W obecnych czasach wszystko wydaje się być Smart. Począwszy od nas samych pracując sprytniej a nie ciężej, po samochody wyposażone w coraz większą ilość funkcji Smart (różnego typu asystenci wspomagający jazdę oraz wykrywający zagrożenie) po telefony a raczej Smartfony (ktoś pamięta jeszcze te czasy, gdy telefon służył tylko do dzwonienia? 🙂 ). Czemu w takim razie nasze domy nie mają stawać się bardziej Smart? Założyciele marki Nous wzięli sobie te słowa do serca i postanowili coś z tym zrobić aby i nasze domy zaczęły bardziej dostosowywać się do rozwoju technologii.
Dzisiaj recenzja dwóch urządzeń z działu Smarthome marki Nous. Jest to inteligentne gniazdko Nous Smart Wifi Socket model A2 oraz inteligentna żarówka Nous Smart Wifi Bulb model P4.
Urządzenia docierają do nas w kolorowych kartonowych opakowaniach. Kolorystyka jest głównie biało-zielona co kojarzy się jednoznacznie z produktami eko i dbającymi o środowisko.
Smart gniazdko Nous A2
Dane techniczne:
- Obsługiwane napięcie 100-240V,
- Dwa porty ładowania USB o max natężeniu 2.1A i napięciu 5V,
- Maksymalne natężenie prądu: 16A,
- Zakres temperatury pracy: -10~60*C,
- Częstotliwość WiFi 2.4 GHz,
- Monitorowanie zużycia energii,
- Szer x Wys x Gł : 65 x 70 x 80 (razem z bolcami) [mm].
Na opakowaniu możemy zobaczyć zdjęcia urządzenia oraz przeczytać o jego najważniejszych funkcjach, takich jak: monitorowanie zużycia energii przez urządzenia podpięte do gniazdka, podłączenie do sieci WiFi, współpraca z Google Assistant oraz Amazon Alexa, sterowanie za pomocą smartfona z dedykowaną aplikacją oraz dane techniczne.
Samo urządzenie jest białego koloru. Gniazdo jest typu F (tzw. schuko) ale większość obecnie sprzedawanych urządzeń elektrycznych ma wtyczki typu E/F (unischuko) i pasują bez problemowo, posiada również uziemienie. Na górze urządzenia mamy przycisk On/Off podświetlany niebieską diodą. Na dole występują dwa porty ładowania USB. Dołączona instrukcja jest tylko w języku angielskim ale jest mała i jasno napisana.
Dla porównania gniazdko wpięte w tradycyjne gniazdko:
Smart żarówka Nous P4
Dane techniczne:
- Moc 4.5W,
- Obsługiwane napięcie 220-240V,
- Zakres barw 2700k-6000k,
- Jasność 380lm
- Paleta barw RGB: 16 milionów,
- Klasa energetyczna A+,
- Typ gwintu: E14.
Podobnie jak przy urządzeniu wyżej na opakowaniu możemy znaleźć zdjęcia urządzenia oraz wypisane jego najważniejsze funkcje, takie jak komunikacja WiFi ze smartfonem, obsługa Amazon Alexa oraz Google Assistant, typ gwintu, klasa energetyczna oraz dane techniczne.
Sama żarówka ma białą podstawę, z napisanymi na niej wszystkimi najważniejszymi funkcjami oraz mleczne szkło. Całość spasowana jest dobrze lecz czuć pod palcem nierówności między szkłem a podstawą. Instrukcja, podobnie jak w przypadku gniazdka, jest napisana po angielsku ale jest krótka i przejrzysta.
Podłączenie
Gniazdkiem jak i żarówką sterujemy za pomocą jednej aplikacji w smartfonie. Należy przeprowadzić proces łączenia z telefonem obu urządzeń i dostajemy możliwość ich zdalnego sterowania. Cały proces jest szybki i intuicyjny, należy wykonywać kolejne kroki pojawiające się na ekranie.
Po wybraniu odpowiedniego urządzenia (u mnie aplikacja gniazdko widziała jako SP112) wchodzimy w menu zarządzania gniazdkiem.
