20240422 115753 scaled

Recenzja Homatics Stick HD

Najtańsza przystawka do TV z rodziny Homatics


Kilka miesięcy temu pokazywałam Wam, jak działa Homatics Box R 4K Plus, czyli boxa za 600 zł. Tym razem dotarł do mniej najtańszy model od tej marki. Jak w praktyce sprawdza się Homatics Stick HD?

Specyfikacja Homatics Stick HD

System operacyjny Android TV 11
Procesor Amlogic S805X2 / 16500 DMIPS
RAM 32 GB eMMC
WiFi Wi-Fi 5 (2.4GHz / 5GHz)
Bluetooth Bluetooth 5.0
Złącze HDMI 2.0b
Rozdzielczość wideo 1080i, 720p, 576i/p, 480i/p
Obsługa kodeka AV1
Format pliku wideo *.mkv, *.wmv, *.mpg, *.mpeg, *.dat, *.avi, *.mov, *.iso, *.mp4, *.rm, *.jpg, *.bmp, *.gif
Format pliku audio MP3, AAC, WMA, RM, FLAC, Ogg i programowalny za pomocą 7.1/5.1 down-mixing
Wysokość 35 cm
Szerokość 35 mm
Wysokość 16.2 mm

Pudełko od sticka

Homatics Stick HD trafia do użytkownika w białym opakowaniu, na którym dostępne są informacje o urządzeniu – specyfikacja, możliwości i dostępne aplikacje certyfikowane przez producenta. Poza tym na przedniej części pokazana jest grafika, która przedstawia stick wraz z pilotem.

Samo urządzenie schowane jest w twardym kartonie w wyprofilowanym pudełku. Dzięki temu jest bardzo dobrze zabezpieczone. Pozwala to zmniejszyć szanse na jakiekolwiek uszkodzenia, które mogłyby powstać podczas magazynowania czy transportu.

20240422 115724 scaled e1713984275770

W pudełku znajduje się:

 • Homatics Stick HD,
 • pilot,
 • baterie,
 • instrukcja obsługi,
 • kabel do zasilania,
 • kabel HDMI w formie przedłużki.

Wygląd Homatics Stick HD

Homatics Stick HD to niewielki stick, który bez problemu można podpiąć do TV w wejście HDMI. Dzięki temu nie widać go za telewizorem, co mogą docenić wszyscy miłośnicy minimalizmu. Jeśli jednak ma się taką potrzebę, do zestawu dodana jest przejściówka, która pozwala podłączyć dłuższy kabel do TV, a jego końcówkę do Homatics Stick HD. Dlatego każdy może podpiąć to urządzenie tak, jak potrzebuje.

Sam stick ma niewiele ponad 8 cm. Jest w pełni biały, matowy, a zdobi go tylko znak marki – naklejkę na tyle można bez problemu zerwać. Poza tym jedyne, co widać to wejście na kable do zasilania (micro USB) i diodę, która informuje o włączeniu urządzenia. Całość jest bardzo minimalistyczna, elegancka i łatwa w sprzątaniu, ponieważ słabo łapie kurz.

20240422 115806 scaled

To, na co warto zwrócić uwagę, to małe wejście na jednym z brzegów. Służy do szybkiego resetu urządzenia. Bardzo przyjemna opcja, która niejednej osobie może oszczędzić sporo nerwów. Chociaż mi podczas testów nie przydało się to ani razu.

Jakość wykonania

20240422 115856 scaled

Co do jakości wykonania produktów od marki Homatics, ciężko powiedzieć cokolwiek złego. Producent dba o to, aby do klienta trafiły urządzenia wykonane tak, by nie można było się przyczepić. Wszystko jest idealnie dopasowane, bez żadnych nieprzyjemnie wyglądających elementów czy części słabej jakości. To bardzo duży plus, który na pewno doceni niejedna osoba, uwielbiająca cieszyć się sprzętami przed długie lata.

