Noctua NF-A12x25 G2 to mniejszy brat wentylatora, którego niedawno testowałem tutaj. Zgodnie z daną tam obietnicą, zapraszam dzisiaj na recenzję „sto dwudziestki”!
NF-A12x25 G2 występuje w 3 odmianach: wersja standardowa czyli G2 PWM, wersja wolnoobrotowa G2 LS-PWM oraz dwupak, w którym każdy z wentylatorów kręci się z nieznacznie różną prędkością o oznaczeniu G2 PWM Sx2-PP. Różnica w prędkości obrotowej wentylatorów ma za zadanie zaburzenie cyklu harmonicznego i przeciwdziałaniu nałożeniu się dwóch takich samych fal dźwiękowych, które mogłoby skutkować superpozycją wynikającą z rezonansu.
Dane techniczne wentylatora NF-A12x25 G2 LS-PWM:
Łożysko:
SSO2
Prędkość obrotowa (bez/z L.N.A.)
1100/850 obr
Maksymalny przepływ powietrza (z L.N.A.):
66,3 m³/h (45,2 m³/h)
Maksymalna głośność (z L.N.A.):
11,8 dB(A) (7,8 dB(A))
Ciśnienie statyczne (z L.N.A.):
1,08 mm H₂O (0,56 mm H₂O)
Moc wejściowa:
0,48 W
Napięcie:
12V
Żywotność:
> 150.000 h
Dane techniczne wentylatora NF-A12x25 G2 PWM:
Łożysko:
SSO2
Prędkość obrotowa (bez/z L.N.A.)
1800/1500 obr
Maksymalny przepływ powietrza (z L.N.A.):
107,3 m³/h (87,2 m³/h)
Maksymalna głośność (z L.N.A.):
22,5 dB(A) (18,1 dB(A))
Ciśnienie statyczne (z L.N.A.):
3,14 mm H₂O (1,71 mm H₂O)
Moc wejściowa:
1,8 W
Napięcie:
12V
Żywotność:
> 150.000 h
Dane techniczne wentylatora NF-A12x25 G2 PWM Sx2-PP:
Łożysko:
SSO2
Prędkość obrotowa (bez/z L.N.A.)
1800/1500 obr
Maksymalny przepływ powietrza (z L.N.A.):
107,3 m³/h (87,2 m³/h)
Maksymalna głośność (z L.N.A.):
22,5 dB(A) (18,1 dB(A))
Ciśnienie statyczne (z L.N.A.):
3,14 mm H₂O (1,71 mm H₂O)
Moc wejściowa:
1,88 W
Napięcie:
12V
Żywotność:
> 150.000 h
Opakowanie i akcesoria
Wentylatory zapakowane są w identycznie stylistycznie opakowania. Są to kartonowe pudełka utrzymane w kolorystyce ciemno-brązowej. Przody ozdobione są gustowną grafiką wetnylatora (-ów) a boki pokryte są całym stosem informacji.
Opakowania
Opakowania
Opakowania
Opakowania
Opakowania
Opakowania
Gustownie również wygląda wieko opakowania po otwarciu. Noctua zastosowała tutaj schemat budowy wentylatora rozłożonego na czynniki pierwsze.
Wnętrze
Wnętrze
Na opakowaniu, wśród gąszczu informacji, można wyczytać z jakimi akcesoria dostarczane są wentylatory. A akcesoria te, jak przystało na produkt premium od Noctuy, są prze-bo-ga-te (dokładnie takie same jak u większego brata)! W opakowaniach znajdziemy:
wentylator NF-A12x25 G2 PWM (albo dwa),
przejściówkę redukującą obroty NA-RC16,
kabel przedłużający NA-EC1,
rozgałęziacz NA-YC1,
ramka antywibracyjna NA-AVG2-LR,
antywibracyjne kołki NA-AV2,
podkładki antywibracyjne NA-AVP1-LR,
śrubki.
