Idealny router dla podróżników powinien być kompaktowy i mobilny. Zgodnie z deklaracjami producenta TP-Link TL-WR1502X właśnie taki jest. Postanowiłem sprawdzić, jak jest naprawdę. Jak wypada TL-WR1502X na tle konkurencji?
Specyfikacja i funkcje
TP-Link TL-WR1502X to bez wątpienia nowoczesny router, jednak ze względu na swoją mobilność ma pewne ograniczenia. Oferuje on prędkości do 1,5Gbps (1201Mbps w paśmie 5GHz oraz 300 Mbps w paśmie 2,4GHz). Prędkości nie zrobią wrażenia na tle dużych, stacjonarnych routerów, jednak będąc na wakacjach, bez problemu skorzystamy z dobrodziejstw internetu, dołączymy do wideokonferencji czy obejrzymy film w wysokiej rozdzielczości. Wyróżniającą funkcją urządzenia jest mnogość trybów pracy:
– Router – możemy wykorzystać WiFi 6, ale także skorzystać ze stabilności połączenia przewodowego,
– Access Point (AP) – mamy możliwość rozszerzenia istniejącej sieci przewodowej o funkcję Wi-Fi,
– Range Extender – wzmacnia sygnał Wi-Fi istniejącej sieci,
– Client Mode – pozwala podłączyć urządzenia przewodowe do Wi-Fi,
– Hotspot – umożliwia podłączenie do publicznych sieci Wi-Fi i ich udostępnienie,
– Modem 3GT/4G – funkcja dostępna po podłączeniu modemu USB lub smartfona.
Złącza: | 1 x RJ-45 10/100/1000 (LAN), 1 x RJ-45 10/100/1000 (WAN), 1 x USB 2.0, 1 x USB Type-C |
Obsługiwane standardy: | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
Antena: | Wbudowana |
Zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej: | WPA Enterprise, WPA2 Enterprise, WPA2-PSK, WPA3-Personal |
Dodatkowe informacje: | Dioda LED, Przełącznik trybu, Przycisk Reset/WPS, Zasilanie z powerbanku |
QoS (Quality of service): | Tak |
VPN (Virtual Private Network): | Klient OpenVPN, Klient VPN L2TP, Klient VPN PPTP, Klient VPN WireGuard, Serwer OpenVPN, Serwer VPN L2TP, Serwer VPN PPTP, Serwer VPN WireGuard |
LAN: | Lista klientów DHCP, Rezerwacja adresów, Serwer DHCP |
WAN: | 3G/4G LTE dongle, DDNS, DMZ, Dynamiczne IP, IPSec, L2TP, Port triggering, PPPoE, PPTP, Przekierowanie portów, Statyczne IP, UPnP |
Wysokość x Szerokość x Głębokość [mm] | 28 x 104 x 90 |
Dołączone akcesoria: | Instrukcja szybkiej instalacji, Kabel RJ-45, Kabel USB Type-C, Zasilacz |



Powyższe funkcje dają szereg zastosowań w podróży – a to wszystko w jednym urządzeniu ważącym około 100 gram.
Bezpieczeństwo TP-Link TL-WR1502X
TP-Link TL-WR1502X wspiera nowoczesne protokoły bezpieczeństwa, w tym WPA3, co zapewnia lepszą ochronę przed atakami hakerskimi i przechwytywaniem danych. Wbudowana obsługa VPN jest jedną z najbardziej przydatnych funkcji urządzenia. Dzięki wykorzystaniu tej technologii użytkownicy mogą korzystać bez obaw z niezabezpieczonych hotspotów, co umożliwia bezpieczną pracę zdalną.



Porty i zasilanie – czyli postawiono na mobilność
W tej sekcji wypada powiedzieć „mała rzecz, a cieszy”. Tp_link TL-WR1502X wyposażono w port USB-C. Pozwala on na podłączenie urządzenia do powerbanku, co doskonale sprawdzi się wśród użytkowników często podróżujących – jesteśmy całkowicie uniezależnieni od zasilania z sieci, przy wykorzystaniu tradycyjnego zasilacza. Dodatkowo router posiada również port USB 2.0, który przyda się podczas korzystania z funkcji Tetheringu – czyli udostępnianie internetu z telefonu lub modemu USB. Port umożliwia również udostępnianie plików, podłączając pamięć USB mamy możliwość współdzielenia plików w sieci.
Port Gigabit Ethernet pozwala podłączyć się przewodowo z urządzeniem.



Konfiguracja TP-Link TL-WR1502X
Konfiguracja jest banalnie prosta – konfigurator prowadzi użytkownika za rękę. W pierwszej kolejności przedstawiono graficznie funkcjonalności urządzenia – co ułatwia niedoświadczonej osobie odpowiednie dobranie ustawień:



W kolejnym kroku mamy możliwość wyboru trybu sieci – między wcześniej wymienionymi w recenzji opcjami:



TP-Link TL-WR1502X w kolejnym kroku prosi o wybranie odpowiedniego typu połączenia – wybieramy tutaj dostawcę internetu:



Kolejny krok to zdefiniowanie ustawień Wi-Fi – nazwy i hasła, a także częstotliwości, w jakiej ma pracować. I to wszystko, w kolejnych krokach zostanie przetestowane połączenie i sprawdzenie dostępności aktualizacji firmware – co może pozytywnie wpłynąć na pracę routera. Poniżej przedstawiłem szczegółowe możliwości konfiguracji, dla bardziej zaawansowanych użytkowników:












Wydajność i użytkowanie
Prędkości osiągane przez router zależą w znacznej mierze od tego, jakie ma możliwości łącze internetowe – ja niestety nie miałem możliwości sprawdzić maksymalnych wyników. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że mimo podłączenia kilku urządzeń do sieci Wi-Fi, a także znacznemu zagęszczeniu mojej domowej sieci wszystko działało bez większych problemów. TP-Link TL-WR1502X radzi sobie bez opóżnień, strumieniowanie w jakości 4K nie robi na nim wrażenia, podobnie sytuacja wygląda w przypadku gier online.



Podsumowanie
TP-Link TL-WR1502X to doskonały wybór dla osób mobilnych, często korzystających z internetu podczas wyjazdów. Router może pozytywnie wpłynąć na jakość połączenia, z którego korzystamy, ale przede wszystkim zapewni bezpieczne podłączenie.



Zdecydowanym minusem jest zastosowanie portu USB 2.0 – jest to wolny standard i podczas wykorzystywania funkcji udostępniania plików jest zdecydowanie „wąskim gardłem”. Jeszcze bardziej jestem zaskoczony umieszczeniem tego portu obok portu USB typu C. Mimo tej wady, jeśli potrzebujesz urządzenia podróżego z dużą funkcjonalnością, wypchanego technologiami to TL-WR1502X to bardzo dobra opcja.
Ocena ogólna
-
Transfer danych
-
Funkcjonalność
-
Prostota użytkowania
-
Mobilność
-
Porty