Wśród dostępnych opcji mamy:
- Zdalne wyłączanie całego gniazdka jak i jego poszczególnych wyjść (w tym USB wyłącza się jako para, nie ma możliwości sterowania pojedynczym USB),
- Harmonogram pracy,
- Timer
- Miernik poboru.
U siebie wykorzystałem sterowanie gniazdkiem do zarządzania działaniem elektrycznej pompy od podgrzewania podłogowego w salonie z aneksem kuchennym oraz łazienki. Z racji tego, że dwa razy w ciągu doby na parę godzin zmienia się u mnie taryfa prądu na dzienną (czyli prawie 4 razy droższą od nocnej) nie widzę sensu aby pompa działała cały czas. Ogrzewanie podłogowe i tak ma dużą bezwładność cieplną więc to wyłączenie pompy na parę godzin w ciągu dnia, kiedy i tak salon nagrzewa się od słońca, nie wpływa na komfort cieplny a jednocześnie pomaga zoptymalizować rachunki za prąd. Zielony kolor na opakowaniu do czegoś zobowiązuje 🙂 Moja żona używa podobnych gniazd do sterowania załączaniem lampek na choince oraz lampek na balkonach.
Żarówka
Proces podłączania i konfiguracji jest bardzo podobny do procesu z gniazdkiem lecz są pewne różnice. Żarówka, po zamontowaniu w lampie, zaczyna migać. W aplikacji na telefonie wybieramy, z którym urządzeniem chcemy się sparować i… tyle. Urządzenie zostało dodane do aplikacji!
Z aplikacji możemy sterować takimi funkcjami, jak:
- Jasność i temperatura barw,
- Kolor (saturacja i jasność),
- Predefiniowane sceny,
- Harmonogram włączania i wyłączania.
Trzeba przyznać, że menu jak na sterowanie smart żarówką, jest bardzo pokaźne!
Warto również wspomnieć, że na jednym koncie w aplikacji może być zalogowanych kilka telefonów więc nie jest wymagane, aby każdy z domowników tworzył swoje konta gdzie indywidualnie będzie dodawał urządzenia.
Podsumowanie
Czy smarthome ma obecnie sens? Moim zdaniem tak! W obecnym czasie, gdzie każdy ma multum spraw na głowie, dobrze mieć w domu urządzenia, które będą za nas czuwać w tle i działać według raz ustawionego harmonogramu. Moim faworytem jest smart gniazdko Nous A2, do którego mogę podpiąć urządzenia wymagające najwięcej mojej uwagi. Dodatkowo kapitalny miernik poboru prądu pozwala mi uzmysłowić sobie co ile pobiera energii na dłuższą metę oraz jak zoptymalizować zużycie prądu. Mojej żonie natomiast bardzo przypadła żarówka. Mnogość możliwości i ustawień, tworzenie harmonogramów oraz prostota działania, które dają niesamowity świetlny klimat. Do tego muszę dodać, że urządzenia mają bardzo dobry zasięg Wi-Fi (gniazdko zamknąłem w szafce kuchennej, 6m od routera, w innym pomieszczeniu). Wszystkie te możliwości są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach! Co prawda Nous A2 nie jest już oferowany i został zastąpiony przez swoich młodszych braci ale kosztował ok 65 zł. Nous P4 jest obecnie do kupienia na stronie producenta za zaledwie 30 zł!
Nous A2 zalety:
- Miernik zużycia energii,
- Łatwość obsługi,
- Obsługa głosowa,
- Dobra zasięg,
- Porty USB,
- Prosta i przyjemna aplikacja,
- Bardzo dobry stosunek jakość/cena.
Nous A2 wady:
- Brak instrukcji w języku polskim.
Nous P4 zalety:
- Łatwość obsługi,
- Obsługa głosowa,
- Dobra zasięg,
- Bardzo dobry stosunek jakość/cena,
- Prosta i przyjemna aplikacja.
Nous P4 wady:
- Brak instrukcji w języku polskim,
- Jakość spasowania mlecznej góry z białą podstawą.
OCENA Nous A2 i P4
Ocena ogólna
-
Jakość wykonania
-
Funkcjonalność
-
Oprogramowanie
-
Instrukcja
-
Zasięg Wi-Fi
-
Cena