Robot z zaawansowaną mimiką zaprezentowany w Wielkiej Brytanii!

Rozwój robotyki znów zaskakuje

Ameca Humanoid Robot

Automatyczne odkurzacze, roboty kuchenne czy urządzenia smart home raczej nie kojarzą nam się z robotami. Te utożsamiamy zazwyczaj z humanoidalnymi tworami, które starają się jak najlepiej naśladować zachowania i cechy człowieka. Po sieci już od dawna krążą filmy z mówiącymi robotami, z którymi autorzy mogli przeprowadzić nawet konwersacje. Firma Engineered Arts z Kornwalii poszła o krok dalej i zaprezentowała prototyp robota, który robi naprawdę spore wrażenie, zresztą zobaczcie sami.

Na filmie możemy ujrzeć robota, który „budzi się” i zaczyna przyglądać się swoim dłoniom, a następnie zwraca swoją uwagę w kierunku kamerzysty. Nie byłoby w tym robocie nic nazbyt szczególnego, gdyby nie jego mimika oraz płynne i zupełnie ludzkie ruchy i reakcje. Twórcy zrobili kawał dobrej roboty, a jak wiemy, to jeszcze nie koniec! Prace wciąż trwają, co możemy zobaczyć nawet na drugim planie filmu. Znajduje się tam drugi taki sam robot oraz dwie głowy, z czego jedna wyraźnie różni się od pozostałych. Być może jest ona częścią innego urządzenia lub wczesną wersją? A może to tylko swego rodzaju platforma do testów? Ciężko stwierdzić, lecz warto baczniej śledzić postępy firmy.

Cyberpunk 2021?

Z praktycznie każdym tego typu pokazem uświadamiam sobie, jak daleko jako ludzkość zaszliśmy. Wysyłamy ludzi w kosmos, pokonujemy zawrotne odległości w kilka godzin i mamy łatwy dostęp do wszystkich podstawowych potrzeb. Nie mniej jednak stale dążymy do ułatwiania sobie życia, co mają nam zapewnić kiedyś wielofunkcyjne roboty. Obecnie już w prawie każdym domu możemy dostrzec inteligentne włączniki światła, roboty sprzątające lub kuchenne i różne inne urządzenia. Wyobraźcie sobie jednak, że nie musicie trzymać w domu dziesięciu różnych urządzeń, a wystarczy wam jedno, z którym na dodatek będziecie mogli się komunikować głosowo. Wspaniała wizja, prawda?

Takiej rzeczywistości raczej za naszego życia nie ujrzymy. Robotyka rozwija się bardzo szybko, lecz jest to nadal bardzo trudna dziedzina nauki, a opracowanie użytecznego robota do codziennych zadań i dystrybucja go na cały świat jest zadaniem jeszcze trudniejszym. Do tego takie urządzenia będą zapewne bardzo drogie i dostępne jedynie dla „wyższych sfer”.

Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o całym humanoidalnym robocie Ameca, koniecznie sprawdźcie ten link. Znajdziecie tam również jeszcze jeden filmik pokazujący różne ruchy i zachowania robota.

 596 total views,  4 views today

Jooble.org - Oferty pracy w Polsce i na świecie
Translate »