switchbot
switchbot

SwitchBot – Twoje mieszkanie w jednej aplikacji

Okres świątecznych wyjazdów dopiero przed nami, jednak już teraz warto rozejrzeć się za czymś, co ułatwi nam kontrolę naszych czterech ścian podczas naszej nieobecności. Do testów otrzymałem zestaw od SwitchBot, który z całą pewnością nam to umożliwi.

Zawartość opakowania

Zestaw, który do mnie dotarł zawierał:

  • SwitchBot Hub Mini
  • SwitchBot – termometr i higrometr (pomiar wilgotności powietrza)
  • SwitchBot – kamera wewnętrzna

Do wszystkich urządzeń producent dołączył prawie (o tym później), wszystkie potrzebne akcesoria wymagane do poprawnego funkcjonowania naszych nowych akcesoriów.

Wszystkie urządzenia zostały wykonane z tworzywa sztucznego, dość dobrej jakości w kolorze białym. Minimalistyczna stylistyka sprawia, że sprzęt będzie komponował się idealnie z wystrojem większości wnętrz.

Aplikacja

Chcąc wykorzystać dobrodziejstwa systemu Smart Home, musimy posiadać smartfon z Androidem lub systemem iOS i zainstalować aplikację… SwitchBot. Sama aplikacja (korzystam z systemu iOS), dostępna jest jedynie w języku angielskim, ale jest na tyle intuicyjna, że język nie ma żadnego znaczenia.

Samo dodawanie kolejnych urządzeń również nie jest trudne (zazwyczaj sprowadza się do wprowadzenia hasła do naszej domowej sieci WiFi). Poza tekstem wyświetlane są obrazki, dzięki czemu użytkownik czuje się prowadzony za rękę przez cały ten proces. Jak dla mnie jest to ogromny plus. Konfiguracja przeszła znacznie szybciej niż w przypadku konfiguracji urządzeń Smart Home zakupionych w Ikei.

Po dodaniu urządzeń możemy w bardzo łatwy sposób korzystać z danych, jakie konkretne urządzenie dla nas gromadzi. W przypadku oświetlenia, czy przełączników możemy definiować „sceny”, czyli sposób i harmonogram pracy danego urządzenia. Weryfikując wszystkie dostępne funkcjonalności, dotarłem do informacji, że urządzenia SwitchBot mogą współpracować z HomeKit, poprzez wykorzystanie IFTTT. Sam jednak nie sprostałem wyzwaniu odpowiedniej konfiguracji.

SwitchBot Hub Mini

SwitchBot Hub Mini, to tak naprawdę centrum zarządzania pozostałymi urządzeniami, które znalazły się w zestawie. Urządzenie podłączamy za pomocą USB – jednak nie znalazłem w opakowaniu zasilacza. W związku z coraz skromniejszymi zawartościami pudełek ze smartfonami… nie znalazłem w swoim domu wolnej ładowarki. Uratował mnie dekoder do telewizji, wyposażony w port USB, który zdołał zasilić urządzenie.

Mała kostka nie rzuca się w oczy, dioda sygnalizująca stan pracy nie oślepia, a tworzywo sztuczne, z którego to akcesorium zostało wykonane; nie rysuje się od patrzenia. Czego chcieć więcej od czegoś, co ma skupiać pozostałe urządzenia w jednym miejscu?

SwitchBot – termometr i higrometr

Jest to jedyne urządzenie w zestawie, które nie wymaga kabla. Zasilane jest za pomocą baterii, które zostały dołączone do zestawu. Połączenie z aplikacją jest banalnie proste i poza kliknięciem „+” w aplikacji, nie pozostaje nam nic, jak kilkukrotne kliknięcie „Next”, podając gdzieś po drodze hasło do naszej domowej sieci WiFi. Samo urządzenie jest niezwykle proste, na wyświetlaczu znajdziemy duże cyfry, które wskazują temperaturę i wilgotność w naszym mieszkaniu. W prawym górnym rogu umieszczono sygnalizacje stanu baterii.

W aplikacji możemy śledzić, jak zmieniała się temperatura i wilgotność w naszym mieszkaniu, na przestrzeni godziny, dnia, tygodnia, miesiąca, czy nawet roku. Synchronizacja danych przebiega bardzo szybko, bez względu czy jesteście na drugim końcu świata, czy tuż obok swojego urządzenia.

Tak jak możecie zauważyć na powyższych zdjęciach, wykresy są dokładne i bardzo czytelne.

SwitchBot – kamera wewnętrzna

Kamera wewnętrzna stylistycznie komponuje się z pozostałymi akcesoriami tego producenta. Jej funkcjonalność sprawia, że idealnie nada się jako zwykły podgląd tego, co dzieje się w naszym domu, a także dzięki możliwości wysyłania nagrań do chmury możemy traktować ten sprzęt jak nieco poważniejszy monitoring.

Kamera jest w stanie nagrywać w FullHD przy zachowaniu 20 klatek na sekundę. Kąt widzenia kamery to aż 130 stopni jest więc w stanie bez problemu uchwycić wszystko, co się dzieje w pomieszczeniu. Kamera obsługuje ponadto karty microSD o pojemności do 128GB, jednak należy zwrócić uwagę na to, że dla złodzieja nie będzie problemem kradzież również kamery, wraz z zawartością zapisaną na owym nośniku.

Sama jakość nagrań jest po prostu dobra. Co prawda kamera nie nada się do uwiecznienia wakacyjnego wyjazdu, lecz cel, do którego została stworzona, spełnia z nawiązką. Tryb nocny włącza się automatycznie, poza ograniczeniem barw do czerni i bieli nie zauważyłem znaczącego spadku jakości nagrań.

Na uwagę zasługuje również funkcja powiadamiania użytkownika o pojawieniu się ruchu w polu widzenia obiektywu. Jeśli nie macie w swoim mieszkaniu zwierząt myślę, że korzystanie z tej opcji jest wręcz obowiązkowe. Ciekawostką jest również możliwość nasłuchu tego, co dzieje się w naszym lokum.

Podsumowanie

Zestaw SwitchBot to bardzo dobra propozycja, gdy zaczynamy przygodę ze Smart Home. Łatwa konfiguracja, intuicyjna obsługa, a przede wszystkim wysoka jakość i trwałość akcesoriów to główne aspekty, na których powinniśmy się skupić, szukając tego typu rozwiązań do naszego domu.

Zdecydowanie zestaw SwitchBot zagości u mnie na dłużej, już teraz rozglądam się za kolejnymi akcesoriami, tak by mieć wpływ na więcej spraw w moim mieszkaniu korzystając z jednej aplikacji.

 232 total views,  4 views today

Ocena ogólna
4.6
  • Jakość wykonania
  • Zawartość opakowania
  • Łatwość konfiguracji
  • Aplikacja
Jooble.org - Oferty pracy w Polsce i na świecie
Translate »