Navitel Navigator – test systemu nawigacyjnego z mapami europy

Mimo, że mamy XXI wiek to nadal ciężko o dobry system nawigacyjny. Jedyni potrzebują dobrych map do poruszania się po naszym kraju, drudzy zaś szukają nawigacji z intuicyjnym interfejsem, lektorem itd. . Ja dotychczas poruszałem się za pomocą map od giganta z Mountain View, czyli wszystkim dobrze znanych Google Maps, ale chyba na dłużej zostanę z nawigacją od firmy NAVITEL.

No właśnie.. dzisiaj bliżej przyjrzymy się systemowi nawigacyjnemu Navitel Navigator z mapami Europy.

 

Zacznijmy może od początku. Navitel to jeden z wiodących dostawców systemów nawigacyjnych i map cyfrowych na rynku. Firma ta powstała w 2006 roku, więc można śmiało powiedzieć, że mają już spore doświadczenie w tym co robią. Według danych ze strony Navitel.cz – tak, jest to czeski producent 🙂 – dowiadujemy się, że liczba użytkowników Navitel’a wynosi ponad 30.000.000.. czy jest to spora liczba, musicie odpowiedzieć sobie sami.

No dobrze, myślę, że nie ma się nad czym tutaj dalej rozwodzić i możemy przejść bezpośrednio do samego systemu.

Licencję na mapy Europy otrzymałem bezpośrednio od polskiego przedstawiciela. Swoją drogą dziękuję bardzo za reklamówkę z gadżetami reklamowymi ;).

 

 

Licencja to zwykła karta z tymi bardziej przydatnymi jak i mniej przydatnymi informacjami. Możemy się z niej m.in. dowiedzieć, że cena za licencje na mapy europy to 129.99zł, obsługiwane systemy to Android, Windows Phone i BlackBerry.

Otrzymałem informację od przedstawiciela Navitel, iż jest dostępna aplikacja na system iOS – http://navitel-poland.pl/pl/buy/iphone

 

 

Po że tak powiem otwarciu karty dostajemy mini poradnik w jaki sposób zainstalować mapy, aktywować klucz i ewentualnie dokupić inne mapy. Jest to bardzo ładnie i czytelnie opisane, więc nikt nie powinien mieć z tym problemów.

 

 

Z tyłu karty ponownie znajdziemy listę obsługiwanych systemów operacyjnych, wymagania systemowe oraz funkcje, o których będę pisał trochę później.

 

 

Myślę, że teraz przyszedł czas na pobranie aplikacji, w moim przypadku z Androidowego Sklepu Play – Navitel Navigator GPS & Maps.  Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacja automatycznie się skonfiguruje , po czym zostaniemy poproszeni o wpisanie klucza licencji, bądź przetestowania map europy przez 7 dni za darmo. Ja w związku z tym, że dostałem licencje to wpisałem klucz, a następnie zostałem przeniesiony do sekcji pobierania map.

Bardzo spodobała mi się opcja pobierania każdej mapy z osobna. Warto również tutaj zaznaczyć, że po pobraniu map nie jest konieczne połączenie z internetem, więc cały system może działać w trybie offline.

 

 

Jeśli chodzi o pokrycia i inne informacje to niezbyt mogę wypowiedzieć się w tym temacie, ponieważ nie mam na ten temat wystarczającej wiedzy. Niemniej jednak poniżej dodaję zrzuty z dwóch przykładowych map ze wszelkimi informacjami.

 

 

Po zainstalowaniu mapy Polski ukazuje nam się interfejs nawigacyjny. Muszę przyznać, że wszystko wygląda bardzo prosto i schludnie, co za tym idzie czytelność mapy jest rewelacyjna. Dostępna możliwość przełączania się pomiędzy widokiem 2D / 3D również ma znaczenie jeśli mówimy o samej czytelności całej mapy, widok 3D jest z pewnością  idealną opcją podczas poruszania się po dużych miastach.

 

 

Menu również jest bardzo minimalistyczne, więc opcjonalne zmiany ustawień nie powinny przysporzyć większych problemów.

 

 

Z dodatkowych funkcji online można wymienić korki i wydarzenia drogowe, które faktycznie działają i spisują się w miarę okej podczas trasy. Inna ciekawa funkcja to pogoda, która jest raczej ciekawostką, ponieważ osobiście dla mnie jest mało przydatna, ale z pewnością dla osób, które często podróżują na długie dystanse będzie to bardzo przydatne. Oczywiście nie mogło zabraknąć punktów POI, które są opcją wręcz rewelacyjną, ponieważ zamiast wpisywania adresu np. banku, sklepu, restauracji itp. wystarczy wyszukać takowy punkt. Navitel Przyjaciel to z kolei funkcja dla osób, które chcą dać możliwość znajomemu, bądź osobie z rodziny możliwość śledzenia naszego położenia – niewątpliwie jest to idealna opcja dla tych, którzy cenią sobie bezpieczeństwo podczas długich tras. Ostatnią z ciekawych funkcji online jest zintegrowany serwis Booking.com, dzięki któremu bez wychodzenia z aplikacji możemy zarezerwować nocleg – tutaj należy się producentowi wielki plus, ponieważ implementacja owego serwisu z pewnością ułatwi podróżowanie wielu osobom.

