Homatics Dongle G 4K – smart TV w małym rozmiarze

Recenzja Homatics Dongle G 4K


Jak odświeżyć stary telewizor i dodać do niego Smart TV? Homatics Dongle G 4K chce każdemu w tym pomóc. Jednak jak sprawdza się w praktyce? Co oferuje to urządzenie, jak działa i czy sprawdza się na co dzień? Na te i wiele więcej pytań odpowie nasza recenzja Homatics Dongle G 4K.

Specyfikacja Homatics Dongle G 4K

Procesor ARM Cortex-A35
Pamięć RAM 2 GB
Pamięć wewnętrzna 8 GB
Rodzaje wyjść / wejść RJ45 – 1 szt. USB-C – 1 szt. microUSB – 1 szt.
Łączność Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, LAN 10/100 Mbps, Bluetooth
System operacyjny Google TV
Zasilanie Sieciowe
Kolor Szary
Dodatkowe informacje Asystent Google, Odtwarzacz multimedialny 4K, Obsługa głosowa, Wsparcie dla technologii Dolby Vision
Dołączone akcesoria Pilot, zasilacz, kabel HDMI, bateria AAA – 2 szt.
Wysokość 17 mm
Szerokość 70 mm
Głębokość 145 mm

Pudełko i jego zawartość

Homatics Dongle G 4K chowa się w białym prostokątnym opakowaniu, na którym dostępne są informacje o urządzeniu. Widać tam grafiki przedstawiające model plus pilot i sporo danych technicznych. Dodatkowo znaleźć na opakowaniu można oferowane funkcje i dostępne aplikacje certyfikowane przez producenta.

Samo urządzenie schowane jest w twardym kartonie w wyprofilowanym pudełku. Dzięki temu jest bardzo dobrze zabezpieczone. To zmniejsza szanse na jakiekolwiek uszkodzenia, które mogłyby powstać podczas magazynowania czy transportu. Warto zaznaczyć, że w opakowaniu podzielone jest miejsce na Homatics Dongle G 4K i pozostałe elementy.

Akcesoria od Homatics Dongle G 4K

W pudełku znajduje się:

  • Homatics Dongle G 4K,
  • pilot,
  • baterie,
  • instrukcja obsługi,
  • kabel do zasilania,
  • ładowarka.

Wygląd i budowa Homatics Dongle G 4K

Homatics Dongle G 4K to niewielkie urządzenie, które wpina się bezpośrednio w wejście HDMI w TV. Ten typ produkty nie może być za duży, aby nie wystawał za urządzenia. Dlatego charakteryzuje go okrągły kształt i krótki kabel. Ładnie chowa się za telewizorem i na co dzień w ogóle go nie widać.

Warto jednak wiedzieć, ze Homatics Dongle G 4K jest cały szary. To, co zwróciło moją uwagę to perfekcyjne dopasowanie wszystkich elementów. Wyglądają one solidnie i estetycznie – chociaż urządzenie jest schowane podczas użytkowania.

Klej na Homatics Dongle G 4K

I to schowanie to duży plus, jeśli zerwiecie naklejkę, która znajduje się na przedniej części modelu. Gdy to zrobicie, waszym oczom ukaże się gumowy fragment obklejony klejem. Ten wymaga naprawdę wielu prób czyszczenia, aby wyglądać dobrze… Zresztą, celowo zostawiłam zdjęcia zaraz po ściągnięciu naklejki i po siedmiu próbach mycia…

O wyglądzie modelu Homatics Dongle G 4K nie ma co dużo mówić. Wygląda po prostu estetycznie. Urządzenie prezentuje się dobrze – o ile nie zerwiecie naklejki.

Złącza Homatics Dongle G 4K

Złącza Homatics Dongle G 4K

Warto również wspomnieć o tym, jakie złącza oferuje Homatics Dongle G 4K. W tym małym urządzeniu są wejścia: RJ45, USB-C i microUSB. Z czego zaznaczam, że to ostatnie złącze jest do ładowarki, aby urządzenie działało. Pozostałe służą do łączenia z internetem i telefonem. Jakby na to spojrzeć w porównaniu do np. Homatics Box R 4K Plus wejść jest mało, ale są one wystarczające – jak dla codziennego użytkownika.

