Bezpieczny smartfon od Silent Circle | Blackphone 2 z SilentOS

 

Pewnie wielu z Was zadaje sobie pytanie – czy Android może być bezpieczny? Przekomarzanie się na temat tego jaki system jest najbardziej bezpieczny jest zdecydowanie bez sensowne.

Co ciekawe na rynku globalnym możemy znaleźć ciekawą markę, a mianowicie Silent Circle, która wypuściła smartfony o nazwie Blackphone. Marka ta jest głównie znana w Ameryce, aczkolwiek nasi zachodni sąsiedzi również posiadają oficjalną dystrybucję smartfonów tej, można rzec, egzotycznej marki.  Ah.. zapomniałbym dodać, że Silent Circle na chwilę obecną ma tylko dwa modele telefonów.. mało, ale zobaczmy co producent ma nam do zaoferowania.

Dzisiaj na warsztat wjeżdża do mnie model Blackphone 2, którego szczerze powiedziawszy użytkuję już od dobrych kilku miesięcy i muszę przyznać, że przypadł mi do gustu.. a ja mimo wszystko jestem człowiekiem bardzo wybrednym hehe :).

 

Przechodząc do unboxingu byłem trochę zaskoczony… białe pudełko, w dotyku przypominające kartkę z bloku technicznego o praktycznie takiej samej grubości. Pierwsze co mi przyszło na myśl.. model przedpremierowy.. na szczęście jak się później okazało nie było aż takiej tragedii.

 

 

Co możemy znaleźć na tym jakże przesympatycznym białym pudełku? Odciśnięte loga silent circle oraz blackphone, informacje o tym, że jest to prywatny projekt wraz z systemem i aplikacjami, zawartość pudełka, numery imei itp. No i właściwie to tyle. Po otwarciu białego pudełka ukazuje nam się kolejne pudełko, ale tutaj już robi się elegancko. W całości czarne, minimalistyczne, ale twarde pudełko z takimi samymi logami producenta. Muszę przyznać, że wygląda to bardzo elegancko.

 

 

Po kolejnym otwarciu, tym razem czarnego pudełka, naszym oczom ukazują się pudełka z akcesoriami i sam smartfon. Również bardzo ładnie jest to wszystko ułożone i w środku wyścielone czarną, twardą gąbeczką.

 

 

W zestawie znajdziemy adapter ładowarki, co ciekawe z europejską wtyczką, kabel microUSB, słuchawki, kluczyk do otwierania tacki na karty nanoSIM i microSD oraz wszelkiego rodzaju instrukcje obsługi (brak języka polskiego) oraz karty gwarancyjne.

 

 

No i myślę, że możemy przejść do najważniejszego, a mianowicie samego smartfona.

Wygląda jak standardowy prostokąt.. można rzecz że taka nowoczesna cegiełka :). Designersko nie ma szału, ale z drugiej strony ma w sobie to coś.. jest po prostu minimalistyczny. Jego waga to 165g – nie jest to dużo, miałem w ręce o wiele cięższe modele. Jego grubość to 7.9mm, więc nie jest jakiś bardzo gruby, ale nie jest też mega cienki. Niemniej jednak trzyma się go bardzo wygodnie.

Blackphone2 z obu stron pokryty jest taflą szkła Gorilla Glass 3. generacji, dzięki czemu urządzenie jest odporne na zadrapania, rysy itp. . Sprawdza się to średnio, ponieważ przez te kilka miesięcy kiedy użytkuję telefon, pojawiły się drobne rysy na tylnej części obudowy.. co ciekawe po stronie wyświetlacza takowych nie zauważyłem. Możliwe, że to częściowo moja wina, ale kto wie… .

 

 

Na froncie znajdziemy m.in. 5,5″ wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1920×1080, głośnik do rozmów, 5Mpx aparat oraz podświetlane przyciski funkcyjne.

 

 

Zaś na tylnej części obudowy, która warto zaznaczyć jest nieotwierana, co za tym idzie, nie ma możliwości wymiany baterii. Znajdziemy tutaj aparat Samsung S5K3L2 o rozdzielczości 13Mpx, podwójną diodę doświetlającą LED, głośnik mono oraz logo producenta, model i numer IMEI.

 

 

Na górnym boku telefonu umiejscowiono port miniJack, na prawym boku przyciski VOL+/VOL-  oraz POWER, na lewym tackę na karty nanoSIM i microSD, natomiast na dolnym boku podwójny mikrofon i port microUSB.

