20220922145013 pexels photo 6963061.jpeg

Jak bronić swoją firmę przed cyberprzestępczością?

Prowadzenie firmy nie jest łatwe. Na przedsiębiorców czeka wiele zagrożeń i to związanych z cyberprzestępczością. Dlatego też należy zastanowić się, jak im zapobiegać i jakie rozwiązania należy wprowadzić, by zyskać bezpieczeństwo.

Przeszkolenie pracowników jest ważne

Niestety nadal wielu pracowników wykorzystuje firmowe sprzęty do celów prywatnych. Na porządku dziennym jest to, że pracownicy w trakcie pracy korzystają z mediów społecznościowych, co rzecz jasna może prowadzić do wielu problemów. Tak naprawdę wystarczy tylko chwila nieuwagi i już może dojść do przejęcia danych, które znajdują się na firmowym sprzęcie. Regularne szkolenia pracowników rzeczywiście pozwalają ochronić dane przed wyciekiem. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby takie szkolenia przeprowadzali profesjonaliści. Tutaj polecamy Wam firmę IT z Wrocławia, która zaprojektuje właściwe działania zapewniające większą ochronę, ale też przeszkoli pracowników pod kątem najczęstszych zagrożeń. Trzeba pamiętać, że małe firmy są szczególnie zagrożone cyber zagrożeniami, co wynika z faktu, że poziom bezpieczeństwa sieci jest na nikłym poziomie, rzadko też korzystają z zewnętrznych kopii zapasowych. Wyobraźcie sobie, że aż 60% firm, które doświadczyły cyberataków upada w ciągu 6 miesięcy.

Jakie są rodzaje cyberataków?

Jest wiele rodzajów cyberataków, których może doświadczyć Wasza firma. W wielu przypadkach mamy do czynienia z atakami typu DoS. Ten rodzaj cyberataku powoduje przeciążenie zasobów do tego stopnia, że system nie jest w stanie odpowiedzieć na żadne usługi. Dochodzi również do ataków na hasła. W tym przypadku cyberprzestępcy korzystają z różnych technik, by zdobyć owe hasła, a potem przejąć kontrolę, np. nad firmowym komputerem. Pojawiają się również ataki o nazwie phishing. Pewnie większości z Was zdarzyło się już otworzyć maila, który wyglądał znajomo, a jednak okazało się, że tak nie jest. Do takiego maila zazwyczaj dołączony jest groźny załącznik. Wyobraźcie sobie, że są też sytuacje, że hakerzy przechwytują ruch sieciowy, by uzyskać dostęp do haseł i numerów kart bankowych. Na szczęście są też formy ochrony, które można stosować i zmniejszyć ryzyko bądź negatywne konsekwencje cyberataku.

Jak chronić firmę przed cyberatakami?

Jak już wspominaliśmy pracownicy powinni przechodzić regularne szkolenia. Mogą być przeprowadzane przez fachowców. Takie szkolenia zwiększają zakres bezpieczeństwa. Można też skorzystać z kursów online. Oczywiście trzeba pamiętać o ochronie haseł. W żadnym wypadku hasła nie mogą być domyślne. Dodatkowo do różnych stron należy stosować różne hasła. Należy tworzyć takie hasła, które są kombinacją liter, cyfr i symboli. Ponadto wszystkie systemy operacyjne muszą być regularni aktualizowane. Nie zapomnijcie ściągnąć dobrego oprogramowania antywirusowego i zapór sieciowych. Kopie zapasowe muszą być przechowywane w odpowiednich zewnętrznych systemach. Mamy tutaj dla Was jeszcze jedną radę, a mianowicie pamiętajcie, by zlecić specjalistom sprawdzenie Waszej strony internetowej pod kątem zabezpieczeń. Polecamy Wam tutaj firmę z Wrocławia IT. Bezpieczeństwo Waszej strony w dużej mierze zależy od kodu oraz hostingu.

O czym jeszcze pamiętać prowadząc firmę?

Doskonałym wyborem wydają się zabezpieczenia punktów końcowych. Właściwie wprowadzone rozwiązania typu EPS zapewniają ochronę laptopów czy telefonów komórkowych przed złośliwym oprogramowaniem. Dodatkowo należy wykonać plan ciągłości działania na wypadek cyberataku. Jest to zbiór instrukcji, w którym znajdują się informacje jak należy postępować, gdy dojdzie do cyberataku. Plan ciągłości działania obejmuje odpowiedź na pytanie: co zostało skradzione, a więc już na początek należy ustalić, jakie dane utraciliście. Potem należy natychmiast działać i w miarę możliwości zmienić wszystkie hasła i dane logowania. Warto powiadomić klientów o danej sytuacji. Na samym końcu koniecznie przeprowadźcie kontrolę. Do tego celu możecie zatrudnić kontrolera bezpieczeństwa informacji, który przedstawi raport o zakresie ataku i skutkach. Jednocześnie może zlecić raport dotyczący działań, które należy wdrożyć, by potem uniknąć ataków.

Loading