Savio Vortex X2 to chłodzenie procesora, które wyróżnia się atrakcyjną ceną i obiecuje solidne osiągi w segmencie średniobudżetowym. Przyjrzymy się bliżej, jak to chłodzenie sprawdza się w praktyce, analizując jego konstrukcję, wydajność, poziom hałasu oraz łatwość montażu.
SPECYFIKACJA SAVIO VORTEX X2
TDP: | 180W |
Wymiary chłodzenia wraz z wentylatorem : | 122 × 76.5 × 157 mm |
Ilość ciepłowodów: | 4 szt. |
Rozmiar wentylatora: | 120 mm |
Złącze wentylatora: | 4-pin (PMW) |
Obroty wentylatora: | 800-1800 RPM |
Kompatybilność Intel: | LGA 1200 / 1151 / 1150 / 1155 / 1156 / 1366 / 1700 / 2011 / 2066 |
Kompatybilność AMD: | AM3(+) / AM2(+) / FM2(+) / FM1 / AM4 / AM5 |
Maks. poziom hałasu: | 36 dBA |
Zawartość zestawu: | radiator, wentylator 120 mm, akcesoria montażowe, pasta termoprzewodząca, instrukcja obsługi |
OPAKOWANIE
Chłodzenie zapakowane jest w kartonowe opakowanie, które utrzymane jest w czarnej kolorystyce. Front zdobi miniaturka chłodzenia a boki pełne są smaczków technologicznych. Na tyle opakowania została umieszczona obszerna specyfikacja techniczna.
W opakowaniu Savio Vortex X2 znajdziemy:
- Sam radiator z zamontowanym wentylatorem.
- Instrukcję montażu.
- Zestaw akcesoriów montażowych, które obejmują uchwyty do różnych gniazd procesorów (Intel i AMD).
- Małą tubkę pasty termoprzewodzącej.
WYGLĄD ZEWNĘTRZNY I BUDOWA SAVIO VORTEX X2
Radiator
Radiator Savio Vortex X2 wykonany jest z aluminium, co jest standardem w tej klasie chłodzeń. Ma on klasyczną wieżową konstrukcję z gęsto ułożonymi żeberkami, których jest 48, co zapewnia dużą powierzchnię oddawania ciepła. Cztery miedziane ciepłowody mają bezpośredni kontakt z powierzchnią procesora, co ma na celu poprawę efektywności przenoszenia ciepła.
Savio deklaruje, że model Vertex 2 bez problemu poradzi sobie z procesorami, których TDP wynosi aż 180W. Jak na tak kompaktową konstrukcję są to parametry dość obiecujące.
W podstawie radiatora znajduje się mikroradiator, który ma delikatnie wspomóc oddawanie ciepła. Ciepłowody nie są niczym zakończone jednak w tej klasie chłodzeń nie jest to niczym niezwykłym. Najwyższe żeberko ma wytłoczone logo serii Vertex.
Ciepłowody w podstawie mają bezpośredni kontakt z procesorem. Podstawa jest wykończona dobrze jednak do topki światowej nieco brakuje. Nie zapominajmy, że jest to chłodzenie budżetowe. Mimo to płaszczyzna jest równa a szczeliny między ciepłowodami a podstawą są minimalne i naprawdę ciężko wyczuwalne.
Wentylator
Zastosowany wentylator to jednostka o średnicy 120mm. Nie posiada on podświetlenia a jego konstrukcja jest dość klasyczna. Jednostka wyposażona jest w 9 łopatek. Producent nie podaje żadnych informacji na temat zastosowanego łożyska ani szacowanej żywotności.
Prędkość obrotowa sterowana jest przez złącze PWM a obroty mogą być regulowane w zakresie od 800 do 1800 obr/min. Producent nie podaje maksymalnego przepływu powietrza ani głośności. Tą ostatnią wartość jednak zmierzymy podczas testów 🙂
Wentylator wyposażony jest w gumowe podkładki antywibracyjne.
Sesja
MONTAŻ
Montaż Savio Vortex X2 jest stosunkowo prosty, dzięki dołączonym akcesoriom montażowym oraz czytelnej instrukcji. Proces instalacji nie wymaga specjalistycznych narzędzi i jest możliwy do wykonania w przeciągu kilkunastu minut, nawet dla osób z mniejszym doświadczeniem w składaniu komputerów.
