Dwa lata temu (w 2022r) wszedł nowy standard telewizji DVB-T2. Mogłoby się wydawać, że każdy, kto zamierzał kupić dekoder już w taki się zaopatrzył. Jednak zapotrzebowanie na rynku wciąż jest i Ferguson niedawno zaprezentował swój najnowszy model Ariva T40, który jest jednym z najtańszych na rynku ale ma kilka ciekawych rzeczy w zanadrzu. Zapraszam do recenzji!
SPECYFIKACJA FERGUSON ARIVA T40
Rodzaj głowicy: | DVB-T2 |
Rozdzielczość obrazu: | Full HD |
Zakres częstotliwości: | VHF: 177,5 – 226,5 MHz; UHF: 474 – 866 MHz |
Dostępne proporcje obrazu: | 4:3, 16:9 |
Wbudowany odtwarzacz multimedialny: | Tak |
Obsługa teletekstu i napisów ekranowych: | Tak |
Funkcja szybkiego wyszukiwania kanałów: | Tak |
Timeshift: | Tak |
Obsługa kodowania: |
|
PVR: | Tak |
Wyjście HDMI: | Tak |
Wyjście SCART euro: | Tak |
Wejście antenowe: | Tak 1x |
Wyjście cyfrowe coaxial: | Tak |
Wyjście antenowe: | Tak |
Wyjście analogowe dźwięku: | Nie |
Porty USB: | 1x USB 2.0 |
Wymiary: | 168 x 30 x 105 mm |
Waga: | ~300 g |
Pobór mocy: | max: 7,5 W; |
OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ
Ferguson Ariva T40 zapakowany jest w niewielkich rozmiarów kartonowe opakowanie, które utrzymane jest w szaro-żółtej tonacji. Motywami przewodnimi są zdjęcia kupowanego tunera (występuje on na każdym boku) oraz wyszczególnione wszystkie najważniejsze funkcje, które ten tuner oferuje. Ilość wszelakiej informacji zapisanej na opakowaniu jest naprawdę duża dzięki czemu możemy się dokładnie zapoznać z możliwościami, które są oferowane przez „te czterdziestkę”.
I tak m.in. możemy wyczytać następujące cechy charakterystyczne urządzenia:
- pilot na podczerwień z funkcją nauki ,
- odbiór kanałów wysokiej rozdzielczości (High Definition),
- skalowanie sygnału PAL do rozdzielczości 720p lub 1080p,
- obsługa programowalnych timerów,
- obsługa teletekstu i napisów ekranowych,
- obsługa standardów MPEG-2, MPEG-4, MPEG-4 AVC/H.264, HEVC/H.265,
- kompatybilny z systemami DVB-T/T2,
- w pełni zgodny z wytycznymi Ministra Cyfryzacji dla standardu DVB-T2.
Wewnątrz opakowania znajdziemy to, co najpotrzebniejsze czyli:
- odbiornik Ariva T40,
- pilot RCU33,
- instrukcję obsługi,
- kartę gwarancyjną,
- baterie do pilota.
Wnętrze opakowania jest szczelnie wypełnione poprzez dostarczane akcesoria.
PILOT
Dołączany do zestawu pilot jest zwykłym pilotem na podczerwień. Występuje klasyczna IrDa, przez co pilot z tunerem muszą się widzieć. Sam pilot jest bardzo przyjemny w użytkowaniu. Wszystkie klawisze rozmieszczone są intuicyjnie a przyciski przyciskają się pewnie, z wyraźnym oporem. Nie mają tendencji do nadmiernego luzu na boki. Przednia część pilota ma fakturę szczotkowanego aluminium. Całość jest niesamowicie lekka ale zarazem bardzo sztywna i nie ugina się przy próbie skręcenia. W modelu tym, czyli RCU33, Ferguson zastosował możliwość uczenia się pilota jak obsługiwać inne urządzenia. Co prawda można „przyuczyć” obsługi tylko 4 przycisków ale do podstawowej obsługi telewizora wystarczy.
Można przyuczyć:
- TV Power,
- TV-IN,
- VOL- oraz VOL+.
Przy odrobinie wprawy do obsługi telewizora i tunera wystarczy jeden pilot.
Dostarczane przez producenta baterie nie są najwyższej jakości ale do uruchomienia całości wystarczą.
