Przez moje ręce przeszło już wiele klawiatur, zarówno mechanicznych jak i membranowych, z różnych półek cenowych. W tym artykule przyjrzymy się mechanikowi z średnio-wyższej półki, a mianowicie Cooler Master CK550 na przełącznikach Gateron Blue. Cena produktu o około 350zł. A czy warto? Przekonajmy się!
CM CK550 to pełnowymiarowa klawiatura mechaniczna na niebieskich przełącznikach marki Gateron o wytrzymałości 50 milionów kliknięć i z pełnym podświetleniem RGB. Klawiatura ponadto posiada system On-the-Fly,dzięki któremu za pomocą skrótów klawiszowych możemy dostosowywać efekty podświetlenia oraz tworzyć makra. Pulling stoi na poziomie 1000 Hz, zaś czas odpowiedzi to 1ms/1000Hz. Za całość odpowiada 32-bitowy mikrokontroler ARM Cortex M3 z 512 KB pamięci. Oczywiście nie zabrakło pełnego anti-ghostingu. Jej wymiary to 460 x 135 x 41 mm, a waga 850 g.
Urządzenie dostajemy estetycznie wyglądającym, fioletowo-czarnym pudełku z okienkiem od frontu, dzięki któremu możemy sprawdzić klik klawiszy. Znajdziemy tutaj najbardziej podstawowe informacje o produkcie.
W zestawie klawiatura, porządny keycap do wyciągania klawiszy oraz instrukcja obsługi.
Klawa pod względem designu i budowy jest bardzo prosta i minimalistyczna. Dostajemy zwartą konstrukcję z dbałością o każdy szczegół. Wykorzystano tutaj tworzywo sztuczne i szczotkowane aluminium. Mnie osobiście wygląd się podoba, ale zdecydowanie brakuje podpórki pod nadgarstki.. szkoda.
Front wykonany został w całości z wysokiej jakości szczotkowanego aluminium co prezentuje się bardzo dobrze i w pewnym stopniu świadczy o jakości produktu. Widzimy tutaj klawisze wykonane z dobrej jakości matowego plastiku. Z racji, że jest to klawiatura pełnowymiarowa, mamy również sekcje numeryczną, a powyżej standardowe diody informujące.
Prawy i lewy bok są lekko ścięte i łączy się to z frontowym, szczotkowanym aluminium.
Zarówno dolny bok, jak i górny to już plastik, ale nie ma co mu zarzucić, ponieważ jest bardzo solidny.
Na górnym boku znajdziemy także prawidłowo zakotwiczony kabel USB o długości 1.8m – niestety tylko w gumowym oplotu, ale ilekroć mam w rękach sprzęt od CM to nigdy nie zdarzyło mi się uświadczyć kabla w nylonowym oplocie.. to chyba u nich standard 🙂 .
Spód to plastik z dwiema nóżkami i dwiema stopkami antypoślizgowymi.
CK550 jest dostępna na przełącznikach Gateron Blue, Brown i Red. Do mnie trafiła pierwsza wersja i na niej się skupię.
Jeśli chodzi o switche Gateron to często są one porównywane z Cherry MX i słusznie, ponieważ są bardzo podobne. Kolor niebieski to charakterystyczny klik mocno przypominający pisanie na starej maszynie, którego nie mają żadne tańsze odpowiedniki… oczywiście tylko w teorii 😉 . Klik jest szybki i równie błyskawiczna jest reakcja. Trzeba niestety mieć świadomość, że nie są to switche dla każdego.. są one szalenie głośne i bardzo specyficzne – osobiście nie wyobrażam sobie pisania na nich artykułów.. jest to po prostu nie przyjemne. Do gier jak najbardziej tak, ale również nie każdy będzie zadowolony, dlatego dla mnie najbardziej uniwersalnymi są przełączniki w kolorze brązowym, ale dzisiaj nie będę rozwodził się na temat wyboru odpowiednich switchy 😉 .
Także jak już wiecie, mamy tutaj jedne z najlepszych przełączników, jeśli mowa o marce, ale co jeszcze oferuje klawiatura?
CM CK550 wyposażona została w system On-the-Fly, dzięki któremu nie musimy korzystać z softu aby zarządzać podświetleniem czy programować makra. Jest tutaj na tyle opcji, że ciężko jest mi się w tym połapać. Multum efektów, multum możliwości dostosowywania podświetlenia z pełnej palety barw RGB oraz programowanie makr – wszystko to bardzo ładnie opisane jest w instrukcji, więc nie będę tutaj Was tym zanudzał.
Dla osób, które wolą prostsze rozwiązania, producent stworzył dedykowane oprogramowanie, które dostępne jest na stronie Cooler Master. W zasadzie to zdecydowanie polecam zainteresować się tym softem, ponieważ dzięki niemu możemy wykonać aktualizację firmware’a klawiatury. Niestety nie jest tak kolorowo.. software nie posiada języka polskiego i musimy się zdać na język angielski, ale myślę że większość z Was sobie poradzi 🙂 .
Oprogramowanie Cooler Master daje nam możliwość wyboru spośród pierdyliarda efektów podświetlenia RGB + drugie pierdyliard tyle możliwości własnego dostosowywania świecenia klawiszy – jest to fajna opcja, ale mnie tam wystarczają zwykłe efekty np. fali zmieniającej kolorki.
Kolejne opcje to możliwość programowania makr, mapowanie klawiszy, czy tworzenie profili.
Nie ma tego za wiele, ale całość jest przejrzysta i myślę, że wiele osób będzie z tego zadowolonych.
Poniżej łapcie fotki z podświetleniem, a na stronie CM macie elegancko pokazane efekty: SPRAWDŹ -> EFEKTY PODŚWIETLENIA RGB <- SPRAWDŹ
Na koniec poruszę kwestię użytkowania. Bawiłem się nią około miesiąc i to głównie w grach, ponieważ gdy zaczynałem pisać artykuł zacząłem się lekko irytować ze względu na głośność i specyficzny skok. Zaś w grach jest po prostu rewelacja – skok jest lekki, a reakcja natychmiastowa.. baa.. nawet anti-ghosting jest faktycznie pełny i działa idealnie.. ale niestety podczas pisania, czy też zwykłego korzystania już jest lekka lipa. Wiem, że nie tylko ja mam takie odczucia – większość z nas podczas pisania preferuje twardszy skok i nieco mniej głośne przełączniki. Także musicie mieć to na uwadze.. jeśli jesteście zapalonymi graczami, nawet tymi zaawansowanymi to z pewnością CK550 Was nie zawiedzie 😉 .
PODSUMOWANIE
Cooler Master MASTERKEYS CK550 RGB na przełącznikach Gateron Blue to sprzęt skierowany do graczy, ponieważ w innych czynnościach może być to opcja dla wielu irytująca i niewygodna. Do gier jak najbardziej polecam – bardzo dobra jakość wykonania z minimalistycznym designem, świetne przełączniki, rewelacyjne podświetlenie RGB, możliwość programowania mark, mapowania klawiszy czy tworzenie profili – to tylko kilka zalet tego modelu. W cenie około 350zł wydaje się to być całkiem sensowną propozycją, którą warto się zainteresować.
OCENA Cooler Master MASTERKEYS CK550 Gateron Blue
Ocena ogólna
-
Design
-
Jakość wykonania
-
Działanie przełączników
-
Komfort użytkowania
-
Funkcje
-
Oprogramowanie
-
Zestaw
-
Cena
Nagrody