KIOXIA Exceria Plus 1TB – potężna karta microSD

Osoby nieco starsze z pewnością pamiętają czasy, gdy dyski o pojemności 20MB, ledwo mieściły się w kieszeni, od jakiegoś czasu miałem przyjemność obcować z kartą Kioxia, wielkości jednogroszówki o pojemności 1TB… jak można ją wykorzystać?

KIOXIA – skąd się właściwie wzięła?

Moje skrajnie nieobiektywnie, bez zachowania jakichkolwiek norm badania, udowodniły, że większość osób niezbyt kojarzy markę Kioxia. Jednak w tym wypadku pomaga zazwyczaj pytanie pomocnicze „A Toshibę kojarzysz?”. Dokładnie tak, Kioxia to nowa nazwa Toshiba Memory.

Japońska marka oferuje, poza dyskami półprzewodnikowymi o nieco większym rozmiarze, również produkuje karty microSD, które wykorzystywane są głównie w aparatach fotograficznych, kamerach, a także konsolach – ja testowałem 1TB model Kioxia Exceria Plus właśnie w tych dwóch ostatnich urządzeniach.

KIOXIA Exceria Plus – testy, a deklaracje producenta

Producent deklaruje, że karta w standardzie V30, A1, osiąga prędkość odczytu do 100MB/s, a zapisu do 85MB/s. Testy przeprowadzono w programie CrystalDiskMark 8.

Podczas wykonywania tych testów spojrzałem na leżący tuż obok microSD adapter, czy wyniki będą takie same? Sprawdźmy:

Jak doskonale widzicie, zastosowanie adaptera nie spowolniło pracy karty pamięci, a w większości wyników… zauważalna jest nieznaczna poprawa.

Codzienne użytkowanie karty

Z karty pamięci korzystałem m.in. w konsoli Nintendo Switch, a także GoPro Hero 9 w wersji Black. Od razu mogę wspomnieć, że nie napotkałem żadnych problemów podczas wykorzystywania produktu Kioxia we wcześniej wspomnianych urządzeniach.

Podczas nagrywania filmów w rozdzielczości większej niż 4K pojawiały się niekiedy lekkie przycięcia, jednak należy tutaj zaznaczyć, że GoPro Hero 9 ma tendencje do przegrzewania podczas nagrań w wysokiej rozdzielczości i miałem z tym problem nawet przy najwyższych modelach kart microSD innych producentów.

Podsumowanie

Karta pamięci Kioxia Exceria Plus 1TB wzbudza we mnie, mimo że na co dzień obcuje z najnowocześniejszą technologią, niedowierzanie. W ciągu ostatniej dekady doszliśmy do punktu, w którym na nośniku o wielkości monety, możemy zapisać katalogi kilkunastu uniwersyteckich bibliotek.

Jeśli wyjeżdżacie na kilkutygodniowe wakacje, podczas których wykonujecie ogromną ilość zdjęć lub nagrań w bezstratnej, wysokiej rozdzielczości, to ta karta pamięci jest właśnie dla Was.

 150 total views,  18 views today

Ocena ogólna
4.5
  • Jakość wykonania/cena
  • Uniwersalność
  • Zgodność z deklaracjami producenta
Translate »