4k i 60 klatek – do filmów i seriali dla każdego

Homatics Dongle G 4K oferuje wyświetlanie rozdziału w rozdzielczości 4k i 60 klatkach na sekundę. To świetnie sprawdza się, gdy ogląda się wydarzenia sportowe, filmy akcji czy gry. Można to jednak docenić nawet przy innych treściach, które prezentują się wyraźnie i przyjemnie dla oka.

Do tego warto dodać, że Homatics Dongle G 4K obsługuje wyświetlanie treści HDR10 oraz HDR10+. Wpływa to przede wszystkim na nasycenie kolorami, które można docenić w wielu przypadkach. Dla mnie dobrze widoczne jest podczas różnorodnych wydarzeń sportowych oraz w trakcie oglądania programów przyrodniczych.

Jak to działa w praktyce? Bardzo dobrze. Obraz jest wyraźny, nasycony (ale nieprzesycony) kolorami i działa bardzo płynnie. Podczas testów nie spotkałam się z opóźnieniami, dzięki czemu mogę przyznać, że korzystanie z tego modelu jest naprawdę komfortowe. Chociaż warto wiedzieć, że czasami ładowanie da się odczuć, np. film nie włączają się w trakcie mrugnięcia oczami.

Warto wiedzieć również, że Homatics Dongle G 4K można używać jako małej konsolki, na której da się zainstalować gry ze sklepu Play.

Pilot do zestawu

Pilot Homatics Dongle G 4K

Wraz z Homatics Dongle G 4K do użytkownika dociera pilot. Biały i minimalistyczny. Łatwy w czyszczeniu – to bardzo duży plus! Pilot jest taki sam, jak do innych urządzeń z tej serii od tego producenta.

Dlatego powtórzę coś, co już kiedyś mówiłam. Ten pilot jest świetny! Działa na baterie (są dodane w zestawie). Jest niewielki i nie ma na nim wiele przycisków. Co ważne – łatwo się do niego przyzwyczaić. Sama obsługa urządzenia powinna prosta nawet dla osób, które nie mają doświadczenia.

Pilot ma kilka istotnych przycisków. Pierwszy z nich jest asystent Google. Ten pozwala w szybki sposób włączyć wybrane aplikacje czy wyszukać konkretne tytuły. Działa bez problemu z językiem polskim, a to naprawdę duży plus. Dzięki temu sprawdzi się u każdego i do włączania tytułów w naszym rodzimym języku.

Kolejne przyciski łączą się z certyfikacjami. Na pilocie są klawisze, które dają bezpośredni dostęp do aplikacji – YouTube, Netflix i Prime Video. Ostatni przycisk można zaprogramować sobie samodzielnie.

W tym celu należy wejść w ustawienia i odnaleźć opcję „APP Key Definition”, gdzie można wybrać dowolną aplikację ze wszystkich zainstalowanych na urządzeniu. Co warto zaznaczyć! W każdym momencie można zmienić ją na inną, tak aby zawsze odpowiadała potrzebom użytkownika.

Ważny punkt Smart TV – sterowanie głosowe

Gdy zajmuję się produktami do Smart TV, zawsze zwracam uwagę na jedną ważną rzecz. Sterowanie głosem. To praktyczne i użyteczna opcja, z której może skorzystać każdy. Wystarczy jedynie przytrzymać przycisk na pilocie, a otworzy się asystent Google, który wyszuka to, co usłyszy.

Jak działa sterowanie głosowe? Bardzo dobrze. System odczytuje mowę bez żadnych problemów i szybko wyszukuje hasła. To rozwiązanie dla wszystkich, ale wiem, że przede wszystkim przyda się osobom starszym, dla których takie rozwiązanie będzie strasznie wygodne i zachęci do dalszego korzystania z Homatics Dongle G 4K.