Chłodzenie jest kompaktowych rozmiarów dzięki czemu nie koliduje z żadnym elementem na płycie głównej.
WYDAJNOŚĆ SAVIO VORTEX X2
Przechodzimy do najważniejszej części recenzji czyli wydajności! Procesor to AMD Ryzen 5600G podkręcony do 4.5 GHz, GPU podkręcone do 2.4 GHz a napięcie ustawione na 1.34V. Na takich ustawieniach OCCT pokazuje równe 100W. Dodatkowo same ustawienia programu są następujące:
Jest to najbardziej obciążające i wygrzewające ustawienie, jakie można osiągnąć tym programem dla tego procesora. Odczytywana temperatura to CPU Tctl/Tdie. Test wykonuje się przez 30 minut i zapisywana jest najwyższa osiągnięta wartość. Pokój jest klimatyzowany ze średnią temperaturą 21*C. Standardowo w obudowie puszczone są wszystkie wentylatory na maksymalną prędkość. Pomiar głośności wykonywany jest przy ustawieniu prędkości wentylatora na 50% i 100% w programie Gigabyte SIV (dlatego 50% prędkości wentylatora nie jest połową maksymalnej prędkości tylko połową prędkości jaką realnie wentylator może uzyskać). Odczyt głośności następuje przy wyłączonych wszystkich wentylatorach w obudowie oraz pod małym obciążeniem aby wentylator zasilacza nie zaburzał odczytów (zasilacz półpasywny). Odczyt głośności następuje z odległości ok 30 cm i jest średnią uzyskaną przy odczycie (oczywiście jeśli w tle wystąpił jakiś nieprzewidziany dźwięk zaszumiający odczyt to pomiar jest powtarzany). Pasta termoprzewodząca używana jest zawsze ta dostarczana przez producent, rozgrzewanie pasty trwa nie mniej niż 24h.
Zobaczmy najpierw na głośność:
Zastosowanie wysokoobrotowego wentylatora o średnicy 120mm ma swoje przełożenie w pomiarach głośności. O ile przy prędkości obrotowej ustawionej na 50% (1158 rpm) głośność stoi na umiarkowanym poziomie i wynosi 32.4 dB tak rozkręcenie wentylatora do maksymalnej prędkości obrotowej wynoszącej 1907 rpm podbija głośność do poziomu 46,5 dB. Jest głośno, niestety.
A jak wygląda wydajność?
Wydajność prezentuje się naprawdę dobrze, patrząc przez pryzmat tego, że chłodzenie jest propozycją budżetową. Przy prędkości obrotowej ustawionej na 50% (1158 rpm) Vortex X2 schładza mój procesor do temperatury 83,13 *C. Ustawienie wentylatora ma maksymalną prędkość obniża temperaturę mojego procesora do poziomu 79,63*C. Jest to o pół stopnia gorzej niż Silver Monkey Crisp!
POGROMCA BOXOWYCH ROZWIĄZAŃ?
Chłodzenie procesora Savio Vortex X2 to dobra propozycja dla osób, które chcą niewielkim kosztem zmienić swoje boxowe chłodzenie na coś lepszego. W cenie niecałych 100zł otrzymujemy rozwiązanie, które bez problemu radzi sobie z podkręconymi procesorami AMD ze średniej półki, które jak wiadomo, nie są najłatwiejsze do schłodzenia. Wadą tego chłodzenia jest kultura pracy na najwyższych obrotach oraz… konkurencja w postaci podobnie wycenionego Silver Monkey Crisp. Jednakże Vortex X2 to nowość na rynku więc jego cena z czasem może spaść a konkurencyjny Crisp jest już jakiś czas dostępny i jego cena już nie spadnie (początkowo to rozwiązanie było droższe o 30zł). Myślę, że w przyszłości czeka nas ostra konkurencja i rywalizacja wśród budżetowych chłodzeń. Z roku na rok klasa budżetowa jest coraz wydajniejsza a konkurencja coraz mocniejsza.
Cena Savio Vortex X2 – 99zł.
Zalety:
- niska cena,
- sensowna jakość wykonania,
- przyzwoita wydajność,
- kompaktowe wymiary,
- łatwość montażu.
Wady:
- niska kultura pracy na najwyższych obrotach,
- mocna konkurencja.