Patriot Viper V551 – budżetowy gamingowy gryzoń

Recenzja Patriot Viper V551 - ergonomicznej i taniej myszki dla graczy

Patriot to marka, która specjalizuje się w różnego rodzaju sprzęcie. Często słyszy się o niej, gdy wspomina się o świetnych dyskach i pamięciach RAM, innym razem, gdy mówi się o dobrych, budżetowych akcesoriach. W tej recenzji przyjrzymy się myszce dla graczy Patriot Viper V551, którą można zakupić już za 120 zł.

Specyfikacja

 

Łączność – Przewodowa

Sensor – Optyczny Pixart 3327

DPI Max – 12000 dpi

Liczba przycisków – 8

Liczba rolek – 1

Interfejs – USB

Długość przewodu – 1,8 m

Profil – Praworęczny

Podświetlenie – RGB – trzy strefy (obudowa, rolka, logo)

Oplot przewodu – Paracord

Profile ustawień – 1000 Hz Ultrapolling

Kolor – Czarny

Wymiary – 125/67/38 mm

Waga- 166 g

Kod producenta – PV551OUXK

Opakowanie i zawartość

Patriot Viper V551 zamknięty jest w małym tekturowym pudełku, w limonkowo czarnej kolorystyce. Grafiki na pudełku nie atakują nadmiarem informacji, opisano jedynie najważniejsze dane dotyczące specyfikacji.

Na froncie widnieje grafika przedstawiająca Patriot Viper V551. Myszka ułożona jest od boku, dzięki czemu ukazane zostały wszystkie trzy strefy podświetlenia oraz gumowa powierzchnia, na której idealnie spoczywa kciuk. Obok grafiki widnieją informacje o podświetleniu RGB, nazwa myszki oraz oznaczenie, że to sprzęt dla graczy.

Na lewym boku pudełka dostrzec można  Patriot Viper V551 przedstawioną z lotu ptaka. Zaraz obok są informacje o maksymalnej rozdzielczości na poziomie 12000 DPI, o pełnej castomizacji urządzenia oraz o sensorze optycznym Pixart.

Zerkając na prawą stronę opakowania, zobaczymy kolejną grafikę przedstawiającą urządzenie oraz kilka zdań o Viper Gaming.

Tył opakowania prezentuje skróconą specyfikację myszki, dostępną w kilku językach. Poniżej znajdziemy odnośniki do mediów społecznościowych Viper Gaming i Patriot Viper.

Opakowanie bardzo łatwo otworzyć. Trzeba jedynie odkleić dwa kawałki taśmy, a następnie ściągnąć nakładkę. W ten sposób dostaniemy się do ładnego, limonkowego pudełka, w którym bezpiecznie leży myszka. Poza nią w opakowaniu znajdziemy bardzo ograniczoną instrukcję obsługi, w której zawarte są podstawowe informacje.

Budowa

Patriot Viper V551 to przewodowa mysz typu palm grip. To idealne rozwiązanie dla użytkowników, którzy długo przesiadują przed komputerem. Ten typ chwytu zapewnia stabilność i komfort, ponieważ cała dłoń spoczywa na myszy. Viper V551 został wykonany z matowego plastiku. Tworzywo jest dobrej jakości i bardzo przyjemne w dotyku.

Warto zaznaczyć, że Viper V551 jest przeznaczony dla użytkowników praworęcznych. Dzięki takiemu ułożeniu producenci mogli umieścić w swoim sprzęcie przyjemny, gumowy element. Zaraz pod kciukiem znajdziemy zmienioną powierzchnię, wykonaną z innego materiału. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, sprawiające, że palec nie ma prawa się ślizgać. To świetnie sprawdza się, np. przy dłuższych sesjach z wymagającymi grami.

Scroll posiada swoje podstawowe funkcje (przewijanie i klik), oprócz tego ma również podświetlenie, które można swobodnie zmieniać w oprogramowaniu. Zaraz pod nim znajdują się dwa przyciski, które można skonfigurować wedle własnych potrzeb.

Z lewej strony umieszona została guma, o której wcześniej wspominaliśmy. Poza tym znajdziemy tam dwa przyciski, które domyślnie służą jako „w przód” i „cofnij”. Może je jednak dowolnie zaprogramować.

Łączna liczba przycisków wynosi 8 – LPM, PPM, rolka, dwa przyciski zaraz pod nią, dwa na panelu bocznym oraz jeden, zaraz obok LPM. Wszystkie dodatkowe przyciski można samodzielnie zaprogramować. Świetnie sprawdzą się do przerzucania stron w Internecie, przełączania muzyki czy do odpalenia specjalnej zdolności w grze.

