Złóż samodzielnie wymarzony komputer!

Twój dotychczasowy komputer stracił swój dawny wigor i ma coraz większe kłopoty z wypełnianiem codziennych zadań? Być może przyszedł czas na wymianę sprzętu. Jeśli jesteś wymagającym użytkownikiem i zależy ci na topowych podzespołach, prawdopodobnie musisz sięgnąć dość głęboko do kieszeni. Alternatywą dla nowego modelu z półki jest samodzielne złożenie wymarzonego komputera. A może Twoja dotychczasowa maszyna potrzebuje jedynie drobnych modyfikacji, aby posłużyła Ci jeszcze przez jakiś czas?

Składanie komputera na własną rękę

Jeśli interesuje cię komputer stacjonarny, okazją do oszczędności może być samodzielne złożenie swojego nowego komputera. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że wyłącznie ty decydujesz, jakie podzespoły znajdą się na pokładzie i dostosujesz maszynę idealnie do swoich potrzeb. Płyta główna, procesor, karta graficzna, pamięć RAM, dysk SSD, zasilacz, obudowa i oczywiście chłodzenie – te podzespoły musisz uwzględnić w swojej kalkulacji. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że cena okaże się dużo niższa od komputera z półki, ale zanim podejmiesz decyzję, warto zapoznać się z promocjami. Do twojej dyspozycji pozostają też komputery outletowe – drobne wady w postaci rys na obudowie nie są szczególnie kłopotliwe, a cena może spaść nawet o 1000 zł lub więcej.

Wady? Do samodzielnego złożenia komputera potrzebujesz nieco wiedzy dotyczącej wyboru kompatybilnych podzespołów, ale również późniejszego ich montażu i konfiguracji urządzenia. Jeśli nie czujesz się na siłach, by wykonać to zadanie, w swojej kalkulacji uwzględnij koszty robocizny. Poza tym w ostatnich latach pojawiają się braki z dostępnością niektórych części komputerowych, co bywa frustrujące, zwłaszcza gdy nie możesz się doczekać nowej maszyny.

Konfiguracja komputera idealnie dostosowanego do potrzeb

Laptopa raczej nie złożysz samodzielnie, ale większość producentów w momencie składania zamówienia pozwala na rozbudowaną konfigurację sprzętu, czego dobrym przykładem jest oferta Apple. Spróbujmy w sklepie internetowym producenta skonfigurować idealną maszynę MacBook Air. W pierwszej kolejności decydujesz, czy interesuje cię model z chipem M1, czy MacBook Air wyposażony w najnowszy układ M2. Różnica w wydajności jest całkiem spora, ale to samo dotyczy również ceny.

W kolejnym kroku decydujesz, czy interesuje cię jednostka z 8-rdzeniowym CPU i 8-rdzeniowym GPU, czy może wolisz mocniejszą wersję, w której układ graficzny ma 10 rdzeni. Na tym etapie wybierasz również kolor obudowy swojego nowego sprzętu. Po rozwiązaniu tych dylematów przechodzisz do dalszej konfiguracji. Zestaw może zawierać zasilacz z dwoma portami ładowania, ale do podjęcia zostają bardziej istotne decyzje. Jeśli chodzi o pamięć RAM, w wersji minimalistycznej masz do dyspozycji 8 GB, a idąc na całość – aż 24 GB. To samo dotyczy pojemności dysku SSD –  konfiguracja uwzględnia rozpiętość pomiędzy 512 GB a 2 TB. Oprócz tego wraz z laptopem możesz zamówić zainstalowane już wcześniej dodatkowe oprogramowanie.

Upgrade zamiast wymiany sprzętu

A może Twój obecny sprzęt wymaga jedynie kosmetycznych zmian, aby odzyskać wiele ze swojej dawnej mocy? W takich sytuacjach dobrze sprawdza się wymiana dysku w MacBooku. Również rozbudowa pamięci RAM znacząco wpływa na wydajność komputera. Takie zabiegi zdecydowanie mniej obciążą twój budżet. Jeśli wybierasz upgrade laptopa, wygodnie przeprowadzisz go w warszawskim serwisie MacForce: https://www.macforce.pl/.

Loading

Translate »