TUNER
Sam tuner ma bardzo kompaktowe wymiary (168 x 30 x 105 mm) oraz ma ciekawą w formie stylizację. Stety/niestety producent użył na większej części frontu/topu wykończenie w czarny połysk, które ma tendencję do łapania kurzu i palcowania się. Taka forma wykończenia prezentuje się niezwykle atrakcyjnie na tle szklanych stolików pod telewizor. Jednak wizualni puryści będą codziennie przecierać tuner mikrofibrą aby widoczny kurz nie zaburzał estetyki.
W wyglądzie zewnętrzny jest też jedna nieprzemyślana rzecz. Wydaje się, że na czas transportu góra i boki urządzenia zostały pokryte bezbarwną folią, którą docelowo można usunąć. Tylko… jak tą folię usuniemy to zerwiemy plombę gwarancyjną. Ktoś tutaj czegoś ewidentnie nie przemyślał 🙂
Obudowa wykonana jest solidnie, z wysokiej jakości metalu. Plastikowe elementy zostały wykorzystane do budowy frontu. Na obudowie nie widać żadnych skaz materiałowych a wszystkie krawędzie i szczeliny są równe. Wyświetlacz znajduje się w centralnej części przedniego panelu i składa się z diody sygnalizującej stan urządzenia oraz 4 ledowych pól. Na lewo od wyświetlacza jak wejście USB 2.0 a po prawej stronie znajdują się trzy fizyczne przyciski – CH-/CH+/POWER.
Lewa strona urządzenia składa się głównie z perforowanego metalu, który ma zadbać o odpowiednią wentylację.
Prawa strona urządzenia również wykonana jest z perforowanego metalu.
Z tyłu urządzenia znajdziemy:
- RF IN – wejście antenowe,
- RF OUT – wyjście antenowe,
- COAXIAL – cyfrowe wyjście audio,
- DV-Out – wyjście cyfrowego sygnału audio i wideo,
- LAN – wejście Ethernet,
- SCART – analogowe wyjście sygnału audio i wideo,
- wyjście kabla zasilającego.
Konstrukcja obudowy jest mocno ażurowa dzięki czemu urządzenie ma wystarczający pasywny przepływ powietrza do skutecznej wentylacji. Na spodzie urządzenia znajdziemy jeszcze cztery piankowe nóżki.
PODŁĄCZENIE I FUNKCJE FERGUSON ARIVA T40
Podłączenie odbiornika telewizyjnego jest bardzo proste i ogranicza się do wpięcia zasilania, podpięcia anteny i połączenia tunera z telewizorem poprzez kabel HDMI albo SCART. Po włączeniu przycisku zasilającego na obudowie lub pilocie następuje automatyczne połączenie. Wita nas ekran powitalny z podstawowymi opcjami wymaganymi do pierwszej instalacji. Są to:
- Język – tutaj ustawiany jest język OSD,
- Kraj – to ustawienie pozwala na określenie parametrów skanowania odpowiednich dla danego kraju w którym instalowane jest urządzenie,
- Zasilanie anteny – pozwala na wybór między anteną zasilaną lub pasywną,
- LCN – sortowanie według numeracji dostawcy telewizji naziemnej.
Następnie jest przejście do automatycznego wyszukiwania kanałów. Generalnie nie trzeba nic robić, czytelny interfejs łatwo przeprowadza przez wszystkie pierwsze kroki.
Po znalezieniu wszystkich kanałów jest możliwość odbioru programów. Jakość wyświetlanego obrazu jest dobra (obsługa rozdzielczości HD i Full HD), nie widać jakiejś szczególnej degradacji czy zaszumienia.
Ariva T40 posiada rozbudowa opcje informacji o kanałach – EPG. Informacje te uruchamiane są za pomocą przycisku „I” na pilocie. Jednokrotne naciśnięcie ukazuje nam informacje o programie, powtórne naciśnięcie o pozycji programowej.
Brakuje jednak lepszego podglądu poszczególnych kanałów, jakiego graficznego przedstawienia w którym momencie trwania znajduje się dana pozycja i etc, które pięknie przedstawionego było w droższym modelu T75.
Z funkcji szybkiego dostępu mamy dostęp do:
- telegazety,
- informacji i danym programie,
- wybór języka audio,
- wybór napisów.
