tam jedynie instrukcję obsługi. Po otwarci opakowania cały proces instalacji wyszczególniony jest w postaci kilku grafik. Sprytne.

Instrukcja jest jednostronicowa. Zawiera w sobie informacje w wielu językach.

WYGLĄD I BUDOWA LOGITECH BRIO 300

Logitech Brio 300 ma wygląd stożka, który podstawą jest skierowany w kierunku użytkownika. Z wierzchołka odchodzi kabel połączeniowy o długości 1.5m i zakończony złączem USB-C. Trzeba przyznać, że przewód wykonany jest naprawdę solidnie i jest miły w dotyku. Również końcówka została pokryta lekko aksamitną gumą.

Logitech w swoich produktach stawa na ekologiczne materiały i tak samo jest w przypadku Brio 300. Plastikowa obudowa została wykonana z plastiku składającego się w 62% z recyklingu. Ten trend bardzo mi się podoba, bo pozwala zredukować ilość zalegających śmieci na wysypiskach.

Użyte materiały są bardzo wysokiej jakości a konstrukcja jest niezwykle starannie złożona. Grafitowa obudowa z jasnymi plamkami przypomina nieco kamień 🙂 Jednak jest to w całości plastik.

Z przodu urządzenia producent umieścił logo, mikrofon, diodę LED oraz obiektyw kamerki wraz z przysłoną. Ot klasyka.

Przysłona jest obracana o 360*, posiada jednak „dociąg” do dwóch domyślnych ustawień – jak jest w najwyższych i najniższym położeniu. Aktywacja kamerki następuje jak przysłona znajdzie się na samej górze. Jej obrót powoduje natychmiastowe rozłączenie obrazu.

Pod obiektywem został umieszczony mikrofon a z prawej strony dioda LED.

Elementem mocującym jest stopka, która posiada trzy zawiasy. Górna i dolna część stopki posiada gumowe podbicie, które stabilizuje kamerkę na krawędzi ekranu. Zakres regulacji jest naprawdę duży i wystarczający dla chyba każdego rodzaju ekranu dostępnego na rynku.

Po zamontowaniu kamerki na laptopie całość trzyma się bardzo pewnie.

A z profilu nasz bohater prezentuje się następująco:

INSTALACJA I PRÓBKI NAGRANIA

Instalacja Logitech Brio 300 jest banalnie prosta. Wystarczy podłączyć urządzenie do laptopa a proces instalacji i konfiguracji odbywa się niezauważenie w tle. Kamerka praktycznie od razu jest gotowa do współpracy z takim programami jak Microsoft Teams, Zoom, Google Meet, Works With Chromebook. U siebie korzystałem z Teamsów.

A jak sobie kamerka poradziła? Wbudowany sensor o rozdzielczości 2 MP nie powala swoimi osiągami lecz do domowych zastosowań jako ekwiwalent zintegrowanych z ekranami komputerów kamer w zupełności wystarczy. Pole widzenia wynosi 70* więc obraz będzie skupiony głównie na nas. Całkiem dobrze radzi sobie RightLight 2, który odpowiada za balans naświetlenia. Podczas nagrywania filmów było pochmurno oraz miałem zasunięte rolety w oknach. Logitech Brio 300 w takich warunkach poradził sobie dobrze, odpowiednio rozświetlając obraz. Wbudowana w mój laptop kamera z takim oświetleniem sobie nie radzi i często obraz mojej osoby wygląda jak nieodblokowana postać w grze – ja czarny a okno jasne.

Tutaj tego nie ma (ręka mojej żony, ja nie maluję paznokci!):

Nagrałem również dwa krótkie filmy z moich szalejącym za smaczkami kotem. Pierwszy film nagrany przy zasuniętych roletach w oknie, drugi przy odsuniętych roletach.

Szczególnie na drugim filmie widać jak Logitech Brio 300 bilansuje oświetlenie aby obraz był maksymalnie jak najbardziej naturalny.

O wbudowanym mikrofonie mogę napisać, że działa poprawnie. Głos jest słyszany jako naturalny oraz szum tła wygłuszany. Oczywiście nie jest to studyjna jakość jednak w zupełności wystarczy do przeprowadzenia wideokonferencji.

Aplikacja Logi Tune umożliwia sterowanie podstawowymi funkcjami kamerki, jak korekta jasności i kolorów. Główne funkcje apki to automatyczna ekspozycja, Low Light Compensation oraz automatyczny balans bieli.

JAKI JEST LOGITECH BRIO 300?

Logitech Brio 300 to nietuzinkowa kamerka internetowa, która doskonale nadaje się do zastąpienia wbudowanych w ekrany komputerów kamerek. Użyty sensor 2 MP co prawda nie powala swoją jakością  jednak bez problemu rejestruje obraz HD 1080p z szybkością 30 klatek/s. Bardzo dobrze sprawuje się technologia RightLight 2, która dba o odpowiedni bilans świetlny na obrazie a wbudowany mikrofon pozwoli usłyszeć słuchaczom wyraźny nasz głos. Jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie a użyte materiały w większości korzystają z surowców z recyklingu.

Brio 300 to bardzo przyjemny i nie wymagający od użytkownika sprzęt. Wystarczy wyjąć z opakowania, podłączyć, ustawić na nas i tyle. Możemy zapomnieć o jego istnieniu. Brio 300 zadba abyśmy byli dobrze widoczni w każdy warunkach oświetlenia oraz dobrze słyszani, niezależnie od tego, co dzieje się za oknem. A jak chcemy aby na pewno nikt nas nie podglądał to wystarczy palcem obrócić przysłonę w dół.

Sugerowana przez producenta cena to 369zł jednak bez problemu znajdziemy oferty w okolicach 300zł.

Zalety:

  • jakość wykonania,
  • wykorzystanie materiałów z recyklingu,
  • wbudowany mikrofon z redukcją szumów,
  • bardzo dobrze działający RightLight 2,
  • rejestracja obrazu HD 1080p 30 Hz,
  • podłączenie P&P.

Wady:

  • cena,
  • jakość rejestrowanego obrazu mogłaby być lepsza.

Loading

Ocena ogólna
4.2
  • Jakość wykonania
  • Jakość rejestrowanego obrazu
  • Bilans oświetlenia
  • Jakość rejestrowanego dźwięku
  • Cena
  • Dodatkowa aplikacja
Translate »