 

 

Pewnie zadacie pytanie jak nawigacja spisuje się podczas samej trasy i podczas nieaktywnego połączenia internetowego.

Aby wszystko elegancko przetestować wybrałem się w ok. 40 kilometrową  trasę do Katowic, bo jak wiadomo, inaczej mapy działają  w dużym mieście, a inaczej na prostej drodze szybkiego ruchu i w mniejszych miasteczkach.

Przez całą trasę towarzyszył mi lektor – Zbigniew Urbański, który okazał się całkiem sympatyczny, aczkolwiek początkowo miałem wrażenie, że Pan Zbigniew mówi do mnie w zdaniach pytających, zamiast rozkazujących :-).  Na szczęście szybko się do tego przyzwyczaiłem.

Trasa przebiegała bardzo spokojnie i poprawnie. Po wpisaniu adresu docelowego miałem do wyboru kilka różnych tras, otrzymałem również wszelkie informacje typu czas przyjazdu, odległość, godzina przyjazdu. Wszystko się zgadzało, a warto zaznaczyć, że takie informacje są bardzo przydatne.

 

 

W lewym górnym rogu otrzymujemy informacje tj. pozostała długość trasy na danej drodze oraz prędkość z jaka się poruszamy.  Po prawej stronie natomiast znajdziemy obecne ograniczenie prędkości, które jak najbardziej pokrywały się z tymi na drogach.

 

 

Nawigacja również bez problemu pokazywała fotoradary, sygnalizacje świetlne, stacje paliw praz część punktów POI w samym mieście.

 

 

Ciekawą opcją okazał się asystent pasa ruchu, który bardzo czytelnie pokazywał na jaki pas powinienem wjechać – okazało się to szczególnie przydatne w samym centrum.

W dobre imię nauki postanowiłem również lekko nagiąć przepisy i przekroczyłem dozwoloną prędkość. Zostałem oczywiście poinformowany dźwiękiem z nawigacji o przekroczonej prędkości, po czym zwolniłem. Mam nadzieję, że nie dostanę za kilka dni mandatu :-).

 

 

Podsumowując moją podróż muszę przyznać, że Navitel świetnie radzi sobie na krótki trasach, w mały miastach jak i większych typu Katowice. Nie miałem żadnych problemów z poruszaniem się po Katowicach, a objechałem sporo adresów w samym mieście. Navigator poradził sobie znakomicie, doprowadził mnie najszybszą możliwą trasą, nie musiałem kombinować i niepotrzebnie się stresować.

 

W innym dniu wybrałem się również do naszych południowych sąsiadów, czyli do Czech. Dokładniej udałem się do Ostrawy. Do pokonania miałem ok. 60 km i kierowałem się autostradą A1. Tak jak w przypadku mojej pierwszej trasy do Katowic, tak i tutaj nie było żadnych problemów. Nawigacja spisała się bardzo dobrze i również po Ostrawie nie miałem problemów z poruszaniem się, ponieważ Navitel za każdym razem doprowadzał mnie bezproblemowo i bezstresowo do danego celu.

 

Reasumując moją przygodę z systemem nawigacyjnym Navitel Navigator muszę przyznać, że zrobił na mnie piorunujące wrażenie. Dawno nie korzystałem z lepszej nawigacji. Navitel pokazuje nam, że można stworzyć schludnie wyglądający system nawigacyjny, z bardzo czytelnymi mapami i prostotą użytkowania. Idealne doprowadzanie do wyznaczonego celu, masa funkcji w tym integracja z Booking.com to rzeczy, na które każdy kierowca zwraca uwagę. Nie mam pojęcia jak Navigator będzie się spisywał podczas długich tras na powiedzmy dystansie 1000km, ale jestem przekonany, że doprowadzi nas do celu, ponieważ widać, że producent cały czas pracuje nad rozwojem, pokazują to m.in. aktualizacje aplikacji, które są wydawane dosyć często. Ja osobiście jestem w stanie wydać te 130zł na mapy europy z dożywotnimi aktualizacjami… nie jest to spora suma porównując ceny u konkurencji. Widać, że Navitel przede wszystkim stara się rozwijać swoje produkty i za to należy im się ogromne poparcie.

Tak więc jeśli szukasz stosunkowo taniego, a zarazem profesjonalnego systemu nawigacyjnego to Navitel Navigator z pewnością spełni Twoje oczekiwania.

Ja osobiście zmieniam Google Maps na Navitel Navigator i myślę, że przez długi czas te system będziemy mi towarzyszył w moich podróżach.

Na końcu chciałbym jeszcze raz serdecznie podziękować przedstawicielowi NAVITEL POLAND za udostępnienie licencji do przeprowadzenia tego testu. Jestem naprawdę bardzo zaskoczony możliwościami Państwa systemu nawigacyjnego. Oby tak dalej!

 

 

OCENA

Instalacja/konfiguracja: 6/6

Funkcjonalność: 5+/6

Lektor: 5/6

Jakość map: 5+/6

Działanie nawigacji: 5+/6

Cena: 5/6

Ocena ogólna: 5+/6

 2,572 total views,  16 views today

Translate »