Tablet dla grafika – Jaki wybrać i czym się kierować?

Bardzo wiele osób w ostatnim czasie decyduje się na rozpoczęcie przygody z grafiką komputerową. Czytają artykuły branżowe, przeglądają oferty pracy w tym zawodzie, zapisują się na kursy grafiki komputerowej online… Prędzej czy później docierają do momentu, w którym zaczynają myśleć o zakupie tabletu graficznego.

Pojawia się wtedy wiele pytań. Na jakim etapie rozwoju umiejętności powinno się w tablet graficzny zaopatrzyć? Jaki tablet dla grafika wybrać? Czym się kierować przy wyborze? Ile kosztuje tablet graficzny? Postaramy się w tym artykule odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się w tej materii pytania.

 

Czym jest tablet graficzny?

W dużym skrócie, tablet graficzny to urządzenie mające przekazywać ruchy naszej ręki na ekran. Można powiedzieć, że ma on być lepszą wersją myszy komputerowej i spełniać jeszcze lepiej jej funkcje. Umożliwia on znacznie większą od myszy precyzję wykonywania rysunków oraz swobodę podczas kreowania artystycznych kompozycji.

Tablet graficzny to niezwykle wszechstronne urządzenie, które umożliwia między innymi tworzenie projektów CAD, map, infografik, schematów, rysunków technicznych, schematów przestrzennych oraz innych zagadnień poruszanych podczas kursów na grafika. Z punktu widzenia grafika komputerowego, tablet jest niezwykle przydatny w przypadku tworzenia rysunków oraz obróbce i edycji zdjęć.

Tablet składa się zwykle z przestrzeni roboczej (podkładki) oraz piórka (rysika), którym po niej poruszamy. Urządzenie podłącza się do komputera kablem lub bezprzewodowo. Istnieją również tablety graficzne dysponujące wyświetlaczem, które umożliwiają bezpośredni podgląd tworzonych prac na urządzeniu.

Podkładka oraz piórko to z jednej strony odpowiedniki myszy komputerowej, z drugiej zaś kartki papieru i ołówka (pędzla, kredki, kredy – w zależności od używanych opcji oprogramowania graficznego). Istnieję również rysiki specjalnie przystosowane do zastępowania konkretnego narzędzia kreślarskiego.

Tablety graficzne są niezwykle lekkie i kompaktowe, dzięki czemu z łatwością możemy spakować je do plecaka czy torebki i być bardziej mobilni.

 

Jaki tablet graficzny wybrać? Najbardziej istotne parametry

Kiedy już zdecydujemy się na zakup tabletu graficznego, rozpoczyna się porównywanie konkretnych modeli i cen. Na co warto zwrócić uwagę? Jaki jest najlepszy tablet dla grafika? Jaki tablet do rysowania kupić? Oto kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę.

Powierzchnia robocza i jej proporcje powinny uwzględniać parametry monitora, na którym będziemy pracować. Da to nam możliwość jeszcze dokładniejszej pracy i dopracowania każdego (nawet najmniejszego) szczegółu.

 

 

Zarówno duży tablet i mały monitor, jak i mały tablet i duży monitor, nie będą najlepszym połączeniem. W układzie o dużych dysproporcjach możemy mieć do czynienia z sytuacją, w której niewielki ruch na tablecie spowoduje dużo większe pociągnięcie na monitorze i odwrotnie.

Tablety występują w rozmiarach S, M oraz L, podczas gdy tablety graficzne z wyświetlaczem dostaniemy nawet w formacie 32 cale.

Kupując tablet graficzny należy również zwrócić uwagę na próbkowanie. Jest to parametr określający prędkość odczytu rysika. Warto mu się przyjrzeć, gdyż określa on, jak dokładnie odwzorowywane będą przez urządzenie szybkie ruchy.

Parametr ten jest szczególnie istotny w przypadku osób, które będą korzystały z tabletu graficznego głównie do malowani i rysowania, gdyż zwykle wtedy szybkość ruchu piórka jest dużo wyższa. Im wyższy jest omawiany parametr, tym lepiej odwzorowane będą nasze ruchy. Obecnie standardem rynkowym jest 200pps.

Dokładność rysika to kolejna wartość, którą należy przeanalizować kupując tablet graficzny. Maksymalna wartość to 0,5 mm, a za optymalną przyjmuje się 0,25 mm. Jak można łatwo wywnioskować, mniejsza wartość tego parametru oznacza większą dokładność.

Dokładność rysika to wartość szczególnie istotna podczas tworzenia projektów wymagających ponadprzeciętnej precyzji, takich jak rysunki techniczne czy mapy.

Weźmy jeszcze na tapet dwie wartości: czułość nacisku oraz wysokość odczytu. Ta pierwsza określa z jaką dokładnością tablet odwzorowuje siłę nacisku rysika na powierzchnię roboczą. Drugi parametr zaś mówi nam o tym, na jaką odległość musimy zbliżyć piórko do podkładki, żeby ta odczytała nasz ruch i odwzorowała go na monitorze. Dla większości tabletów graficznych wysokość odczytu wynosi od 9 do 10 mm.

 

Tablet graficzny do 500 zł

Rozpiętość cenowa tabletów graficznych jest niezwykle szeroka. Tak naprawdę ceny najtańszych urządzeń zaczynają się już od 50 zł. Nie są to jednak tablety, mogące pochwalić się przyzwoitymi parametrami. Dobry tablet graficzny poniżej 200 zł to rzadkość.

W przedziale cenowym do 500 zł można natomiast znaleźć już bardzo przyzwoite urządzenia. Najbardziej znani producenci to Wacom, Huion oraz XP-Pen. Do 500 zł kupimy chociażby modele Huion HS610, XP-Pen Deco Pro M czy Wacom Intuos S.

 

 

Tablet graficzny do 1000 zł

Jeśli chcemy zainwestować trochę więcej w zakup urządzenia graficznego warto rozważyć tablet graficzny Wacom Intuos Pro S. Ten model cechuje wysoka czułość nacisku, duża rozdzielczość oraz wygodny podczas pracy w Photoshopie pierścień dotykowy.

 

Tablet graficzny do 2500 zł

Jeśli natomiast jesteś już zaawansowanym grafikiem i zadowoli Cię jedynie urządzenie z najwyższej półki, sięgnij po model WACOM Intuos Pro Large. Charakteryzuje się on dużo większym rozmiarem roboczym od poprzedników. Dodatkowo, w zestawie otrzymamy 10 wymiennych końcówek.

 

Jaki tablet będzie najlepszy dla grafika?

Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od Twoich potrzeb, umiejętności oraz zasobności portfela. W zależności od tego, czy będziesz głównie obrabiał zdjęcia czy tworzyć artystyczne szkice, podczas wybory tabletu powinieneś zwrócić uwagę na inne parametry.

W każdym przedziale cenowym znajdzie się szeroka gama urządzeń, spośród których będziesz mógł wybrać skrojony pod Ciebie profesjonalny tablet graficzny.

 1,654 total views,  26 views today