Pilot do zestawu

Do Homatics Stick HD dodawany jest taki sam pilot, jak do innych modeli tej marki. Biały, minimalistyczny z ograniczoną ilością klawiszy. Łatwo go się czyści, a nawet za bardzo nie widać na nim kurzu – jeśli usuwa się go regularnie. Łatwo się do niego przyzwyczaić, a obsługa urządzenia będzie prosta nawet dla osób, które nie mają doświadczenia.

Za plus bym uznała również, że działa na baterie, które są w zestawie. To dobre rozwiązanie dla osób starszych, które mogłyby mieć problem z ładowaniem pilota po jego rozładowaniu.

Pilot ma kilka istotnych przycisków. Pierwszym z nich jest asystent Google. Ten umożliwia na szybką komunikację z systemem. Można dzięki niemu szukać aplikacji, muzyki czy konkretnych tytułów na różnych platformach.

Inne ważne przyciski to te, które mają związek z certyfikacjami. Na pilocie są cztery klawisze. Te dają bezpośredni dostęp do aplikacji – YouTube, Netflix i Prime Video. Ostatni przycisk można zaprogramować sobie samodzielnie.

Żeby to zrobić, wystarczy wejść w ustawienia i odnaleźć opcję „APP Key Definition”. Dzięki temu można wybrać dowolną aplikację ze wszystkich zainstalowanych na urządzeniu. Tę w każdym momencie można zmienić ją na inną. Jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które może spodobać się każdemu. Dla mnie naprawdę miły dodatek – tym bardziej, gdy mówimy o sprzęcie za 200 zł. Nawet droższe modele często nie umożliwiają takiego dostosowania do użytkownika.

Prostota i wygoda użytkowania

20240424 193531 scaled

Samo uruchomienie Homatics Stick HD jest bardzo proste. Wystarczy wpiąć go do TV, a po chwili się uruchomi. Żeby zaczął działać, trzeba dać mu dane do Wi-Fi. Dzięki temu pobierze sobie aktualizacje i pozwoli na używanie całego urządzenia. Pierwsze uruchomienie chwilę trwa. Wiele zależy od prędkości łącza i od liczby aplikacji, które chce się zainstalować.

Ważną sprawą jest także certyfikacja platform. W przypadku Homatics Stick HD producent zadbał o opłacenie dostępu do wielu znanych aplikacji – Google Play, YouTube, Netflix, Disney +, Prime Video, YT Music, HBO Max, Spotify. Inne programy można pobrać z oficjalnego sklepu. Tak samo jak radia czy dostęp do różnych przeglądarek.

20240424 193552 scaled

Całość działa na systemie Android 11 przygotowanym pod TV. To sprawia, że całość jest przejrzysta, prosta w obsłudze i dostępna w wielu językach – w tym po polsku. Warto wiedzieć, że sam system działa naprawdę sprawnie. Podczas użytkowania nie miałam większych problemów czy też zawieszeń, które utrudniłyby mi korzystanie z Homatics Stick HD.

Raz tylko trafiło mi się zablokowanie systemu, ale to gdy pierwszy raz włączałam YT zaraz po pierwszej instalacji. Wystarczył reset i wszystko działało, jakby nic się nie stało.

Dla wielu ważne będzie również to, że model Homatics Stick HB ma wbudowany Chromecast. Dzięki temu można box połączyć z telefonem. To umożliwia zarządzanie urządzeniem przez smartfon. W tym udostępnianie ekranu czy uruchamianie różnego rodzaju aplikacji.

Nie wymaga to żadnego podłączania czy oddzielnych konfiguracji. Wystarczy tylko na początku pozwolić się połączyć telefonowi z stickiem, a potem używać go tak, jak tylko się ma ochotę.

Rozdzielczość 1280×720 w obecnych czasach – czy ma to sens?

