Zewnętrzne stacje dokujące dla dysków twardych to urządzenia, które umożliwiają nam szybkie podpięcie dysku twardego w celu przekopiowania informacji z/do. W przypadku podwójnych stacji dokujących jest również możliwość skopiowania zawartości dysku A do dysku B bez uruchamiania komputera. Dzisiaj w moje ręce trafiło jedno takie urządzenie a mianowicie Natec Kangaroo Dual. Czy jest to produkt wart zainteresowania?
SPECYFIKACJA
CECHY SPRZĘTOWE
Zasilanie | Zewnętrzne |
Interfejs | USB 3.0 (transfer do 5 Gbit/s) |
Rodzaje wejść/wyjść | USB 3.0 x1, SATA I/II/III x2 |
Podświetlenie | LED |
Standard dysków | 2.5″ oraz 3.5″ Sata |
Wymiary (d/s/w) | 129 x 95 x 75[mm] |
Typ podłączenia | P&P oraz HotSwap |
OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ
Stacja dokująca zapakowana jest w kartonowe opakowanie. Połowę ścianek utrzymane jest w niebieskiej tonacji a połowę w czarnej. Na opakowaniu, oprócz różnych ujęć stacji dokującej, możemy zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat Kangaroo:
- wspiera dyski 2.5″ oraz 3.5″ SDD i HDD,
- podłączenie poprzez USB 3.0 Type A & Type C,
- zewnętrzny zasilacz,
- diody LED,
- obsługa standardu P&P oraz HotSwap,
- aluminiowe wykończenie.
Oraz z możliwościami technicznymi:
- umożliwia podłączenie SATA I/II/III SDD/HDD do portu USB 3.0 komputera,
- obsługa dysków o rozmiarze 2.5″ oraz 3/5″,
- transmisja danych z prędkością do 5 Gbit/s przez port USB 3.0,
- funkcja klonowania offline.
Wewnątrz opakowania znajdziemy:
- stację dokującą ICY BOX IB-1124L-C3,
- kabel podłączeniowy USB 3.0 w standardzie USB B do USB A/C,
- zewnętrzny zasilacz,
- instrukcję obsługi.
Zewnętrzna ładowarka to model sygnowany logiem Natec, produkcji made in China. Model ten charakteryzuje się współpracą z napięciem z zakresu 100-240V oraz maksymalnym natężeniu 0.8A. Maksymalna moc wyjściowa to 30W (2.5A przy 12V).
Stacja dokująca ma ładny, prostopadłościenny kształt. Wykonana jest z czarnego płatu aluminium oraz z plastikowego topu i spodu. W postawie umieszczone są diody LED, które informują o statusie pracy. Z ich wskazań możemy m.in. odczytać:
- status urządzenia,
- zajętość portów,
- stopień przekopiowania danych.
Poszczególne elementy są bardzo dobrze ze sobą spasowane. Nie widać nigdzie żadnych skaz. Przy mocniejszym naciśnięciu nie wydobywają się podejrzane dźwięki. Całość sprawia wrażenie niesamowicie mocnej i solidnej jednostki, która bez problemu wytrzyma niejednokrotny upadek na podłogę.
Od góry znajdują się dwie klapki maskujące, które mają w sobie wycięty otwór pod dyski 2.5″. Otwór ten umożliwia stabilny montaż mniejszych jednostek. Chcą włożyć większy dysk 3.5″ klapka się ugina i chowa się w specjalnym wyprofilowaniu wewnątrz obudowy. Klapka mocno i pewnie trzyma się zawiasów.
Przód obudowy wyposażony jest w przycisk kopiowania dysków offline czyli bez podłączenia do komputera oraz 4 diody LED, które informują o postępie kopiowania.
Boki obudowy są takie same i na każdym z nich występują po dwie diody LED, które informują o zajętości slotów.
Tył obudowy zawiera przycisk ON/OFF, wejście 12V oraz złącze USB.
Stacja dokująca spoczywa pewnie na czterech gumowych podkładach, które dobrze izolują drgania dysku od blatu. Nie ma również możliwości aby przypadkowe pociągnięcie za kabel skutkowało przewróceniem bądź zrzuceniem z biurka stacji dokującej z wpiętym dyskiem 3.5″. Pierw wypnie się kabel niż poruszymy niechcąco stacją 🙂
UŻYTKOWANIE
Użytkowanie jest bardzo proste i nie wymaga instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania. Wystarczy, że stacje dokującą podłączymy do zasilania a kablem USB podłączymy ją do komputera. Następnie włożymy dysk, w zależności od potrzeb albo 2.5″ albo 3.5″, odczekamy sekundę/dwie i tyle. Dysk jest widoczny obok innych dysków zainstalowanych w komputerze. Możemy zainstalować jeden lub dwa dyski.
Zastosowane diody LED mają niebieski kolor i dyskretnie powiadamiają o swojej obecności.
Do testów wydajności użyłem dysku SSD 2.5″ Crucial BX 100 o pojemności 250 GB.
CrystalDiskMark:
Atto Disk Benchmark:
Jak widzimy w benchmarkach powyżej wyniki uzyskiwane poprzez stację dokującą są niższe, niż deklarowane przez producenta jako maksymalne dla tego dysku, czyli:
- 535 MB/s odczyt,
- 370 MB/s zapis.
Jednak testowane wartości równe odpowiednio 430/158 MB/s (odczyt/zapis) są bardzo dobre, jeśli uwzględnimy, że komunikacja z dyskiem odbywa się poprzez port USB a nie przez bezpośrednie wejście na płycie głównej.
PODSUMOWANIE
Natec Kangaroo Dual to świetnie wykonana i bardzo prosta w obsłudze stacja dokująco-klonująca dla dysków twardych. Obsługuje dyski w rozmiarze 2.5″ oraz 3.5″ wyposażone w interfejs SATA I/II/III. Z komputerem komunikuje się za pomocą USB 3.0 dzięki czemu oferuje dobre czasy transferów. Zastosowanie aluminium oraz czarnego plastikowego wykończenia potęguje solidność konstrukcji i pozytywny odbiór wizualny. Bardzo dobry produkt. Cena ok 150zł.
Zalety:
- jakość wykonania,
- prostota i szybkość użycia (P&P i HotSwap),
- transfery danych,
- diody LED informujące o statusie urządzenia,
- współpraca z USB 3.0,
- atrakcyjna cena,
- klonowanie offline.
Wady:
- przy niektórych kątach patrzenia słabo widać diody LED.