Stale rozwijająca się branża elektroniki użytkowej umożliwia interaktywne korzystanie z rozszerzonej rzeczywistości. Urządzenia takie jak Hololens czy gogle VR są niewątpliwie bardzo zaawansowane technologicznie ale również i drogie. Stąd pomysł na bohatera dzisiejszej recenzji, czyli interaktywną kostkę Merge Cube, która do działania potrzebuje jedynie telefonu komórkowego. Wszystkie dzieci, te mniejsze i te większe, zapraszam do czytania!
OPAKOWANIE
Merge Cube zapakowany jest w kartonowe pudełko z oknem, utrzymane w fioletowej kolorystyce. Sama barwa (oraz czarne wnętrze opakowania) przypomina jedno z akcesoriów, którym posługują się magicy i iluzjoniści. Wszystkie grafiki oraz motywy mocno czerpią z tego klimatu. Skojarzenia są jednoznaczne, będzie trochę magii 🙂
W środku opakowania znajdziemy naszego bohatera zapakowanego z sześcienną formę oraz czarną wytłoczkę, pełniącą również podstawę dla naszego telefonu.
Sama kostka jest piankowym sześcianem, przyjemnym w dotyku. Czarna część ma fakturę podobną do skóry a srebrna farba, którą pokryte są wzorzyste wypustki, jest bardzo elastyczna. Pod naciskiem i podczas ugniatania nie sprawia wrażenia, że coś może się przedwcześnie zniszczyć albo łuszczyć. Kostka ma jeszcze jedną ciekawą rzecz a mianowicie wspaniale nadaje się jako odstresowywacz – kilka ugnieceń w dłoni i człowiek od razu czuje się lepiej.
Wzory na kostce mają przedziwne kształty. Oczywiście nie są to jakieś przypadkowe wzorki lecz każdy bok posiada jakiś charakterystyczny motyw, dzięki któremu aplikacja w smartfonie jest w stanie wychwycić obrót kostki, jej pochylenie oraz prędkość zmiany kierunku. Dodatkowo ważne jest też to, że wzory nie ulegają zaciemnieniu przy ostrym kącie oraz są niewrażliwe na wpływ perspektywy. To jest właśnie to miejsce, gdzie magia łączy się z nauką.
APLIKACJA
Sama kostka, bez odpowiedniej aplikacji w telefonie, jest jedynie sześcianem pokrytym przeróżnymi wzorami. Aplikacje można pobrać skanując kod QR z pudełka, ze strony producenta www.mergecube.com albo z AppStore/GoogleStore. Kostka działa zarówno na telefonach z logiem nadgryzionego jabłka jak i wykorzystujących system operacyjny zielonego robocika.
Aplikacja jest prosta w obsłudze. W rozwijanym menu mamy do wyboru dwie główne opcje:
- obiekty,
- kolekcje.
Poza tymi opcjami istnieje możliwość:
- wyszukiwania po określonym kodzie,
- przeglądania ostatnich,
- tworzenia własnych list,
- pobierania nowych,
- przesyłania własnych.
Ilość obrazów, które znajdziemy w obiektach, jest przeogromna! Są tutaj samochody, planety, części ciała, budynki, architektura, dzieła sztuki. Dosłownie prawie wszystko!
Kolekcje od obiektów różnią się tym, że są pogrupowane tematycznie.
Wybierając dany obiekt do podglądu mamy możliwość trzech typów interakcji:
- 3D na ekranie telefonu,
- za pomocą kostki,
- ustawiając obiekt na jakiejś płaszczyźnie (biurko, podłoga).
Wygląd 3D na ekranie telefonu prezentuje się dość standardowo:
Za to ciekawie zaczyna się robić przy zabawie z kostką:
A tutaj widok z innej perspektywy:
Ale prawdziwa bomba kryje się podczas usytuowania przedmiotu na jakiejś płaszczyźnie!
Obiekty możemy obracać, przybliżać, oddalać. Animacje są płynne oraz dość szczegółowe. Oczywiście ich szczegółowość nie jest na poziomie akademicki ale jest wystarczająco wysoka aby zrozumieć sens, np. działania silnika spalinowego albo parowego. Możliwość obrotu, podejrzenia z bliska, zajrzenia pod różnymi kątami jest nieosiągalna przy tradycyjnych szkicach w książce. To jest ten czynnik nauki 🙂
PODSUMOWANIE
Merge Cube to nowe podejście do interaktywnego obcowania ze smartfonem. Dzięki niemu na wyciagnięcie ręki możemy mieć dostęp do niezliczonej ilości animacji. Możemy podejrzeć jak wyglądają komórki człowieka, dinozaury, różnego rodzaju budowle czy inne urządzenia mechaniczne. Dodatkowo istnieje możliwość oglądania danej rzeczy na 3 różne sposoby. Sama kostka jest również bardzo dobrze wykonana – miękkie w dotyku materiały i farba, która sprawia wrażenie trwałej i elastycznej. Dodatkowym atutem jest niezwykła wręcz zdolność kostki do odstresowywania 🙂
Merge Cube łączy w sobie zarówno czynnik magiczny jak i naukowy. Jest wspaniałym elementem dydaktycznym aby dzieciom (zarówno tym mniejszym jak i większym) pokazać jak wyglądają różnego rodzaju przedmioty, o którym przeczytać można w szkolnych podręcznikach. Cena również nie jest przesadnie wygórowana bo wynosi ok 100zł.
Zalety:
- coś nowego,
- ciekawe podejście do nauki i zabawy,
- ilość elementów w trójwymiarze,
- trzy tryby podglądu,
- prosta w obsłudze aplikacja,
- kostka wykonana z dobrych jakościowo materiałów.
Wady:
- nie każdy ją doceni.
Overall
-
Funkcjonalność
-
Aplikacja
-
Ilość motywów
-
Cena
-
Innowacyjność