IMG 9434

Savio Velox czyli polski pomysł na AiO

Recenzja rodziny chłodzeń wodnych AiO Savio Velox


Chłodzenia wodne typu All-in-One (AiO) zyskały na popularności dzięki prostocie montażu oraz wysokiej wydajności w porównaniu do tradycyjnych coolerów powietrznych. AiO Savio Velox to jeden z modeli, który obiecuje nie tylko znakomite rezultaty chłodzenia, ale również atrakcyjny design i intuicyjne sterowanie. W niniejszej recenzji postaram się przeanalizować każdy aspekt tego rozwiązania, bazując zarówno na danych producenta, jak i naszych testach.

SPECYFIKACJA SAVIO VELOX

 

Savio Velox 360mm
TDP300W
Standard chłodzenia360 mm
Wymiary radiatora397 x 120 x 27 mm
Długość przewodów chłodzących460 mm
Materiał radiatoraAluminium
Materiał podstawy bloku wodnegoMiedź
Liczba wentylatorów3 × 120 mm
Złącze zasilania wentylatorów4-pin (PWM) (męskie + żeńskie)
Złącze LED wentylatorów3-pin (męskie + żeńskie)
Złącza zasilania pompy3-pin
Złącze LED pompy3-pin (męskie + żeńskie)
Obroty wentylatora pompy900 – 1800 RPM
Obroty pompy2250 -2750 RPM
Kompatybilność IntelLGA 775 / 1200 / 1151 / 1150 / 1155 / 1156 / 1366 / 1700 / 2011 / 2066
Kompatybilność AMDAM3(+) / AM2(+) / FM2(+) / FM1 / AM4 / AM5
Zawartość zestawuRadiator z pompą, 3 × wentylator 120 mm, akcesoria montażowe, pasta termoprzewodząca, instrukcja obsługi

 

Savio Velox 240mm
TDP250W
Standard chłodzenia240 mm
Wymiary radiatora277 x 120 x 27
Długość przewodów chłodzących400 mm
Materiał radiatoraAluminium
Materiał podstawy bloku wodnegoMiedź
Liczba wentylatorów2 × 120 mm
Złącze zasilania wentylatorów4-pin (PWM) (męskie + żeńskie)
Złącze LED wentylatorów3-pin (męskie + żeńskie)
Złącza zasilania pompy3-pin
Złącze LED pompy3-pin (męskie + żeńskie)
Obroty wentylatora pompy900 – 1800 RPM
Obroty pompy2250 -2750 RPM
Kompatybilność IntelLGA 775 / 1200 / 1151 / 1150 / 1155 / 1156 / 1366 / 1700 / 2011 / 2066
Kompatybilność AMDAM3(+) / AM2(+) / FM2(+) / FM1 / AM4 / AM5
Zawartość zestawuRadiator z pompą, 2 × wentylator 120 mm, akcesoria montażowe, pasta termoprzewodząca, instrukcja obsługi

OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ

Chłodzenie dociera do nas w kartonowym, prostopadłościennym opakowaniu, które utrzymane jest w ciemnej tonacji. Możemy znaleźć na nim zdjęcia testowanego chłodzenia oraz wiele ciekawych informacji technicznych.

Opakowania
Opakowania

Opakowanie wręcz przepełnione jest informacjami. Oprócz wizerunku głównego bohatera, podane są również takie informacje jak:

  • dokładne wymiary,
  • specyfikacja techniczna chłodnicy, wentylatorów oraz pompki,
  • najważniejsze cechy charakterystyczne chłodzenia,
  • zawartość opakowania.

Opakowania wersji 240 i 360 są do siebie bliźniaczo podobne. Jedyną dodatkową informacją w przypadku większego z braci jest użycie języka czeskiego w specyfikacji technicznej.

Wewnątrz opakowania, oprócz samego kompletu chłodzenia wodnego znajdziemy woreczek z elementami montażowymi (Intel, AMD), pastę termoprzewodzącą wraz ze szpachelką i bardzo czytelną instrukcję obsługi. Warto również zwrócić uwagę na solidne piankowe wykończenie. W środku nie ma prawa nic się uszkodzić.

Wśród elementów montażowych możemy wyróżnić:

  • backplate (kilka rodzajów),
  • śrubki i dystanse,
  • tubkę z pastą termoprzewodzącą,
  • łopatkę,
  • przejściówkę ARGB,
  • instrukcje obsługi.
Akcesoria
Akcesoria

Jest tego naprawdę dużo.

Przyjrzymy się dokładniej poszczególnym elementom. A są one wykonane naprawdę dobrze. Śrubki pokryte są bardzo staranie powłoką galwaniczną w kolorze gunmetal.

Śrubki
Śrubki

INSTRUKCJA

Instrukcja jest czytelna i bogato ilustrowana.