20240424 193741 scaled

Najważniejsza informacja o Homatics Stick HD znajduje się w samej nazwie urządzenia. To stick, który umożliwia uruchamianie plików w rozdzielczości HD, a nie 4k. Mówimy o tym w czasach, gdy telewizory, a nawet monitory 4k są już codziennością i bardzo ciężko znaleźć w sklepie inny model. Jak w przypadku monitorów jest to jeszcze wyższa półka cenowa, tak w przypadku telewizorów mówimy już o standardzie.

Czy Homatics Stick HD ma w tym wszystkim sens? Tak. Dla każdego, kto chce ulepszyć swój wieloletni telewizor w tani i prosty sposób. Ten model można kupić za mniej niż 200 zł. Wystarczy go wpiąć w TV, skonfigurować i można korzystać do woli. To idealna opcja np. żeby kupić na prezent dziadkom czy rodzicom. Dzięki temu mogą cieszyć się telewizorem i jego nowymi funkcjami, które zyska po podpięciu do sieci.

Warto zaznaczyć, że Homatics Stick HD stawia na prostotę. Dlatego nie znajdziemy w nim wielu technologii, które wpływają na kolory czy głębie obrazu. Oferuje on obsługę kodeka Av01. Dzięki temu można oglądać treści udostępnione w sieci, np. na YT bez żadnych problemów.

Sterowanie głosem

Sterowanie głosem to opcja, która jest dostępna dla każdego. Można z niej korzystać, nawet jeśli nie skonfiguruje się Homatics Stick HD z telefonem. Wystarczy jedynie przytrzymać przycisk na pilocie, a otworzy się asystent Google, który wyszuka to, co usłyszy.

Działa to szybko i bez problemów. System odczytuje mowę tak samo, jak robi to np. na telefonie. Taka opcja pomaga w szybkim korzystaniu z TV – bez potrzeby wpisywania haseł, co bywa uciążliwe przez korzystanie z pilota. Dodatkowo takie rozwiązanie jest przydane dla dzieci i osób starszych, które w ten sposób mogą znaleźć wiele interesujących dla siebie treści.

Asystent głosowy w Homatics Stick HD rozumie język polski. To pozwala na bezproblemową komunikację i co ważniejsze wyszukiwanie tytułów w naszym rodzimym języki. To naprawdę istotne dla wielu użytkowników i zawsze warto na to zwracać uwagę przy zakupie boxa tego typu, czy nawet telewizora ze Smart TV.

Podsumowanie testów

20240424 193920 scaled

Homatics Stick HD to rozwiązanie, które sprawdzi się u osób ze starszymi modelami TV. Jeśli chce się zainwestować niewielkie pieniądze w dużą zmianę, to dobry produkt. Pozwoli na podłączenie telewizora do sieci i bezproblemowe korzystanie z najpopularniejszych aplikacji czy potrzebnych programów.

Nie jest to demon prędkości ani urządzenie, które zapewnia wyjątkowe efekty wizualne. Jednak jego prostota użytkowania i minimalistyczny wygląd mogą przekonać wielu. Warto wiedzieć, że w tym maleństwie jest 1 GB pamięci DDR i 8 GB eMMC. Mimo tego pozwala to całości na sprawne funkcjonowanie, które nie jest przerywane długim zastanawianiem się systemu.

Jeśli potrzebny jest dodatek do TV, który pozwoli korzystać z popularnych aplikacji i platform streamingowych, Homatics Stick HD to dobry wybór. Dla każdego, kto chce więcej może sprawdzić się droższy brat tego modelu Homatics Box R 4K Plus.

Plusy i minusy Homatics Stick HD

Plusy Minusy
Minimalistyczny wygląd Dla niektórych max. rozdzielczość 1280×720
Przedłużka w zestawie
Asystent głosowy
Personalizacja pilota
Certyfikacja wielu aplikacji
Sprawnie działający system
Reset manualny

Loading

Homatics Stick HD
Ocena ogólna
4.7
 • Wygląd
 • Prostota działania
 • Szybkość działania
 • Jakość
 • Możliwości