IMG 7626

DeepCool AK620 Digital – chłodzenie, które pokazuje temperaturę

Test chłodzenia z wbudowanym wyświetlaczem DeepCool AK620


Ekrany są wszędzie: w monitorach, telefonach, samochodach, tramwajach. Ale na chłodzeniach komputerowych? I to tych powietrznych? Bardzo rzadko. Tym nie mniej jest mi miło przeprowadzić recenzję chłodzenia powietrznego z wbudowanym ekranem. Czy to ma sens? Przekonajmy się! O to DeepCool AK620 Digital.

SPECYFIKACJA DEEPCOOL AK620 DIGITAL

Specyfikacja Techniczna
Wymiary produktu 129×138×162 mm(L×W×H)
Wymiary radiatora 127×110×157 mm(L×W×H)
Waga netto 1486 g
Heatpipe Ø6 mm×6 pcs
Wymiary wentylatora 120×120×25 mm(L×W×H)
Prędkość wentylatora 500~1850 RPM±10%
Przepływ powietrza 68.99 CFM
Ciśnienie powietrza w wentylatorze 2.19 mmAq
Poziom hałasu wentylatora ≤28 dB(A)
Złącze wentylatora 4-pin PWM
Typ łożyska Dynamiczne łożysko olejowe
Napięcie znamionowe wentylatora 12 VDC
Prąd znamionowy wentylatora 0.12 A
Pobór mocy przez wentylator 1.44 W
Typ diody LED Adresowalne diody LED RGB
Złącze LED 3-pin(+5V-D-G) and 9-pin USB 2.0
Napięcie znamionowe LED 5 VDC
Pobór mocy LED 4.75 W
EAN 6933412728221
P/N R-AK620-BKADMN-G

OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ

Chłodzenie zapakowane jest w prostopadłościenny karton. Ciekawym rozwiązaniem jest kolorowa, zsuwana część na której zostały umieszczone praktycznie wszystkie grafiki i informacje. Część wykonana z szarego kartonu stanowi ochronną bazę. Jak widać na zdjęciach – spisuje się dobrze bo opakowanie nosi ślady walki z grawitacją 🙂 Jednak zawartość przeszła to starcie bez żadnego uszczerbku.

IMG 7573
Specyfikacja

Wśród akcesoriów znajdziemy:

  • instrukcje,
  • pastę termoprzewodzącą DeepCool,
  • śrubokręt,
  • system montażowy na platformy AMD i Intel,
  • rozgałęziacz wentylatorów.
IMG 7577
Akcesoria

WYGLĄD I BUDOWA DEEPCOOL AK620 DIGITAL

DeepCool AK620 robi wrażenie swoją monstrualnością. Jest to duże chłodzenie w formie podwójnej wieży wyposażonej w dwa wentylatory 120mm. Jego wysokość to aż 162mm więc do niektórych obudów będzie wchodził dosłownie na styk. Imponuje waga, która wynosi niecałe 1.5kg (1486g). Design chłodzenia wygląda niesamowicie schludnie oraz czysto. Jest to moim zdaniem jedno z najładniejszych chłodzeń na rynku. Poczucie minimalizmu potęguje połyskująca góra chłodzenia.

 

IMG 7593
Góra

Która tak naprawdę jest zdejmowanym wyświetlaczem.

Wracając do budowy chłodzenia to jest to jednostka składająca się z dwóch wież połączonych między sobą za pomocą 6 ciepłowodów o średnicy 6mm każdy. Ciepłowody są oczywiście miedziane i malowane na czarno. Ogólnie całe chłodzenie jest czarne co robi bardzo dobre wrażenie. Również jakość wykonania stoi na najwyższym możliwym poziomie i nie można się do niczego przyczepić. Każda krawędź jest zaokrąglona, finy radiatora proste i w równych odstępach. Perfekcja.

Każda z wież składa się z 50 masywnych finów. 45 finów jest pełnowymiarowych a najniższe 5 jest skrócone aby zapewnić lepsza kompatybilność z wyższymi modułami pamięci ram. Ciekawym rozwiązaniem mającym poprawić skuteczność chłodzenia jest wzór szachownicy, które tworzą zewnętrzne krawędzie finów. Wycięcia pod ten wzór nie są zbyt duże i wynoszą ok 1-2 mm ale efekt końcowy jest całkiem przyjemny dla oka.

Przewody elektryczne do wyświetlacza są puszczone w specjalnie wyciętym rowku w finach radiatora. Kilka z finów posiada również specjalny „ząb”, który ma za zadanie przytrzymanie tych przewodów. Naprawdę mrówcza praca.

Podstawa chłodzenia została również dobrze wykonana. Z dostępnych mi informacji wynika, że jest ona miedziana oraz poniklowana. Jakość obróbki jest bardzo dobra chociaż nie ma mowy o wypolerowaniu na lusterko. Mały minus za mocny klej na naklejce, który pozostawia ślady po zerwaniu. Przy okazji z tej perspektywy bardzo ładnie widać szachownicę.

Wentylator 

Zastosowanym wentylatorem jest jednostka o oznaczeniu DF1205212CM. Jest to wentylator o średnicy 120mm, wyposażony w 9 łopat. Łożysko wykonane jest w technologii olejowej. Jednostka ta potrafi pracować z obrotami w zakresie 500-1850 rpm i generować przy tym przepływ powietrza na poziomie 69 CFM. Deklarowana głośność to 28db(A) ale to sprawdzimy 🙂 Maksymalne ciśnienie powietrza w wentylatorze wynosi 2.19 mmAq.

