Chłodzenie procesora Enermax ETS-F40-FS ARGB

Czarny koń wśród chłodzeń z kolorowym podświetleniem

W poprzedniej recenzji chłodzenia Enermaxa ETS-F40-FS Black zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony stosunkiem wydajności do ceny. Zobaczmy, czy wersja ETS-F40-FS ARGB z kolorowym podświetleniem również okaże się tak ciekawym kąskiem, co jego zupełnie czarny wariant. Zapraszam!

Specyfikacja

Enermax to tajwański producent komponentów komputerowych. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji zasilaczy, wentylatorów, klawiatur, obudów HDD, chłodzeń i innych urządzeń peryferyjnych, których jakość doceniają miliony osób na całym świecie.

Dane techniczne:

 

wymiary (szerokość/grubość/wysokość) 140 x 93 x 158mm
waga z wentylatorem 800g
ilość ciepłowodów 4
grubość ciepłowodów 6mm
materiał anodyzowane na czarno aluminium (ciepłowody są miedziane)
rozmiar wentylatora 140x140x25,5mm
kompatybilność większość współczesnych podstawek AMD i Intel
TDP > 200W

Dane techniczne wentylatora :

maksymalna prędkość obrotowa 1200 rpm
maksymalny przepływ powietrza 126,21 m^3/h
maksymalna głośność 23 dB(A)
żywotność 100 000h
łożysko hydrauliczne

 

Dane techniczne wyglądają identycznie jak w modelu Black.

 

Opakowanie

Chłodzenie zapakowane jest w kartonowe pudełko utrzymane w kolorystyce czarno-czerwonej, z dużą ilością zdjęć przedstawiających wygląd urządzenia oraz jego najważniejsze funkcje i zastosowane technologie. Wśród rzeczy umieszczonych na opakowaniu znajdziemy informacje takie jak:

 • specyfikacja chłodzenia,
 • specyfikacja wentylatora,
 • kompatybilność z podstawkami,
 • zawartość opakowania,
 • schematyczne grafiki przedstawiające wymiary chłodzenia oraz jego trzy rzuty,
 • wyszczególnione najważniejsze zalety projektu tego chłodzenia,
 • informacje na temat podświetlenia oraz wspierane technologie RGB,
 • dwie wersje kolorystyczne (całkowicie biała i czarna).

W środku opakowania panuje porządek. Radiator oddzielony jest od wentylatora oraz akcesoriów oraz zabezpieczony piankami z każdej strony aby żaden kurier czy listonosz mu nie zaszkodził. Pod tym względem również nie ma żadnych różnic w stosunku do wersji Black.

Zawartość opakowania prezentuje się następująco:

 • czarny radiator ETS-F40-FS z podświetlanym topem wraz z czarnym, podświetlanym wentylatorem z logiem Enermax,
 • wysokiej jakości pasta termoprzewodząca Dow Corning® TC-5121C,
 • czarny system montażowy do większości podstawek AMD i Intel,
 • cztery druciko-spinki do montażu wentylatora,
 • ilustrowana instrukcja montażu.

 

Budowa

Enermax ETS-F40-FS ARGB należy do rodziny coolerów typu tower czyli chłodzeń, których radiator nie ma bezpośredniego styku z procesorem a ciepło jest przenoszone poprzez ciepłowody z podstawy chłodzenia do właściwej części. Co prawda na podstawie producent zastosował mały radiatorek. W walce o każdy stopień Celcjusza mniej liczy się każdy centymetr kwadratowy powierzchni do oddawania ciepła.

Podstawa jest wykonana z miedzi oraz wyposażona w 4 ciepłowody w technologii HDT (Heat-pipe Direct Touch) czyli ciepłowody mają bezpośredni kontakt z procesorem w celu szybszego i lepszego odbioru ciepła. Jakość powierzchni kontaktu jest dobra, co prawda nie jest spolerowana w lustro i pod paznokciem czuć ślad maszyny szlifującej ale nierówności te zostaną wypełnione przez pastę termoprzewodzącą. Standardowo podstawa radiatora zabezpieczona jest podczas transportu zrywaną naklejką.

 

Sam główny radiator składa się z 44 cienkich aluminiowych i anodyzowanych na czarno blaszek. Listki mają dodatkowo specjalne wyząbkowania po bokach, które najprawdopodobniej służą do rozbijania mas powietrza i efektywniejszego odbierania ciepła. Producent również zastosował specjalne nacięcia, występujące za każdym ciepłowodem na każdym listku, które to mają kierunkować opływający strumień powietrza. Technologia ta działa to na zasadzie spoilera i nazywa się VGF (Vortex Generator Flow). Dzięki temu występuje większa efektywna powierzchnia oddawania ciepła. Inną zastosowaną technologią jest VEF (Vacuum Effect Flow) czyli częściowo zamknięte boki radiatora, które poprzez wytwarzanie podciśnienia umożliwiają zassanie dodatkowego powietrza boczną stroną.