 

 

Po uruchomieniu smartfona wita nas kretor konfiguracji systemu o nazwie SilentOS, który jest oczywiście zmodyfikowanym Androidem. Konfiguracja przebiega podobnie jak w każdym innym systemie Android, aczkolwiek tutaj dodatkowo wprowadzamy obowiązkowe zabezpieczenie urządzenia hasłem, co oznacza, że podczas uruchamiania smartfona konieczne będzie wprowadzenie takowego hasła.

Po zakończeniu konfiguracji naszym oczom ukazuje się standardowe UI systemu Android… no może ciut zmienione.  Obecna wersja SilnetOS bazuje na Androidzie 6.0.1. Jest to już co prawda nieco stara wersja, ale za to otrzymujemy kilka aktualizacji samego softa w miesiącu, więc nie ma tragedii.

 

 

Oczywiście system posiada jeżyk polski. Jedyne aplikacje, które nie są przetłumaczone to autorskie apki od producenta.

Producent gdzie się tylko da obwieszcza nam, że jego system, czyli SilentOS, jest jednym z najbardziej bezpiecznych. Przykładem są autorskie aplikacje, które według producenta mają zapewnić większą ochronę. Mamy tutaj m.in. File Manager, Remote Wipe – dzięki któremu możemy zdalnie możemy usunąć dane z naszego telefonu, np. gdy zgubiliśmy telefon, Security Center – w którym możemy zarządzać prywatnością, poziomem prywatności i ogólnie całym zabezpieczeniem telefonu.. ustawień jest naprawdę mase, a opisanie wszystkich zajęłoby mi sporo czasu. Kolejna aplikacja to Silent Phone – po kontakcie z producentem dowiedziałem się, że dzięki tej aplikacji zyskujemy bezpieczeństwo i prywatność naszych rozmów, co za tym idzie, mamy np. pewność że nie jesteśmy podsłuchiwani.. tutaj wymagane jest konto, które dostajemy wraz z zakupem Blackphone’a. Z pozostałych aplikacji to Galeria, Centrum Pomocy, Odtwarzacz, Aparat, Muzyka, Radio i inne standardowe aplikacje.

 

 

Ja osobiście podczas użytkowania smartfona nie zauważyłem problemów z bezpieczeństwem. Wszystko było jak najbardziej okej. Niemniej jednak bardzo fajna opcja, z której na pewno skorzystają osoby ceniące sobie prywatność i bezpieczeństwo.

 

 

Na pokładzie urządzenia znajdziemy 3GB pamięci RAM LPDDR3 napędzane 8-rdzeniowym procesorem Qualcomm Snapdragon 615, gdzie 4 rdzeniowe taktowane są  zegarem 1,7GHz, a kolejne 4 zegarem 1GHz. Za grafikę odpowiada układ Qualcomm Adreno 405. Pamięc wbudowana to 32GB, gdzie dla użytkownika przeznaczonych jest 25GB… jest niewiele, aczkolwiek pamięć można rozszerzyć za pomocą karty microSD do 128GB.

Jak widać zastosowane podzespoły są jak najbardziej wysokiej jakości, co oczywiście przekłada się w codziennym użytkowaniu i benchmarkach. Podczas mojego testu i codziennego użytkowania nie zauważyłem większych przycięć, lagów, błędów itp. . Wszystko działało w miarę dobrze. Oczywiście wiadomo.. może zdarzyć się, że telefon się zatnie, ale jest to bardziej chwilowy lag niż zawieszenie się całego systemu.

 

 

Niestety brakuje mi tutaj diody powiadomień, która zdecydowanie poprawiłaby komfort użytkowania. Na szczęście producent dodawał fajną opcje.. gdy otrzymujemy powiadomienie to włącza się na chwilę ekran w czarno-białych odcieniach, co nie zużywa sporej ilości baterii. Z tego co zauważyłem to ekran podświetla się na kilka sekund, kilka razy, w kilkuminutowych odstępach. Opcja jak najbardziej rekompensuje brak diody powiadomień.

 

Jeśli chodzi o łączność to znajdziemy tutaj WiFi w standardzie 802.11 a/b/g/n/ac  pracującym na częstotliwościach 2,4GHz i 5GHz. Ponadto znajdziemy tutaj Bluetooth 4.0 oraz GPS z systemami A-GPS i GLONASS. Wszystkie te funkcje działają dobrze, oprócz GPS’a, który ma problemy z satelitami.. podczas testu nawigacji często gubiło trasę, bądź łapało inną ulicę niż tą, na której się znajdowałem. Tak więc jeśli chcecie używać tego smartfona jako nawigacji to niestety się nie nada.