Instrukcja
Instrukcja
Instrukcja
Instrukcja

PASTA TERMOPRZEWODZĄCA

Dołączana do zestawu pasta termoprzewodząca to wydajny model Glacier TG-03. Recenzję tej pasty można przeczytać na mojej wcześniejszej recenzji: link

IMG 9421
Pasta termoprzewodząca

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY I BUDOWA SAVIO VELOX

Systemy chłodzenia wodnego typu All-in-One składają się głównie z bloku wodnego, rezerwuaru (ten często wbudowany jest w blok wodny), pompki wody (zwykle albo wbudowanej w blok, albo zewnętrznej na jednym z wężów, albo też zintegrowanej z chłodnicą) oraz chłodnicy. Układy najczęściej są już zalane wodą i gotowe do użycia. W niektórych rozwiązaniach po pewnym czasie, jak wszystkie drobinki powietrza zostaną przepchnięte z chłodnicy i bloku do rezerwuaru, trzeba uzupełnić czynnik chłodzący. Są to niewielkie ubytki, które nie zakłócają pracy całego układu. W testowanych Veloxach nie ma takiej potrzeby.

Blok

Rodzina chłodzeń Velox została wyposażona w takie same bloki wodne. Mają one klasyczny, tubowy kształt, który od góry zakończony jest podświetlanym logiem. Zewnętrzna obudowa wykonana jest z plastiku. Do wykonania podstawy użyto miedzi. Nie znajdziemy tutaj żadnego korka do odpowietrzania ani wziernika, który umożliwiłby nam sprawdzenie poziomu cieczy. Trzeba zaufać producentowi, że przez cały czas działania AiO wszystko będzie ok 🙂

Budowa bloku jest bardzo prosta. Nie znajdziemy na nim ma żadnych udziwnień ani dodatków. Jedyną odskocznią od tej monotonii są wychodzące węże z cieczą na jednym z boków. Do bloku wchodzą one pod kątem 90* a zastosowane kolanka mają możliwość obrotu. Długość węży wynosi, w zależności od wersji chłodzenia, 40 cm (dla modelu 240) lub 46 cm (dla modelu 360). Długość ta jest wystarczająca by każdy z modeli bezproblemowo zamontować w większości dostępnych na rynku obudów.

Podstawa bloku jest miedziana i dobrze wykończona. Zabezpieczona jest naklejką, którą trzeba zdjąć przed montażem (bądź przed wykonaniem zdjęć 😉 ). Wymiary podstawy to 56 x 61mm.

Chłodnica

Każdy z zestawów chłodzenia wodą musi być wyposażony w wymiennik ciepła w postaci chłodnicy. Nie inaczej jest również i tutaj. Zastosowane chłodnice w serii Velox są konstrukcyjnie takie same a ich jedyna różnica występuje w długości. Większy z braci ma wymiary 397 x 120 x 27 mm a mniejszy 277 x 120 x 27. Chłodnice są wykonane z aluminium i anodyzowane na czarno.  Każdy z radiatorów posiada sieć zbudowaną z 13 rzędów gęsto upakowany finów, których głębokość wynosi 20mm (27mm to łączny wymiar rdzenia radiatora oraz aluminiowego kołnierza). Dzięki temu powierzchnia oddawania ciepła jest bardzo duża.

Chłodnice cechują się bardzo dobrą jakością wykonania. Finy są w równych odstępach i ciężko pod tym względem dopatrzeć się jakiś uchybień. Jakość anodyzacji stoi również na bardzo wysokim poziomie.

Jakość montażu przewodów wodnych również stoi na naprawdę bardzo dobrym poziomie.

Niestety między wentylatorami a radiatorem producent nie umieścił żadnych gumowym podkładek. Może to skutkować podatnością do wibracji albo niechcianych dźwięków.

Wentylatory

Systemy chłodzenia wodnego AiO Savio Velox wyposażone są, w zależności od rozmiaru, w dwa albo trzy wentylatory 120mm.

IMG 9424
240 vs 360

Zastosowane wentylatory są takie same w budowie. Są to jednostki o średnicy 120mm wyposażone w podświetlenie ARGB. Mleczne łopatki przyjemnie dla oka kontrastują z czarną ramką.

IMG 9466
Wentylator

Jednostki te są bardzo klasyczne w swojej budowie. 9 wyprofilowanych łopatek oraz plastikowa ramka. Są to też budżetowe rozwiązania, ponieważ w budowie łopatek czy ramki nie znajdziemy jakiś szczególnych rozwiązań. Brak również gumowych podkładek, które izolowałyby od drgań. Przewody zasilające również nie są w oplocie.

Zastosowane modele to jednostki o oznaczeniu P020724SA. Model ten charakteryzuje się pracą pod napięciem 12V o maksymalnym natężeniu 0.25A (3W). Wentylator ten pracuje z prędkością obrotową z zakresu od 900 do 1800 RPM. Producent nie podaje informacji na temat zastosowanego łożyska ani przewidywanej długości pracy MTFB.