Uff… jest wszystko co człowiek mógłby sobie wymarzyć.
Wersja z dwoma wentylatorami posiada naturalnie podwojoną liczbę akcesoriów.
Akcesoria
Akcesoria
Kabelki:
Kabelki
Budowa i technikalia użyte w Noctua NF-A12x25 G2
Model NF-A12x25 G2 to sukcesor modelu NF-A12x25. Producent wziął na tapet starszy model i praktycznie zmienił w nim wszystko. Pozostała jedynie kolorystyka typowa dla wentylatorów Noctua (wersja czarna będzie później) oraz materiał Sterrox. Sterrox to rewelacyjny materiał wykorzystywany do budowy łopatek wentylatora, wykorzystujący technologię płynnych kryształów w jednym z etapów produkcji. Materiał ten jest odporny na relaksację (zmianę kształtu wraz z wiekiem i przepracowanymi godzinami) dzięki czemu możliwe było zastosowanie bardzo niewielkiego odstępu między łopatami wentylatora a obudową. Odległość ta wynosi niespotykane nigdzie indziej 0.5mm! To o 0.2mm mniej niż w większym bracie, szok!
Sterrox
NF-A12x25 G2 to model, który jest zmniejszoną wersją większego brata. Wyposażony jest w 9 łopat, których kształt został zoptymalizowany do jak największej wydajności przy jak najniższym możliwym hałasie.
NF-A12x25 G2
NF-A12x25 G2
W konstrukcji łopat producent zastosował opatentowaną technologię Flow Acceleration Channels (trzy wypustki na zakończeniu łopat, których zadaniem jest zwiększanie przepływu powietrza na końcach) oraz nowość – Winglets. Jest to zakończenie każdej łopatki polegające na jej pogrubieniu na samym końcu.
Łopatki
Łopatki
Łopatki
Łopatki
Dodatkowo obudowa wentylatora przeszła zmiany. Występuje tutaj znany z innych modeli Stepped Inlet Design (schodkowe zejście obudowy z zewnętrznych krawędzi do środka) czy Inner Surface Microstructures (specjalne, trójkątne wcięcia wewnątrz obudowy). Inżynierom Noctua nie uszedł uwadze również kształt czterech wsporników, które łączą obudowę wentylatora z silnikiem. Ich kształt jest wyoblony oraz są umiejscowione pod kątem by jak najlepiej kierować strumienie powietrza.
Tył
Tył
Tył
Tył
Oczywiście producent nie zapomniał o odizolowaniu wibracyjnym i na tylnej stronie wentylatora zastosował ramkę silikonową a na przedniej stronie podkładki silikonowe. Jest również możliwość montażu wentylatora za pomocą klasycznych śrub jak i kołków antywibracyjnych.
Poza typowo technicznymi aspektami producent wprowadził kilka smaczków stylistycznych w postaci napisu Noctua czy umieszczenia ikonografiki pokazującej kierunek obrotu wentylatora oraz przepływu powietrza.
Akcenty
Akcenty
Wentylatory, które fabrycznie dostarczane są w dwupaku są oczywiście odpowiednio podpisane, który z nich jest którym.
Dwojaczki
A tutaj cała czwórka:
Rodzinka w komplecie
Nowy silnik etaPERF™ firmy Noctua wyznacza nowe standardy w zakresie efektywności energetycznej dzięki niezwykle niskiej impedancji elektrycznej i najnowszemu systemowi napędowemu NE-FD6 ze zintegrowanym, ultraczułym czujnikiem efektu Halla, który zapewnia superprecyzyjną wydajność komutacji. Pozwala to nie tylko na konwersję minimalnego wejścia elektrycznego na maksymalną moc wyjściową przy prawie żadnych stratach, ale także działa w tandemie ze sprawdzoną technologią Smooth Commutation Drive 2 firmy Noctua, dzięki czemu silnik etaPERF™ pracuje niemal bezgłośnie.