Top radiatora zakryty jest plastikową pokrywą dzięki czemu nie widzimy nieestetycznych zakończeń ciepłowodów. Zakrycie to wyposażone jest w logo Enermax oraz posiada wycięcie w środkowej części dzięki czemu możliwe jest użycie dłuższego śrubokrętu oraz dostęp to jednej ze śrub montażowych. Top radiatora posiada również 6 półprzeźroczystych i podświetlanych diodami LED pasków. Podświetlenie to zasilane jest przewodem 3 PIN, który należy wpiąć do odpowiedniej wtyczki w wentylatorze.

Wentylator

Użyty wentylator to jednostka o oznaczeniu AFS40ARGB-14. Jest on wentylatorem o średnicy 140mm, zasilanym napięciem 12V i pobierającym maksymalnie 0.15A (1.8W). Wentylator wyposażony jest w wirnik z 9 ramionami. Pracuje z prędkościami z zakresu 300-1200 rpm. Naroża wyposażone są w gumowe oringi antywibracyjne z każdej strony. Dodatkowo do wentylatora dochodzi druga wiązka, który służy do sterowania podświetleniem LED. Podświetlenie jest kompatybilny z następującymi standardami:

 • RGB Addressable Enermax,
 • Asus Aura Sync,
 • Gigabyte RGB Fusion 2.0,
 • Razer Chroma RGB,
 • ASRock Polychrome Sync,
 • MSI Mystic Light Sync.

Montaż i działanie

Montaż chłodzenia jest doskonale opisany w ilustrowanej instrukcji. Elementy co prawda nie są poopisywane lecz ich unikatowy kształt uniemożliwia pomyłkę.

Podobnie jak w przypadku wersji Black podczas montażu chłodzenie miało kolizję z elementami umieszczonymi na płycie głównej. Dolne listki radiatora zahaczały nieznacznie o radiator na chipsecie i musiałem niektóre finy radiatora podgiąć aby móc zamontować chłodzenie. Co prawda moja płyta główna jest standardu ITX przez co ma przesunięcy chipset w stronę gniazda procesora jednak trzeba uważać. Odstęp od pamięci ram i sekcji zasilania procesora jest optymalny.

Wydajność chłodzenia była sprawdzana podczas wygrzewania procesora (AMD Ryzen 3400G) programem OCCT z zapuszczonym testem Linpack, który wyciska siódme poty z CPU. Użyta pasta termoprzewodząca to ta dostarczana z chłodzeniem czyli Dow Corning® TC-5121C. Odczyt następował po 15 minutach, gdy temperatura jednostki centralnej ustabilizowała się. Poniżej wyniki testów wydajności.

 

Głośność prezentuje się następująco:

 

Wydajność i głośność Enermax ETS-F40-FS ARGB jest dokładnie taka sama jak wersji Black. Dodałem do wykresów również wydajność przy obrotach wentylatora zredukowanych do 50% (czyli ok 800 obr/min). Jak widać, wydajność spadła o 1*C lecz głośność zmalała do bardzo niskich 29 dB. Idealne chłodzenie do zbudowania cichego i chłodnego komputera.

Podsumowanie

Testowane chłodzenie, podobnie jak czarny brat, to prawdziwy czarny koń ostatnich dni pod względem wydajności! Tak samo otrzymujemy wiele autorskich pomysłów, jak chociażby konstrukcja tunelowania powietrza za ciepłowodem VGF. Trzeba jedynie uważać z wymiarami bo chłodzenie jest olbrzymie pod względem szerokości! Co prawda producent dołożył wszelkich starań aby zachować kompatybilność nawet z wysokimi modułami pamięci RAM (poprzez asymetryczne ułożenie ciepłowodów wobec podstawy) jednak istnieje niewielka możliwość, że może o coś zawadzać (jak u mnie). Na pochwałę zasługuje malowanie, które jest matowo-czarne i nie widać na nim żadnych niedociągnięć (matowy kolor jest bardziej bezwzględny dla wszelkich niedoróbek niż połysk). Wyposażenie oraz opakowanie również na dobrym poziomie. Dodatkowo w wersji tej otrzymujemy podświetlenie ARGB, które jest zgodne z większością obecnych na rynku standardów.

 

 

Enermax ETS-F40-FS ARGB – dobrze zrobiony średniak z niesamowitym potencjałem wydajnościowym w przyzwoitej cenie 219zł. Tu i ówdzie można zobaczyć pewnie niedoskonałości typu delikatnie krzywa blaszka bądź brak trzymania idealnego pionu przez główną część radiatora jednak nie przyczyniają się one nic a nic do obniżenia wydajności.

Zalety:

 • bardzo wysoka wydajność,
 • atrakcyjny czarny wygląd,
 • kompatybilny z najpopularniejszymi współczesnymi podstawkami,
 • dobra pasta termoprzewodząca,
 • podświetlenie ARGB,
 • cena.

Wady:

 • może kolidować z innymi elementami na płycie głównej,
 • brak języka polskiego w instrukcji.

 748 total views,  2 views today

Ocena ogólna
4.5
 • Wydajność
 • Jakość wykonania
 • Podświetlenie ARGB
 • Dodatki
 • Kultura pracy
 • Cena
Ciekawe artykuły
Rzut oka na kieszeń na dyski Icy Dock FlexiDOCK MB521SP-B