Przechodząc do menu opcji może zarządzać takimi funkcjami jak:
- Program
- Edycja programu,
- EPG,
- Tryb sortowania,
- LCN – sortowanie według numeracji dostawcy telewizji naziemnej.
- Obraz
- Proporcje – 4:3, 16:9,
- Rozdzielczość – 720/1080,
- Format TV – PAL,
- Przeźroczystość OSD – włączona/wyłączona.
- Wyszukiwanie kanału
- Automatyczne,
- Ręczne,
- Kraj – wybór kanału odbierania sygnału,
- Zasilanie anteny – pozwala ustawić czy podłączona antena ma zasilanie czy nie,
- Automatyczna aktualizacja listy kanałów.
- Czas – Ta zakładka pozwala na ustawienie czasu systemowego, w tym włączenie czasu letniego.
- Opcje
- Język – ustawienie języka OSD,
- Pierwszy język audio – ustawia domyślną ścieżkę dźwiękową,
- Język napisów – ustawia domyślny język napisów,
- Cyfrowe audio – pozwala ustawić tryb audio,
- Audiodeskrypcja – włączenie lub wyłącznie audiodeskrypcji,
- Jasność wyświetlacza – pozwala zarządzać jasnością wyświetlacza.
- System
- Ochrona rodzicielska,
- Hasło – pozwala ustawić hasło,
- Ustawienia fabryczne – przywraca ustawienia fabryczne,
- Informacja – informacje o tunerze,
- Aktualizacja oprogramowania – możliwość zaktualizowania softu tunera z zewnętrznego źródła.
- USB – Wybór rodzaju mediów pozwala na przeglądanie obsługiwanych formatów pilków znajdujących się na nośnikach zewnętrznych
- Multimedia,
- Ustawienia zdjęć,
- Ustawienia filmów,
- Ustawienia PVR.
PODSUMOWANIE FERGUSON ARIVA T40
Ferguson Ariva T40 to dobrej jakości odbiornik telewizji naziemnej, dzięki któremu posiadacze starszych telewizorów, będą mogli oglądać najnowsze programy telewizyjne zgodne z DVB-T2. Urządzenie to cechuje się bardzo dobrą jakością wykonania i ciekawą stylistyką nawiązującą do popularnego ostatnio piano black. Niestety ma to też swoje wady w postaci widocznego kurzu oraz odcisków palców. Tuner cechuje się również przemyślaną konstrukcją z ażurową budową, która dba o właściwe warunki termiczne. „Te czterdziestka” oferuje również możliwość podłączenia (poprzez port USB) adaptera Wi-Fi albo zewnętrznej pamięci i skorzystania z funkcji Timeshift albo PVR. Menu OSD ma przyjemną dla oka grafikę lecz oferuje jedynie podstawowe opcje konfiguracji. Pierwsza instalacja jest naprawdę intuicyjna i jesteśmy wręcz prowadzeni za przysłowiową „rączkę”. Dodatkowo urządzenie oferuje obsługę kodowania obrazu H.265 HEVC zgodnie z najnowszymi europejskimi standardami nadawania telewizji naziemnej. Tuner posiada czysty i niezaszumiony obraz. Czy posiada jakieś wady? Poza niemiłosiernie palcującą się obudową (tak, nie jestem zwolennikiem piano black mimo tego, że wygląda ono obłędnie!) brakuje nieco bardziej rozbudowanego menu oraz informacji o postępach czasowych danych programów telewizyjnych. Jest to jednakże bardziej budżetowy tuner przeznaczony głównie dla starszego lub mniej obeznanego z nowinkami technologicznymi użytkownika a dzięki pilotowi z funkcją uczenia, T40’tka pozwoli obsługiwać telewizor i tuner jednym tylko urządzeniem. Myślę, że tutaj tuner ten będzie sprawdzał się idealnie.
W cenie ok 100zł jest to dobre urządzenie, które będzie idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy potrzebują takiego tunera telewizyjnego. W 2022r byłby to murowany hit sprzedaży.
Zalety:
- przemyślana budowa,
- jakość wykonania,
- ciekawa stylistyka i designerskie akcenty,
- przejrzyste OSD,
- obsługa H.265 HEVC,
- pilot z funkcją uczenia.
Wady:
- ubogie w funkcje menu,
- palcująca się obudowa.
Overall
-
Wygląd
-
Jakość wykonania
-
Możliwości
-
Cena