Recenzja Navitel RS3 Duo Wide – kamerki do zadań specjalnych

Dla kogo jest Navitel RS3 Duo Wide?


Wideorejestrator to coś, co na co dzień się nie przydaje, ale potrzeba korzystania z niego może pojawić się w najmniej spodziewanym momencie. Dlatego, zawsze warto mieć go w swoim aucie. Czy kamerka Navitel RS3 Duo Wide to właśnie ten model, na który warto się zdecydować?

Specyfikacja Navitel RS3 Duo Wide

Maksymalna rozdzielczość nagrywania filmów 2560 x 1440
Przekątna ekranu LCD [cal] 2
Kąt widzenia [stopnie] 240
Komunikacja USB Typu C
GPS Nie
Wi-Fi Nie
Obsługiwane karty pamięci microSD
Format zapisu plików JPG, MP4
Maksymalna rozdzielczość zdjęć 4MP
Obiektyw Szerokokątny
Przetwornik GC4653
Rozdzielczość czujnika 2K
Detekcja Ruchu Tak
Dotykowy ekran LCD Nie
Funkcje dodatkowe Funkcja autostart, G-Sensor, Nadpisywanie nagrań, Nagrywanie w pętli, Tryb parkingowy
Mikrofon Tak
Pamięć wbudowana Brak
Zasilanie Bateria litowo-jonowa
Maksymalna pojemność karty pamięci [gb] 512
Grubość [mm] 34
Wysokość [mm] 135
Szerokość [mm] 44

Dla kogo jest Navitel RS3 Duo Wide?

Wydaje mi się, że kamerka do samochodu to obecnie coś, co przydaje się każdemu kierowcy. W przypadku wypadków, stłuczek czy nawet jakichś kłótni – zawsze można mieć wsparcie, które w razie problemu pokaże, jak wyglądała naprawdę sytuacja, a nie to jak ktoś mówił czy sądził.

Tylko czy Navitel RS3 Duo Wide to kamerka, która przyda się każdemu? Na starcie powiem, że nie. To wideorejestrator, który nagrywa z dwóch stron. Dzięki niemu nagrywa się to, co przed autem i wewnątrz (nie za nim!). Dlatego powiedziałabym, że przede wszystkim jest to model dla osób, które przewożą innych. Raczej głównie dla kierowców taksówek (w tym Uber, Bolt itp.) czy osób jeżdżących z Blablacar.

Tak do codziennego użytku, raczej mało kto potrzebuje takiego widoku – chociaż trzeba przyznać, że na kamerce widać też dobrze boki auta. Jeśli ktoś chce mieć widok na wszystko, co się dzieje wokół pojazdu – to odpowiedni wybór. Tylko za 750 zł.

Co w tej cenie oferuje Navitel RS3 Duo Wide? Zapraszam do recenzji.

Pudełko od kamerki

Wideorejestrator Navitel RS3 Duo Wide schowany jest w białym pudełku o prostokątnym kształcie. Na nim dostępne są informacje o produkcie, jego najważniejsze funkcje, zawartość i grafiki przedstawiające model. Ten w środku jest dobrze zabezpieczony twarda pianką – co zapewnia, że kamerka w trakcie magazynowania czy transportu nie ulegnie uszkodzeniu.

W pudełku każdy znajdzie:

  • wideorejestrator Navitel RS3 Duo Wide,
  • 2x uchwyt do kamerki,
  • czytnik kart SD (słabej jakości :c),
  • folie elektrostatyczną,
  • ściereczkę z mikrofibty,
  • instrukcję obsługi,
  • kartę gwarancyjną,
  • ładowarkę 12/24V,
  • voucher na licencję nawigacji Navitel na 12 miesięcy.

Wygląd i jakość wykonania Navitel RS3 Duo Wide

Kamerka samochodowa Navitel RS3 Duo Wide to podłużne urządzenie, które ma ruchomą głowicę – na której znajdą się dwa obiektywy. Jeden z nich obejmuje panoramicznie przód przed pojazdem, drugi wnętrze auta, boki pojazdu i tylną szybę auta. Tę część da się dostosowywać, jeśli chodzi o kąt nachylenia. Dzięki temu można ustawić kamerkę tak, aby idealnie dopasowała się do auta i szyby.

Poza tym na górnej części urządzenie ma wyświetlacz, przyciski manualne po boku, wejście USB-C na ładowarkę, klawisz do włączania/wyłączania i wejście na kartę SD. Trzeba przyznać, że do klawiszy trzeba się trochę przyzwyczajać. Obsługuje się nimi całą kamerkę – o tym za chwilę.

Najważniejsze jest to, że Navitel RS3 Duo Wide to kamera sporych rozmiarów, którą bardzo dobrze widać. Dlatego od razu zaznaczę, że może być problematyczna, jeśli często zostawia się auto w miejscu narażonym na włamania czy kradzieże. Taki wideorejestrator może skusić kogoś, a ciężko go ukryć gdzieś z boku szyby.

Inna ważna sprawa to jakość wykonania całego modelu. Tutaj nie da się do czegokolwiek doczepić. Wszystko wygląda perfekcyjnie. Każdy element idealnie ze sobą leży. Żadnych odkształceń, źle wyciętych elementów czy niedoskonałości. Widać, że zrobiono, co się dało, żeby do klienta dotarł produkt, który zachwyca swoim wyglądem i wykonaniem.