Montaż

Montaż chłodzenia przebiega bez większych problemów (o ile obudowa mieści w sobie chłodnice o rozmiarze 360mm). Instrukcja obsługi bardzo dobrze opisuje kolejne etapy składania zapinki oraz poszczególnych elementów.

IMG 9477
Montaż

Seria Velox ma podświetlane wentylatory oraz logo na bloku wodnym. Sterowanie podświetleniem jest zsynchronizowane z podświetleniem płyty głównej.

IMG 9479
Podświetlenie

 

TESTY WYDAJNOŚCI

W testach wydajności została użyta nowa platforma testowa a cała procedura została zmieniona by lepiej pokazać wydajność poszczególnych chłodzeń. Procesorem jest AMD Ryzen 8700G, którego napięcie zostało ustawione na 1.150V a częstotliwość taktowania wszystkich rdzeni podniesiona do 4.8 GHz. Takie ustawienia dają pobór prądu w okolicach 100W (dokładnie to 103W).

Do testów wydajności używana jest aplikacja OCCT w wersji 13.1.14. a ustawienia do testowania procesora są następujące:

OCCT
OCCT

Istotną zmianą w stosunku do poprzednich testów jest to, że chłodzenia testowane są na „biurku”. Nie są zamykane w obudowie, nie ma żadnego dodatkowego przepływu powietrza, który mógłby negatywnie lub pozytywnie wpływać na wydajność danego chłodzenia. Tylko sama zdolność chłodzenia do rozpraszania ciepła z procesora. Jako wynik brana jest delta temperatury z wartości jaką jest odczytana temperatura procesora pomniejszona o temperaturę panującą w pokoju. Myślę, że jest to najoptymalniejsze rozwiązanie, w którym eliminuje się zaburzenia wynikające z cyrkulacji powietrza w obudowie czy różną temperaturę w pokoju (zwykle temperatura ta jest stała i waha się w zakresie od 20 do 22*C).

Przejdźmy zatem do wydajności. Jako konkurent będzie nie byle kto ale najwydajniejsze obecnie chłodzenie powietrzne na rynku w postaci Noctuy NH-D15 G2!

Δ temperatury 8700G ver 2
Δ temperatury 8700G

Wyniki są bardzo dobre. Ale!

Głośność ver 2
Głośność ver 2

Wydajność ta okupiona jest wysoką głośnością. Zdecydowanie jest to element, nad którym Savio powinno popracować. Potencjał jest bardzo duży bo wyprzedzenie Noctuy o 3.5* to nie lada wyczyn. Jednak najsłabszym punktem chłodzeń Velox są zdecydowanie wentylatory. Na maksymalnych obrotach są bardzo głośne! Czego nie można powiedzieć o wbudowanej w blok pompce wody, która na najwyższych obrotach jest praktycznie bezgłośna! Trzeba przykładać ucho by usłyszeć czy naprawdę działa.

PODSUMOWANIE

 

AiO Savio Velox to seria chłodzeń wodnych, które łączą w sobie nowoczesny design, wysoką wydajność i łatwość instalacji. W moich testach urządzenia te sprawdziły się zarówno podczas codziennego użytkowania, jak i w wymagających zastosowaniach. Na plus trzeba zaliczyć niewątpliwie bardzo wysoką wydajność, która wystarczy do schłodzenia najwydajniejszych i podkręconych jednostek, szczególnie w przypadku większego z braci. Również jakość wykonania poszczególnych elementów jest bardzo dobra i mimo wnikliwej obserwacji nie znalazłem żadnych skaz materiałowych. Kolejną zaletą jest łatwość instalacji. Zapinki pasują do standardowego backplate więc montaż chłodzenia można przeprowadzić bez wyjmowania płyty głównej. To co niewątpliwie jest największą wadą to kultura pracy. Wentylatory na maksymalnych obrotach (1800 rpm!) są po prostu głośne. Plusem jest to, że zmniejszenie prędkości obrotowej wentylatorów znacząco poprawia walory akustyczne ale nie ma dużego wpływu na wydajność.

Podsumowując, seria chłodzeń wodnych AiO Savio Velox stanowi solidną propozycję dla wymagających użytkowników, którzy poszukują niezawodnego i jednocześnie efektownego rozwiązania chłodzenia swojego sprzętu, przy ograniczonych zasobach budżetowych. Bo to kolejna duża zaleta. Sugerowane ceny prezentują się atrakcyjnie i wynoszą 270zł za mniejszą wersję i 419zł za większego z braci. Jednak w wielu sklepach można znaleźć te chłodzenia taniej i ceny oscylują w okolicach ok 249zł i 349zł co czyni je jednymi z najtańszych rozwiązań z podświetleniem ARGB.

Zalety:

  • wysoka wydajność,
  • jakość wykonania,
  • podświetlenie ARGB,
  • łatwość montażu,
  • cicha pompka wody,
  • niska cena.

Wady:

  • wysoka głośność na maksymalnych obrotach wentylatorów.
Rodzina Savio Velox
Rodzina Savio Velox

Loading