Wyświetlacz

Do sterowania wyświetlaczem służy dedykowana aplikacja producenta. Można ją znaleźć na stronie: https://pl.deepcool.com/products/Cooling/cpuaircoolers/AK620-Digital-Performance-CPU-Cooler-With-Status-Display-1700-AM5/2023/17225.shtml

Aplikacja jest bardzo prosta i tak naprawdę dostęp do niej jest w pasku zadań. Z jej poziomu można wybrać czy pokazywana temperatura ma być w Celciuszach czy Fahrenhaitach. Dodatkowo można ustawić na wyświetlaczu wyświetlanie zużycia CPU (w %) albo ustawić alarm. Trochę mało… Jest potencjał na więcej. Komunikacja między wyświetlaczem a komputerem odbywa się poprzez złącze USB na płycie głównej.

Montaż

Montaż DeepCoola AK620 Digital jest prosty aczkolwiek wymaga zajrzenia w instrukcję. Jednak jedno szybkie spojrzenie których śrubek użyć w jakiej kolejności i voila!

 

IMG 7622
Montaż

WYDAJNOŚĆ

Przechodzimy do najważniejszej części recenzji czyli wydajności! Procesor to AMD Ryzen 5600G podkręcony do 4.5 GHz, GPU podkręcone do 2.4 GHz a napięcie ustawione na 1.34V. Na takich ustawieniach OCCT pokazuje równe 100W. Dodatkowo same ustawienia programu są następujące:

Ustawienia OCCT Final

Jest to najbardziej obciążające i wygrzewające ustawienie, jakie można osiągnąć tym programem dla tego procesora. Odczytywana temperatura to CPU Tctl/Tdie. Test wykonuje się przez 30 minut i zapisywana jest najwyższa osiągnięta wartość. Pokój jest klimatyzowany ze średnią temperaturą 21*C. Standardowo w obudowie puszczone są wszystkie wentylatory na maksymalną prędkość. Pomiar głośności wykonywany jest przy ustawieniu prędkości wentylatora na 50% i 100% w programie Gigabyte SIV (dlatego 50% prędkości wentylatora nie jest połową maksymalnej prędkości tylko połową prędkości jaką realnie wentylator może uzyskać). Odczyt głośności następuje przy wyłączonych wszystkich wentylatorach w obudowie oraz pod małym obciążeniem aby wentylator zasilacza nie zaburzał odczytów (zasilacz półpasywny). Odczyt głośności następuje z odległości ok 30 cm i jest średnią uzyskaną przy odczycie (oczywiście jeśli w tle wystąpił jakiś nieprzewidziany dźwięk zaszumiający odczyt to pomiar jest powtarzany). Pasta termoprzewodząca używana jest zawsze ta dostarczana przez producent, rozgrzewanie pasty trwa nie mniej niż 24h.

Zobaczmy najpierw na głośność:

Głośność
Głośność

Trzeba przyznać, że jak na rozwiązanie wyposażone w dwa wentylatory, kultura pracy prezentuje się całkiem dobrze. Przy ustawieniu obrotów na 50% (1075 rpm) do naszych uszu dobiega dźwięk o natężeniu 29.1 dB a więc praktycznie bezszelestnie. Podbicie obrotów do 100% (1860 rpm) powoduje generowanie hałasu o natężeniu 43.5 dB co jest wynikiem jak najbardziej akceptowalnym. Patrząc na wykresy to są chłodzenia dużo głośniejsze 🙂

Teraz przejdźmy do wydajności. A ta jest zaskakująca!

Temperatury 5600G
Temperatury 5600G

DeepCool AK620 Digital to najwydajniejsze powietrzne chłodzenie jakie testowałem na tej platformie! Jedynie 73*C. Coś niesłychanego.

CZY TO MA SENS? 

Zacznijmy od wydajności. DeepCool AK620 Digital pod względem użytkowym ma jak największy sens! Kapitalna wydajność oraz akceptowalna kultura pracy stawiają to chłodzenie w czołówce najlepszych na rynku. Razem z wydajnością idzie również jakość wykonania, które nie pozostawia nic do życzenia. Czy dopłata do wyświetlacza ma sens? Jest to fajny bajer, który na bieżąco informuje użytkownika o temperaturze procesora. Podczas gier ma to niekolosalne znaczenie ale czy jest to coś rewolucyjnego? Ewolucja jak najbardziej i na pewno wyświetlacz znajdzie wielu swoich fanów. Jednak jak dla mnie jest to trochę niewykorzystany potencjał. Chociaż z drugiej strony sam nie wiem co więcej można by na nim pokazywać… czuję lekki niedosyt. Dobra informacja jest taka, że dopłata do wyświetlacza to jedyne 20zł względem wersji jej pozbawionej więc w sumie, czemu nie?

Cena DeepCool AK620 Digital wynosi 309zł.

Zalety:

  • jakość wykonania,
  • design,
  • kultura pracy na średnich obrotach,
  • wydajność!,
  • łatwość montażu,
  • cena (w stosunku do wydajności),
  • wyświetlacz,

Wady:

  • oczekiwałem czegoś więcej po wyświetlaczu,
  • ciężko na stronie producenta znaleźć link do apki.
IMG 7626
Jest i ON

 

 

Loading

Ocena ogólna
4.5
  • Jakość wykonania
  • Dodatki
  • Wydajność
  • Cena