Podświetlenie

Viper V551 posiada trzy strefy podświetlenia RGB – scroll, dół obudowy oraz logo. Każdą strefą można osobno ustawić, tworząc naprawdę ciekawe i kolorowe kombinacje. W oprogramowaniu w zakładce Lighting można bawić się różnymi efektami.

Customize

W którym można dopasować dowolnie, każdy z 9 elementów podświetlenia. Można pobawić się kolorami, opcjami „breathe” i „always ON”. Mówiąc bardzo prosto, w tym trybie można zrobić z myszki bogato zdobioną choinkę.

Wave

Tęczowe kolory przechodzące od góry, następnie na prawo, w dół i na lewo.

Wave (Invert)

Jak nazwa wskazuje, tęczowe kolory przechodzące od lewej strony, następnie na dół, w prawo i na górę.

Random 1

Losowe kolory, każdy z 9 punktów podświetlenia mieni się innym odcieniem.

Random 2

Całe podświetlenie mieni się kolorami, jednak są one jednolite względem punktów.

Kolor logo

Ten można zmienić, ustawiając profil.

Oprogramowanie

Opis oprogramowania warto zacząć od dwóch minusów, które dla wielu mogą być decydujące. Aplikacja jest dostępna jedynie na sprzętach z systemem Windows. Co jest fatalną wiadomością dla użytkowników systemów Linux i macOS. Inną sprawą jest to, że stworzone ustawienia działają tylko na danym komputerze. Jeśli podłączy się myszkę do innego komputera, trzeba będzie na nowo wszystko ustawiać.

Przejdźmy jednak do plusów i możliwości. Oprócz ustawień podświetlenia, można dostosować do swoich potrzeb wszystkie dodatkowe przyciski, a poza tym ustalić ich czułość. Ustawienia można zapisać na 5 profilach, to daje spore możliwość. Dzięki oddzielnym profilom łatwo dostosować myszkę do kilku użytkowników bądź do różnych trybów. Jeden profil może służyć do normalnego użytkowania, a kolejne do różnego typu gier.

W oprogramowaniu znajdziemy 5 sekcji. W pierwszej z nich znajdują się profile oraz funkcje każdego z przycisków. W drugiej kategorii jest sensor, w którym można ustawić czułość myszy, prędkość scrolla oraz podwójnego naciśnięcia. W kolejnym oknie znajduję się edytor makr, w którym możemy tworzyć i zarządzać. Przedostania sekcja tyczy się ogólnych ustawień, a w ostatniej znajduje się podświetlenie, które opisałam wcześniej.

Wrażenia i podsumowanie

Viper V551 to lekka mysz, która sprawdzi się do codziennego, wielogodzinnego użytkowania. Jak na swoją cenę sprawdza się idealnie, nie występują żadne szarpnięcia czy zacięcia. Jest bardzo wygodna, dzięki swojej budowie, przyjemnemu w dotyku plastikowi oraz gumowej nakładce pod kciuka.

Podświetlenie jest stworzone dla osób, które uwielbiają kolory i chcą się nimi bawić. Normalny użytkownik może poczuć się przytłoczony ze względu na ilość kolorów, wariantów i opcji.

Oprogramowanie jest bardzo przejrzyste i intuicyjne. Menadżer makr oraz 5 dostępnych profili, to bardzo ciekawe i przyjemne rozwiązanie.

Moje „ale” może tyczyć się jedynie ślizgaczy. Najprawdopodobniej posiadacie na swoim biurku podkładkę, która sprawi, że nie będzie z nimi problemu. Jeśli jednak macie w planach gdzieś podróżować bez podkładki albo po prostu takowej nie macie, mysz będzie tak szybko poruszać się na zwykłym blacie, że ciężko będzie nią precyzyjnie operować.

Zalety i Wady

Zalety:

 • dobra jakość wykonania,
 • świetny stosunek jakości do ceny,
 • podświetlenie RGB, płynność,
 • chwyt,
 • oplot,
 • przyciski boczne.

Wady:

 • oprogramowanie dostępne jedynie na Windowsa,
 • ślizgacze ciężko pracujące bez podkładki,
 • głośne przyciski.

 630 total views,  8 views today

Patriot Viper V551
Ocena ogólna
4.4
 • Cena
 • Jakość
 • Oprogramowanie
 • Dodatkowe przyciski