Szybki montaż, demontaż i problemy z odpinaniem

Kamerka Navitel RS3 DUO WIDE

Montaż Navitel RS3 Duo Wide na szybie jest banalnie prosty. Wystarczy wyjąć plastikowy mały uchwyt (ma dobrze wykonane profilowanie! Bez żadnych niedoskonałości. Kolejny pokaz świetnej jakości). Następnie przykleić do niego taśmę dwustronną, oderwać jej osłonę i docisnąć całość do szyby. I już. Tylko przypiąć kabel do ładowania i można jechać.

Ta taśma trzyma naprawdę dobrze, ale można ją zerwać, jeśli się poważy całość, np. scyzorykiem. Wtedy, chociaż trzeba się nasilić, oderwie się uchwyt od szyby, a następnie ściągnie klej z taśmy – ten schodzi całkiem sprawnie i nie zostawia zabrudzeń.

Jednak jest w tym wszystkim mały minus. Mówiłam o dobrym uchwycie z świetnie wykonanym profilowanie, które trzyma kamerkę w ryzach cały czas. I genialnie się to sprawdza podczas jazdy. Tylko problem się rodzi, jak trzeba wideorejestrator wyjąć, by np. schować go, jeśli nie chce zostawiać się go w aucie. Wtedy naprawdę trzeba sporo siły, żeby go wypiąć. Ja w ten sposób połamałam dwa paznokcie i zbiłam kciuka… Nieprzyjemny element testów.

Zwracam na to uwagę, jeśli ktoś wypina kamerkę np. przed zostawieniem auta na noc. To nie model, który przyjemnie się odpina i chowa. Nie dość, że wyciągnięcie z uchwytu wymaga siły, to kamerkę ciężko gdzieś odłożyć. Dwa wystające obiektywy przez to bardzo łatwo byłoby porysować.

Sposób sterowania Navitel RS3 Duo Wide

Wspominałam już, że kamera Navitel RS3 Duo Wide ma 4 klawisze do sterowania. Zawsze, gdy jest włączona, widać, do czego one służą – jest to pokazane w formie ikonek na pulpicie. W ten sposób można przejść do ustawień, robić zdjęcia, włączać filmy prosto z kamerki czy zmieniać widok (na podglądzie można widzieć dwie kamerki jednocześnie, przód albo tył. To całkiem wygodne rozwiązanie, chociaż wymaga wprawy. Na początku wszystko robiłam na opak i irytowałam się sama na siebie – dlatego polecam na starcie zaopatrzyć się w cierpliwość. I oczywiście zaznaczę – ekran nie jest dotyków, chociaż może kusić, by tak go używać.

Odpalanie filmów prosto z kamerki

Trochę się tej funkcji naszukałam, gdy zabrałam się za testowanie bez instrukcji. Po prostu zamontowałam kamerkę w aucie i pojechałam nad morze. Pudełko oczywiście zostało w domu, a ja na bieżąco poznawałam opcję urządzenia.

Więc, jak odpalić nagrania prosto z Navitel RS3 Duo Wide? Oczywiście trzeba zacząć od włączenia kamerki, potem klika się pierwszy klawisz od dołu, a jak zmienią się ikonki to drugi od góry, a dociera się do menu z nagraniami. Dostępne są tam filmiki z przedniej i tylnej kamerki – w trakcie jazdy i z postoju oraz zdjęcia. To bardzo wygodna opcja, gdy chce sprawdzić się coś na szybko, np. w przypadku stłuczki.

Jakość nagrań Navitel RS3 Duo Wide

Kamerka Navitel RS3 Duo Wide daje nam rozdzielczości QHD 2560 x 1440, co zapewnia bardzo dobrej jakości nagrania z drogi. Jednak nie będę dużo pisać. Po prostu pokaże, jak to wygląda w praktyce. Zwrócę tylko uwagę na kolory, jasność obrazu – chociaż było już ciemno na dworze oraz szerokość, która obejmuje kamerka.

I do tego mam jeszcze małe zestawienie. Na co dzień jeżdżę z Navitel R1050 Full HD. Dlatego przygotowałam kilka krótkich zestawień obu kamerek, które nagrywały w tym samym czasie podczas drogi.

Podsumowanie testów i przejechanych setek kilometrów z Navitel RS3 Duo Wide

Dobra jakość nagrań, znośne ujęcia nawet z nocy, szeroki kąt widzenia, genialny montaż, duża pojemność (karty nawet do 512 GB), dwie kamery w jednej i prostota użytkowania. Ma nawet świetny mikrofon! Czego chcieć więcej? Szczerze, poza lepsza jakością po ciemku, to nie wiem. Bo ta kamera nie ma mocnych wad. Poza czytnikiem do karty, który zepsuł mi się po dwóch użytkownikach.

Czy jednak mogę ją polecić? To zależy. Jeśli ktoś chce wideorejestrator, który w pełni obejmie powierzchnię wokół auta – oczywiście, że tak! Jeśli ktoś jeździ z pasażerami, głównie klientami, też powinien zainteresować się Navitel RS3 Duo Wide. Jednak dla większości kierowców to kamerka, na którą nawet nie spojrzą przez jej zawrotną cenę. Dlatego, chociaż to sprzęt, który zachwyca, polecam ją głównie osobom, które robią naprawdę wiele kilometrów. Dla innych może lepszym rozwiązaniem będą inne wideorejestraktory, które kiedyś testowaliśmy? Zapraszam na recenzje kamerek samochodowych dostępne na naszej stronie.

Loading