 

Co do połączeń telefonicznych wykonywanych na tym telefonie nie mam żadnych zastrzeżeń. Zarówno ja, jak i osoba do której dzwoniłem słyszeliśmy siebie bez problemów.

Poniżej zamieszczam standardy sieci, w jakich pracuje smartfon:

2G: GSM/GPRS/EDGE Quadband 850/900/1800/1900 MHz

3G/WCDMA: HSPA+ Pentaband 850/900/1700/1900/2100 MHz (Rel. 8), LTE Cat. 4

4G: ROW:FDD LTE B1,B3,B5,B7,B8,B20 TDD:B40, NA´__FDD LTE B2,B4,B7,B17

 

Z czujników Blackphona 2 można wymienić akcelerometr , czujnik zbliżeniowy, czujnik światła oraz    żyroskop, którego właściwie można uznać że nie ma, ponieważ jego działanie jest praktycznie bez sensu.. jeśli chcecie obejrzeć film w 360 stopni, bądź zagrać grę VR to wiedzcie, że wbudowany żyroskop będzie działał jak oszalały.. niestety z tych przyjemności musimy zrezygnować.

 

Teraz może przejdźmy do aparatu głównego, czyli właściwie tylnego.

Do naszej dyspozycji jest 13 megapikselowy aparat od Samsunga – model S5K3L2 z podwójną diodą LED. Aparat jak na 13Mpx wykonuje w miarę dobrej jakości zdjęcia. Szczegółowość jak i nasycenie kolorów jest na przyzwoitym poziomie. Poniżej zamieszczam kilka zdjęć wykonanych głównym aparatem.

 

 

Jeśli chodzi o aparat przedni to nie ma się nad czym tutaj rozwodzić. 5Mpx nie robi szału. Zdjęcia się słabej jakości, widać szumy i piksele. Szczerze powiedziawszy i tak praktycznie nie korzystam z tego aparatu, więc jest to dla mnie kwestia mało istotna.

Wbudowana bateria o pojemności 3000mAh pozwala na korzystanie z telefonu przez jeden dzień. Osobiście standardowo korzystałem z aplikacji typu Facebook, Messenger, Gmail, Chrome, YouTube i przy takim zestawieniu wyciągałem ok. 10h na baterii  na średniej jasności ekranu. Nie jest to wynik ani dobry, ani zły. Obecnie w smartfonach wyciągnięcie więcej niż jednego dnia jest praktycznie nie możliwe.. no chyba, że urządzenie jest w trybie czuwania.

Ah.. i zapomniał bym dodać… . Bateria niestety podczas grania w gry, bądź intensywnego użytkowania bardzo się nagrzewa. Jest to oczywiście częściowo wina zastosowanego szkła, ale myślę, że można było w jakiś sposób sobie z tym poradzić. Na szczęście nie przeszkadza to w użytkowaniu.. w zimie telefon nawet ogrzeje nam ręce :).

 

No i w ten sposób przeszliśmy do podsumowania moich wypocin.

Blackphone 2 od Silent Circle to produkt, który jest smartfonem dobrym. Niezbyt wyróżniającym się na tle konkurencji. Jedynym ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie autorskich aplikacji zwiększających bezpieczeństwo i prywatność naszego telefonu. Niestety z doświadczenia wiem, że nie każdy skusi się na to urządzenia, ponieważ jego cena to obecnie około 2550zł. gdzie w tej cenie otrzymamy o wiele lepszy smartfon z dużo lepszą specyfikacją. Oczywiście osoby, które przede wszystkim cenią sobie podwyższone bezpieczeństwo na pewno będą nim zainteresowane. Blackphone’owi praktycznie niczego nie brakuje, ma swoje wady, ma swoje zalety. W mojej opinii jest naprawdę godny uwagi i zainteresowania. Warto rozważyć to czego oczekujemy od smartfona.. jeśli nie wymagamy fajerwerków to warto zastanowić się nad zakupem BP2.

Osobiście bardzo polubiłem to urządzenie ze względu na swój prosty, ale ciekawy design, aktualizacje zabezpieczeń i szybkość działania. Z mojej strony mogę go jak najbardziej polecić!

 

Serdecznie dziękuję oddziałowi Silent Circle z Nimiec za udostępnienie Blackphone 2 do testów!

 

 

 

OCENA

Zestaw: 4+/6

Jakość wykonania: 5/6

Funkcjonalność: 5/6

Stabilność pracy: 5/6

System operacyjny: 5+/6

Cena: 3+/6

Ocena ogólna: 4+/6

Loading

Translate »