Oczywiście nie są to tylko marketingowe przechwałki bo Noctua udostępnił wykres z wewnętrznych testów, gdzie porównuje pracę silnika najnowszej generacji do wcześniej używanych przez siebie jednostek.
PQ performance boost through SupraTorque
Trzeba przyznać, że kto jak kto ale Noctua sumiennie podchodzi do swojej pracy a każde zastosowane rozwiązanie jest udokumentowane odpowiednią porcją danych i wykresów.
A jak to sprawdza się w praktyce?
Różnice między NF-A14x25 G2 a NF-A12x25 G2
Chociaż mogłoby się wydawać, że A12 to pomniejszona wersja A14 to jednak przyglądając się z bliska tym dwóm wentylatorom można dostrzec pewne różnice w konstrukcji! Aczkolwiek opakowania są niemalże identyczne, różnią się tylko zewnętrznymi gabarytami.
Opakowania
Opakowania
Opakowania
Opakowania
Pierwsza z różnic, może nie jakaś diametralna ale od razu widoczna to wgłębienie przy narożniku wentylatora, które to jest w wersji A14 a nie ma go w A12.
Różnice
Różnice
Kolejna z różnic to inne „schodkowanie” czyli Stepped InletDesign. To w mniejszym bracie jest bardziej wyraźne. Kolejną z różnic jest jeszcze odległość między krawędzią łopatek o obudową wentylatora. W NF-A14x25 G2 wynosiła ona zaledwie 0.7mm, w NF-A12x25 G2 Noctua podśrubowała ten wynik i wynosi on teraz 0.5mm. To już zaczyna być powoli spasowane niczym elementy w Formule 1.
Schodki
Patrząc do środka wentylatora można ujrzeć, że mniejszy z braci ma wyraźniejsze nacięcia w przypadku Inner Surface Microstructures.
NF-A14x25 G2
NF-A12x25 G2
Ostatnią z różnic, jaką udało mi się dostrzec to mocniejszy skręt łopatek w mniejszej wersji.
Różnice
Różnice
Wydajność
Przejdźmy do testów wydajności. Wentylatory różnią się między sobą głównie możliwymi do osiągnięcia prędkościami. Na wykresie umieściłem zbiorcze dane, które pokrywają wszystkie możliwe do uzyskania prędkości.
Na początek głośność:
NF A12x25 G2 głośność
A teraz wydajność:
NF A12x25 G2 przepływ powietrza
Uzyskane wyniki są bardzo dobre. Wysoka kultura pracy oraz praktycznie liniowy przyrost wydajności wraz ze zwiększaniem prędkości obrotowej. Co ciekawe uzyskana maksymalna wartość wynosi 65,86 CFM (w przybliżeniu ok 112 m^3) pokrywa się z danymi producenta (107,3 m^3).
Podsumowanie recenzji Noctua NF-A12x25 G2
Noctua NF-A12x25 G2 mniejszy brat nowej rodziny wentylatorów zapoczątkowanej przez model NF-A14x25 G2. Również w tym przypadku otrzymujemy niezwykle wydajny wentylator o bardzo wysokiej kulturze pracy. Bliższe przyjrzenie się budowie wersji 12 i 14 cm pozwoliło dostrzec, że między tymi dwoma wentylatorami różnica jest większa niż tylko rozmiar. Jednak to co zostało wspólne to przebogate dodatki i wydajność. Kolejny przepis na sukces? Myślę, że jak najbardziej! Tylko znowu ta cena…
A cena jest bardzo podobna do większego brata, czyli 150zł za wersję z pojedynczym wentylatorem i blisko 290zł za dwupak! Jest baaaardzo drogo. I bardzo wydajnie.
✅ Plusy:
jakość wykonania,
wydajność,
kultura pracy,
zastosowane nowinki,
prawdziwy top-end,
przebogate akcesoria.
❌ Minusy:
cena,
nie każdemu odpowiada kolorystyka.
Wentylatory można zakupić na oficjalnym profilu producenta: