Samsung Galaxy Note 9!

Samsung po premierze pierwszego Galaxy Note na targach IFA Berlin w 2011 roku został różnie odebrany. Był to niedorzecznie ogromny telefon posiadający 5,3 calowy ekran i wbudowany rysik. W dzisiejszych smartphone 'ach 5 calowe ekrany to standard jednak kiedyś było to szaleństwo. Jak to wszystko ma się dziś? Seria Note jest aktualnie perełką firmy uważaną za najlepszy wybór wśród Samsungowej rodziny Galaxy. Dziś chciałbym Wam przedstawić ich najnowszy model i porównać go ze swoim poprzednikiem.

Na początek – co oferują oba modele i jakie są między nimi różnice?

Samsung Galaxy Note 8 w najbardziej wszechstronnej wersji:
-6,3 calowy ekran 1440×2960 super AMOLED
-256GB pamięci wbudowanej
-baterie o pojemności 3300mAh
-6GB pamięci RAM 'u
-8 rdzeniowy procesor Samsung Exynos 8895
-zegar procesora 2300MHz
-procesor graficzny ARM Mali-G71
-waga 195g
-długość 162.50 mm
-szerokość 74.80 mm
-grubość 8.60 mm
-aparaty tylnie 12Mpx i 12Mpx, nagrywający w jakości Full HD – 60 klatek na sekundę
-aparat z przodu 8Mpx
-android 8.0.0 64bit
-nakładka Samsung Experience 9.0
-zabezpiecza telefon KNOX 3.1

Samsung Galaxy Note 9 w najbardziej wszechstronnej wersji:
-6,4 calowy ekran 1440×2960 super AMOLED
-512GB pamięci wbudowanej
-baterie o pojemności 4000mAh
-8GB pamięci RAM 'u
-8 rdzeniowy procesor Samsung Exynos 9810
-zegar procesora 2700MHz
-procesor graficzny ARM Mali-G72 MP18
-waga 201g
-długość 161.90 mm
-szerokość 76.40 mm
-grubość 8.80 mm
-aparaty tylnie 12Mpx i 12Mpx, nagrywający w jakości UHD – 60 klatek na sekundę
-aparat z przody 8Mpx
-android 8.1.0 64bit
-nakładka Samsung Experience 9.5
-zabezpiecza telefon KNOX 3.2

W obu przypadkach zawartość samego pudełka prócz telefonu zawiera dokładnie to samo, czyli:
-Przejściówkę z MicroUSB do USB typu C
-Złącze USB
-Kabel USB typu C
-Zasilacz Fast Charge
-Pęseta do wymiany wkładów S-pen
-Wkłady do S-pen
-Szpilka do wyjmowania karty SIM
-Instrukcja obsługi
-Słuchawki od AKG

Wygody w trzymaniu i obsłudze jedną ręką?

Zacznę od tego, że Note 9 jest krótszy, ale niestety szerszy i grubszy od Note 8. Różnicy w długości czy grubości obu modeli nie czuć tak bardzo jak szerokości, która niestety się zwiększyła i to czuć! Telefon jest przez to gorszy, ponieważ nie dość, że jest bardzo duży to stał się on jeszcze szerszy. Jestem osobą mającą spore dłonie i potrafię obsługiwać oba telefony jedną ręką, jednak w przypadku Note 9 jest mi naprawdę ciężej pomimo jedynie tak naprawdę 1,6 mm różnicy. Istnieje opcja zmniejszająca na moment ekran, by łatwiej było go obsłużyć jedną dłonią. Jednak dla mnie to głupie rozwiązanie zmniejszać 6,4 calowy ekran, który jest esencją tego telefonu. Musimy się liczyć z tym kupując nowszy model.

Stylistyka zbyt prostokątna?

Oczywiście nie byłbym sobą gdybym nie wspomniał o samej prezentacji telefonów i tego jakie są eleganckie. Wyglądają według mnie fenomenalnie w każdym wariancie kolorystycznym. Ich prostokątna bryła, która innym może nie przypaść do gustu na mnie robi ogromne wrażenie, dodatkowo fajnie się wyróżnia wśród innych galaktyk Samsunga oraz topowych smartphone 'ów. Wykonane z najwyższej klasy szkła oraz najwyższej klasy aluminium. Wygląd zatem w obu modelach jak i ich budowa jest na poziomie prawdziwego flagowca. Na pewno można zauważyć, iż zmieniło się położenie czytnika linii papilarnych. Jak widać został on przerzucony z boku aparatów pod ich spód. Klawisze funkcyjne w Galaxy Note 9 zostały ułożone wyżej względem tych z Note 8. Reszta bez zmian. Tak więc można zauważyć jakieś różnice między modelami w parametrach i stylistyce. Generalnie są one po prostu fantastycznie wykonane i nie można o tym złego słowa powiedzieć.

Własny asystent rozbudowany?

Nauczy się tego co lubimy jeść, zamówi Ubera i będzie pamiętać w którym hotelu chcielibyśmy spać? Dla całego świata rozszerzenie bixby do możliwości pamiętania o naszych gustach może wydawać się ogromnym sukcesem. Niestety na minus jest dalszy brak jej wsparcia językiem polskim. Po co nam opcja rozmowy z telefonem, jeżeli większość użytkowników chciałaby mówić w swoim ojczystym języku do smartphone 'a, a nie może… Rozumiem poziom trudności zadania od strony producentów jeżeli chodzi o sam język polski, ponieważ jest to naprawdę bardzo trudne. Jednak uważam, że polski powinien się już pojawić w opcjach obsługi języka bixby ze względu na ilość odbiorców z Polski! Mało tego… Nie byłoby to tak rażącym problemem od strony producentów, gdyby nie fakt, że umieścili oni specjalny 4 klawisz w telefonie specjalnie dla bixby już w Note 8 i naturalnie w nowym następcy. Oznacza to, że dla nas jest to tylko zbędny klawisz w telefonie, który będzie nas irytował za każdym kolejnym razem, gdy pomylimy go z klawiszami głośności.

Inteligentne skanowanie czy linie papilarne?

Wyjaśnię najpierw, że w galaktycznej 8 była możliwość skanowania twarzy lub tęczówek. W Note 9 zostały one połączone w jedno jako inteligentne skanowanie. Oznacza to, że budząc ekran możemy używać inteligentnego skanowania, które sprawdza bardzo dokładnie twarz oraz tęczówki. Dodatkowo jest też czujny skaner linii papilarnych oraz ewentualny kod czy hasło. Możemy zatem korzystać z trzech możliwości zabezpieczeń jednocześnie. Wiem, że to żadna nowość, ale co jest wygodniejsze? Skaner linii papilarnych na pewno utrudnia nam zadanie swoją lokalizacją, gdy już wyczujemy położenie i się go wyuczymy na pamięć może on wydawać się wygodny. Inteligentne skanowanie rozpoczyna się w momencie podświetlenia ekranu, a twarz czasami może znajdować się nawet do pół metra od telefonu i nie koniecznie idealnie przed nim jak wynikło z moich obserwacji (oczywiście w idealnych warunkach – czyste szkło nad skanerem, idealne oświetlenie twarzy i pomieszczenia). Zatem nie musimy po omacku szukać skanera gdzieś tam z tyłu telefonu. Wystarczy kliknąć przycisk home, a raczej ekran, gdzie by się znajdował przycisk home. Skanowanie rozpocznie się natychmiast, i już! W sytuacji mokrego lub brudnego po niedzielnym obiedzie palca skaner może nie rozpoznać linii papilarnych. Twarz i tęczówki rozpozna za każdym razem. No chyba, że mamy bardzo brudny telefon. Ja osobiście nie używam żadnej z tych opcji, ponieważ szkoda mi na to czasu. Skanera linii papilarnych niestety w moim przypadku wiecznie trzeba szukać. Nie potrafię się to niego przyzwyczaić. Inteligentne skanowanie denerwuje, gdy w całkowitej ciemności nad ranem chcąc odblokować telefon oślepia blaskiem rozświetlonego ekranu w 100%, by pomóc ukazać twarz skanerowi. Najlepszym rozwiązaniem byłby czytnik linii papilarnych, który zadziała za każdym razem w setną sekundy i zostanie umieszczony z PRZODU TELEFONU pod ekranem. Niestety nie udało się to jeszcze naszym koreańskim kolegom w tym modelu.

Rysik S-pen, a może pilot?

Na pewno trzeba wspomnieć również o rysiku S-pen, który jest najbardziej wyróżniającą Note’ y rzeczą od innych smartphone 'ów. Rysik ten towarzyszy serii Note od początku i został bardzo zmodyfikowany w stosunku do starszej wersji z Note 8. Zaczął on mianowicie posiadać bluetooth, który nadał mu możliwość bycia pilotem! Możemy go zatem używać do klikania raz lub dwukrotnie w celu przewijania slajdów prezentacji czy też jako klawisza samowyzwalacza zdjęć. Możemy używać go do przeglądania zdjęć i wielu innych rzeczy w odległości do nawet 15 metrów od smartphone 'a! Rysik mający standardowe funkcje został rozszerzony o naprawdę przydatne opcje użytkowania, które dla niektórych są jedynie gadżetami, a dla niektórych stały się dużym ułatwieniem w pracy. Rysik ma wbudowaną baterie, która ładuje się w smartphone  'ie sama po włożeniu do jego portu. Starcza ona na 30 minut pracy poza smartphone ’em lub do 200 kliknięć, a jej ładowanie trwa dosłownie chwilkę. Trzeba zatem stwierdzić, iż na pewno rysik w starszej wersji nie ma już takich gadżetów. Jednak jak go wyjąć? Co mi się nie podoba w tym rysiku jest na pewno sposób jakim się go wyciąga z portu. Jest to dla mnie skandalicznie trudne… Posiadałem Note’ a 3 i rysik w tym modelu był wysuwany poprzez jedynie pociągnięcie go za część końcówki, która zawsze była na wierzchu telefonu. Teraz rysik całkowicie schowany w obudowie trzeba wcisnąć by wyskoczył i dopiero można było go wyjąć. Czy palcem, czy paznokciem obie próby wciśnięcia kończą się męczarnią… Możliwe, że problem leży po mojej stronie ze względu na spore palce, jednak nie wszyscy mają drobne dłonie i mogą również mieć problem z tym rozwiązaniem. Dodajmy do tego grubszą obudowę w celu ochrony naszego nowego nabytku i wyjęcie rysika staje się niemożliwe.

Telefon czy komputer?

Dobrze wiemy, że od czasu premiery Note 8 oba flagowce mają możliwość podłączenia się do monitora i mogą służyć nam jako komputer. Żeby tak się stało należało zakupić do Note8 stacje DEX, która kosztuje około 500zł. Dziś jednak w Note 9 stało się to łatwiejsze z racji zwykłej przejściówki, która ułatwiła nam to zadanie jak i oszczędziła portfel o 300 zł. Myślę, że jest to bardzo ciekawa opcja tego telefonu, która dla niektórych może być wielkim plusem, gdy za niewielkie pieniądze możemy zmienić nasz super smartphone w komputer. Teraz stało się to nieco prostsze, wygodniejsze i tańsze.

Potrzebny powerbank?

Jak dobrze pamiętamy bateria w Note 7 była totalną wtopą. Bateria w Note 8 sprawuje się bardzo dobrze i starcza na całkiem sporo czasu. Jest to jednak całkiem inna bajka z racji technologii jaką zastosowano na potrzeby dużej baterii. Została ona zabezpieczona specjalną rurką odprowadzającą ciepło tak, aby telefon się nie przegrzewał. Bateria, którą zastosowano w Note 9 ma pojemność tej z Note 7 (czyli większej niż Note 8). Dla bezpieczeństwa został tam wprowadzony jeszcze większy ciepłowód niż w Note 8. Sprawia to, że smartphone może pracować cały dzień, a nawet dłużej i to bez potrzeby ładowania go. Nie musimy się już zatem martwić o powerbanki. Oczywiście samo ładowanie baterii odbywa się bardzo szybko dzięki dodawanej w zestawie ładowarce szybkiego ładowania. Można też ładować smartphone za pomocą ładowarki indukcyjnej zakupionej osobno, którą osobiście bardzo polecam. Wszystko zdaje się być wygodniejsze, gdy kładąc telefon może się ładować szybko i sprawnie, a chcąc szybko go użyć nie musimy odłączać kabla i później znów go podłączać. Telefon ładuje się szybko również indukcyjnie.

Telefon czy profesjonalny aparat?

Aparat w Note 9 jak i poprzedniku nie zaskakuje nas niczym innym jak fenomenalną ofertą wysokiej jakości wykonywanych zdjęć jak i przepięknej jakości nagrywania. Wspaniała stabilizacja, świetna przysłona soczewki oraz idealnie wymierzone opcje doświetlania zdjęć, gdy jest ciemniej sprawiają, że Note 9 jest po prostu królem świetnych ujęć, które nie wymagają wysiłku! Zdjęcia można wykonywać w każdej chwili, czy się poruszamy 100km/h samochodem czy stoimy, czy jest przepiękna pogoda czy też nie, czy jest dzień czy noc. Tak samo wygląda sprawa kamery, która odnajduje się świetnie w ruchu. W poszukiwaniu szumów na zdjęciach trzeba się naprawdę postarać, żeby takowe zrobić, a później je dostrzec. W trybie automatycznym aparatu tak naprawdę telefon sam dobierze sobie odpowiednio parametry, aby zdjęcie w każdym możliwym momencie wyszło jak najlepiej. Rozpozna i dostosuje ustawienia aparatu do nawet 20 różnych scenerii! Oczywiście dla bardziej wymagających osób telefon oferuje nam różne opcje trybu aparatu. Między innymi profesjonalny tryb PRO, w którym możemy sobie samodzielnie dobierać parametry. Dodatkowo bixby rozpoznaje rzeczy, które fotografujemy i może dawać nam rady, by zdjęcia były korzystniejsze.

Słaby zasięg?

Szczerze nie musicie absolutnie się przejmować zakłóceniami czy słabym zasięgiem. Nie zdarzyły mi się zakłócenia czy szumy nawet przy godzinnych rozmowach. Jakość jest świetna, internet zawsze obsługiwany w LTE, SMS’ y i MMS’ y zawsze dostarczone w krótkim czasie. Nic dodać nic ująć. Jedyne co mi czasami przeszkadzało to brak możliwości podgłośnienia rozmów bardziej niż bym oczekiwał. Oczywiście można to zrobić jak w każdym telefonie jednak wydawało mi się, że trochę za cicho słyszałem osoby z drugiej strony.

Funkcjonalność systemu, nakładki i aplikacji?

Niestety jak dobrze wiemy android i nakładki systemowe są bardzo wszechstronne, ale również potrafią nas bardzo zawodzić. W przypadku korzystania z telefonów zdarzały mi się zacięcia klawiatury, a aplikacje czasami wyłączały się samoistnie. Były to oczywiście 2 lub 3 przypadki w ciągu 3 miesięcy korzystania z Note 'ów. Telefony w tym czasie były użytkowane przeze mnie bardzo solidnie. Mam tu na myśli brak zamykania kart z aplikacjami w tle, pisania wiadomości na 4 aplikacjach jednocześnie, robienia wielu zdjęć, przeglądania internetu, słuchania muzyki oraz robienia przy tym aktualizacji aplikacji w międzyczasie. Note 8 sprawował się również bardzo dobrze jednak nie mogę go porównać do Note’ a 9 przez fakt, iż nie poczułem szczególnej różnicy. Myślę, że to w jaki sposób użytkowałem Note 9 i Note 8 pokazuje kilka wad jednak są to jednostki i według mnie spisywały się one bardzo dobrze, a wpadki zdarzają się nawet najlepszym.

Konsola z stereo?

Note 9 w stosunku do Note 8 w tej kategorii miażdży poprzednika bez porównania. Jest znacząco głośniejszy, ma o wiele lepszą barwę oraz głębię dźwięku. Jest niemalże ideałem nagłośnienia jak na standardy w smartphone 'ach. Dzięki dodaniu i schowaniu jeszcze jednego głośnika w miejscu głośnika rozmów poza głośnikiem na dole telefonu Note 9 zyskał nowy wymiar galaktycznego dźwięku. Przy wspomaganiu przez Dolby Atmos jakość dźwięku staje się jeszcze bardziej przyjemna. Dodane do zestawu z Note 9 słuchawki AKG mogą pozwolić nam delektować się wspaniałą jakością dźwięku naszych ulubionych utworów. Jest to nie przypadkowy zabieg, ponieważ idzie to w parze z trybem dla graczy. Samsung Galaxy Note 9 chcąc spodobać się również graczom zaczął współpracę z Epic Games. Telefon posiadający takową moc został przeznaczony również do obsługiwania niezwykle wymagających różnorakich gier. Połączenie tych dwóch cech jakimi są tryb dla graczy oraz świetne nagłośnienie sprawiają, że korzystać mogą z tego 6,4 calowego potwora również wymagający miłośnicy gier.

