Antena pokojowa Davbol Optima Plus

Najmocniejsza polska antena.

Dzisiaj będzie recenzja dość nietypowa jednak z punktu widzenia części użytkowników – bardzo ważna. Kto nigdy nie zaznał frustracji wynikającej ze znikającego lub zaszumionego obrazu niech pierwszy rzuci kamieniem 🙂 Być może mało kto zastanawiał się nad budową anteny oraz że między różnymi modelami mogą występować diametralne różnice. Dzisiaj zapraszam do recenzji polskiej anteny Davbol Optima Plus. Czy nazwanie jej przez producenta najmocniejszą pokojową anteny nie jest na wyrost? Przekonajmy się!

SPECYFIKACJA

Wysokość 25
Szerokość 45
Długość 10
Waga 0,8
Zestawy Aktywne
Typy Siatkowe
Wielkości Mini
Maksymalna moc zestawu 35.5dB
Zakres odbioru UHF + VHF poziom + Radio FM
Mux 1 TVP ABC, EskaTV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, StopklatkaTV, FokusTV
Mux 2 Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, PULS2, TV6
MUX 3 TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport HD
Mux Lokalne* STARS TV, 4fun TV, 4fun Fit & Dance, VOX Music TV, TVS, TVT, Mango 24, Telewizja NTL, TV Łużyce, TVN HD, Polsat HD *lokalnie
MUX8* Nowa TV, Metro, Zoom TV, WP, TVP Kobieta, TVP Kultura HD – POLARYZACJA POZIOMA
Radio FM DAB+ Tak
Opakowanie Karton
Adapter TV W opcji jako dodatek – Wtyk TV / Gniazdo TV kątowe – ułatwia montaż wtyku TV w gnieździe telewizora
Gwarancja 36 miesięcy

OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ

Antena zapakowana jest w ładne, kolorowe i kartonowe opakowanie. Umieszczono na nim zdjęcia kupowanego produktu, adres producenta, przeznaczenie oraz podstawowe dane techniczne:

  • zakres kanałów – 6 … 50k,
  • wzmocnienie – max 35 dB,
  • zasilanie – DC 12V / 50 mA,
  • impedancja wyjściowa – 75 ohm.

Wewnątrz opakowania znajdują się wszystkie potrzebne elementy:

  • antena wewnętrzna wraz z podstawą,
  • zewnętrzny zasilacz,
  • przewód antenowy o długości 5m,
  • instrukcja obsługi,
  • cybant do zamontowania anteny na zewnątrz.

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY I BUDOWA

Z wyglądu konstrukcja przypomina zwykłe najtańsze modele. W marketach można znaleźć wiele innych anten o ciekawym wzornictwie i różnorakich kolorach. Jednak to nie wygląd odpowiada za jakość odbieranego sygnału a konstrukcja. Wg informacji, które odnalazłem na stronie producenta i w internecie za projekt anteny odpowiada najlepszy polski konstruktor radiolokacyjny RadioAmator SP9! Optima Plus zbudowany jest z siatki ekranowej z mocną i stabilną podstawą lakierowaną proszkowo na kolor czarny oraz z puszki wzmacniacza z lekko przeźroczystego plastiku, który daje możliwość sprawdzenia prawidłowej pracy zamontowanego wewnątrz wzmacniacza bez konieczności zdejmowania zewnętrznej pokrywy. Aktywne Dipole są anodowane na złoto i mają specjalny profil wygięcia. Puszka wzmacniacza dostępna jest w wersji białej i czarnej.

Antenę możemy zakupić w wersji z regulacją wzmocnienia i bez. Davbol i tutaj wykorzystał swoje doświadczenie wyniesione z zawodów radio-amatorskich i regulacja nie jest umieszczona w zasilaczu tylko bezpośrednio w wzmacniaczu. Regulacja w zasilaczu bazuje na zmianie napięcia podawanego na wzmacniacz co nie do końca jest dobre bo może prowadzić do nieprawidłowej pracy tego drugiego.

Na zdjęciach powyżej widać diodę LED, która sygnalizuje status pracy zasilacza. Dzięki półprzeźroczystej obudowie widać światło po zamknięciu.

 

Warto również wspomnieć i docenić, że antena wykorzystuje maksymalną ilość podzespołów wytwarzanych przez krajowych wytwórców. Do minimum ograniczony jest udział zagranicznych podmiotów i w sumie tylko zasilacz jest importowany. A ten to nie jakiś tam najtańszy nonemowy „chińczyk” tylko markowy ZTE a dokładniej model ZTESA12020001. Jest model zasilacza impulsowego, znacznie lepszego niż najczęściej spotykane transformatorowe. Cechuje się również bardzo wysoką sprawnością (powyżej 90%) oraz dobrej jakości kondensatorami, które nie spęcznieją i nie wybuchną po dwóch latach. Wszystkie te składowe powodują, że zasilacz ma bardzo mało strat własnych – nie grzeje się oraz pozwala oszczędzać prąd (co przy dzisiejszych cenach prądu… każdy wat mniej jest na wagę złota!). Przewód zasilający ma długość 2m i wyposażony jest w filtr przeciwzakłóceniowy.

W zestawie z anteną otrzymujemy standardowo 5 metrowy przewód antenowy (do wyboru wersja biała i czarna). Opcjonalnie można zamówić przewód o długości 10m. Davbol odpowiednio zarabia końcówki, ponieważ wg ich pomiarów dobre przygotowanie przewodu antenowego potrafi dać 1-2 dB wzmocnienia sygnału. Mało kto o tym pamięta/wie dlatego producent pomyślał za nas, za co należy się duuuży plus.

Oprócz tego jest jeszcze cybant (tak, ten uchwyt ma taką nazwę 🙂 ), który umożliwia montaż anteny na zewnątrz.

