Ile trzeba wydać na laptop gamingowy, żeby móc grać w nowe gry?

Laptopy gamingowe w przeciągu kilku ostatnich lat bardzo mocno zyskały na popularności. Są one doceniane zwłaszcza wśród studentów, którzy cenią sobie mobilność i fakt, że mogą one służyć zarówno do gier, jak i do codziennej pracy. Trzeba się jednak zastanowić jaką kwotę należy przygotować, żeby kupić laptopa do gier.

Pytanie to jest jak najbardziej zasadne, zwłaszcza że rynek notebooków dla graczy jest ogromny, a producenci stale prześcigają się w zakresie konfiguracji sprzętowej, jak i oferowanych dodatków. Biorąc to pod uwagę, osoby niezajmujące się tym na co dzień, kiedy muszą zakupić swój sprzęt, stoją przed nie lada wyzwaniem. Obecnie największym problemem zdają się dość dynamicznie zmieniające się ceny, które niestety, stale idą do góry.

Co trzeba wiedzieć, kupując laptop gamingowy?

Zanim jednak zaczniemy szukać odpowiedniego laptopa do gier, musimy zastanowić się jaką kwotę możemy na taki zakup przeznaczyć. Jeśli finanse będą dla nas podstawowym kryterium, wówczas zastosowanie ma najczęściej prosta zasada, która głosi, że im droższy sprzęt, tym więcej jest w stanie nam zaoferować. W przypadku bardzo małego budżetu najlepiej sprawdzi się laptop gamingowy do 3000 (XGP przygotowało fajne zestawienie modeli w tym budżecie) – jest to bowiem absolutnie minimalna cena za nowy laptop z dopiskiem „do gier”.

Najczęściej tego typu notebooki będą w stanie uruchamiać najnowsze produkcje na niskich lub średnich ustawieniach przy 30-45 klatkach na sekundę. Nie są to niesamowite osiągi, jednak biorąc pod uwagę zainwestowaną kwotę, trzeba liczyć się z daleko idącymi kompromisami. Dodatkowo zakup laptopa tego typu wiąże się też z perspektywą wymiany go w relatywnie krótkim czasie, bo deweloperzy stale upiększają swoje produkcje o coraz to nowsze technologie, które wymagają znacznie wydajniejszych podzespołów.

Zakładając jednak, że możemy wspomniany budżet nieco zwiększyć, to półka laptopów gamingowych do 4000 zł prezentuje się już o wiele lepiej. Na tym pułapie cenowym zyskujemy przede wszystkim szerszy wachlarz możliwości w kwestii podzespołów. Najczęściej w tym przypadku do naszej dyspozycji oddane zostanie 16 GB pamięci RAM, dedykowana karta graficzna z rodziny RTX 30xx, które obsłużą takie technologie jak Ray Tracing oraz sześciordzeniowy procesor.

Taka konfiguracja umożliwi uruchamianie najnowszych gier na zadowalającym poziomie jakości i wydajności. Tego typu laptopy do gier będą bardzo często w stanie wykorzystać potencjał zamontowanych w nich ekranów, które najczęściej odświeżają obraz z częstotliwością 120 lub 144 Hz; jednocześnie utrzymując średnie lub wysokie ustawienia graficzne. Zakup takiego sprzętu powinien nam wystarczyć na kilka lat satysfakcjonującego grania bez obaw o wydajność.

Jeśli w powyższych pułapach cenowych nie udało się nam znaleźć nic, co nas zadowoli i możemy sobie pozwolić na przeznaczenie kwoty większej niż 4000 zł, to otwierają się przed nami jeszcze ciekawsze możliwości. Laptopy gamingowe z najwyższej półki są najczęściej bezkompromisowymi „kombajnami”, którym niestraszne będą najwyższe opcje graficzne przez wiele lat.

Loading

Translate »