To, co warto również zaznaczyć, asystent głosowy w Homatics Dongle G 4K rozumie język polski. Dzięki temu nie tylko można się z nim komunikować bez znajomości innych języków, lecz – co najważniejsze – jest on w stanie wyszukiwać treści z polskimi tytułami. Zwracam na to uwagę, ponieważ na rynku jest wiele urządzeń Smart TV oraz TV z tą funkcją, gdzie nie można liczyć na komunikację po polsku, a to tak naprawdę odcina opcję sterowania głosowego, gdy chce się oglądać filmy, seriale czy cokolwiek co ma nazwę w naszym rodzimym języku.

Wrażenia z użytkowania Homatics Dongle G 4K

Jeśli chodzi o samo użytkowanie Homatics Dongle G 4Kto warto wiedzieć, że model oferuje menu Google TV. To zapewnia dostęp do prostego systemu, w którym odnajdą się nawet osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z takim urządzeniem. Wspominam o tym, ponieważ tego typu sprzęty są często kupowane dla osób starszych, dlatego przejrzystość systemu i sposobu obsługi jest bardzo ważna.

Ważną sprawą jest także certyfikacja platform. W przypadku Homatics Dongle G 4K producent zadbał o wiele znanych aplikacji – YouTube, Netflix, Disney +, Prime Video, YT Music, HBO Max, Spotify. Inne programy każdy może samodzielnie pobrać, aby korzystać z nich. Do tego wystarczy użyć sklepu Play.

W praktyce Homatics Dongle G 4K to bardzo wydajne urządzenie, które dobrze się obsługuje. Działa sprawnie i szybko. Spadki tempa można zauważyć przy włączaniu filmów, ale nie są one drastyczne. Wystarczy kilka sekund – co raczej nie będzie problemem dla wielu osób, chyba że ktoś wymaga wszystkiego na już. Jednak w codziennym użytkowaniu nie rzuca się to w oczy.

Dla wielu ważne będzie również to, że model Homatics Dongle G 4K ma wbudowany Chromecast. Dzięki temu można urządzenie połączyć z telefonem. To pozowała zarządzać nim przez smartfon, udostępniać ekran czy uruchamiać różnego rodzaju aplikacje lub programy. Nie wymaga to żadnego podłączania kablowego.

Czy jest coś, co przeszkadzało mi w Homatics Dongle G 4K? Tak. Ta gumowa część obklejona mocnym klejem… Przez cały czas testów mnie drażniła sama świadomość – chociaż urządzenia nie widziałam, ponieważ było za telewizorem…

Podsumowanie testów

Dużo napisałam o Homatics Dongle G 4K, dlatego na sam koniec jedynie postawię pytanie. Czy warto go kupić? To zależy od oczekiwań. Jeśli nie ma się miejsca pod telewizorem, stick będzie świetnym wyjściem – zamiast boxa.

Recenzja Homatics Dongle G 4K nie byłaby jednak pełna, gdybym nie wspomniała o cenie. Za ten sprzęt trzeba zapłacić około 280 zł. W tej cenie zyskuje się dobrej jakości urządzenie, które działa sprawnie i bez żadnych problemów. Do tego jakość 4k, 60 klatek i kilka rozwiązań, świetnie wpływających na obraz, np. obsługę HDR10 oraz HDR10+, a do tego wydajny procesor.

Dla mnie to sprzęt, na który warto zwrócić uwagę, jeśli szuka się dobrej opcji do stworzenia Smart TV. Jeśli jednak interesują Was inne modele, podrzucam linki do innych modemów Smart TV, których testy były na naszej stronie w ostatnich miesiącach:

Plusy i minusy Homatics Dongle G 4K

Plusy Minusy
Dobry procesor Naklejka na gumowej części!
Minimalistyczna wielkość
Ciekawa estetyka
Szybka reakcja na ruchy użytkownika
Asystent głosowy
Dostęp do certyfikowanych aplikacji
Minimalistyczny pilot
Personalizacja pilota
Brak zacinania

Loading

Homatics Dongle G 4K
Ocena ogólna
4.6
  • Wygląd
  • Wygląd po ściągnięciu naklejki
  • Wygoda użytkowania
  • Szybkość działania
  • Pilot
  • Prostota użytkowania
  • Certyfikowane aplikacje