POMIARY

Podczas przystąpienia do pomiarów jakości odbioru warto przypomnieć sobie pewne prawidłowości. Antena pokojowa nie zadziała i nie wzmocni sygnału, jeśli w danym miejscu tego sygnału nie będzie. Wydaje się to bardzo oczywiste jednak może być przyczyną wielu niepotrzebnych nerwów i frustracji. Mapę obrazującą pokrycie zasięgiem poprzez poszczególne multipleksy można znaleźć pod tym linkiem: https://emimaps.emitel.pl

Jak już sprawdzimy, że znajdujemy się na obszarze, do którego dochodzi sygnał z danego multipleksa to musimy upewnić się, że nie jesteśmy za blisko nadajnika. Im bliżej nadajnika tym sygnał mocniejszy. Wzmocniony mocny sygnał może doprowadzić do zakłóceń i pogorszenia jakości odbioru. Stąd w przypadku niewielkiej odległości od nadajnika (do 5km) warto zaopatrzyć się w antenę z regulacją wzmocnienia.

Obecne w roku 2022r przejście na sygnał DVB-T2 nie wpływa w żaden sposób na anteny dostępne na rynku. Jest to jedynie forma cyfrowego zapisu obrazu, nie transferu. Testowana antena Optima Plus jest zgodna z nowym standardem.

Testy jakości sygnału były wykonane w odległości 35km od nadajnika więc dystans nie najmniejszy. Dodatkowo antena była ustawiona na szafie i zwrócona w stronę nadajnika. Nie był wyszukiwany jakiś specjalny punkt najbliżej okna tylko typowe ustawienie wewnątrz mieszkania.

Jak widać na powyższym zdjęciu przed anteną jest wcale nie byle jaka przeszkoda a skos dachu. W sumie sygnał w tym miejscu musiał przebić się (licząc od środka) przez:

  • płytę GK,
  • folię aluminiową jako paroizolacja,
  • 30 cm wełny mineralnej,
  • membranę oddychającą,
  • dachówkę ceramiczną.

Wyniki były odczytane z mojego telewizora w sekcji poświęconej testowi sygnału.

Wartość referencyjną sygnału stanowi antena dziesięciokrotnie większa antena umieszczona na strychu (a więc i piętro wyżej). Pomiary prezentują się następująco.

Kanał 6 Emitel Kanał 21 Emitel Kanał 24 Network 13314 Kanał 26 MUX21 Kanał 27 MUX5-3 Kanał 28 MUX22 Kanał 31 MUX23 Kanał 34 NW04MAL Kanał 40 Emitel Kanał 41 NW06SLA Kanał 42 NW06SLA
Siła sygnału REF 30% 92% 96% 46% 92% 46% 38% 54% 92% 92% 82%
Jakość sygnału REF 0% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100%
Siła sygnału DAVBOL 91% 95% 92% 93% 82%
Jakość sygnału DAVBOL 69% 100% 69% 78% 15%

W miejscach, gdzie występuje „-„, telewizor nie znalazł danego kanału po zmianie anteny i ponownym automatycznym strojeniu. Najczęściej są to czeskie programy.

PODSUMOWANIE

Antena pokojowa Davbol Optima Plus zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Co prawda jej wygląd jest bardzo surowy ale dzięki anodyzowanym na złoto elementom ma on w sobie coś. Tak prostota połączona z industrializmem. Pozytywnie zaskakuje również jakość wykonania. Każda część jest wykonana ze starannością a proszkowemu malowaniu czarnych elementów nie można nic zarzucić. W zestawie otrzymujemy również wysokiej jakości zasilacz, który dzięki wysokiej sprawności pomoże oszczędzić nam kilkadziesiąt Wat energii. Ale co najważniejsze w tej antenie to jest jakość odbioru i poziom wzmocnienia, który oferuje! Naprawdę, nie szukałem żadnego specjalnego miejsca, umiejscowiłem antenę tam gdzie mi było najwygodniej i najestetyczniej i tyle. A uwierzcie mi, sygnał musiał pokonać całą grubość mocno docieplonego dachu. Otrzymane wyniki są niższe niż wartości referencyjne ale trzeba mieć świadomość, że to porównanie Gawida z Doliatem. Mała pokojowa antena kontra wielki 1.5m kolos zamontowany na strychu. Jestem pod wrażeniem, że wszystkie popularne programy były dostępne w naprawdę fajnej jakości. Nie zauważyłem żadnych ścinek obrazu czy artefaktów na nim. Również w przypadku ostatniego pomiaru, gdzie jakość sygnału była zaledwie 15%… A obraz jak żyleta. Szczerze to nie wiem czemu tam było 15%, pomiar wykonywałem kilkukrotnie.

Tym większe uznanie należy się Optimie Plus bo jest to polska konstrukcja, do której budowy wykorzystano maksymalną ilość polskich podzespołów. Doświadczenie RadioAmatora SP9 ma tutaj swój wielki wkład. Cenowo również anteny prezentują się przyzwoicie bo wersja bo regulacji wzmocnienia kosztuje 75 zł a z regulacją 82 zł. Jeśli ktoś jest na etapie kupna anteny pokojowej – szczerze polecam. Ode mnie ocena 12/10 🙂

Zalety:

  • jakość odbioru,
  • wzmocnienie sygnału mimo niesprzyjającego usytuowania,
  • jakość wykonania,
  • maksymalizacja polskich komponentów w budowie,
  • cena,
  • serwis,

Wady:

  • mały designerski wygląd.

Loading

Ocena ogólna
4.5
  • Jakość wykonania
  • Jakość odbioru
  • Wygląd
  • Zastosowane komponenty
  • Serwis
Translate »