Czy warto zmieniać ideał na ideał z gadżetami?

Według mnie oba telefony są praktycznie takie same. Są różnice, które można zauważyć lub też nie. Jak się ma to wszystko jednak do ceny i przyjemności z ich posiadania? Zależy jakimi wartościami się kierujemy. Galaxy Note 8 jest bardzo dobrym EX flagowcem sprawdzającym się w każdej sytuacji tak samo jak Note 9, a jednak ma on już trochę mniej na pokładzie niż następca. Note 9 nie zmienił się znacząco, a jednak na przykład:
-Ulepszono aparat i baterię
-Dodano opcję większego zasobu pamięci wewnętrznej dla użytkowników
-Dodano opcje większej pamięci RAM na pokładzie
-Poprawiono nagłośnienie
-Zmodyfikowano S-pen
-Zmieniono sposób modernizacji smartphone 'a w komputer
-Zwiększono poziom zabezpieczeń
-Rozbudowano prywatnego asystenta

Punkt mojego widzenia w tym wszystkim jest taki, że nie ma sensu znacząco zmieniać czegoś co jest już idealne. Są to jedynie zabiegi uwydatniające telefon tak, by stawał się on o wiele lepszy nie robiąc przy tym dużej różnicy w całości. Możemy natomiast zaobserwować sporą różnice w cenie obu smartphone 'ów. Naturalne jest to, iż trzeba zapłacić konkretne pieniądze za lepszy telefon z nowościami i gadżetami. Cena Samsunga Galaxy Note 9 na dzień dzisiejszy to około 4100 zł. Cena za nowego Samsunga Galaxy Note 8 wynosi około 2700zł! Jest to kolosalna różnica 1400 złotych pomiędzy flagowcami. Oczywiście podając Wam cenę za galaktyczną 9 mam na myśli wersję z 6GB RAM 'u i 128GB pamięci dla użytkowników. Za wersję najbardziej wszechstronną, czyli 8GB RAM 'u i 512GB pamięci dostępnej dla użytkownika Samsung życzy sobie kwotę w wysokości około 5400 złotych! Można zatem śmiało stwierdzić, iż różnica kwoty w tym przypadku jest zwariowana i wynosi ona równowartość nowego Galaxy Note 8. Trzeba zatem bardzo dobrze się zastanowić czy chcemy wydać ogromną kwotę w celu nabycia najnowszej zabawki koreańskiego producenta w najbardziej wszechstronnej wersji czy może jednak być rozsądnym i pozostać przy świetnym poprzedniku. Ten wybór pozostawiam Wam. Dodam tylko, że zakupiłem Note 9 w wersji za 4100zł i szczerze, gdybym mógł wybrać raz jeszcze to wybrał bym go znowu, ponieważ uważam, że jest najlepszym wyborem jeżeli nie miało się wcześniej żadnego z serii Note. Jeżeli jednak posiadasz już Note 8 to przy niej pozostań. Według mnie nie ma sensu zmieniać 8 na 9 przy tej różnicy kwoty.

Zdjęcia:

Samsung Galaxy Note 8 i Samsung Galaxy Note 9

OCENA Samsunga Galaxy Note 9

Jakość wykonania: 6/6

Aparat: 6/6

Wydajność: 5/6

Zestaw: 6/6

Cena: 4+/6

Ocena ogólna: 5+/6

 

OCENA Samsunga Galaxy Note 8

Jakość wykonania: 6/6

Aparat: 6/6

Wydajność: 5/6

Zestaw: 6/6

Cena: 6/6

Ocena ogólna: 6-/6

 

Loading

Translate »